Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Co z nocną i świąteczną opieką zdrowotną w Tarnogrodzie?

Dodał: red Data: 2016-12-16 12:40:33 (czytane: 2909)

16 grudnia br. w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury w Tarnogrodzie odbyło się wspólne posiedzenie Komisji stałcyh Rady Miejskiej w Tarnogrodzie, którego tematem było omówienie sytuacji związanej z zaprzestaniem świadczenia usług medycznych - nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przez ARION Szpitale w Tarnogrodzie.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajNa spotkania zaproszeni zostali przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, radni Rady Powiatu, posłowie i senatorowie RP, dyrektor LOW NFZ w Lublinie, prezes spółki Arion Szpitale, wójtowie Gmin Potok Górny, Biszcza, Księżpol i Obsza oraz mieszkańcy gmin położonych na południe od Tanwi. Ostatecznie na spotkaniu obecni byli tylko radni Rady Miejskiej w Tarnogrodzie, Burmistrz Tarnogrodu i jego zastępca , Wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko, Wójt Gminy Obsza Andrzej Placek, zastępca Wójta Gminy Księżpol Henryk Kłało, dr Roman Cichocki z Tarnogrodu oraz były prezes tarnogrodzkiego oddziału diabetyków w Tarnogrodzie Władysław Chodkieiwicz i mieszkańcy Tarnogrodu.

szpiat_tarnogrod__1_.JPG


-Nasz szpital działał nawet podczas niemieckiej okupacji i w okresie tak mocno dziś krytykowanego minionego systemu. Od lat widzimy systematyczną degradację naszego szpitala, był tu Oddział Położniczy, Oddział Wewnętrzny przez krótki czas działał Oddział Rehabilitacji oraz nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Ta opieka związana z zabezpieczeniem nocnej i świątecznej opieki systematycznie była zaprzestawana w listopadzie, ale w nowym roku zawsze wracała. Dziś mamy podejrzenia, że ta opieka świąteczna ma być całkowicie zlikwidowana. To obniżenie standardów dla tej części mieszkańców naszego Powiatu. Stąd organizujemy dziś spotkanie, podczas którego chcieliśmy wyjaśnić te kwestie, zwłaszcza, że z pism jakie do nas trafiły wynika, że NFZ zmniejszył spółce Arion kontrakt o środki jakie miały być przeznaczone na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną w Tarnogrodzie, po tym jak spółka wypowiedziała tę umowę NFZ-owi - mówił podczas spotkania Burmistrz Tarnogrodu Eugeniusz Stróż.

Swymi wątpliwościami co do przyszłości szpitala w Tarnogrodzie i dostępu mieszkańców Gmin Tarnogród, Potok Górny, Biszcza, Obsza i Księżpol dzielili się Władysław Chodkiewicz i Roman Cichocki. Przedstawiono podczas spotkania także pismo od Starosty Biłgorajskiego, z którego wynika, że Starosta zarządził kontrolę, która potwierdziła, iż zaprzestane zostało w Tarnogrodzie świadczenie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Protokół pokontrolny przygotowany przez pracowników Starostwa Powiatowego został przekazany do Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie.

szpiat_tarnogrod__2_.JPG


-W dniu 4 listopada 2016 roku pracownicy Starostwa Powiatowego w Biłgoraju przeprowadzili kontrolę świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej realizowanej w Tarnogrodzie. Kontrolujący ustalili, iż świadczenia te nie były realizowane. Protokół z przeprowadzonej kontroli został przesłany do dyrektora LOW NFZ w Lublinie, wraz z pismem w którym Starosta Biłgorajski uznał za niewłaściwą decyzję o zaprzestaniu udzielania świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej mieszkańców Tarnogrodu i Gmin położonych na południu Powiatu Biłgorajskiego, którzy od wielu lat korzystali z tych świadczeń i nie usieli pokonywać odległość ponad 40 km aby skorzystać z usług w Biłgoraju. Starosta Biłgorajski zwrócił się z prośbą o pomoc w tej sprawie oraz powiadomienie o podjętej przez dyrektora LOW NFZ w Lublinie decyzji - odczytał pismo ze Starostwa Powiatowego w Biłgoraju Piotr Marczak Przewodniczący RM w Tarnogrodzie.

Reklama.

W odpowiedzi dyrektor LOW NFZ w Lublinie napisał, że miejscem udzielania świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Tarnogrodzie zostało utworzone przez świadczeniodawcę jako dodatkowe i na jego wniosek już w trakcie umowy. Z uwagi na powyższe w świetle obowiązujących przepisów likwidacja opisanego dodatkowego miejsca udzielania świadczeń nie wpływa na zabezpieczenie dostępu do nich na wskazanym obszarze (Powiat Biłgorajski). Ponadto w ramach realizacji opisanej umowy świadczeniodawca prowadzi również wyjazdowe porady lekarskie i pielęgniarskie, w ramach których świadczenie może być udzielone w domu pacjenta (pismo WSD-DSM.425.9.2016 OL.NiŚ.02.JK z 17 listopada br.).

szpiat_tarnogrod__4_.JPG


Z pisma Starosty wynika, że LOW NFZ w Lublinie wyraził zgodę na likwidację dodatkowego miejsca udzielania świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Tarnogrodzie z dniem 31 października 2016 roku. Z kolei w piśmie z NFZ z dnia 14 grudnia br. (WSM-DSM.425.9.2016 OL.NiŚ.03.JK) czytamy: -Świadczenia w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Tarnogrodzie były udzielane przez Arion Szpitale w ramach umowy z tutejszym oddziałem wojewódzkim NFZ od 1 września 2014 roku. Umowa w dalszym ciągu mogła być realizowana w punkcie w Tarnogrodzie i finansowana przez OW NFZ. Na podstawie wypowiedzenia przez Arion Szpitale umowy w omawianym zakresie została rozwiązana z dniem 31 października 2016 roku. Ponadto w związku z niedotrzymaniem określonego przepisami terminu poinformowania Lubelskiego OW NFZ o planowanych zmianach w realizacji umowy na świadczeniodawcę została nałożona kara finansowa.

szpiat_tarnogrod__3_.JPG


-Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w obronę świadczenia nocnej świątecznej opieki zdrowotnej w Tarnogrodzie. Wszyscy wiemy jak ważne jest zabezpieczenie zdrowotne dla naszych mieszkańców. My z Biszczy mamy do Tarnogrodu bliżej niż do szpitala w Biłgoraju. Tłumaczenie spółki Arion, że zaprzestaje się w Tarnogrodzie świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Tarnogrodzie spowodowane jest małą ilością pacjentów (z informacji przedstawianej przez Arion Szpitale - wynika, że 60 pacjentów miesięcznie). To może likwidujmy straże pożarne bo mało jest pożarów. To jest dla mnie jakiś absurd - mówił Zbigniew Pyczko Wójt Gminy Biszcza.

Zastępca Burmistrza Tarnogrodu Tomasz Rogala poprosił radnych oraz przybyłych Wójtów o podjęcie działań m. in. wizyty i spotkanie z przedstawicielami Starostwa Powiatowego. Podczas spotkania ustalono, że delegacja samorządów gminnych Gmin na południe od Tanwi oraz mieszkańcy wybiorą się do Starostwa Powiatowego i biłgorajskiego szpitala by - nieobecnym na spotkaniu przedstawicieli instytucji odpowiedzialnych za zabezpieczenie zdrowotne na terenie Powiatu - przedstawić swe racje, wątpliwości i oczekiwania.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: szpital w tarnogrodzie   nocna i świąteczna opieka zdrowotna   gmina tarnogród   arion szpitale

Zobacz także

Wyjaśnienia Syndyka zarządzajacego biłgorajskim szpitalem

Dodane: 2020-02-26 15:23 - Komentarze  (12)  czytane (835)

TAGI: arion szpitale, szpital biłgoraj, syndyk masy upadłościowej, odpowiedź na pytania starostyKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.232.125.29

realny (2016-12-17 21:54:48)

Otworzyć NiŚOZ w Turobinie , co tam gorsi ludzie? A do Biłgoraja też mają daleko

(2016-12-17 08:05:08)

lekarze z Tarnogrodu zawiązać spółkę pracowniczą ubiegać się o kontrakt z NFZ i leczyć mieszkańców gmin na południe od Tanwi

no to samorządowcy z gimin leżących na południe od Tanwi (2016-12-17 07:59:03)

zebrać się do kupy i piketować przed NFZ Lublin aż do skutku za co otrzymujecie wysokie wynagrodzenia !

ciekawy (2016-12-17 07:40:32)

Arion wypuścił pieski?

(2016-12-16 18:44:16)

tak utrzymywać dyżur, opłacić lekarza i pielęgniarkę i przyjdzie jeden pacjent albo nikt. w łeb się puknijcie

ewa (2016-12-16 15:19:56)

Poco nam opieka nocna i świąteczna jak i tak po leki przepisane przez lekaza jak nie ma apteki cało dobowe....

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Koncert karnawałowy w BCK

Studniówka ZSZiO

Otwarcie nowej Sali Obsługi Interesanta WGiNG

Studniówka I LO im. ONZ

Studniówka "Budowlanki" 2020

Studniówka "Katolika" 2020

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Powiatowa oświata w liczbach

Kierownik Wydziału Edukacji, Promocji, Zdrowia, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Biłgoraju przedstawił informację...