Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Człowiekowi w potrzebie

Dodał: red Data: 2021-02-13 20:43:10 (czytane: 1074)

Kto odłączył się od Boga w grzechu, niszczy też wspólnotę między ludźmi. Prawdziwe pojednanie zawsze dokonuje się z Bogiem i Kościołem, wspólnotą wierzących. Jeśli Bóg wybacza winę, to człowiek jest jakby nowo stworzony; Boskie życie, które stracił przez grzech otrzymuje do Niego z powrotem.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii według Świętego Marka (Mk 1, 40 - 45):
Pewnego dnia przyszedł do Jezusa trędowaty i upadłszy na kolana, prosił Go: «Jeśli zechcesz, możesz mnie oczyścić». A Jezus, zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: «Chcę, bądź oczyszczony!». Zaraz trąd go opuścił i został oczyszczony.
Jezus surowo mu przykazał i zaraz go odprawił, mówiąc mu: «Bacz, abyś nikomu nic nie mówił, ale idź, pokaż się kapłanowi i złóż za swe oczyszczenie ofiarę, którą przepisał Mojżesz, na świadectwo dla nich».
Lecz on po wyjściu zaczął wiele opowiadać i rozgłaszać to, co zaszło, tak że Jezus nie mógł już jawnie wejść do miasta, lecz przebywał w miejscach pustynnych. A ludzie zewsząd schodzili się do Niego.

pomoc.jpg

Komentarz do Ewangelii:
Jest to jedna z wielu choroba, która została już w dużej mierze opanowana przez zastosowanie nowoczesnej medycyny: trąd, znany również jako „choroba Hansena, lepra”. Jeśli osoba, której to dotyczy, jest leczona na czas, można ją wyleczyć. W dawnych czasach trąd był praktycznie nieuleczalny. Zarażeni musieli opuścić normalny sposób egzystencji w społeczności i mogliby być szczęśliwi, gdyby nadal mieli prowizoryczny dach nad głową i dostawali trochę jedzenia. Normalna komunikacja z nimi nie była już możliwa. Chory był uważany za wyrzutka i wyjętego spod prawa. I często trąd był nawet interpretowany jako skutek jakiejś ukrytej winy i kary ze strony Boga. Chory opuszczony przez ludzi, musiał myśleć, że Bóg też o nim zapomniał.

Jak to powinno wstrząsnąć naszymi sercami, kiedy trędowaty zwrócił się do Jezusa w swej bezgranicznej potrzebie. Ukląkł przed Nim i poprosił o pomoc. Na co miał nadzieję zwracając do Niego, Jedynego, Któremu wciąż ufał? Przede wszystkim liczył na fizyczne uzdrowienie, ale jeszcze bardziej na powrót do normalnego życia wspólnoty. Chory chciał być znowu w pełni człowiekiem, a przede wszystkim doświadczyć, że Bóg go nie opuścił.

Postawa Jezusa, tak ukazana bardzo obrazowo w tej perykopie, to bezwarunkowe związanie z tym, który cierpi. Nie odrywa oczu od tych wyjętych spod prawa ludzi. Nie zgadza się z ogólną opinią, która odpycha trędowatych i tylko czeka na ich śmierć. Kiedy Jezus widzi potrzebującego upadającego na kolana, odczuwa głębokie współczucie. Jego serce jest pełne miłości. Ale przede wszystkim rozpoznaje głęboką wiarę chorego. A to dlatego, że mówi z pełnym przekonaniem: „Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić”. Trędowaty nie mówi: „Musisz mnie oczyścić”. Pyta i daje Jezusowi wolność działania, a on ufa i wierzy.

To, co potem następuje, jest niewątpliwie cudem. Jezus wyciąga rękę, dotyka chorego i mówi: „«Chcę, bądź oczyszczony!»”. W tym samym momencie trąd znika. To w imponujący sposób ukazuje moc Syna Bożego. Potrafi przebaczać grzechy i leczyć choroby. Ma moc pokonania wszelkiego zła, nawet śmierci.

Również dla nas Bóg uczynił wielkie rzeczy: dał nam życie i stoi przy nas każdego dnia i prowadzi nas przez wszystkie zadania w życiu. Jego miłość nigdy nas nie opuszcza, nawet w próbach i cierpieniach. W chrzcie zostaliśmy uwolnieni od winy Adama i uczynieni czystymi i świętymi. W sakramencie pokuty Bóg odpuszcza nam wszystkim winę, bierze od nas „trąd duszy” i daje nam nowe życie.

Kto odłączył się od Boga w grzechu, niszczy też wspólnotę między ludźmi. Prawdziwe pojednanie zawsze dokonuje się z Bogiem i Kościołem, wspólnotą wierzących. Jeśli Bóg wybacza winę, to człowiek jest jakby nowo stworzony; Boskie życie, które stracił przez grzech otrzymuje do Niego z powrotem. Dar bycia dzieckiem Bożym zostaje odnowiony i w niebie panuje wielka radość!

Jeśli będziemy szli przez życie z uwagą i spojrzeniem miłości, wtedy dostrzeżemy potrzebę innych i być może będziemy w stanie pomóc tu czy tam, a przynajmniej być w stanie przekazać jakąś pociechę i ulgę. I to doświadczenie miłości i akceptacji, które my, chrześcijanie, możemy przekazać chorym i cierpiącym, a także zepchniętym na margines, jest być może dla poszkodowanych niczym promień światła Bożej miłości, która teraz nabiera dla nich konkretnego kształtu.

Wszystkich ubogich i cierpiących pragniemy polecić wstawiennictwu Matki Bożej. Dostrzegła potrzebę bliźnich i właśnie ze względu na swoją wyjątkową miłość do Boga stanęła w ich obronie. Niech Boży Duch Święty wzmocni nas we wszystkich dobrych rzeczach i uczyni nas posłańcami radości dla naszych bliźnich!

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona   kościół katolicki   diecezja zamojsko - lubaczowska

Zobacz także

Boże Miłosierdzie

Dodane: 2021-04-10 21:25 - Komentarze  (1)  czytane (657)

TAGI: niedziela miłosierdzia bożego, wielkanoc, jezus miłosierny, ks. sławomir koronaKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.237.20.246

(2021-02-14 17:58:34)

demony, szatany itp zwalanie na tych, których nie da się pokazać, a tymczasem to człowiek człowiekowi wilkiem, i żadna durna teoria spiskowa tu nic nie ma do rzeczy. Współczucie dla tych z problemami psychicznymi,

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Zebranie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z epidemią koronawirusa

Miliony pozyskane na kształcenie zawodowe

Z budżetu powiatu 130 tys. zł wsparcia dla jednostek OSP

Ku czci Żołnierzy Wyklętych

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konrad Berdzik zbiera na protezę bioniczną

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dane dotyczące Covid-19 na koniec lutego

Nadal trwa epidemia związana z koronawirusem. Codziennie publikować będziemy najnowsze i sprawdzone dane dotyczące liczby zakażeń...