Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Co dalej z ogródkami działkowymi? Są cztery projekty rozwiązań sytuacji prawnej

Dodał: red Data: 2013-05-01 09:28:08 (czytane: 6392)

Trzeba będzie jeszcze poczekać na prawne rozstrzygnięcia w kwestii ogrodów. Posłowie na jednym z kwietniowych posiedzeń Sejmu zdecydowali, że cztery projekty ustaw dotyczących ogrodów działkowych trafią pod obrady sejmowych komisji infrastruktury, samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajZmiany w obowiązującej ustawie są niezbędne po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, w połowie 2012 roku, za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych (informowaliśmy o tym państwa w artykule Jaki los czeka biłgorajskie ogrody działkowe?). Niekonstytucyjne przepisy przestaną obowiązywać pod koniec stycznia 2014 roku.

Sprawa z punktu widzenia Biłgoraja jest niezwykle ważka. Ogrody działkowe w Biłgoraju znajdują się m. in. przy ulicy Włosiankarskiej, Poniatowskiego, Moniuszki i Motorowej (zakładowe RCEZ) i zajmują obszar około 31 hektarów. To ponad 800 działek z których korzysta jakieś 2,5 tys. mieszkańców Miasta.

rodzinne_ogrody_dzialkowe_bilgoraj.JPG

W drugiej połowie kwietnia w Sejmie debatowano nad nowymi rozwiązaniami ws. ogrodów działkowych, największe kontrowersje i dyskusje wzbudziła propozycja PO. Projekt zakłada likwidację działek m. in. w celu realizacji tzw. inwestycji celu publicznego, w tym przypadku Gmina bądź Skarb Państwa będą musiały zapewnić działkowcowi działkę w innym ogrodzie i  wypłacić odszkodowanie. PO postuluje likwidację Polskiego Związku Działkowców, a także zawieranie przez działkowców bezterminowych umów najmu na prowadzenie ogrodów. Platforma chce, by mienie Związku zostało rozdysponowane pomiędzy Skarb Państwa i Gminy. Grunty będące we władaniu PZD mają wrócić do właścicieli, głównie do Gmin, a majątek po Związku miałby przejąć Krajowy Fundusz Ogrodowy (KFO).

Drugim z debetowanych projektów był ten, zgłoszony przez Solidarną Polskę. Stawiał on za główny cel zachowanie działek dla działkowców. SP chce aby działki nadal pozostały w rękach działkowców, dodając im prawo do dziedziczenia. Posłowie Solidarnej Polski postulują (jak i PO) likwidację PZD, chcą, by działkowcy mogli sami decydować i tworzyć stowarzyszenia, a opłaty powinny zostawać na miejscu, a nie jak do tej pory być przekazywane do PZD. Projekt zakłada więc pozostawienie działek w rękach działkowców - jak to jest obecnie, nowością jest możliwość dziedziczenia działek.

Reklama.

W projekcie nowelizacji ustawy, autorstwa SLD wykreślono z ustawy 11 artykułów dotyczących PZD. Projekt wprowadza nową definicję rodzinnego ogrodu działkowego, dając możliwość zarządzania ogrodami nie tylko PZD, ale innym związkom działkowców. Propozycja Sojuszu przewiduje także, iż grunty stanowiące własność Skarbu Państwa, a  przeznaczone pod ogrody działkowe lub będące dotychczas w użytkowaniu PZD, podlegałyby komunalizacji na rzecz właściwej jednostki samorządu terytorialnego. Proponowane przez SLD rozwiązania dawałyby PZD możliwość zachowania praw i obowiązków nabytych przed dniem ewentualnego wejścia w życie ustawy. Szczególnie tych wynikających z użytkowania lub użytkowania wieczystego.

ogrody_dzialkowe_bilgoraj.JPG

Czwartym projektem jest propozycja obywatelska, która postuluje powołanie Stowarzyszenia Krajowego, które przejęłoby wszystkie prawa, szczególnie te do gruntów, będących obecnie w posiadaniu PZD. Nie byłoby natomiast przymusu przynależności do związku, a każdy ogród działkowy będzie mógł się wydzielić w samodzielne stowarzyszenie. Po zarejestrowaniu przejmowałoby ono wszystkie prawa do ogrodu działkowego - do gruntu, majątku jak i konta, na którym gromadzone są środki. 

Największe emocje wzbudziło głosowanie nad odrzuceniem projektu PO, określono go jako chęć likwidacji ogródków i przekazania ziemi deweloperom. Za odrzuceniem projektu PO głosowali PiS, SLD, Ruch Palikota i Solidarna Polska. Z naszych posłów za odrzuceniem głosowali posłowie: Marek Poznański, Piotr Szeliga i Sławomir Zawiślak. Jednak głosami koalicji PO - PSL projekt PO przeszedł do prac w komisjach; poparli go posłowie Genowefa Tokarska i Stanisław Żmijan. Ostateczny kształt nowej ustawy działkowej wypracują posłowie w komisjach.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: ogrody działkowe   działkowcy   sejm   ustawa o ogródkach działkowych

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.226.243.36

-Rolnik NR 2 (2013-05-06 11:52:13)

Popieram pomysł przekazania ogródków działkowych rodzinom biednym, wielodzietnym i bez pochodzenia wiejskiego - tacy ludzi potrzebją wsparcia. Natomist osoby pochodzące ze środowisk rolniczych nie powinny wstydzić się pochodzenia - a na wsi zdrowiej - można wracać do korzeni tym bardziej że emryturki zasobne po komunie.
Co do uwłaszczenia - to NIE NIE NIE- "darmochom stop" .

-Rolnik NR 2 (2013-05-06 11:37:39)

Popieram pomysł przekazania ogródków działkowych rodzinom biednym, wielodzietnym i nie posiadającym korzeni wiejskich. A co do "napływowych mieszczuchów" - to nie należy wstydzić się pochodzenia a na emeryturze zdrowiej na wsi - szczególnie z grubym postkomunistycznym portfelem.
Co do uwłaszczania - to absolunie NIE - darmochy się zachciewa - a uczciwy to kupić sobie wszystko musi i z nędzną emeryturka egzystuje.

-Felek (2013-05-03 20:21:04)

Kryje się przed ludźmi bo co ma im powiedzieć , podwyższyła wiek emerytalny nam do śmierci do 67 roku życia a teraz zabiera nam Tokarska ogródki.

-Wanda (2013-05-03 18:48:02)

Tokarska niech się tylko w Biłgoraju pojawi to powiem jej co myślę o zabraniu nam działki. Byłam kilka razy w biurze u niej i dlaczego nigdy nie można jej zastać?

-wniosek (2013-05-03 09:04:07)

tym na zdjęciu nie potrzeba chyba wsparcia bytowego

-propozycja (2013-05-03 08:43:42)

Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 539,00zł.
W przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 623,00zł

przyjąć takie kryteria przy przekazywaniu ogródków i będzie choć trochę SPRAWIEDLIWIE I SOLIDARNIE

-tylko że (2013-05-03 08:32:25)

młodzi takich emerytur nie dostaną jak ci z komuszego rozdania, a działeczki są często miejscem popijawy i bluźnierstw, biedoty tam nie widać ( grilowanie, piwkowanie i śpiewy) i to w towarzystwie dzieciaków , a samochodziki koło ogródków niczego sobie , częste wypalanie suchych pozostałości i butelek aż wytrzymać trudno tak śmierdzi,
o tak dać np rodzinom wielodzietnym np. powyżej trójki dzieci - to bedzie jakaś pomoc

-Do wpisu 14,58.50 (2013-05-02 16:54:49)

Działkowcom przykro że są takie docinki,ale to musiał napisac jakiś idiota który kpi sobie z normalnych ludzi często żyjących z renty,emerytury lub zasiłku.Często działka ogrodnicza jest ich wsparciem zdrowotnym i bytowym.Nie jestem działkowcem ale popieram starania działkowców i parlamentarzystów poważnie ich traktujących..

-Rolnik do Działkowca (2013-05-02 14:58:50)

Chłopie wracaj na wieś - nie marnuj zdrowia z powodu działeczki.

-ja (2013-05-02 14:36:40)

innym też wypłaćmy odszkodowania i zapewnijmy dziedziczenie... dlaczego tylko wybrani mają to mieć, skoro grunty na działki dostali ZA DARMO!!!! a solidarna polska teraz chce pozystać elektorat ogrodów działkowych?

-Adrian (2013-05-02 11:31:45)

Fasolka chyba nie wie co pisze żadne opłaty nie mogą iść do budżetu
miasta, wszystkie zostaną dla działkowców i do ich dyspozycji.

-Fasolka (2013-05-02 09:10:21)

Podoba mi się projekt Solidarnej Polski bo po zlikwidowaniu "czapy warszawskiej"czyli PZDz opłaty dla działkowców nie będą duże i przeznaczone będą na zasilenie budżetu miasta..

-ML (2013-05-01 22:41:25)

Tokarska tradycyjnie głosowała przeciw ludziom najpierw podniosła wiek emerytalny do 67 lat a teraz ludziom chce zabrać działki.

-Anna (2013-05-01 22:30:01)

Oczywiście trzeba zlikwidować PZD bo same komuchy tam siedzą i ograbiają nas działkowców.

-mariusz (2013-05-01 22:11:25)

Panie qwerty czy jak cię wołają skoro Solidarna Polska chce dać działki działkowcom to z czym ci źle. Jesteś deweloperem i chcesz działek dla siebie od PO i PSL?

-tak (2013-05-01 21:13:09)

Znowu to biadolenie w komentarzach jak to wam źle a gdzie byliście na ostatnich wyborach bo mam wrażenie że jak idziecie głosować to zostawiacie mózgi w domach albo nie chodzicie wcale lub głosujecie tak jak wam w telewizorze powiedzieli.Choć działki to takie płuca miasta i świetne miejsce do wypoczynku i pracy to tak naprawde nie doceniacie tego a dlaczego bo to co sie teraz w Polsce dzieje i działo to tylko dzieki waszym wyborom przy urnie wiec zamiast teraz wylewać gorzkie żale trzeba było myśleć jak sie głosowało.
Wolność,własność,sprawiedliwość.

-qwerty (2013-05-01 19:44:13)

Gdybyś nie napisał mojego nicku to bym nie wiedział, że piszesz do mnie, bo odnosisz się do rzeczy o których nawet nie wspomniałem.

-Motyka (2013-05-01 18:58:57)

Ten qwerty to nie obserwował w internecie debaty na żywo.Chyba!
Prawda jest taka że projekt Solidarnej Polski kasuje zupełnie metodyke zarzadzania komunistycznego i trzyma się hasła "dzialki dla działkowców".
To faktycznie jedyny projekt ustawy walczęcy o utrzymanie ogrodów działkowych w maxymalnym zakresie.
Faktem natomiast jest że "qwerty"przy dotknięciu słowa SOlidarna Polska dostaje drgawek i przypomina mu się poseł Szeliga.Szkoda biedaka bo szkoda.....

-PIIS (2013-05-01 18:57:30)

Dalej głosujcie na Tokarskich i PSL aż was całkiem puszczą z torbami to może przejrzycie na oczy. Tokarska łapy precz od działek!

- (2013-05-01 18:55:28)

nie ma co czekać na wybory ich trzeba wygnać już dzisiaj zanim więcej zła narobią

-Ogrodinik (2013-05-01 18:35:26)

Odpowiedź jest prosta trzeba do końca zniszczyć Polaków teraz zabrać im działki a prem lasy i na emigrację wszyscy.

-Ogrodnik (2013-05-01 18:27:53)

Odpowiedź jest prosta trzeba do końca zniszczyć Polaków teraz zabrać m działki a prem lasy i na emigrację wszyscy.

-Jan (2013-05-01 18:09:00)

Jak myślicie dlaczego PO i PSL chcą przekazać działki deweloperom? Mało zniszczyli już zakładów i wyprzedali firm?

-qwerty (2013-05-01 15:28:22)

"Projekt zakłada likwidację działek m. in. w celu realizacji tzw. inwestycji celu publicznego, w tym przypadku Gmina bądź Skarb Państwa będą musiały zapewnić działkowcowi działkę w innym ogrodzie i wypłacić odszkodowanie. PO postuluje likwidację Polskiego Związku Działkowców, a także zawieranie przez działkowców bezterminowych umów najmu na prowadzenie ogrodów."

No tak faktycznie odbieranie działkowcom ogrodów. Fajnie, że redaktor przedstawił w skrócie wszystkie projekty, ale dziwne, że na koniec znalazła się opinia tylko Solidarnej Polski, która swoją drogą nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Ciekawe kiedy nieoficjalna strona posła Szeligi bilgoraj.com.pl zostanie przekształcona w oficjalną.

-Monika (2013-05-01 13:29:49)

Jakim prawem psl i platforma chcą nam zabrać ogródki działkowe. Tokarska i Żmijan będą zapamiętani do wyborów. Podziękujemy im za niszczenie ogródków.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Monika Pawłowska o wyborach prezydenckich zaplanowanych na 10 maja 2020 roku

Rewitalizacja Placu Wolności i termomodernizacja Urzędu Miasta

Przemysław Czarnek o wyborach prezydenckie zaplanowanych na 10 maja 2020 roku

Gorzkie żale - część I

Wiceminister finansów Leszek Skiba o tarczy antykryzysowej

Wiceminister sprawiedliwości o ograniczeniach w związku ze stanem epidemii

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Złóż życzenia świąteczne za pośrednictwem bilgoraj.com.pl

2020-03-31 - 2020-04-13

Wiosenna PROMOCJA w bilgoraj.com.pl: BANERY 30% taniej!

2020-04-01 - 2020-05-31

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne

Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego to szczyt całego roku liturgicznego Kościoła. Rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej...