Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Co dalej z biłgorajskim sportem? (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-01-18 15:17:55 (czytane: 6205)

Na to pytanie próbowano odpowiedzieć podczas spotkania, które z inicjatywy władz Biłgoraja odbyło się dziś przed południem w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Obok Burmistrza Janusza Rosłana, Wiceburmistrza Jarosława Bondyry i inspektor ds. społecznych i kultury fizycznej Lidii Marczak - Milewskiej dyrektorzy szkół i przedstawiciele klubów sportowych.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajW spotkaniu uczestniczyli także radni, będący członkami Komisji Sportu Rady Miasta Biłgoraj. -Bardzo serdecznie wszystkich Państwa witam i dziękuję za przybycie. Zaprosiliśmy Państwa, by wspólnie porozmawiać o koedycji naszego sportu. Spotkanie ma służyć temu, byśmy mogli dowiedzieć się o oczekiwaniach klubów sportowych i biłgorajskiego sportu - mówił Burmistrz Janusz Rosłan. Jak dodał bardzo często jest na różnego typu zawodach sportowych, ale wówczas jest możliwość porozmawiania tylko z jednym klubem sportowym, który przygotowuje daną imprezę. -Niepokoi mnie także fakt, że na różnego typu zawodach zauważam coraz mniej zawodników z Biłgoraja, głównie dotyczy to dzieci i młodzieży. Jako przykład podać mogę zawody biegowe, kiedy słyszę od spikera ilu zawodników przyjechało z sąsiednich miejscowości, ale ile z samego Biłgoraja, to dochodzę do wniosku, że coś jest nie tak. Dlaczego nauczyciel z miejscowości "X", znajdującej się kilka czy kilkanaście kilometrów od Biłgoraja może przyjechać z dziećmi, a zawodników z Miasta nie ma, lub są w mniejszości. Nam jako samorządowi Biłgoraja zależy, by sport angażował przede wszystkim naszych mieszkańców będąc oczywiście otwartym dla wszystkich - mówił Janusz Rosłan.

dyskusja_o_sporcie_bilgoraj.JPG

Burmistrz podkreślał, ze spotkanie służy dyskusji, wyartykułowaniu problemów, pomysłów i szukaniu dróg rozwiązania kwestii, które nie służą rozwojowi sportu w Biłgoraju. -Chcemy obecną sytuację zmienić na lepsze, nie zrobimy tego bez dialogu, bez uwag, bez może cierpkich słów, bez ukierunkowania na współpracę. Dlatego zachęcam by brać udział w dyskusji i dzielić się swymi przemyśleniami i sugestiami. Bazę sportową mamy zdaje się na dość dobrym poziomie, szukamy więc rozwiązań na innym obszarach związanych ze sportem - zapewniał Burmistrz. Do kwestii nakładów na sport i nakładów na inwestycję w infrastrukturę sportową odniósł się Jarosław Bondyra: -W tym roku na dotacje dla stowarzyszeń i klubów sportowych z budżetu miasta przeznaczonych zostanie 440 tys. zł, na samą naukę pływania wydatkowanych zostanie 54 tys. zł. W mojej ocenie wcale nie odbiegamy od Miast zbliżonych wielkością do nakładów na sport i kulturę fizyczną. Do tego dochodzi finansowanie OSiR-u, w ciągu 5 lat wydatowaliśmy na to około 9 mln zł. Jeśli chodzi o inwestycje to od 2007 roku na największe inwestycje w infrastrukturę sportową wydatkowaliśmy ponad 34,7 mln zł. W 2018 roku, w Biłgoraju przeznaczyliśmy na dotacje 420 tys. zł, w Tomaszowie Lubelskim było to 345 tys. zł. Jeśli chodzi Janów Lubelski, to na Biuletynie Informacji Publicznej nie znalazłem kwoty za rok 2018, jest za to kwota za 2016 rok, wówczas było to 230 tys. zł. Kwota dotacje na kluby sportowe w naszym Mieście od 2002 roku wzrosła o 263%. W tej chwili od 2014 roku dotacje na kluby to około 2 mln zł z budżetu Miasta. Władze miasta poinformowały także, że nie zrezygnowały z planów budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju oraz rozważają wprowadzenie tzw. klas e-sportu, który dodatkowo aktywowałby dzieci i młodzież do aktywności w konkretnych dyscyplinach sportowych jak tenis czy boks z wykorzystaniem wirtualnego przeciwnika.

Reklama.

-Tak naprawdę przygoda ze sportem rozpoczyna się w szkole, my musimy zachęcać motywować i wspierać dzieci i młodzież w tym kierunku. Musimy zacząć od sportu szkolnego, masowego, takiego, który angażuje jak największą liczbę zawodników i zawodniczek. To muszą aby zajęcia ogólnorozwojowe w dyscyplinach związanych z lekkoatletyką. Dyrektorzy i nauczyciele wychowania fizycznego muszą chcieć pracować z najmłodszymi, zachęcać do udziału w SKS-ach, wysyłać na zawody, motywować. To muszą być pierwsze kroki - podnosił Krzysztof Blicharz, nauczyciel w-fu i prezes Powiatowe Stowarzyszenie Sportu Szkolnego. Absencje na zawodach i imprezach sportowych dzieci i młodzieży, to w ocenie Zdzisława Żołopy, zaniedbania przede wszystkim osób dorosłych. -Szkoły także swoje na sumieniu w tym temacie mają. Na sport musi być położony większy akcent i większe zaangażowanie. Czym innym jest sport szkolny, czym inni klubowy. W obu przypadkach trzeba stawiać na pasję ale i poprzeć to odpowiednim finansowaniem. Mam tu na myśli nie tylko dotacje na kluby, ale stypendia sportowe, ich wysokość i kwestie przyznawania. Musimy także zacząć oceniać osiągnięcia sportowe poszczególnych klubów i stawiać przede wszystkim na wysoki poziom. Chodzi to by z wydatkowanych środków wynikało coś konkretnego - zaznaczył Zdzisław Zołopa. Zachęcał także by brać przykład z wprowadzonych już w wielu miastach w Polsce rozwiązań, które się sprawdziły. -Musimy wypracować modele, jest potrzeba by osoby odpowiedzialne za sport w mieście odwiedzały kluby, zobaczyły jak one pracują, jak wyglądają treningi. trzeba wyznaczyć kierunek zmian. Musimy skupić się na dyscyplinach olimpijskich i dbać o poziom. Musimy kłaść nacisk na konkretne rozwiązania. ja mogę dać namiary na doświadczonego w organizacji sportu Marka Lembrych pracujący w Urzędzie Marszałkowskim i Urzędzie Miasta Lublini - dodał. Prezes Żołopa podkreślał, że warto także określić modele finansowania poszczególnych klubów i ewentualnie udzielać dofinansowanie od osiągnięć.

Dyskusja oscylowała wokół rozdzielenia działalności i finansowania klubów sportowych od lekcji wychowania fizycznego i zachęty do masowego uprawniania sportu, w tym organizacji zawodów i imprez sportowych dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. -To by dyskusja miała jakikolwiek sens musi zostać rozdzielone - podkreślał Jan Majewski, dyrektor SP Nr 3 w Biłgoraju i prezes MKS Biłgoraj. Jak podkreślał na "plus" działa bogata baza sportowa, trzeba ją jednak racjonalnie i maksymalnie wykorzystywać, co pozwoli zwiększyć do niej dostępność. -Zainteresowanie "Orlikiem", którym zarządzam jest tak duże, ze ciężko ustalić grafik. Chcą z niego korzystać kluby sportowe, szkółki piłkarskie i mieszkańcy. My mamy pewne priorytety, są to przede wszystkim dzieci młodzież szkolna w ramach zajęć szkolnych i pozaszkolnych, następnie mieszkańcy Osiedla Różnówka, a dalej szkółki piłkarskie - mówiła Monika Bednarz, dyrektor "Czwórki". Podobnie jest na "Orliku" przy "Piątce". Poza dziećmi i młodzieżą jesteśmy otwarci an grupy nieformalne młodzieży oraz osób dorosłych, które chcą skorzystać z boiska. -Przede wszystkim te grupy musimy mieć na uwadze, bo też ta inwestycji taki przyświecał cel. Trzeba by było to jednak jakoś uregulować na poziomie całego Miasta, byśmy rozmawiając ze szkółkami prowadzącymi zajęcia komercyjne mogli ustalić grafiki - uważa dyrektor SP Nr 5, Teresa Bogdanowicz - Bordzań.

dyskusja_o_sporcie_bilgoraj_1.JPG

O konieczności zachęcania do systematyczności i pracy mówił trener i nauczyciel, Janusz Ćwikła. -Nic nie przychodzi samo z siebie. bez pracy i poświęcenia czasu nic nie osiągniemy - podkreślał. -Zgadzam się z Krzysztofem Blicharzem i Janem Majewskim, wszystko musi rozpocząć się w najmłodszych klasach szkoły podstawowej i opierać przede wszystkim na lekkiej atletyce i szukania zainteresowań poszczególnych uczniów. Tych, którzy chcieliby rozwijać się w danej dyscyplinie, trzeba przekazywać klubom - dodał. O wypracowanie odpowiedniego systemu apelował trener Mieczysław Jamroz. -Bez warunkowo oddzielmy sport szkolny od klubowego i od rekreacji sportowej. Wypracujemy konkretne zasady, wytyczne i zacieśnijmy współpracę. niezbędna będzie także dyskusja w panelach poświęconych konkretnym dyscyplinom sportowym. To pozwoli uniknąć ewentualnych błędów czy nieścisłości w finansowaniu a na pewno efektywniej wykorzystać te środki, które mamy - przekonywał.

Łukasz Pracoń mówił o szkoleniu młodzieży i pracy z drużną seniorską, na przykładzie Łady 1945 Biłgoraj, a Grzegorz Kominek o funkcjonowaniu Ośrodka Sportu i Rekreacji. -Na pewno widać dobrą wolne, są tu, ci który na sporcie zależy - podsumował Wiceburmistrz Bondyra. Janusz Rosłan poinformował, że skontaktuje się z osobami odpowiedzialnymi za sport w Lublinie i Kraśniku. Planowane są także kolejne spotkania.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 12

Tagi: sport biłgoraj   spotkanie w sprawie sportu   biłgorajski sport   sport szkolny

Zobacz także

W Biłgorajskiej Akademii Sztuk Walki odbyły się egzaminy na kolejne pasy

Dodane: 2020-12-24 08:06 - Komentarze  (1)  czytane (1825)

TAGI: biłgorajska akademia sztuk walki, karate biłgoraj, egzaminy karateków, sport biłgorajKomentarze (29)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.232.96.22

kevin - historia lekkiej atletyki (2019-01-22 12:59:40)

zawsze rykoszetem ktoś oberwie a w tym przypadku Staso który jest równiacha gość. Stanowczo mówię Stasio to nie Kevin a Kevin to nie Stasio.

kevin (2019-01-22 12:56:40)

Zostałeś "wezwany do tablicy". Zarzuciłeś brak umiejętności trenerskich w Zboczu i zawodników którzy mieli seniorskie osiągnięcia. Padły w odpowiedzi nazwiska. Miałeś i Ty podać sukcesy seniorów z innych klubów. Jeśli chcesz pokazać że nie jesteś zwykłym hejterem to się wykaż tą wiedzą.

Obserwator (2019-01-22 06:51:35)

Wiele lat zaniedbań, "macoszego" traktowania sportu szkolnego i nagle obudzili się włodarze naszego szanownego miasta !!! Teraz wielka trwoga i zażenowanie bo brak spektakularnych sukcesów, a gdzieście byli przez tyle lat ?

zapytanie do Kevin (2019-01-21 22:05:58)

Czy za tym Kevinem nie stoi Stasio B. to są jego słowa"z której zrobił światowej klasy biegaczkę dwa rekordy świata, mistrzostwa europy czy polski"?

Brawo ty (2019-01-21 16:30:52)

Ta dyskwalifikacja to też "Mietek"? Zaczynam się bać człowieka! A w kwestii tych karier seniorów z innych klubów może coś... tak ze 3 nazwiska chociaż

kevin - historia lekkiej atletyki (2019-01-21 15:51:24)

Wspomniałeś coś o Kusiaku brawo Mietek jest się czym pochwalić, 2012roku na kulomiota nałożono karę dwuletniej dyskwalifikacji za doping (do 14 czerwca 2014)

Do Kevina ad vocem ... (2019-01-21 15:41:49)

Ty masz chyba jakiś „kompleks Miecia”. Proponuję, żebyś przyszedł do trenerów „Znicza”, wyrzucił z siebie swoje żale i fobie – ulży na pewno. I też opowiem ci taką „historię lekkiej atletyki”: Przyprowadził niegdyś do Miecia J. kolega Henryk W., - trener podnoszenia ciężarów i jednocześnie nauczyciel w Elektryku - dziewczynę o imieniu Justyna, gdyż „namówił” ją do podjęcia treningu biegowego (bo wcześniej, w podstawówce Justyna startowała w zawodach ale w innym województwie). Był tylko pewien problem; Justysia ma lekcje w szkole w sesji popołudniowej więc trenować może tylko przed południem. Niestety, Miecio nie jest etatowym pracownikiem klubu, więc nie może zająć się trenowaniem onej. Przekazuje kandydatkę na przyszłą mistrzynię do kolegi Stanisława B., który jest PEŁNOETATOWYM trenerem w Zniczu i ma wystarczająco dużo czasu a i trochę obowiązku zająć się szkoleniem zawodników klubu Znicz przed południem. Zawodniczka przez kilka lat trenuje z różnymi efektami, aż wreszcie „eksploduje” wynikami (szkoda, że już nie jako zawodniczka Znicza - cóż Biłgoraja nie stać na utrzymywanie tej klasy zawodniczki a inne jak najbardziej). Podoba się PRAWDZIWA historia? A co do małej ilości wychowanków seniorów Znicza z osiągnięciami seniorskimi: mówią coś nazwiska: Bury, Mach, Bąk, Kaczor, Brzozowski, Kusiak, Pyzik (sami medaliści Mistrzostw Polski Seniorów, a i wyższe osiągnięcia by się znalazły). A może dla odmiany sypniesz Kevinku nazwiskami i sukcesami seniorów z innych klubów biłgorajskich?

mieszkaniec (2019-01-21 09:06:14)

Nie ma z kim rozmawiać o sporcie - Rosłan to grabarz biłgorajskiego sportu a Bondyra jeszcze cieńszy.

Mietek (2019-01-20 23:24:17)

Kevinie mój drogi. Oczywiście, że biłgorajska lekkoatletyka to głównie bieganie. Znicz wychował tych konkurencjach wielu Mistrzów Polski, medalistów Mistrzostw Europy i Świata, a nawet Olimpijczyków. Osiągnięcia biłgorajskich szkól, to też w znacznej mierze "Zniczowcy". A co do tych "kulomiotów i oszczepników" odprawianych z kwitkiem, to nie znasz po prostu tematu - takie nazwiska jak Kusiak czy Kobel coś ci mówią? Poza tym Lekkoatletytka jest dyscypliną, w skład której wchodzi ok 50 konkurencji w kilku blokach: biegi krótkie (sprinty, biegi przez płotki), biegi średnie i długie, skoki, rzuty, chód sportowy. Trudo, a raczej niemożliwe jest zajmowanie się wszystkimi trzeba by zatrudnić kilkunastu trenerów. Tylko nieliczne, bardzo bogate kluby w Polsce stać na to. Lepiej chyba zająć się "tylko bieganiem" i robić to dobrze niż wszystkim (czyli w praktyce niczym).

kevin - historia lekkiej atletyki (2019-01-20 19:53:01)

Tak pamiętam, jak z elektryka ktoś z nauczycieli wychowania fizycznego za proponował dziewczynę, która ma talent itd. Co Miecio na to ? Nie, za słaba, za chuda, krótko mówiąc nie nadaje się, a poza tym mam dużo dziewcząt i nie mam miejsca. Co się okazało później? To właśnie jest historia, jakich trenerów mamy. Trener lekkoatletyki chłopców przygarnął dziewczynę, z której zrobił światowej klasy biegaczkę dwa rekordy świata, mistrzostwa europy czy polski, takiej historii się uczcie. Jest mało zawodników ze ZNICZA sekcji lekkoatletycznej, którzy osiągnęli coś jako seniorzy.

Kevin (2019-01-20 19:00:47)

histori

aaa (2019-01-20 14:40:40)

kiedys byly sks y w szkolach teraz niestety rzad nie daje pieniedzy - nauczyciele jezeli robia sks to robia to spolecznie .

Stasiu, co ty piszesz (2019-01-20 13:07:50)

"osir odjechał w rekreację", "tam się dzieje NIC", "to trzeba zobaczyć". No właśnie … trzeba PRZYJŚĆ i ZOBACZYĆ, a nie pisać głupoty. A najlepiej SAMEMU coś ZROBIĆ. A może ty nie o biłgorajskim osirze nawijasz.

Stasiu (2019-01-20 11:36:46)

Nie rozumiem pogardliwego stwierdzenia, cytuje: ” NAROBIŁO SIĘ SZKÓŁEK PIŁKARSKICH". Drodzy czytelnicy w Biłgoraju sport jest trendy i młodzież do sportu się garnie. Problem w tym, że obecna oferta dla dzieciaków jest nijaka i marna. OSiR zupełnie odjechał w rekreację, biegi, ciężary czy nawet szkółka piłkarska to nie jest oferta. W OSiR praktycznie wszystkie drużyny szkółki piłkarskiej po spadały do okręgówki, w której zajmują odległe miejsca. Wioski wygrywają mecze z drużynami z osiru. NĘDZA !!! Rodzice zdecydowanie wolą płacić komercyjnym szkółkom i wymagać jakości niż wysłać dzieci do osiru z pseudo trenerem. Trenerzy ??? Właśnie może zadajmy sobie pytanie, kto to taki??? OSIR otwierają od 7.00 a do 15.30 pracują biura wiecie co tam się dzieje NIC to trzeba na własne oczy zobaczyć !!! Taki obiekt przez pół dnia stoi bezużyteczny.

do kevin (2019-01-20 09:43:43)

Prosze zapoznać się z historia biłgorajskiej lekkiej atletyki. A jezeli nie umiesz znalesc informacji to jest kilka bloków nauczania, które różnią się od siebie. MIEJ TAKIE OSIAGNIECIA JAKIE ON MA!

Do rodzic (2019-01-20 08:45:48)

Mam podobne spostrzeżenia. Przychodzę na osir przed południem a tam wgf mają dzieci i nauczyciel siedzi a uczniowie grajä.

poli (2019-01-19 23:09:52)

Biłgoraj stać na dobrą drożynę ligową

kevin (2019-01-19 23:07:52)

Biłgorajska lekkoatletyka to bieganie, bieganie i jeszcze raz bieganie. Nawet jak byśmy mieli mistrza świata w pchnięciu kulą czy żucie oszczepem to i tak Mietek odprawi go z kwitkiem. Dlaczego? Bo Miecio specjalizuje się w bieganiu, ot i cała biłgorajska lekkoatletyka.

(2019-01-19 17:28:54)

Mariusz ma rację.I także ktoś, kto sugeruje, żeby nauczyciele WF skuteczniej się angażowali.

rodzic (2019-01-19 16:08:14)

moje dziecko chodzi do szkoły nr3 ta zajęcia w-f wyglądają tragicznie większość nauczycieli rzuci piłkę i sobie grajcie albo nauczyciel bawi się telefonem w czasie lekcji dyrektor Majewski dobrze o tym wie i co z tego? A no nic jedyny nauczyciel który jest obecny na lekcji i cos robi nie jest doceniany przez dyrekcję a pan Majewski wie o kim mowa

(2019-01-19 16:04:15)

gg (2019-01-19 15:42:03)

Zdzichu, po co katować dzieciaki !!! Żeby co, przerzucały żelastwo? Mietek w Biłgoraju ludzie nie są bieganiem zainteresowani, co widać po frekwencji. Sporty zespołowe to jest to, co przynosi i dzieciakom i rodzicom satysfakcję.

(2019-01-19 13:27:53)

Na tej sali powinno być z 20 nauczycieli w-f. Gdzie oni są? Nie opłaca się przyjść ? Lepiej ,, zorganizować,, białą szkołę, wyjazd na narty?

(2019-01-19 12:42:34)

Szkółki piłkarskie to również odskocznia do polityki. Rodzice to potencjalni wyborcy w kampanii wyborczej.
Zorientowani wiedzą o kim mowa !?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Siłownie i Fitnes

więcej

Kluby sportowe

Ogłoszenia