Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Czego uczy historia?

Dodał: red Data: 2021-10-18 08:42:11 (czytane: 772)

Czy poprzez historię można uczyć postaw obywatelskich? Jak najbardziej tak! Udowodniły to seniorki, uczestniczki projektu „Zaangażowanie ma znaczenie!” na czele z liderką grupy Panią Marią Różańską. Celem inicjatywy było zainteresowanie mieszkańców kulturą i historią regionu, zapoznanie z postaciami Marii i Jerzego Kuncewiczów, patriotów i społeczników.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajNie od dziś wiadomo, że nauka poprzez doświadczenie przynosi niezwykłe efekty, nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także wśród seniorów. Dlatego też wyjazd do Kazimierza Dolnego i naoczne zapoznanie się z postaciami Kuncewiczów stały się niezapomnianą lekcją historii dla najstarszych mieszkańców i mieszkanek Biłgoraja.

Ponadto twórczości Marii Kuncewiczowej została poświęcona wrześniowa wieczernica literacka w Klubie Seniora Raj Seniorzy - miłośnicy książek i czytelnictwa dyskutowali o twórczości, kulturze i sztuce regionu.

seniorzy_wycieczka.jpg

Ważnym elementem inicjatywy było zwiedzanie Parku Miliona Róż i Zabytków Kresowych w Kazimierzu Dolnym. W naturalnym otoczeniu unikalnych kolekcji róż prezentowane były miniatury zamków, pałaców oraz obiektów sakralnych związanych z najważniejszymi osobami i miejscami dla historii Polski. To m.in. najważniejsze zabytki Lwowa, Kamieńca Podolskiego, Chocimia czy Żółkwi. Przewodnicy opowiadali o wielkich wydarzeniach z historii Polski, wybitnych bohaterach narodowych oraz o dziedzictwie dawnej Rzeczpospolitej. Z Kresów pochodzi zdecydowana większość wybitnych polskich wodzów wojskowych i wielkich bohaterów narodowych (m. in. Stanisław Żółkiewski, Stanisław Koniecpolski, Jan Sobieski, Jan Karol Chodkiewicz, Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski). Bez poznania historii Kresów nie można zrozumieć Polski, bo przecież przez wieki były one jej częścią, stanowiły o jej sile i znaczeniu w Europie.

seniorzy_wycieczka_1.jpg

Uczestnicy wyjazdu zostali wprowadzeni w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych. -Takie żywe lekcje historii, które zbliżają do bycia lepszymi obywatelami, patriotami, są bezcenne - twierdzą zgodnie uczestnicy inicjatywy.

Inicjatywa była zrealizowana w ramach projektu realizowanego przez Fundację Bliżej Pasji pt. “Zaangażowanie ma znaczenie!” dofinansowanego ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych “Aktywni+” na lata 2021 - 2025.

Reklama.

Tagi: seniorzy biłgoraj   historia   wycieczka   zaangażowanie ma znaczenie

Zobacz także

Indywidualne akcje pomocowe w Ciosmach

Dodane: 2021-12-07 08:03 - Komentarze  (0)  czytane (169)

TAGI: stowarzyszenie dąb w ciosmach, bądźmy solidarni, gmina biłgoraj, społeczeńśtwo obywatelskieKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.198.139.112

(2021-10-18 14:36:03)

Historia jest zakłamana człowiek powstał z małpy Historie pisza zwyciescy czyli nie polacy itd szczegolnie piłsudski

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Nabemowie.pl - wiadomości, ogłoszenia i lokalni fachowcy

Internet jest dziś niemal zdominowany przez ogromne portale społecznościowe...

Wystawa miniatur i figurek kolekcjonerskich (FOTO)

W Galerii Waya-Art w Biłgoraju odbył się dziś wernisaż wystawy...

Umowy o dzieło - raport ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjrzał się umowom o dzieło....

Miliony złotych wsparcia dla naszych samorządów w ramach laboratoriów przyszłości

Placówki oświatowe, dla których organem prowadzącym są samorządy...

Jak wykryć zdradę partnera? Jakie są sposoby na odkrycie prawdy?

Podejrzenie zdrady bardzo często pojawia się u wielu par. Nie ma znaczenia...

Zostań rodziną zastępczą

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju – Organizator...

Ogłoszenia