Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Chcą wydać książkę Knappa i nazwać jego nazwiskiem rondo w Biłgoraju

Dodał: red Data: 2016-11-17 08:30:28 (czytane: 3103)

Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne w 2017 roku chce wydać jedyną książkę napisaną przez wybitnego Polaka, pochodzącego z Biłgoraja zesłańca na sybir, pilota RAF i artysty - Stefana Knappa pt. "Kwadratowe słońce", a jego nazwiskiem nazwać jedno z biłgorajskich rond.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj-Urodziłem się w roku 1921, w Biłgoraju, w Polsce, w Polsce też wychowywałem się i uczyłem aż do wojny. W roku 1939 znalazłem się w pułapce między dwoma najeźdźcami i zostałem deportowany do Rosji, a tam skazany na pięć lat obozu pracy. Z Rosji wydostałem się w roku 1942, po czym przez Persję, Indie i Afrykę Południową dotarłem w końcu do Anglii, gdzie jako pilot wstąpiłem do Royal Air Force... jestem z zawodu artystą plastykiem - pisał o sobie w "Kwadratowym słońcu" Stefan Kanpp. Książka opowiada o dramatycznych wydarzeniach, pojmania i zesłania do sowieckiego łagru, przybliża okres formowania się Armii gen. Andersa i drogę artysty z Archangielska do Anglii.

kopernik_autorstwa_stefana_knappa.JPG
"Kopernik" dzieło Stefana Knappa, obraz znajduje się w holu ZSO w Biłgoraju


Kanpp jest jednym z bardziej znanych na świecie artystów, w swej twórczości zastosował i opatentował technikę malowania emalią metalu w gigantycznych konstrukcjach malarskich przeznaczonych do dekoracji architektonicznej budynków użyteczności publicznej. Pod koniec lat 30. XX w. rozpoczął studia w Szkole Technicznej we Lwowie. Po wybuchu wojny trafił na Syberię, potem do Wielkiej Brytanii. Był pilotem RAF-u, dosłużył się stopnia oficerskiego. Po zakończeniu wojny pozostał na emigracji i podjął studia w Londynie na Royal Academy of Arts. -To postać niezwykła i wybitna, znana w Polsce, Wielkiej Brytanii i Europie, niestety słabiej w swym rodzinnym Biłgoraju. Nie wszyscy wiedzą, że Stefan Knapp jako jedyny Polak w historii otrzymał Nagrodę im. Winstona Churchilla. Można z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że był i jest nadal jednym z najbardziej znanych polskich artystów w Wielkiej Brytanii - zaznacza w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl członek Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego, regionalista Andrzej Czacharowski.

Reklama.

Jak informuje Stefan Oleszczak Prezes BTR, Towarzystwo chce przybliżyć społeczności naszego Regionu osobę, zasługi i twórczość Stefana Knappa. -Ta osoba zasługuje na to by być znaną w środowisku Powiatu Biłgorajskiego. Nie tylko pochodzi z tej Ziemi, ale tej Ziemi nigdy się nie wyparł, o tej Ziemi pamiętał i tę Ziemię wspierał. Na Biłgorajszczyźnie znajduje się kilka jego dzieł - podkreśla Stefan Oleszczak. Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne jest już po rozmowach z władzami Biłgoraja, które po otrzymaniu informacji, że BTR otrzymał prawa do druku "Kwadratowego słońca" wyraziło wolę wsparcia publikacji książki Knappa.

cathy_knapp_1.jpg
Pismo od Cathy Knapp


-Nawiązaliśmy kontakt z panią Cathry Knapp, która wyraziła zgodę na publikację przez nas 1 000 sztuk "Kwadratowego słońca". Książka ta w Polsce ukazała w wydaniu podziemnym w roku 1987 - prawdopodobnie w ilości 500 lub 2 000 egzemplarzy. Przedruk tego wydania ukazał się w Olsztynie w 2016 roku. My chcemy przy okazji publikacji "kwadratowego słońca" zamieścić także wspomnienia i uwagi tłumaczki dzieła, przemyślenia członków rodziny oraz recenzję książki specjalistów z zakresu literatury. Promocja książki ma być połączona z wystawą obrazów artysty, które są w posiadaniu osób prywatnych i instytucji w Województwie Lubelskim. Książka będzie bezpłatna - dodaje Czacharowski. Z przesłanej przez żoną Stefana Knappa - Cathy Knapp  - informacji wynika także, że na 2021 rok, a więc w 100-lecie urodzin artysty planowane są wystawy jego dzieł. Wystawy mają odbyć się m. in. w Londynie, Nowym Jorku, Auckland i Paryżu oraz w dwóch miastach w Polsce w Warszawie i Biłgoraju. -Na pewno będzie to bardzo duże przedsięwzięcie, my byśmy chcieli zorganizować go wspólnie z innymi miastami, które mają u siebie dzieła Stefana Knappa. Na razie nic więcej nie mogę w tym temacie powiedzieć - zaznacza Andrzej Czacharowski.

BTR chce także by jedno z biłgorajskich rond (pierwsze od strony Lublina na Alei Jana Pawła II) nosiło imię Stefana Knappa.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: stefan knapp   kwadratowe słońce   biłgorajskie towarzystwo regionalne   andrzej czacharowski

Zobacz także

Przeżyjmy to jeszcze raz. Jubileusz 5-lecia GF 'Pokolenia' (VIDEO)

Dodane: 2018-04-25 08:06 - Komentarze  (2)  czytane (219)

TAGI: grupa folklorystyczna pokolenia, jubileusz grupy folklorystycznej pokolenia, 5-lecie pokoleń, anna iskraKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.81.166.196

(2017-02-06 00:46:15)

Gratuluję towarzystwu zamiaru wydania książki Knappa, gratulacje również dla autorki wiersza.

(2017-02-05 23:18:41)

alkoholik pc, beznadziejny przypadek, z kryminalną kartą w życiorysie, i takie coś śmie komentować, stoczył się totalnie, niestety

pc (2016-12-20 11:58:26)

ciężki jest żywot prowincjonalnego grafomana. Brak dystansu do siebie, swojej niby to twórczości. tracenie kontaktu z rzeczywistością. Prowincjonalny grafoman to jeszcze dodatkowo jest pewien stan emocjonalny i umyslowy co potwierdza poprzedni wpis.

(2016-11-25 18:10:12)

Któż to jest PC - to kryminalista , upadły łaps , siedział w więzieniu skazany za defraudację, żałosne beztalencie z przepitym mózgiem.

pc (2016-11-22 08:23:15)

Jeżeli chodzi o "poetkę" i jej "wiersz" to lepiej dla niej dla "wiersza" i potencjalnych odbiorców będzie jak spocznie on gdzieś w przepastnych archiwach na samym dnie.

(2016-11-20 12:43:56)

We wielu miejscach na świecie znajdują się dzieła Stefana Knappa, który pamiętał o rodzinnym mieście. Pięknie je rozsławił.
Młode pokolenie z Biłgoraja ma okazję o nim się dowiedzieć i także starsi. Wydanie książki artysty oraz zapowiadane wystawy, do tego się przyczynią.

jerzy (2016-11-18 20:18:13)

ulica knapa to jest inny knapp na 1 go maja chodzil w drewniakach i pasiakach jak byl w oswiecimiu mieszkal na roznowce jest jego stary dom

??? (2016-11-18 10:04:54)

Panie burmistrzu jeśli to wszystko to prawda to jak to możliwe, że TAKI człowiek ma w mieście swego urodzenia tylko krótka ulicę przy której nikt nie mieszka?

Anna (2016-11-18 09:52:47)

Należy się uczcić wielkiego krajana. Nie tylko pochodzi z tej Ziemi, ale tej Ziemi nigdy się nie wyparł, o tej Ziemi pamiętał i tę Ziemię wspierał.

lustro (2016-11-17 18:31:12)

zerem !!!

do poniżej (2016-11-17 18:29:17)

spójrz w lustro i zapytaj Kim jesteś?

(2016-11-17 17:03:15)

Kto to jest? Kto kupi tę książkę? I dlaczego za jej wydanie mają zapłacić podatnicy?

(2016-11-17 17:02:01)

Kto to jest? Kto kupi tę książkę? I dlaczego za jej wydanie mają zapłacić podatnicy?

z pozdrowieniem i poparciem (2016-11-17 11:11:21)

Świetny pomysł. Warty realizacji. Należy upamiętniać wybitnych ludzi stąd.

O Stefanie Knappie wiele dowiedziałam się dwadzieścia lat temu, od jego rodziny. Pisałam o tym wkrótce po śmierci artysty dzięki temu, że obszerną wiedzę przekazał mi jego brat p. Zygmunt.
W domu pana Zygmunta widziałam m.in. obrazy Stefana Knappa, materiały prasowe nt. artysty i inne pamiątki. Pan Zygmunt przez kilka godzin niezwykle ciekawie opowiadał mi historię życia Stefana, począwszy od wspomnień z dzieciństwa, po ostatnie ich wspólne spotkanie.
Mój tekst o Stefanie Knappie, wówczas został opublikowany w jednym z zamojskich pism, gdzie wówczas pracowałam. Po raz kolejny napisałam ponownie o wybitnym artyście w dziesiątą rocznicę jego śmierci , jeszcze szerzej wykorzystując zdobytą o nim wiedzę. Tekst ten pt. "Stefan Knapp - uwieczniony przez dzieła" został opublikowany w "Tanwi", w "ASPEKTACH" jak również przesłałam do kilku pism polonijnych.
Już wtedy jedna z ulic Biłgoraja była nazwana im. Stefana Knappa. Podoba mi się pomysł nazwania również im. Knappa jednego z biłgorajskich rond .
Wiersz poświęcony artyście pt. "Ze śmiełością Ikara", napisałam rok temu z okazji obchodów pamięci walk polskich dywizjonów w czasie II wojny światowej, utwór trafił do literackiego stowarzyszenia WP. Poza ogólnopolską antologią ( która niebawem), tekst ten zostanie przekazany rodzinie artysty oraz do publikacji w pismach polonijnych , z okazji 20-tej rocznicy śmierci Stefana Knappa.
Ze śmiałością Ikara
----------------------
"Jestem Polakiem, pochodzę z Biłgoraja . . . "
mawiał Stefan Knapp

zanim ozdobił lotnisko Heathrow
i wiele gmachów świata
zza krat podglądał skrawki nieba
i kwadratowe słońce w sowieckim gułagu
zanim spełniło się marzenie
aby zmierzyć się ze śmiałością Ikara
i wznieść się wyżej od ptaków

latał w zwiadowczym dywizjonie
kołując nad mozaiką ludzkich losów
nad pokaleczoną ziemią we łzach
piętrzyły się granice dramatu
bolała pamięć o niewoli

rysował wizerunki kolegów z RAF-u
uwieczniając na kartce papieru
żywych i umarłych
bohaterów podniebnych przestrzeni
zanim zaczął malować kolorowe emocje
na wielkim metalu

Halina Ewa Olszewska-------------------------

brawo (2016-11-17 10:09:25)

Już dawno powinno się to wydarzyć, bo Knapp zasługuje, by o nim pamiętać. Trzymam kciuki, żeby wam się udało zrealizować wasz cel do samego końca i jak najszybciej.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY

ul Dąbrowskiego 6B, 23-400 Biłgoraj

Restauracja Prestiż - wesela, komunie, bankiety, przyjęcia okolicznościowe

ul. Janowska 43, 23-450 Goraj

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

BIŁGORAJ: Kabaret JURKI w Biłgoraju

Polecamy

O co chodzi w obróbce CNC?

Produkcja elementów na skalę masową, była kiedyś niemożliwa ze względu...

Przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w Biłgoraju (FOTO, VIDEO)

54 ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło dziś uroczystą...

Inspiracja ku pełni życia

Dobry Pasterz wie, czego potrzebują jego owce. Jezus ceni każdego...

5. urodziny 'Pokoleń' (FOTO, VIDEO)

Specjalnym koncertem jubileuszowym opartym na polskich tańcach...

Elżbieta Rafalska w Biłgoraju (FOTO, AUDIO)

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska...

Klasa o profilu wielozawodowym pod patronatem Black Red White

W ZSZiO w Biłgoraju powstanie pierwsza klasa o profilu wielozawodowym,...

Ogłoszenia