Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Czego uczy historia?

Dodał: red Data: 2021-10-18 08:42:11 (czytane: 731)

Czy poprzez historię można uczyć postaw obywatelskich? Jak najbardziej tak! Udowodniły to seniorki, uczestniczki projektu „Zaangażowanie ma znaczenie!” na czele z liderką grupy Panią Marią Różańską. Celem inicjatywy było zainteresowanie mieszkańców kulturą i historią regionu, zapoznanie z postaciami Marii i Jerzego Kuncewiczów, patriotów i społeczników.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajNie od dziś wiadomo, że nauka poprzez doświadczenie przynosi niezwykłe efekty, nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także wśród seniorów. Dlatego też wyjazd do Kazimierza Dolnego i naoczne zapoznanie się z postaciami Kuncewiczów stały się niezapomnianą lekcją historii dla najstarszych mieszkańców i mieszkanek Biłgoraja.

Ponadto twórczości Marii Kuncewiczowej została poświęcona wrześniowa wieczernica literacka w Klubie Seniora Raj Seniorzy - miłośnicy książek i czytelnictwa dyskutowali o twórczości, kulturze i sztuce regionu.

seniorzy_wycieczka.jpg

Ważnym elementem inicjatywy było zwiedzanie Parku Miliona Róż i Zabytków Kresowych w Kazimierzu Dolnym. W naturalnym otoczeniu unikalnych kolekcji róż prezentowane były miniatury zamków, pałaców oraz obiektów sakralnych związanych z najważniejszymi osobami i miejscami dla historii Polski. To m.in. najważniejsze zabytki Lwowa, Kamieńca Podolskiego, Chocimia czy Żółkwi. Przewodnicy opowiadali o wielkich wydarzeniach z historii Polski, wybitnych bohaterach narodowych oraz o dziedzictwie dawnej Rzeczpospolitej. Z Kresów pochodzi zdecydowana większość wybitnych polskich wodzów wojskowych i wielkich bohaterów narodowych (m. in. Stanisław Żółkiewski, Stanisław Koniecpolski, Jan Sobieski, Jan Karol Chodkiewicz, Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski). Bez poznania historii Kresów nie można zrozumieć Polski, bo przecież przez wieki były one jej częścią, stanowiły o jej sile i znaczeniu w Europie.

seniorzy_wycieczka_1.jpg

Uczestnicy wyjazdu zostali wprowadzeni w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych. -Takie żywe lekcje historii, które zbliżają do bycia lepszymi obywatelami, patriotami, są bezcenne - twierdzą zgodnie uczestnicy inicjatywy.

Inicjatywa była zrealizowana w ramach projektu realizowanego przez Fundację Bliżej Pasji pt. “Zaangażowanie ma znaczenie!” dofinansowanego ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych “Aktywni+” na lata 2021 - 2025.

Reklama.

Tagi: seniorzy biłgoraj   historia   wycieczka   zaangażowanie ma znaczenie

Zobacz także

Andrzejki u tarnogrodzkich seniorów

Dodane: 2021-11-26 12:10 - Komentarze  (1)  czytane (425)

TAGI: andrzejki, tarnogród, tarnogrodzki ośrodek kultury, seniorzyKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.92.28.52

(2021-10-18 14:36:03)

Historia jest zakłamana człowiek powstał z małpy Historie pisza zwyciescy czyli nie polacy itd szczegolnie piłsudski

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

W Szkole Podstawowej w Tarnogrodzie odsłonięto tablicę upamiętniającą Józefa Krzysztofa Gizę (FOTO)

W "pzededniu" 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i śmierci...

Setna rocznica urodzin Andrzeja Kiszki ps. Dąb, Leszczyna, Bogucki. Jednego z najdłużej ukrywających się Żołnierzy Wyklętych (AUDIO)

21 listopada br. przypadła setna rocznica urodzin Andrzeja Kiszki...

XIV Biesiada Literacka

W niedzielę, 21 listopada br., w Biłgorajskim Centrum Kultury...

Dni Młodzieży Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej w Biłgoraju (FOTO, VIDEO)

Dziś w Biłgoraju odbyły się Dni Młodzieży Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej....

Maszyny do czyszczenia posadzek, a sprawne sprzątanie

Utrzymanie czystości, a w szczególności na dużych powierzchniach...

Czym właściwie jest zarządzanie projektami?

O zarządzaniu projektami niemal każdy z nas słyszał. Niemniej...

Ogłoszenia