Strona startowa

Wiadomości - Turystyka

Czy jest bezpiecznie?

Dodał: AN Data: 2008-12-19 00:20:07 (czytane: 2999)

Wywiad z podinsp. Januszem Wójtowiczem Rzecznikiem Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpolbilgoraj.com.pl: Autorytet władzy czy władza autorytetu? Na co stawia Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju?

Janusz Wójtowicz: Pierwszą część tego pytania nie można kierować do Policji, gdyż ta formacja nie kojarzy się z władzą. Według Wikipedii: Władza - to możliwość wywierania przez jednostkę bądź grupę rzeczywistego wpływu na istotne okoliczności życia przez ukierunkowywanie własnego postępowania (władza nad sobą - indywidualna) lub postępowania innych osób (władza nad innymi - społeczna). Władza wykraczająca poza panowanie jednostki nad sobą - czyli władza społeczna - jest zdolnością ukierunkowywania zachowań innych ludzi niezależnie od tego, czy jest to zgodne z ich interesem i wolą. Gdzie przeważa zgodność interesów i woli współzależnych osobników - tam zbędne stosunki władcze.

Ze względu na charakter relacji można mówić o władzy:

    * indywidualnej - panowania nad sobą i swym postępowaniem względem innych przez wybór między alternatywnymi wariantami zachowań;
    * wspólnotowej - wynikającej z bezpośrednich relacji międzyosobniczych (np. rodzinnych, sąsiedzkich, towarzyskich, mafijnych),
    * publicznej - obejmującej duże, niepowiązane więzami osobistymi społeczności, występującej w formie władzy państwowej, ekonomicznej, ideologicznej.

Moim skromnym zdaniem ta definicja nie daje żadnych podstaw by łączyć władzę z Policją. Jeśli zaś ktoś uważa inaczej to odnoszę wrażenie, że zatrzymał się w minionej epoce.

Policja jest formacją, której zadaniem jest służba społeczeństwu. Taka też jest rola Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju. Policjanci oferują mieszkańcom, jedno z najcenniejszych dóbr, a mianowicie bezpieczeństwo. Naszym zadaniem jest przede wszystkim dbanie o życie i zdrowie obywateli i ich poczucie bezpieczeństwa. Dostosowanie się naszej formacji do potrzeb społecznych i budowanie zaufania społecznego jest celem nadrzędnym. Dzięki takiej otwartości na potrzeby społeczne i otwartości medialnej, aż 73 procent polaków dobrze ocenia prace Policji. W porównaniu z innymi podmiotami, takimi jak CBA, ABW, sądami i prokuraturami, Policja otrzymała około dwukrotnie więcej ocen pozytywnych. Jest więc jedną z najlepiej odbieranych instytucji w Polsce. Naszym celem jest utrzymanie tych pozytywnych efektów.

Patrole prewencji i radiowozy, mundurowi na ulicach, spotkania z młodzieżą w szkołach... jak policja dba o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu biłgorajskiego?

Policyjne patrole piesze czy w radiowozach, spotkania mundurowych z młodzieżą, wszystko to jest prewencyjnym działaniem Policji, aby mieszkańcy powiatu biłgorajskiego, zarówno dorośli jak i dzieci, mogli być świadomi tego, że gdy coś złego wydarzy się w drodze do pracy czy do szkoły, bez żadnych obaw mogą zwrócić się do Policjanta, który pomoże w każdej sytuacji. Policjanci patrolują i kontrolują miejsca najbardziej zagrożone dokonywaniem przestępstw i wykroczeń w Biłgoraju, w parkach, na dworcach autobusowych, na osiedlach gdzie często dochodzi do zniszczeń mienia przez młodych okolicznych mieszkańców, a także w okolicach szkół, gdzie wieczorami gromadzi się młodzież. Patrole prewencji, radiowozy widoczne na ulicach, uświadamiają dzieciom już w przedszkolu, że policjant dba o to, aby nikomu nie działa się krzywda, że jest tym, do którego można zwrócić się po pomoc, gdy dzieje się nam coś złego, oraz również to, że ściga tych, którzy dopuszczają się przestępstw i wykroczeń. Starszą młodzież policjanci zapoznają z przepisami prawnymi, z odpowiedzialnością karną za popełniane czyny karalne. Gdy dochodzi do zdarzenia na terenie szkoły, i powoduje to pojawienie się policji, prowadzone są rozmowy profilaktyczno-ostrzegawcze z młodymi ludźmi na temat konsekwencji ich negatywnych zachowań.

Powiat biłgorajski to jedna gmina miejska, cztery miejsko - wiejskie i dziesięć wiejskich, gdzie jest najbezpieczniej, a gdzie po zmroku lepiej nie wychodzić?

Nie ma miejsc w powiecie biłgorajskim, które można by określić mianem „niebezpiecznie”, a na pewno nie ma takich miejsc, gdzie „po zmroku lepiej nie wychodzić”. Na terenie Biłgoraja i gm. Józefów dochodzi częściej do włamań, drobnych kradzieży, natomiast okresie wakacyjnym odnotowujemy wiele pobić w związku z organizowanymi w remizach gm. Józefów dyskotekami i zabawami dla młodzieży. W Biłgoraju również w obrębie dyskotek częściej dochodzi do zdarzeń z udziałem nietrzeźwych młodych ludzi. Z tego też względu odpowiednie zadania przekazywane są policjantom. Jesteśmy także otwarci na wszelkie sygnały ze strony społeczeństwa.

Jak, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na tle innych powiatów województwa lubelskiego plasuje się nasz powiat?

Powiat biłgorajski jest jednym z najbardziej bezpiecznych miejsc nie tylko na Lubelszczyźnie, ale też w Polsce. Sprzyja temu między innymi małomiasteczkowy i wiejski charakter zabudowy, gdzie wszyscy się znają i właściwie reagują na wszelkie przejawy patologii związanej z przestępczością. W porównaniu do ubiegłego roku (11 miesięcy) nastąpił spadek przestępczości o 6 procent. 83% procentowy wskaźnik wykrywalności przestępstw świadczy o tym, że policjanci doskonale radzą sobie z przestępczością na terenie powiatu.

Gaz z bliskiej odległości, bicie kajdankami, a przede wszystkim brak specjalistycznego wyszkolenia - takie mankamenty obnażyło zatrzymanie pieszego za nieprawidłowe przejście przez jezdnie 19 listopada? Czy to zajście podważyło mir biłgorajskiej policji?

Nie wiem skąd takie ustalenia? Te pytania zawierają jednocześnie subiektywną odpowiedź w związku z tym nie dają możliwości rzetelnej wypowiedzi. Mogę się jedynie odnieść do faktów, a one mówią, że aż 65 % badanych w województwie lubelskich dobrze ocenia Policję w miejscu swojego zamieszkania. Jest to trzeci wynik w kraju.

Koniec roku jest swoistym czasem podsumowań. Jaki bilans policja wystawia powiatowi i jego mieszkańcom? (kwestia jakiś podsumowań, ilości wypadków, interwencji itp.)

Jeśli chodzi o stwierdzenie na chwilę obecną, to można powiedzieć, że w porównaniu z 11 miesiącami roku ubiegłego, bezpieczeństwo w powiecie biłgorajskim nie pogarsza się, faktem jest, że raz wzrasta raz spada, nie mniej jednak utrzymuje się na poziomie roku 2007. Utrapieniem tego roku są wypadki z udziałem pieszych, pomimo naszych apeli, aby dotrzeć do jak największej liczby uczestników pieszych, tych zdarzeń wciąż przybywa. Kładziemy na to duży nacisk i w dalszym ciągu tak będzie, działamy wśród dzieci i młodzieży, są organizowane spotkania profilaktyczne w szkołach, będą organizowane kampanie, aby uwrażliwić już najmłodszych uczestników ruchu na duże zagrożenie na drogach. W 2008 roku policjanci zorganizowali w szkołach 200 spotkań profilaktycznych z dziećmi i młodzieżą, a w ciągu 11 miesięcy 2007 roku było ich 239. Większa liczba z ubiegłego roku jest spowodowana spotkaniami tzw. trójek w szkołach, w których również uczestniczyli policjanci.

Jeśli chodzi o dane statystyczne ukazujące utrzymywanie się wszystkich zdarzeń na tym samym poziomie w powiecie biłgorajskim, to porównanie z 11 miesiącami roku 2007 wygląda jak poniżej:

                                                 2008    (11miesięcy)         2007   (11 miesięcy)
interwencji ogółem                                 4491                              4247
interw. publicze.                                     1510                              1616
interw. domowe                                     1445                              1355
inne

                                               2008    (11miesięcy)         2007   (11 miesięcy)
wypadki drogowe                                   92                                   93
zabici                                                
       11                                   12
ranni                                               
        105                                 129
kolizje drogowe
                                      663                                 661W tym roku w ciągu 11 miesięcy, odnotowaliśmy więcej interwencji niż w roku 2007, natomiast mniej było publicznych a więcej domowych. Jeśli chodzi o wypadki drogowe to jest ich mniej niż w okresie 11 miesięcy roku 2007. Mamy mniej zabitych jak i rannych, natomiast mamy wzrost kolizji drogowych. W tym roku głównymi przyczynami wypadków i kolizji drogowych były nadmierna prędkość, nieudzielanie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz wymuszenia pierwszeństwa wobec pieszych.


red.

Zobacz także

Bukmacherzy w Polsce, czyli gdzie legalnie obstawiać zakłady

Dodane: 2019-01-16 14:28 - Komentarze  (0)  czytane (225)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.203.245.76

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

XVIII Miedzyprzedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek

Studniówka ZSL 2019

Studniówka ZSBiO 2019

Grupa VOX charytatywnie

Gaudium - koncert fianłowy 2019

Chór i orkiestra kolędowały w kościele Chrystusa Króla

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ukochane Barwy

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej...