Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Chrzest nie adopcja, ale objawienie

Dodał: red Data: 2018-01-06 23:16:15 (czytane: 1663)

Chrystus jest w stanie przemienić grzeszników w sprawiedliwych, dziki temu, że posiada Ducha Świętego i w Nim działa. Dopiero działanie Ducha Świętego powoduje zewnętrzne i wewnętrzne oczyszczenie człowieka - pisze w komentarzu do Ewangelii na Niedzielę Chrztu Pańskiego ks. Sławomir Korona.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii według św. Marka (Mk 1, 6b - 11):
Jan Chrzciciel tak głosił: „Idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby się schylić i rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym”.
W owym czasie przyszedł Jezus z Nazaretu w Galilei i przyjął od Jana chrzest w Jordanie. W chwili, gdy wychodził z wody, ujrzał rozwierające się niebo i Ducha jak gołębicę zstępującego na siebie. A z nieba odezwał się głos: „Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie”.

chrzest_panski.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Jezus z Galilei udaje się do Jana, aby otrzymać chrzest janowy. Jego pochodzenie jest pierwszym szokiem. Nie przyszedł ani z żydowskiego serca Judei, ani ze Świętego Miasta ze swoją świątynią, wcale nie z obszaru, gdzie działał Jan. Jezus przybył z odległego Nazaretu w Galilei. Wielu nawet ówczesnych potrzebowałoby przewodnika żeby tam dotrzeć, bo przecież „żaden prorok nie powstaje z Galilei” (J 7,52). Po drugie nie ma żadnej mowy o godności Chrystusa – po prostu przychodzi Jezus, o Którym nie wiemy nic na temat rodziny, zawodu i prehistorii.
Chrzest, który głosi Jan jest na odpuszczenie grzechów. Poprzedza go chęć przemiany życia, której pierwszy krok stanowi wyznanie grzechów. Biorąc pod uwagę fakt, że imię Jezus było dość powszechnym imieniem, wydawać się może, że idzie do chrztu za strumieniem pielgrzymów i wraca powraca do domu trochę zaskoczony, że oto został wybrany przez Boga na Mesjasza i Syna Bożego. Może potrzebował Ducha, którym został w chrzcie napełniony.

Takie myśli mogą przyjść do głowy, jeśli nie obejmiemy całości Markowej Ewangelii. Opowiadanie o chrzcie jest podwójnym znakiem. Marek od początku nazywa Jezusa Chrystusem, czyli Namaszczonym, wszędzie tam gdzie wspomina imię Jezus. Ewangelista nie widzi sensu przekazywania tego Imienia w innym kontekście. Nie można sobie wyobrazić żadnego momentu z życia Jezusa, kiedy nie doświadczał i nie okazywał mocy Ducha Świętego.
Drugi znak jest zapowiedziany już w poprzednich wersetach, kiedy to nauczający Jan Chrzciciel wołał: „«Idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby się schylić i rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym»” (Mk 1,7-8). Jezus przychodzi do Jana Chrzciciela, aby ta przepowiednia została bardzo uroczyście potwierdzona. Jezus pojawia się tam, gdzie chrzcił Jan, bo jest Tym, Który będzie chrzcił Duchem Świętym. Jego „przyjście” jest potwierdzeniem tego wszystkiego. Opowieść o chrzcie nie jest historią tego w jaki sposób Jezus poddał się działaniu Ducha, ale że przybył On z Nazaretu i był świadomy swojego zadania nie po chrzcie, ale przed też, stąd udał się do Jana Chrzciciela.

Bóg w Jezusie przełamuje wszystkie granice  między niebem a ziemią. Całe życie Jezusa będzie kwestionowaniem pewnych granic. Działanie Jezusa dla jednych będzie przynosiło zdrowiem, zaś dla drugich będzie powodem zgorszenia. Mesjasz relatywizuje wszystkie definicje, które ludzie pieczołowicie ustalali tworząc relacje między sobą. Może to uczynić, bo On w przeciwieństwie do ludzi jest blisko Boga. Ich od Boga oddala grzech, dlatego ludzi charakteryzuje ich jedna prawda – są grzesznikami. Jezus objawia, że pora z tym skończyć i zamierza wszystkich bez wyjątku przybliżyć do Boga. Odpowiedź ze strony człowieka powinna być tylko jedna i to bardzo radykalna: przemiana i wiara w Ewangelię. To ma swoje odbicie, że powołany natychmiast opuszcza wszystko i idzie za Powołującym.

Chrystus jest w stanie przemienić grzeszników w sprawiedliwych, dziki temu, że posiada Ducha Świętego i w Nim działa. Dopiero działanie Ducha Świętego powoduje zewnętrzne i wewnętrzne oczyszczenie człowieka. Tak właśnie spełnia się zapowiedź Jana o chrzcie i oczyszczeniu w Duchu Świętym. W takim kontekście wiara i życie chrześcijańskie to nie jest jedna z opcji światopoglądowych, ale trwałym fundamentem.

W codziennym życiu chrześcijanina musi dokonywać się  to, co wydarzyło się nad Jordanem – zstąpienie Ducha Świętego. Potrzeba ze strony wierzącego modlitwy, ale jednocześnie uznanie tego, że jednocześnie każdy staje się Janem Chrzcicielem. Każdy ochrzczony jest znakiem, poprzez który Bóg pragnie przekazywać swoje prawdy. Chrzest jest tym momentem, kiedy wobec siebie i innych człowiek woła „nawracajcie się i wierzcie”, ale przy tym modli się i wskazuje na Jezusa - Syna Bożego.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: komentarz do ewanegelii   ks. sławomir korona   niedziela chrztu pańskiego   boże narodzenie biłgoraj

Zobacz także

Stanowisko uczestników spotkania opłatkowego Kół Przyjaciół Radia Maryja

Dodane: 2020-01-27 12:54 - Komentarze  (2)  czytane (666)

TAGI: spotkanie opłatkowe, radio maryja, stanowisko, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.175.201.14

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Studniówka "Elektryka" 2020

Poszukiwania stajenki z Jackiem Kaczmarskim

XXII Koncert Kolęd we Frampolu

Koncert Laureatów Festiwalu "Gaudium"

Studniówka ZSL - 2020

Kolędy w wykonaniu scholi Kanaan

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Obsza. Jest umowa na remont oczyszczalni

Remont oczyszczalni ścieków w Zamchu idzie zgodnie z planem. Część robót będzie wykonano w 2017 roku, a wszystkie mają się zakończyć...