Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Chrzest Pański

Dodał: red Data: 2021-01-10 09:30:59 (czytane: 1262)

Święto Chrztu Pańskiego kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Pod względem treści tajemnica ta nadal należy do „Objawienia Pańskiego”. Można bowiem powiedzie, że Objawienie obejmuje trzy momenty: adorację Mędrców (Trzech Królów), chrztu Jezusa w Jordanie i wesela w Kanie, podczas którego Jezus dokonał pierwszego cudu.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii według Świętego Marka (Mk 1, 7 - 11):
Jan Chrzciciel tak głosił: «Idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby schyliwszy się, rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym».
W owym czasie przyszedł Jezus z Nazaretu w Galilei i przyjął od Jana chrzest w Jordanie.
W chwili gdy wychodził z wody, ujrzał rozwierające się niebo i Ducha jak gołębicę zstępującego na Niego. A z nieba odezwał się głos: «Ty jesteś moim Synem umiłowanym, w Tobie mam upodobanie».

chrzest_panski.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Święto Chrztu Pańskiego kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Pod względem treści tajemnica ta nadal należy do „Objawienia Pańskiego”. Można bowiem powiedzie, że Objawienie obejmuje trzy momenty: adorację Mędrców (Trzech Królów), chrztu Jezusa w Jordanie i wesela w Kanie, podczas którego Jezus dokonał pierwszego cudu. Na wszystkich tych etapach życia Jezusa dokonuje się Jego objawienie, rzuca światło na to, Kim naprawdę jest Jezus Chrystus.

Kiedy rozważamy dzisiejszą Ewangelię według Marka, możemy zadać sobie pytanie: czy Jezus naprawdę potrzebował chrztu od Jana? Nie był tylko człowiekiem, był Synem Bożym, absolutnie Świętym, Bezgrzesznym, Barankiem Bożym, Który gładzi grzechy świata. Skąd więc Jego chrzest?

Chrzest Jana był chrztem pokuty, kiedy to ludzie odwracali się od swych złych uczynków i prosili Boga o przebaczenie swoich grzechów. Chrzest janowy był swoistym powrotem do Boga. Taki chrzest nie był koniecznym dla Jezusa, ale On chciał dołączyć do tłumu ludzi, którzy przychodzili do Jana. Jezus jest bez grzechu, ale przyszedł wziąć krzyż i cierpieć za grzeszników. Wolą Ojca było, aby Jego Syn również podszedł do Jana i pozwolił mu zanurzyć się w wodach Jordanu.

Jakże musiał być zdumiony Jan, gdy zobaczył w jednym szeregu chętnych do pokuty Tego, Który sam nie potrzebował pokuty i nawrócenia. To nasz Pan Jezus Chrystus, wcielony Syn Boży, okazał solidarność z grzesznikami i dobrowolnie przyłączył się do nich, chociaż był całkowicie bezgrzeszny. Jan początkowo niechętne, ale ostatecznie zgadza się, aby Jezus został ochrzczony przez niego w Jordanie. „W chwili gdy wychodził z wody, ujrzał rozwierające się niebo i Ducha jak gołębicę zstępującego na Niego. A z nieba odezwał się głos: «Ty jesteś moim Synem umiłowanym, w Tobie mam upodobanie»”.

Chrzest Jezusa nie miał na celu dać mu żadnych darów, których mógłby wcześniej nie mieć. Nie stał się też Mesjaszem, a nawet Synem Bożym dopiero podczas chrztu. Chrystus od wieczności jest Drugą Osobą Boską. W chrzcie Jezusa Bóg komunikuje, że to jest Jego umiłowany Syn. Sam Ojciec Niebieski zaświadcza, że posłał Swojego Syna, jako Namaszczonego przez Ducha Świętego Mesjasza. Zadaniem Jezusa będzie odtąd udzielać Ducha Świętego wszystkim ludziom.

W naszym obyciu w chrzcie świętym łaska Boża zmyła nasze dziedzictwo grzechu pierworodnego i napełniła nas boskim życiem. Duch Święty również nas napełnia, ponieważ przez Jezusa Chrystusa, Jednorodzonego Syna Bożego, możemy stać się naprawdę dziećmi Bożymi. Bóg przyjął nas i uczynił nas swoimi synami i córkami. Na chrzcie odrodziliśmy się duchowo, aby żyć z Bogiem. Duch Święty działa w nas wszystko, co dobre i przynosi zbawienie. Dlatego tak ważne jest, aby żyć tą łaską chrztu.

Staramy się żyć tą wyjątkową łaską, choć przechowujemy „ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas” i możemy go w każdej chwili utracić, dobrowolnie odwracając się od Boga, ale także możemy nadal powierzyć się Jego zbawczej wszechmocy i opatrzności. Sam Duch Święty poprowadzi nas dobrą drogą wiary, nadziei i miłości. W ten sposób będziemy wzrastać w miłości do Boga, a także będziemy kochać dzieci Boże, naszych braci i siostry. Jezus Chrystus zwyciężył wszelkie zło, daje nam życie. Uczestniczymy w tym zwycięstwie przez wiarę. Bo „kto jeszcze zwycięża świat, jeśli nie ten, kto wierzy, że Jezus jest Synem Bożym?”

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: chrzest pański   boże narodzenie   komentarz do ewaneglii   ks. sławomir korona

Zobacz także

Bezsilność Miłości?

Dodane: 2021-03-06 22:29 - Komentarze  (0)  czytane (385)

TAGI: komentarz do ewangelii, wielki post, kościół katolicki, ks. sławomir koronaKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.231.166.56

(2021-01-11 17:01:54)

Każdego roku pojawia się ten sam temat: gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, w którą włączają się celebryci, ale także zwykli wolontariusze, przekonani o słuszności inicjatywy. Paweł Kęska z Caritasu prosił, by nie przeciwstawiać sobie tych dwóch organizacji, ale sam inicjator WOŚP, Jurek Owsiak pozbawił ten apel sensu, promując "prawo do aborcji", a według niektórych źródeł, także eutanazji - czyli cywilizację śmierci...

Wiemy, że Caritas pomaga o wiele bardziej niż WOŚP, ale w sieci pojawiła się informacja Straży Narodowej o ciekawej akcji, która ma szansę zostać alternatywą dla orkiestry. Chodzi o akcję pro-life, której celem jest promowanie postawy cywilizacji życia i miłości. Trzeba otoczyć opieką potrzebujące dziecko, organizując na ten cel zbiórkę - a znakiem akcji są serduszka ukazujące piękno życia malutkiego człowieka.

Oczywiście, na facebooku rozgorzała dyskusja, animowana przez zwolenników Owsiaka. Przykro czytać te komentarze, w których zarzuca się Straży Narodowej niekatolickie postępowanie - gdy staje w obronie dzieci potrzebujących, a szczególnie nienarodzonych. Przykro, ale przynajmniej widać, kto broni WOŚP i jakich używa argumentów, zapewne nie bez korzyści własnych. Miejmy nadzieję, że inicjatywa Straży Narodowej spotka się ze zrozumieniem i uznaniem zwykłych Polaków.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Ku czci Żołnierzy Wyklętych

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konrad Berdzik zbiera na protezę bioniczną

Koncert charytatywny w Majdanie Starym

Konferencja on-line z prezes KRUS dr Aleksandrą Hadzik

Inwestycje drogowe powiatu biłgorajskiego w latach 2019 - 2020 roku oraz plany na rok 2021

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Covid-19: dane na koniec stycznia 2021 roku

Trwa narodowa kwarantanna spowodowana epidemią koronawirusa. W życie wprowadzone zostały obostrzenia, ruszył Narodowy Program Szczepień....