Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Chrzest

Dodał: red Data: 2020-01-12 09:03:48 (czytane: 1311)

Chrzest Jezusa ma nieco inne znaczenie niż ten Sakrament, który przyjmujemy jako chrzest chrześcijański. W rzeczywistości Chrystus nie potrzebował chrztu, gdyż był we wszystkim podobny do człowieka oprócz grzechu. Ponadto nie musi stać się „synem Bożym”, ale był Nim od zawsze w Osobie Słowa Bożego.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajReklama.

Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 3, 13 - 17):
Jezus przyszedł z Galilei nad Jordan do Jana, żeby przyjąć chrzest od niego. Lecz Jan powstrzymywał Go, mówiąc:
„To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie?”
Jezus mu odpowiedział: „Pozwól teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe”. Wtedy Mu ustąpił.
A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody.
A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. A głos z nieba mówił: „Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie”.

chrzest_jezusa.jpg

Komentarz do Ewangelii:
Jesteśmy przyzwyczajeni, że chrzest przyjmują dzieci. Dzięki łasce tego Sakramentu każdy staje się chrześcijaninem. Ochrzczony może nazywać Boga swoim Ojcem i należy do wspólnoty wierzących - Kościoła. Z pewnością wierzący rodzice znają sens, dlaczego chrzczą swoje dzieci, gdyż jako rodzice posiadają niezbywalną odpowiedzialność za dzieci do wychowania w wierze.

Jednak chrzest Jezusa ma nieco inne znaczenie niż ten Sakrament, który przyjmujemy jako chrzest chrześcijański. W rzeczywistości Chrystus nie potrzebował chrztu, gdyż był we wszystkim podobny do człowieka oprócz grzechu. Ponadto nie musi stać się „synem Bożym”, ale był Nim od zawsze w Osobie Słowa Bożego.
Ale co się stało w międzyczasie? Jak dorastał mały Jezus, jak się rozwijał, co robił przez długi czas swojego „ukrytego życia” w domu w Nazarecie? Dlaczego tak długo czekał, aby ukazać się publicznie? Możemy zadać sobie te i podobne pytania. Jest to jakby prowokacja dla współczesnego człowieka, który wyobraża sobie, że Jezus z Nazaretu pozwolił sobie „stracić” tyle lat. Powinien był być bardziej „aktywny” i zrobić wiele dobrego. Gdyby pracował nie tylko przez trzy lata, ale być może nawet przez dziesięciolecia - niektórzy sądzą - zmieniłby świat na dobre w znacznie bardziej fundamentalny sposób niż miało to miejsce. Jesteśmy świadomi, że takie idee nie odpowiadają naszemu katolickiemu poglądowi na wiarę, a jednak musimy zastanowić się, co jest złego w takim pytaniu.

Ostatecznie pogląd na „aktywizm” - to znaczy „herezję działania” - zaprzeczyłby, że nasze zbawienie zostało dokonane i osiągnięte poprzez cierpienie, krzyż i zmartwychwstanie Jezusa. Decydujące znaczenie nie ma zewnętrzna zdolność i dokonania, ale poświęcenie serca – spełnienie Bożej woli z tej wszechobejmującej miłości, w której Syn Boży był posłuszny Ojcu i jako Syn Człowieczy włączył nas wszystkich w gotowość do poświęceń. Tak więc w tych cichych latach w Nazarecie Jezus nie tylko „nic nie zrobił”, ale pokazał nam swoim przykładem, jak ważna jest wartość rodziny, życie duchowe, a także fizyczna praca ze świętym Józefem.

Chrzest Jezusa nie jest wydarzeniem pokuty i oczyszczenia, ponieważ nasz Pan tego nie potrzebował. Jest to raczej wydarzenie boskiego objawienia: objawia się Trójjedyny Bóg. Ojciec Niebieski uwierzytelnia Swojego Syna i ogłasza, że jest Mesjaszem, Którego lud Izraela oczekiwał, a Jan ogłosił. Przez Ducha Świętego, Który w sposób widoczny zstępuje na Jezusa pod znakiem gołębicy, wyrażona jest prawda, że nasz Pan Jezus Chrystus jako istota ludzka od samego początku, tj. od jego poczęcia dzięki mocy Ducha Świętego.

Ale co ogłosi Odkupiciel? W ciągu około trzech lat swojej pracy publicznej Chrystus wzywał ludzi do pokuty i wiary. „Bez wiary zaś nie można podobać się Bogu. Przystępujący bowiem do Boga musi uwierzyć, że [Bóg] jest i że wynagradza tych, którzy Go szukają” (Hbr 11, 6).

Ale w jaki sposób zdobywamy udział w zbawieniu, które Bóg daje nam w Jezusie Chrystusie przez Ducha Świętego? Chrzest w wodzie i Duchu Świętym zanurzył nas w boskim życiu Ojca, Syna i Ducha Świętego. Sam Bóg uczynił nas Swymi dziećmi i dał nam udział w Swoim życiu, które będzie trwać wiecznie i objawi się w chwale. Powinniśmy być wierni temu darowi od samego początku przez całe życie. Bóg pomaga nam i wzmacnia nas, a kiedy zgrzeszyliśmy, daje nowy początek w Sakramencie Pokuty. Bóg nas powołał. Mamy się radować i okazywać sobie nawzajem tę wdzięczną miłość, jaką Bóg pierwszy nas umiłował i przyjął nas w Jezusie Chrystusie jako swoje dzieci.

/ks. Sławomir Korona/
Foto: Thomas B. z Pixabay

Tagi: chrzest   niedziela chrztu świętego   komentarz do ewangelii   ks. sławoir korona

Zobacz także

Droga ku Ojcu

Dodane: 2020-09-26 20:24 - Komentarze  (0)  czytane (237)

TAGI: bóg ojciec, komentarz do ewangelii, ks. sławomir korona, diecezja zamojsko - lubaczowskaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.208.202.194

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Biłgoraj uczcił ofiary sowieckiej agresji na Polskę

Powiatowe święto plonów

I Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

Przygotowanie szkół powiatowych do nowego roku szkolnego w stanie epidemii

Pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego

Koncert Pauliny Mazepy, zakończył tegoroczny piknik ekologiczny w Biłgoraju

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ferie 2020. Wiemy jakie są propozycje dla dzieci i młodzieży w Powiecie Biłgorajskim

Twoje dziecko nie wyjeżdża na zimowisko i martwisz się, że będzie się nudzić w mieście? Ferie w mieście wcale nie muszą być monotonne!...