Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Christos woskresie! Woistinu woskresie! (FOTO)

Dodał: red Data: 2018-04-08 11:09:18 (czytane: 1962)

Dziś w Kościele katolickim Niedziela Miłosierdzia Bożego, a w Kościele prawosławnym Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Biłgorajska wspólnota wiernych obrządku wschodnie świętowanie rozpoczęła od uroczystego nabożeństwa w nocy z soboty na niedzielę.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol-Myślę, że każdy kto uczestniczył w Cerkwi podczas tego nabożeństwa przyzna, że wyjątkowość i piękno Misterium Paschalnego, które sprawujemy w nocy są niepowtarzalne. Wynika to przede wszystkim z radości Zmartwychwstania Zbawiciela, którą wszyscy przeżywają - zaznacza ks. Karol Wilkiel, proboszcz prawosławnej parafii św. Jerzego w Biłgoraju.

korneliusz_wilkiel.JPG

Wspomniane nabożeństwo rozpoczyna się w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Paschalną o godzinie 23.30. Płaszczanica (całun z wizerunkiem Chrystusa złożonego do grobu) wnoszona zostaje do Ołtarza i grób zostaje pusty. Następnie równo o północy wierni wychodzą na Wielkanocną Procesją i przed drzwiami do Świątyni rozpoczyna się Jutrznia Paschalna. -Podczas niej wszyscy uczestnicy nabożeństwa po raz pierwszy śpiewają hymn Zmartwychwstania: „Chrystus  powstał  z  martwych,  śmiercią  podeptał  śmierć,  i będącym  w grobach Życie dał”. Bezpośrednio po jutrzni sprawowana jest Boska Liturgia św. Jana Złotoustego - wyjaśnia ks. Wilkiel.

Reklama.

Po nabożeństwie, wierni udają się do domów, a dopełnieniem świętowanie - podobnie jak u katolików obrządku łacińskiego - jest wspólne spożycie śniadania wielkanocnego. Pokarmy święcone są w Wielką Sobotę. Tradycja rodzinnego śniadania wielkanocnego jest wspólna dla obu kościołów prawosławnego i rzymsko - katolickiego.

wielkanoc_prawoslawni.JPG

W tym roku różnica dat świętowania Wielkanocy przez katolików i prawosławnych wynosi tydzień. Różnica dat wynika z różnych kalendarzy jakie oba kościoły używają. W pierwszych latach chrześcijaństwa, świętowanie Zmartwychwstania Chrystusa odbywało się w tym samym czasie co Pascha żydowska. Data Święta była zmienna i wypadała w różne dni tygodnia. Jednakże już w pierwszych wiekach największe centra Chrześcijańskie takie jak: Aleksandria, Jerozolima czy Rzym zaczęły obchodzić Wielkanoc w najbliższą niedzielę po Passze żydowskiej. Niedziela jako znak nowego życia, które wyłoniło się po zwycięstwie nad  śmiercią poprzez Zmartwychwstanie tego dnia, była najbardziej odpowiednim dniem mogącym oddać głębię Chrześcijańskiego przesłania. -Ze względu na zaistniałe spory między zwolennikami obydwu praktyk kwestia obchodów świąt Wielkanocnych została poruszona na I Soborze Powszechnym w 325 roku w Nicei. Podczas tego soboru wypracowano ujednolicony termin świętowania Wielkanocy dla wszystkich Chrześcijan. Sobór postanowił, iż aby wyznaczyć tę datę muszą być spełnione trzy warunki - najpierw powinna nastąpić wiosenna równonoc (której datę przyjęto na 21 marca - przyp. Red.), następnie należy doczekać pierwszej pełni księżyca i dopiero najbliższa niedziela wypadająca po pierwszej wiosennej pełni księżyca jest dniem chrześcijańskiej Wielkanocy. Jednakże jest jeszcze trzeci warunek mówiący o tym, iż w przypadku kiedy ta niedziela zbiega się z obchodami Paschy żydowskiej, termin Wielkanocy przekładany jest o kolejny tydzień. Tak obchodzili Zmartwychwstanie Chrystusa wszyscy Chrześcijanie przez 1 200 lat. W końcu XVI w. papież Grzegorz XIII zainicjował reformę kalendarza. W skutek reformy gregoriańskiej w Kościele rzymsko - katolickim pojawił się inny sposób wyliczania świąt Wielkanocnych. Na przestrzeni ostatnich czterech stuleci sytuacja ta nie uległa zasadniczym zmianom i obecnie przedstawia się w następujący sposób: Kościół prawosławny niezmiennie zachowuje wczesnochrześcijańską praktykę wyznaczania obchodów Zmartwychwstania Pańskiego. Natomiast kościół rzymsko - katolicki po wprowadzeniu reformy gregoriańskiej wyznacza datę Wielkanocy pomijając postanowienie I Soboru Powszechnego mówiącego o obchodzeniu Wielkanocy rozłącznie od Paschy żydowskiej - wyjaśnia ks. Wilkiel. Fakty te decydują o tym, że Wielkanoc w Kościele rzymsko - katolickim wypada wcześniej niż w Kościele prawosławnym, jednak nie jest to regułą albowiem bywa tak, że oba kościoły świętują razem, tak jak miało to miejsce w ubiegłym roku.

prawoslawni_wielkanoc.JPG

-Wielkanoc to najważniejsze święto w roku, jak mówią hymny liturgiczne jest to: "święto świąt i uroczystość uroczystości". Życzę aby ten błogosławiony świąteczny czas był pełen duchowej radości i ciepła.  Niech niegasnąca Światłość Zmartwychwstania olśniewa i napełnia duchową radością nasze serca, obdarowując zdrowiem, szczęściem i wszelką pomyślnością - dodaje prawosławny proboszcz.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 43

Tagi: wielkanoc prawosławnych   zmartywchwstanie prawosławni   ks. korneliusz wilkiel   parwosławie biłgoraj

Zobacz także

Dzień wspólnoty (FOTO)

Dodane: 2019-03-19 13:44 - Komentarze  (0)  czytane (265)

TAGI: ruch światło zycie, rejonowy dzień wspólnoty, oaza, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.87.18.165

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Dzień sołtysa

III Międzyprzedszkolna Olimpiada Matematyczna

KGW - regionalne konsultacje

Bieg "Tropem Wilczym"

Powiatowa Gala Mistrzów Sportu

Studniówka RCEZ

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

'Papieskie kremówki' wspomagają fundusz ministrancki (FOTO)

Przez cały dzisiejszy dzień zakupić można domowe wypieki "papieskich kremówek', dochód ze sprzedaży ciast przeznaczony zostanie na fundusz...