Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Chcę być oczyszczony!

Dodał: red Data: 2018-02-11 00:30:37 (czytane: 1374)

Bóg w Chrystusie przychodzi do człowieka, aby dać mu odczuć swoją bliskość i zbawczą opiekę. Boże zbawienie to nic innego jak usuwanie tego wszystkiego, co oddziela człowieka od Boga - pisze w komentarzu na VI niedzielę zwykłą ks. Sławomir Korona.

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol



Słowa Ewangelii według świętego Marka (Mk 1, 40 - 45):
Pewnego dnia przyszedł do Jezusa trędowaty i upadając na kolana, prosił Go: „Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić”. Zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: „Chcę, bądź oczyszczony”. Natychmiast trąd go opuścił i został oczyszczony.
Jezus surowo mu przykazał i zaraz go odprawił ze słowami: „Uważaj, nikomu nic nie mów, ale idź, pokaż się kapłanowi i złóż za swe oczyszczenie ofiarę, którą przepisał Mojżesz, na świadectwo dla nich”.
Lecz on po wyjściu zaczął wiele opowiadać i rozgłaszać to, co zaszło, tak że Jezus nie mógł już jawnie wejść do miasta, lecz przebywał w miejscach pustynnych. A ludzie zewsząd schodzili się do Niego.

komentarz_do_ewangelii.jpg

Komentarz do Ewangelii:
Ewangelistę nie interesuje wskazanie na miejsce i czas uzdrowienia chorego. Opisuje spotkanie człowieka potrzebującego pomocy z Tym, który go może uzdrowić. Oczekiwalibyśmy w tym miejscu trochę więcej informacji, ale autor podaje jedynie krótką wzmiankę, która wprowadza czytelnika w opis cudu.

Dziwi trochę fakt, że trędowaty przychodzi do Jezusa i upada przed Nim na kolana. Zgodnie ze nakazem prawa powinien trzymać się z daleka od wszystkich ludzi, a w wypadku zbliżania się do skupisk ludzkich powinien wołać: „nieczysty, nieczysty” (por. Kpł 13,45). Chory błaga Chrystusa o pomoc, jednocześnie manifestując swoją postawę zaufania wobec Niego. Wskazuje zarówno na wolę Chrystusa i moc dokonania oczyszczenia z trądu. Pragnienie i moc uzdrowienia tworzą tutaj jedną całość, ale wystarczy tylko chęć ze strony Jezusa, aby trędowaty odzyskał zdrowie. Moc Chrystusa pochodzi bowiem od samego Boga.

Krótkie, a jednocześnie pełne majestatu stwierdzenie Chrystusa: „chcę bądź czysty” dla Marka jest cudem, który może dokonać tylko Syn Boży. Poprzez swoją ziemską historię, cuda dokonane w Galilei, Jezus będzie ukazywał i udowadniał wszystkim, że Jego posłannictwo jest wyjątkowe i ma moc dokonania jeszcze większych dzieł niż te, które dokonywali ludzie Starego Testamentu. Nie wszyscy to rozumieją i odrzucają Chrystusa, ale to pozwala w pełni ukazać Jego relację z Bogiem w tajemnicy paschalnej.

Chrystus przełamuje barierę między czystym, a nieczystym wyciągając rękę i dotykając chorego. Uzdrowienie trędowatego to umożliwienie mu powrotu do ludzkiej społeczności, co oznacza, że społeczność też zostaje uzdrowiona.

Czystość to nic innego jak porządek, umieszczenie osób i rzeczy we właściwej relacji. W języku biblijnym chodzi o wskazanie na najważniejszą relację dla człowieka, którą jest wieź z Bogiem. W dzisiejszym fragmencie ukazany jest cel działalności Jezusa, którym jest całościowe oczyszczenie człowieka, a więc przywrócenie właściwej relacji do Boga przez naprawienie tego wszystkiego, co zaburza tę relację.

Uzdrowiony otrzymał konkretne polecenie - udać się do kapłana, który ma potwierdzić, że dokonał się w pełni proces resocjalizacji. Człowiek ignoruje wydany mu nakaz przez co staje się misjonarzem, który wykorzystuje swoje własne doświadczenie w służbie słowa.

Kluczem do zrozumienia cudów Chrystusa jest słuchanie Ewangelii. Tylko tak mamy dostęp do wszystkich Jego dzieł aż po to najważniejsze - Krzyż i Zmartwychwstanie. Cud w pełni i właściwie może być zrozumiany jedynie w perspektywie Bożego aktu działania w Męce Śmierci i Zmartwychwstaniu Jezusa. Kościół jedynie głosi to wszystko co uchwycił z czynów i słów Jezusa w perspektywie paschalnej, aby ukazać zarówno nową perspektywę, ale jednocześnie pogłębiać bliskość z Chrystusem.

Bóg w Chrystusie przychodzi do człowieka, aby dać mu odczuć swoją bliskość i zbawczą opiekę. Boże zbawienie to nic innego jak usuwanie tego wszystkiego, co oddziela człowieka od Boga. Istotą świętości Jezusa nie jest oddzielenie od tego co nieświęte, ale ogarnięcie tą świętością wszystkich, którzy stają na Jego drodze i przyprowadzenie ich do Boga.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: komentrz do ewangelii   ks. sławomir korona   kościół katolicki   biłgoraj

Zobacz także

Biłgorajanie modlili się za duszę śp. Pawła Adamowicza (FOTO, AUDIO)

Dodane: 2019-01-20 23:28 - Komentarze  (11)  czytane (1231)

TAGI: paweł adamowicz, harcerze biłgoraj, dorota woźniak, msza za pawła adamowicza



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.234.75.144

j64 (2018-02-12 17:14:55)

Prosze zero komentarzy

Chrystianin (2018-02-11 12:52:42)

Życzyłbym sobie aby wielebni na wzór Jezusa Chrystusa chodzili po okolicy i rozmawiali z wiernymi i nie wiernymi przyciagając ich do nauk katolickich. Brakuje mi dialogu bezpośredniego. Wyjdźcie do wiernych na ulicę. Zostawcie te monologi i laptopy proszę Was.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Studniówka I LO im. ONZ w Biłgoraju

XVIII Miedzyprzedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek

Studniówka ZSL 2019

Studniówka ZSBiO 2019

Grupa VOX charytatywnie

Gaudium - koncert fianłowy 2019

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Rusza głosowanie w budżecie obywatelskim Biłgoraja na 2018 rok

Od 15 lutego do 15 marca br. można oddawać głosy na projekty zgłoszone do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Biłgoraj...