Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Czy Plac Wolności zmieni nazwę na Rynek?

Dodał: red Data: 2016-03-09 08:04:35 (czytane: 5262)

Zwrócili się do nas mieszkańcy Biłgoraja z pytaniem, czy podczas ew. rewitalizacji centrum Miasta przewiduje się powrót nazwy tej części Biłgoraja do jej historycznej nazwy tj. Rynek. Proponują także, by rozpisać plebiscyt, czy mieszkańcy zgadzają się na zmianę nazwy.

Usługi fotograficzne Foto-Mikado Marek Ziemichód
www.fotografiaslubnabilgoraj.pl,fotografia ślubna, fotograf ślubny, zdjęcia Biłgoraj, reportaż, fotografia portretowa, studyjna, fotomikado, Ziemichód, fotograf Lublin, zdjęcia plenerowe, fotograf na wesele, fotograf lubelskie, fotograf podkarpackie

ul. Narutowicza 88 a. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajPytania mieszkańców przekazaliśmy do władz Biłgoraja. -Odnosząc się do sprawy rewitalizacji centrum Miasta (okolice Placu Wolności) oraz zmiany nazwy Placu Wolności na jego historyczną nazwę Rynek chcę podkreślić, że „rewitalizacja” to kompleksowe, wielowymiarowe działania, które w sposób trwały mają zmienić dany obszar, przywracając mu społeczną użyteczność i jakość. Ma ona służyć poprawie jakości życia mieszkańców. Nie wykluczone są działania polegające na zmianie nazw ulic bądź placów, jeżeli miałoby to służyć podnoszeniu jakości danej przestrzeni lub większej identyfikacji mieszkańców z danym obszarem - poczucie tożsamości lokalnej - wyjaśnia Janusz Rosłan.

plac_wolnosci_bilgoraj.jpg


Burmistrz podkreśla jednak, że zmiana taka musiałaby wynikać z głosu mieszkańców i ich potrzeb. Należałoby przeprowadzić konsultacje społeczne w tym zakresie oraz miedź na uwadze fakt, że zmiana nazwy placu, ulicy wiąże się nie tylko z podjęciem uchwały przez Radę i umieszczeniem tablic z nową nazwą, lecz także z szeregiem czynności administracyjnych: przemeldowaniem wszystkich mieszkańców danej ulicy (placu), wymianą dowodów osobistych,  praw jazdy i innych dokumentów, zmianą adresów firm, a także zmianą adresów w różnych instytucjach, urzędach, bankach itp. -Jeżeli zajdzie taka potrzeba i do naszego Urzędu wpłyną wnioski mieszkańców Placu Wolności o zmianę nazwy, to zostaną podjęte odpowiednie czynności administracyjne w tej sprawie - zapewnia Burmistrz Rosłan.

Reklama.

Mieszkańcy pytają także o ulicę Edwarda Gronczewskiego pseudonim "Przepiórka". Osoba ta nie zapisała się pochwalnie w historii Polski. Od czerwca 1942 roku Gronczewski był członek Polskiej Partii Robotniczej i Gwardii Ludowej, a od sierpnia oficerem informacji w oddziale im. Tadeusza Kościuszki dowodzonym przez Grzegorza Korczyńskiego. Uczestniczył w mordowaniu Żydów we wsi Ludmiłówka i jej okolicach, a także m. in. od lutego 1944 roku był dowódcą batalionu w składzie 1 Brygady AL im. Ziemi Lubelskiej. Pod koniec lutego 1944 roku jego oddział zastrzelił komendanta Narodowych Sił Zbrojnych w Trzydniku, a 19 kwietnia 1944 roku brał udział w pacyfikacji wsi udzielających poparcia antykomunistycznemu podziemiu Potok - Stany Kolonia, Potok - Stany i Dąbrówka, w czasie której zamordowano 13 mieszkańców tych wsi.

-Jeśli chodzi o zmianę nazwy ul. Gronczewskiego, to wniosek  w tej sprawie był przedmiotem konsultacji z Radą Osiedla Rapy i mieszkańcami tej ulicy w lutym 2014 roku. Wszyscy mieszkańcy, pomimo uzyskania informacji na temat Gronczewskiego „Przepiórki”, wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec takiej propozycji i w związku z tym wniosek ten nie był przedstawiany Radzie Miasta - odpowiedział nam Burmistrz Miasta.

/bilgoraj.com.pl/
Foto: Archiwum

Tagi: plac wolności   rynek   biłgoraj   rewitalizacja centrum biłgoraja

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.41.241

(2016-07-26 11:44:40)

Rynek, to nazwa teraz byłaby bez sensu. Kiedyś był tu faktycznie rynek (w miejscu obecngo Placu Wolności), targowisko , z końmi włącznie .
Od czasu gdy na tym terenie postawiono budynek przeznaczony na Urząd Miasta w Biłgoraju, nazwa Plac Wolności okazała się bardziej odpowiednia.
I taka powinna pozostać. Z przymrużeniem oka patrzymy na resentymenty niektórych mieszkańców, zwolenników nazwy Rynek,, zwłaszcza tego, który de facto od niedawna tu mieszka, ma już zaawansoiwany wiek, powrót do dawnej nazwy z lat młodości wniskodawców, nie odmłodzi nikogo.

do poniżej (2016-03-15 16:06:51)

...lub bardziej znanego w naszym kraju jako TW "Bolek"

(2016-03-15 10:53:40)

Ja - nie mieszaj do spraw biłgorajskich znanego na całym świecie byłego naszego Pana Prezydenta Lecha Wałęsy.

Gumba (2016-03-13 19:57:37)

W 1982 roku w stanie wojennym w każdym mieści i mieścinie zmieniano nazwy placów na place wolności. U nas nie było żadnego placu to zmieniono nazwę rynku. Biłgoraj jest takim dziwacznym miastem w którym nie ma rynku. Ostatnia pamiątka stanu wojennego w mieście.

(2016-03-13 16:26:02)

Niemądre pomysły nie warte uwagi, Plac Wolności to nasz , wielu mieszkańców, dobry adres, przy takim pozostaniemy.

(2016-03-11 12:16:19)

do ghtrht - nie znasz się na szxtuce, ten pomnik jest świętną formą sztuki abstrakcyjnej, nie pozwolimy na usunięcie, To raczej usunęć ten dugi pomnik, okropny kawał betonu, kompletnie bezguście, jak można było coś tak beznadziejnego tu postawić. Myślę, że gdyby ogłosono konkurs na projekt, to nawet uzdolniuone plastcyznie dzieci z podstawówki zaprojektowałyby coś artystycznego, a nie to koszmarstwoi, które tam stoi. Beztalencia i bezguścia w dzidzinei plastyki lepiej niech nier zabierają głosu i nie kompromitują się. Pomnik karabin, jest symboliką walki i musi tam pozostać.

(2016-03-11 12:08:36)

Moim zdaniem bez sensu zmieniać Plac Wolności na Rynek. Nazwa Plac Wolności jest ok. Natomiast nazwa Rynek , powsta ła dlatego, że jeszcze w połowie lat sześćdziesiątych na tym terenie, był jarmark, z końmi włącznie. Po wybudowaniu budynku Urzędu Maista i zagospodarowaniu treenu wokół, jarmark tam zlikwidowano, i bardzo słusznie. Bez sensu wracać do tamtej nazwy, co wymagałoby wielu kosztów, zmiany adresów. Doprawdy tego rodzaju pomysłodawcy wykazują się brakiem rozwagi. Przywrócenie tej nazwy, nie przywróc i im młodości, przejawy demencji ( z czałym szacunkiem) należy leczyć. Każdy rozsądny człowiek na pewno nie poprze tak kuriozalnej propozycji.

Tutaj był zawsze Rynek (2016-03-11 07:04:04)

Wychowałem się przy Rynku a nie Palcu Wolności.

ciekawy (2016-03-10 17:05:22)

A kto to jest "tyran Lucek" ?

Silk (2016-03-10 16:27:15)

do Jan
Ty zasrańcu masz chyba za dużo zębów? Bez trudu mogę cię namierzyć i wybić głupoty z twojej głowy za pomocą kija bejsbolowego. Jesteś typowym przykładem skrzyżowania qrwy z osłem.

papaja (2016-03-10 08:58:52)

Słodki Rynek lub Królestwo Rynek pod rządami tyrana Lucka

Jan (2016-03-10 08:24:28)

Do Silka- ...ciesz się, że masz demokrację"-jaką demokrację? Stworzoną przez SB-eckiego szpicla Wałęsę i przewerbowanych do CIA tajnych współpracowników oraz watykańskich cichociemnych. O jakiej demokracji mówisz zakamuflowany SB-eku

rec (2016-03-10 08:07:41)

Prawa jazdy po zmianie będą miały oznaczony termin ważności. Te stare są bezterminowe.

(2016-03-09 19:15:25)

Panie redaktorze, proszę o odwalenie się od nazwy ulicy Gronczewskiego. Próbuje Pan zamieszać czy kreować biłgorajską politykę?

Silk (2016-03-09 17:30:04)

Widzę że komentarze pisze sama gówniarzeria, bo od niepamiętnych czasów tam zawsze był Rynek. Zatem chodzi o przywrócenie poprzedniej nazwy, a nie jej zmiana. Poprzedniej zmiany dokonali komuchy i nikt nie pytał społeczeństwa o koszty. Ciesz się zatem, jeden z drugim, że masz demokrację i chcą pytać o zgodę mieszkańców :(I)

plw (2016-03-09 16:52:33)

Słodki Rynek

Ja (2016-03-09 14:59:02)

Miałem dotychczas Burmistrza za rozsądnego człowieka. A teraz daje się manipulować garstce oszołomów. Jest Plac Wolności i niech tak zostanie. No chyba, że wam się nie podoba wolność wywalczona przez szpicla Bolka Wałęsę. No to niech Burmistrz zrobi plebiscyt kto jest za zmianą nazwy Plac Wolności ale drugi punkt powinien brzmieć: Zobowiązuję się pokryć koszta związane ze zmianą nazwy placu przy ratuszu. Zobaczymy ile będzie za zmianą nazwy. A jak jakiś nawiedzony poseł będzie pisał pisma o zmianę nazwy to niech nie zapomni dopisać, że koszty pokryje z sejmowej diety.

ccc (2016-03-09 14:20:33)

Pewnie garstka emerytów się nudzi i wymyślają takie głupoty.
Jest Plac Wolności i niech tak zostanie.

Mac (2016-03-09 13:54:16)

Jeżeli mieszkańcy ww ulicy chcą uhonorować zbrodniarza to sa dla mnie szmat....ami

(2016-03-09 11:25:52)

Naprawdę nie ma w Biłgoraju ważniejszych spraw do załatwienia? Nie macie na co wydawać naszych pieniędzy?

ghtrhyt (2016-03-09 09:22:34)

Wywalcie te paskudne karabiny tą kupe złomu z tego placu , a ulicę Gronczewskie proponuję zastąpić nazwą ofiar UPA, w mieście nie ma ,żadnych tablic czy nazw ,żeby pamiętać morderstwa Ukraińców na Polakach na Wołyniu a to przecież kiedyś Polskie Województwo

tak (2016-03-09 09:05:54)

"... przemeldowaniem wszystkich mieszkańców danej ulicy (placu), wymianą dowodów osobistych, praw jazdy i innych dokumentów, zmianą adresów firm, a także zmianą adresów w różnych instytucjach, urzędach, bankach itp." Nie widzę problemu o ile owi mieszkańcy sami pokryją koszta zmiany nazwy.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe KE Elżbieta Pyszniak - rozliczenia podatkowe, rozliczenia roczne, księgowość

Ul. Przemysłowa 36, 23-400 Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Przygotowania do realizacji projektu „Door-to-door” w zaawansowanej fazie

Do starostwa powiatowego w Biłgoraju trafiły dwa, specjalnie...

Biłgorajski szpital przyjmie pacjentów covidowych z Podkarpacia

Szpitale w Biłgoraju i Tomaszowie Lubelskim zostały wytypowane...

Obiekty sportowe przy ZSBiO w Biłgoraju

Przy "Budowlance" powstanie nowoczesny kompleks boisk. Z Rządowego...

Ciemnice i Groby Pańskie w parafiach powiatu biłgorajskiego (FOTO)

Mimo obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa,...

Wysokie kompetencje pewna przyszłość zawodowa uczniów szkół średnich powiatu biłgorajskiego (FOTO, VIDEO)

Samorząd powiatowy, wspólnie ze szkołami średnimi dla których...

Zostaw 1 procent podatku w powiecie biłgorajskim

1% to nie darowizna. Przekazując 1% decydujemy, że część naszego...

Ogłoszenia