Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Czy pracownicy Black Red White mają się czego obawiać?

Dodał: red Data: 2020-04-03 09:39:51 (czytane: 6057)

Z prezesem BRW Dariuszem Formelą rozmawiamy o tarczy antykryzysowej, sytuacji w branży meblarskiej oraz przyszłości meblowego potentata z Biłgoraja. -Poszczególne spółki z GK BRW rozpoczęły procedury konsultacyjne związane ze zwolnieniami grupowymi. Czy do zwolnień grupowych dojdzie i jaka będzie ich skala zależy od wielu czynników - informuje prezes.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpolbilgoraj.com.pl: Końca pandemii koronawirusa nie widać. Jakiego kryzysu w gospodarce możemy się spodziewać?
Dariusz Formela, prezes BRW: Trudno dziś to ocenić. Wszystko zależy, od tego jak szybko poradzimy sobie z epidemią i jak szybko się po niej podniesiemy. To znaczy, zaczniemy normalnie funkcjonować, robić zakupy, chodzić do pracy i żyć bez obawy. Tylko wtedy gospodarka zacznie się odbudowywać. Na razie, patrząc również na to co dzieje się na świecie, sytuacja nie napawa optymizmem. Nawet, jeśli u nas sytuacja się unormuje, duża część rynków zbytu jest za granicą. To może być największy kryzys gospodarczy ostatnich dziesięcioleci. Szacuje się, że naszej branży obroty w 2020 roku spadną o 35% rok do roku, a spadek obrotów wyniesie w wariancie optymistycznym 17 mld zł. Szacowana sprzedaż w 2020 roku wyniesie zaledwie 33 mld zł wobec 50,5 mld zł w 2019 roku. Zwolnienia zapowiedziane na dziś to nawet 40 tys. etatów. Także nie wygląda to optymistycznie.

W ocenie Pana jako prezesa jednej z największych firm w Polsce, czym powinna być tzw. tarcza antykryzysowa, która właśnie weszła w życie? Jako przedsiębiorcy jakich konkretnie rozwiązań oczekiwaliście od rządu, jeśli chodzi o legislację?
Z naszej perspektywy najważniejsze było, aby tarcza szybko weszła w życie. Od początku wiadomo było, że nie zrekompensuje wszystkich strat polskich firm. Nie stać Polski na tak szeroki zakres pomocy, jaki zastosowali np. Niemcy. Zwolnienie z danin publicznych oczywiście bardzo by nam pomogło, ale było to od początku nierealne i duzi przedsiębiorcy, tak naprawdę, nie mieli złudzeń, że będzie to możliwe. Teraz najistotniejsze, aby z zaproponowanych rozwiązań można było skorzystać w jak najprostszy sposób, bez tysięcy zaświadczeń i procedur. To by nas pogrążyło. Szybkie i proste wsparcie.

Otwarte na współpracę muszą być także banki...
To prawda. Zarówno państwowe, jak też prywatne. Dla mnie najistotniejsza jest płynności i dostępność do gotówki. Dlatego cieszę się, że w tarczy znalazły się, proponowane m. in. przeze mnie rozwiązania, oparte o prawie automatycznie odnawiane kredyty obrotowe. Ważna jest też pewność, że mimo słabszej kondycji w tym roku, banki przedłużą nam kredytowanie. Dla dużych firm, to realna pomoc. Black Red White jest obecnie w dobrej kondycji i jesteśmy w stanie przy obecnej sytuacji przetrwać kilka miesięcy bez dużych zwolnień.

Wraz z czterema innymi największymi polskimi firmami z branży meblarskiej wystosowaliście apel do rządu o wsparcie...
Tak chcieliśmy podkreślić, że branża, która przez lata przynosiła gospodarce wiele korzyści, stanęła na krawędzi. Dlaczego? Polska branża meblowa eksportowała 90% swoich produktów, głównie do Europy Zachodniej, która wstrzymała obecnie niemal wszystkie zamówienia. Większość firm zatrzymała produkcję, co już teraz generuje olbrzymie koszty, przy braku jakichkolwiek przychodów. Nikt tego przewidział, nawet w najbardziej pesymistycznych prognozach.

Zamknięte granice to utrudnienia w eksporcie, a on stanowi sporą część dochodów BRW...
Problemem nie są zamknięte granice, ale niemal całkowite wstrzymanie zamówień. Eksport naszej grupy to około 35% produkcji i rzeczywiście on niemal całkowicie stanął. Kończymy realizację wcześniejszych zamówień, a nowe w zasadzie nie spływają. Od kwietnia sprzedaż eksportowa wyniesie może do 5% dzięki zagranicznym sieciom online. Jednak to niewielkie pocieszenie. Oznacza to upłynnianie tego, co już zostało wyprodukowane, ale nie ma mowy o zysku.

dariusz_formela_prezes_brw.jpeg.jpg

Spadki są także w sieciach detalicznych? Jak są one duże?
Tutaj jest podobnie jak w eksporcie. Zamówienia i sprzedaż krajowa spadła o 80% Oznacza to miesięczne przychody na poziomie kilku czy kilkunastu milionów złotych, przy wcześniejszej średniej sprzedaży rzędu 130 mln zł miesięcznie.

Nie czy, tylko kiedy będziecie musieli wstrzymać produkcję w zakładach BRW i na jak długo?
Duża część zakładów już nie pracuje od poniedziałku. Niektóre będą pracować jeszcze przez dwa - trzy tygodnie na jedną zmianę. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji. Na dziś niczego nie możemy być pewni.

Jak w tym wszystkim utrzymać płynność finansową?
Jesteśmy w dobrej kondycji po gruntownej restrukturyzacji, jaką przeszliśmy w ubiegłym roku. Na parę miesięcy wystarczy nam środków na regulowanie zobowiązań. Jesteśmy już po dobrych rozmowach z bankami, mamy deklarację przedłużenia kredytów obrotowych, od czego wiele zależało.

Jaka najbliższa przyszłość BRW i co z pracownikami? Jak duże zwolnienia planujecie, ile umów terminowych nie będzie przedłużonych?
W naszej grupie pracuje dziś 7,5 tys. osób, kolejne 2,5 tys. osób to jest zatrudnionych w firmach stowarzyszonych. Łącznie to ponad 10 tys. osób. Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszego zespołu i chcemy go utrzymać tak długo, jak to będzie możliwe. Byliśmy zmuszeni nie przedłużyć kilkudziesięciu umów, ale na razie nie podejmujemy żadnych drastycznych kroków. Być może w dłuższej perspektywie będziemy zmuszeni czasowo obniżyć pensje pracowników. Chcemy w ten sposób uniknąć zwolnień dużej liczby osób. Staramy się utrzymać, jak najwięcej miejsc pracy. Analizujemy też sytuację, czy i w jakim stopniu będziemy musieli się zmierzyć z redukcjami. Prawdą jest to, że poszczególne spółki z GK BRW rozpoczęły procedury konsultacyjne związane ze zwolnieniami grupowymi. Czy do samym zwolnień grupowych dojdzie i ewentualnie jaka będzie ich skala zależy od wielu czynników, w tym sytuacji rynkowej i poziomu dopłat ze strony państwa do wynagrodzeń poszczególnych pracowników.

Na kryzysie wszyscy stracą. Sprawą otwartą pozostają także firmy współpracujące z BRW...
Redukcje kosztów i zakresu usług dotkną wszystkich przedsiębiorców.

W pana ocenie, kiedy sytuacja na rynku zacznie się stabilizować? Nadzieją zdaje się być pobudzenie konsumpcji, zwłaszcza na rynku wewnętrznym?
Liczę na to, że sytuacja zacznie wracać do normy w IV kwartale tego roku. Jeśli osiągnęlibyśmy 80% sprzedaży z poprzedniego roku z tego okresu, byłby to dobry prognostyk na przyszłość. Czy tak się stanie? Mam nadzieję. Od tego zależeć będzie przyszłość wielu branż w Polsce. Dłuższej recesji możemy nie przetrwać.

Dziękujemy za rozmowę.
Cała przyjemność po mojej stronie.

Reklama.

Tagi: koronawirus   black red white zwolnienia   biłgoraj   tarcza antykryzysowa

Zobacz także

Black Red White stawia czoła kryzysowi

Dodane: 2020-04-09 15:44 - Komentarze  (5)  czytane (5455)

TAGI: brw zwolnienia, 4/5 etatu w brw, zwolnienia grupowe w brw, black red white redukcja etatówKomentarze (11)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.60.144

wacek (2020-04-04 19:12:13)

Może by tak Pan prezes sobie obniżył pensie np.o 80% i kilku innym osobom z zarządu bo jestem pewiem ,że małych pieniedzy miesiecznie nie zarabiaj.Pensie nalezyobnizac od gory a nie pracownikom najnizszego szczebla!Najlepiej obizyc pensie pracownikom ale oni i tak mała zarabiaja jak za swoja prace.Zreszta z tego co wiem i tak nie ma chetnych do pracy w Brw w Bilgoraju,a kazdy nowo przyjety przepracuje miesiac i sie zwlania jak zobaczy wyplate!

do Stefana (2020-04-04 13:46:16)

Po prostu prezes BRW tak to widzi. W takim kryzysie nikt nie wymienia mebli w mieszkaniu. Spada produkcja, spadają zyski. To naturalne choć bolesne.

ja widziałem (2020-04-03 20:56:29)

Często pojawiały się wpisy, że w BRW, panuje niewolnictwo i wyzysk, to teraz ci uciemiężeni mają możliwość odzyskać wolność- cieszycie się ?

ja widziałem (2020-04-03 20:45:46)

Często pojawiały się wpisy, że w BRW, to panuje wyzysk i niewolnictwo, no teraz uciemiężeni mają szanse odzyskać wolność - cieszycie się ?

leon (2020-04-03 18:59:49)

Niech więcej ludzi w biurowcach zatrudniaja, po 2-3 osobach na jednym stanowisku pracy

Mac (2020-04-03 18:51:17)

Dajcie spokój już z ta polityka.
PiS/po jeden pies
Chyba jedni i drudzy nie są tacy mocni ze trzęsą gospodarka całego świata

Do Zenka od piły (2020-04-03 15:26:30)

Co ty gościu piszesz od 5 lat rządzi PiS i jeśli ktoś majstrował przy gospodarce to właśnie obecnie rządzący - tyle w temacie.

Do Zenka (2020-04-03 13:01:43)

Zwróć się o pomoc do pisu...

Zenek od piły BRW (2020-04-03 11:12:03)

Niestety przez PO i PSL mamy teraz zapaść w gospodarce. Chcieli zniszczyć BRW ale na szczęście im się to nie udało. Musi być tarcza antykryzysowa bo stracimy pracę.

Logan (2020-04-03 10:37:14)

To niestety jest brutalna prawda. Mam codziennie kontakt z niemiecką ekonomia. Tutejsza tarcza to wartość ponad 1, 2 biliona euro wobec 40 miliardów w Polsce, czyli 30 razy większa. Taka sama wartość tarczy jak my maja kilkakrotnie mniej liczne od nas Czechy.

Stefan (2020-04-03 09:50:57)

To czemu do Wojewódzkiego urzędu pracy wpłynęła informacja że BRW planuje zwolnienia grupowe ok 2000 pracowników ? ktoś tu kłamie.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Autodrom odzyskany

Dobry Start tylko przez internet i na konto

Podsumowanie 2,5 roku VI kadencji Rady Powiatu w Biłgoraju

Urwanie chmury nad gminą Turobin

Raport o Stanie Powiatu za 2020 rok

Koncert: Jan Paweł II - Prorok naszych czasów

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Wiosenna PROMOCJA w bilgoraj.com.pl: BANERY 30% taniej + bonus!

Sprawdź specjalną ofertę Portalu bilgoraj.com.pl na emisję reklamy banerowej. Oferta ważna tylko przez dwa miesiące. Spytaj co możemy...