Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Chrystus Pan zmartwychwstał, alleluja! (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-04-20 21:37:40 (czytane: 2034)

Apostelowie po śmierci Chrystusa, nie mieli prawie żadnej nadziei. I nagle usłyszeli wiadomość, że Jezus Chrystus ukazał się niektórym kobietom. Pierwsza reakcja tych trzeźwych, sceptycznych mężczyzn: to tylko „kobiece plotki”. Widzimy, jak bardzo się mylili.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajReklama.

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza (Łk 24, 1 - 12):
W pierwszy dzień tygodnia niewiasty poszły skoro świt do grobu, niosąc przygotowane wonności. Kamień od grobu zastały odsunięty. A skoro weszły, nie znalazły ciała Pana Jezusa. Gdy wobec tego były bezradne, nagle stanęło przed nimi dwóch mężczyzn w lśniących szatach. Przestraszone, pochyliły twarze ku ziemi, lecz tamci rzekli do nich: «Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał. Przypomnijcie sobie, jak wam mówił, będąc jeszcze w Galilei: "Syn Człowieczy musi być wydany w ręce grzeszników i ukrzyżowany, lecz trzeciego dnia zmartwychwstanie"». Wtedy przypomniały sobie Jego słowa i wróciły od grobu, oznajmiły to wszystko Jedenastu i wszystkim pozostałym. A były to: Maria Magdalena, Joanna i Maria, matka Jakuba; i inne z nimi opowiadały to Apostołom. Lecz słowa te wydały im się czczą gadaniną i nie dali im wiary.
Jednakże Piotr wybrał się i pobiegł do grobu; schyliwszy się, ujrzał same tylko płótna. I wrócił do siebie, dziwiąc się temu, co się stało.

wielka_sobota_bilgoraj.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Jezus Chrystus jest światłem świata! On zmartwychwstał. On żyje. Alleluja!
W tym przekonaniu zapala się paschał i wprowadza go w uroczystej procesji do kościoła. Ciemność nocy jest oświetlona światłem emanującym ze świętej świecy. Tak jak lud Izraela był prowadzony, po wyjściu z Egiptu, przez słup ognia przez pustynię, tak Chrystus jest naszym prawdziwym światłem. On, Zmartwychwstały, staje się Przewodnikiem, pociąga nas za sobą i oświeca naszą drogę. Ta świeca, z jej małym światłem, jednakże mocniejszym niż jakakolwiek ciemność na świecie, jest symbolem, że życie Boga jest silniejsze niż śmierć, która pochodzi z grzechu. Ponieważ Syn Boży na krzyżu dobrowolnie przyjął całe okrucieństwo ludzi, grzech został pokonany, a wraz z nim śmierć, która jest jego prawdziwym owocem.

Jezus Chrystus - prawdziwy Człowiek - naprawdę umarł na krzyżu, jednakże nie tylko to, ale przede wszystkim powrócił do życia, zaś Jego Ciało zostało przemienione. On już więcej nie umiera, ale wszedł w chwałę swego Ojca. Kiedy aniołowie w Grobie ogłaszają Dobrą Nowinę kobietom, te są dość zdezorientowane. Nie rozumieją, co się wydarzyło i muszą otrząsnąć się z lęku.

Wraz ze zmartwychwstaniem Chrystusa wydarzyło się coś nowego i włamało się do naszego świata. Odtąd grzech, cierpienie i śmierć nie mają już ostatniego słowa. Nawet wina Adama i wszystkich osób może stać się błogosławiona, gdyż zgładził ją tak wielki Odkupiciel.

Gdy słyszymy różne relacje o zmartwychwstałym Chrystusie w tych dniach, jedno staje się jasne: Apostołowie i uczniowie nie byli naiwni, żeby dać się omamić pogłoskom, ale sami musieli dać się przekonać, że Jezus naprawdę zmartwychwstał. Ich smutek i ból były zbyt wielkie. Nie mieli prawie żadnej nadziei. I nagle usłyszeli wiadomość, że Jezus Chrystus ukazał się niektórym kobietom. Pierwsza reakcja tych trzeźwych, sceptycznych mężczyzn: to tylko „kobiece plotki”. Widzimy, jak bardzo się mylili.

Uwierzyć w Zmartwychwstanie nie było łatwe, dlatego Apostołowie musieli jeszcze osobiście spotkać się z Panem, Który miał się ukazać wielokrotnie w dzień Wielkanocy i w ciągu następnych 40 dni. Zmartwychwstały Pan odpowiedział na możliwości apostołów i uczniów i pokazał Siebie - Ukrzyżowanego Mistrza - Zmartwychwstałego, ale noszącego ślady męki, a nawet zasiadł z nimi do stołu. Mogli więc upewniać się raz po raz, że to wszystko nie narodziło się z pobożnej wyobraźni lub religijnego złudzenia, ale że była to rzeczywistość: ukrzyżowany Pan, Który umarł, zmartwychwstał trzeciego dnia i żyje.

Pośród najgłębszej ciemności i największej rozpaczy zdarza się nieoczekiwany i niezrozumiały cud: Pan zabity, wymyka się szponom śmierci i rozpoczyna Nowe Życie w chwale Boga Ojca. Jego przemienione Ciało uświadamia każdemu wierzącemu, że nie tylko On żyje, ale tak samo będą żyli ci, którzy w Niego wierzą i w Nim pokładają całą nadzieję. Bóg swoich wiernych nie pozostawia otchłani śmierci, ale obudzi do nowego życia - wiecznego.

Jak wielkie jest to przesłanie Zmartwychwstania - do niego dociera się bardzo powoli. Najpierw może być niedowierzanie, podobnie jak doświadczyły tego kobiety, które z ust aniołów słyszą o nowej rzeczywistości Mistrza. Jednocześnie ich relacja nie jest traktowana poważnie, ale trzeba pozwolić ukazać się Zmartwychwstałemu, abyśmy sami się przekonali, że Jezus Chrystus żyje, nie umiera, a także daje nam nowe i wieczne życie.

/ks. Sławomir Korona/
Foto: Uroczystość Wigilii Paschalnej w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju

Zdjęć w galerii: 94

Tagi: wigilia paschalna   wielka sobota   alleluja   wielkanoc

Zobacz także

100-lecie parafii rzymsko - katolickiej w Luchowie Górnym (FOTO)

Dodane: 2019-08-19 07:51 - Komentarze  (0)  czytane (609)

TAGI: 100-lecie parafii luchów górny, luchów górny, gmina tarnogród, ks. adam siedleckiKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.173.48.224

ciekawy (2019-04-21 07:34:16)

Żadnego z polityków? Czy tak dobrze się ukryli?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Na patriotyczną nutę by uczcić chlubę polskiego orężą

Koncert „Crnej Gory” z Montenegro oraz serbskiego zespołu „Teodora”

Festiwalu Kultur

Program "Sieciowanie Pomocy" i wizyta wiceministra sprawiedliwości

Audyt kadrowo - organizacyjny i nowy regulamin organizacyjny w Starostwie w Biłgoraju

Nowy regulamin organizacyjny w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Honorowa warta przy Grobie Pańskim

Strażacy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych tradycyjnie już po nabożeństwie Wielkiego Piątku, do niedzielnej Rezurekcji zaciągają...