Kontrola wykazała, że w województwie lubelskim dwie stacje sprzedają trefne paliwo. Jedna z nich znajduje się w Biłgoraju. "/>

Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

'Chrzczone paliwo' w Biłgoraju

Dodał: TF Data: 2009-01-04 00:30:00 (czytane: 4135)

stacja_paliw.jpg
Kontrola wykazała, że w województwie lubelskim dwie stacje sprzedają trefne paliwo. Jedna z nich znajduje się w Biłgoraju.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajChodzi o Stację Paliw nr 1441 należącą do koncernu PKN ORLEN S.A., znajdującą się przy ul. Janowska 9 w Biłgoraju. Norm nie spełniało paliwo rodzaju Pb 95. Sprawą zajął się już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz Inspekcja Handlowa.

Sama stacja dementuje doniesienia jakoby sprzedawała „chrzczone paliwo”. Sprzedawane przez nas paliwo podlega kontroli i jest najwyższej jakości – zaznacza w rozmowie z nami Zygmunt Guz , kierownik stacji paliw przy ul. Janowskiej w Biłgoraju. Problem wynikł z przyczyn czysto technicznych. Uszkodzeniu uległa uszczelka pomiędzy zbiornikiem, a dystrybutorem, z tego powodu do paliwa dostała się woda. Z tego samego zbiornika było pompowane paliwo do innego dystrybutora i spełniało ono normy – zapewnia Guz. W ciągu 30 min. usunięto awarię, w tym czasie felerne paliwo zatankowano do pięciu samochodów. Właścicielom aut zostały zwrócone wszelkie koszty i przepompowano paliwo bez dodatku wody – informują pracownicy stacji Orlen w Biłgoraju.

„Chrzczone paliwo” może odbić się czkawką naszego silnika. Na paliwie złej jakości silnik Diesla nie będzie rozwijał pełnej mocy, będzie dymił i głośniej pracował oraz więcej spalał. Zatankowanie paliwa złej jakości skończy się w najlepszym przypadku najwyżej wymianą filtra paliwa, czyszczeniem układu paliwowego i opróżnieniem zbiornika – usłyszeliśmy na jednej ze stacji diagnostyki pojazdów w Biłgoraju. Koszty takiej operacji to nawet kilkaset zł. W najgorszym przypadku konieczny będzie remont silnika lub układu wtryskowego, a to jest już dużo droższe. Poza tym usterki silnika spowodowane „chrzczonym paliwem” nie zostaną usunięte w ramach gwarancji.

Jest podstawowa prawidłowość, którą do znudzenia powtarzają specjaliści: im nowszy silnik, tym wyższe wymagania co do jakości paliwa. A wymiany m.in pompy wtryskowej, czy wtryskiwaczy elektromagnetycznych w nowoczesnych silników są kosztowne i mogą sięgać kilku a nawet kilkunastu tysięcy złotych.  Przykładowo pompa wtryskowa do Opla Astry to wydatek ponad 2 000 zł.

Nie warto także testować „chrzczonego paliwa” na silnikach benzynowych. Najbardziej narażone na uszkodzenia są pompa lub wtryskiwacze, a to może nas sporo kosztować – wyjaśnia nam właściciel warsztatu samochodowego. Benzyna o niskiej liczbie oktanowej powoduje tzw. spalanie stukowe, zwane detonacyjnym, które objawia się metalicznymi stukami przy dużym obciążeniu silnika. To spalanie jest bardzo niekorzystne dla silnika. Powstają przy nim duże obciążenia i drastycznie zmniejsza się jego trwałość. Bardzo wrażliwe na jakość paliwa są silniki benzynowe z wtryskiem bezpośrednim, które ostatnio podbijają rynek motoryzacyjny.

Co zrobić, gdy „chrzczone paliwo” znalazło się w baku naszego auta? Po pierwsze powinniśmy wrócić na stację, aby złożyć reklamację. Robiąc to powinniśmy powołać się na niezgodność towaru z umową. Przy składaniu reklamacji konieczne będzie okazanie paragonu czy faktury. Stacja ma od tego momentu 14 dni na jej rozpatrzenie. Jeśli tego nie zrobi, należy przyjąć, że uznała ją za uzasadnioną.

Jak już wspomnieliśmy wyżej niespełniające norm paliwo może doprowadzić do poważnego uszkodzenia samochodu. W takiej sytuacji możemy zażądać od stacji naprawienia szkody. Zanim zdecydujemy się na taki krok, warto wcześniej uzyskać ekspertyzę specjalisty, który potwierdzi nasze podejrzenia co do przyczyny uszkodzenia auta.

Zakres dochodzonego odszkodowania wyznacza rozmiar szkody poczyniony przez „chrzczone paliwo”. Od sprzedawcy paliwa możemy domagać się nie tylko zwrotu kosztów poniesionych w związku z naprawą, ale i utraconych korzyści.

red. 

Zobacz także

Kolejne ogniska ASF. Wybitych w naszym regionie zostanie około 800 sztuk świń

Dodane: 2020-08-14 12:32 - Komentarze  (0)  czytane (438)

TAGI: afrykański pomór świń, asf powiat biłgorajski, powiatowy lekarz weterynarii, hodowla trzody chlewnejKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.45.196

-kguhd (2014-07-10 16:16:05)

U Wacha na konopnickiej paliwo może dobre ale obsługa chu.... zwłaszcza dotyczy to pewnego wieprzowatego ku.....

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Ruszył "Festiwal kultur"

Ostatnie przygotowania do wdrożenia bonu turystycznego

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ukochane Barwy

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej...