Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Być jak Krawiecka (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-11-13 13:42:29 (czytane: 1612)

W Majdanie Starym w Gminie Księżpol, 12 listopada br., odbył się Wieczornica z okazji święta 11 listopada połączona z podsumowaniem projektu "Być jak Krawiecka. Rola kobiet w odzyskaniu i odbudowie państwa. Wydarzenie zostało dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa, w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.Projekt, realizowany był przez Stowarzyszenie Aktywnych Mieszkańców Gminy Księżpol i służył całej społeczności lokalnej. Patronami była m. in. Szkoła Podstawowa w Majdanie Starym i Rada Rodziców przy niej działająca. Projekt był próbą pokazania roli kobiet w odzyskaniu i odbudowie państwa polskiego. -Doskonałym przykładem zaangażowania była Zofia Krawiecka. Do pracy do Majdanu Starego trafiła jako młoda osoba na początku XX wieku. Była nauczycielką, leczyła, ona pisała podania do sądu, była kuratorem sądowym, angażowała się w budowę szkoły czy powstanie Ochotniczej Straży Pożarnej. Była osobą, która jednoczyła wszystkich - przypomina Irena Szmouda.

byc_jak_krawiecka.JPG

Z Majdanem ściśle złączyły ją także losy podczas II wojny światowej. Wraz z mieszkańcami miejscowości została wywieziona do obozu koncentracyjnego i tam także służyła lokalnej społeczności. Po wojnie, w trudnych czasach przechowała ducha polskości i organizowała nauczania. 12 listopada nie tylko przypomniano osobę Zofii Krawieckiej, ale także zaprezentowano kilkuminutowy klip, którego jest główną bohaterką. Uczestnicy mieli także możliwość wysłuchania  programu słowno - muzycznego przygotowanego przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły w Majdanie Starym oraz koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Męskiego „Klucz” z Majdanu Starego, Zespołu Śpiewaczego z Majdanu Starego, Zespołu Ludowego z Majdanu Nowego oraz Zespołu „Odnowa” z Rogali.

Reklama.

-Wszystkie uroczystości organizowane w szkole w Majdanie Starym stoją na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, artystycznym i technicznym. Czuć po prostu ducha patriotyzmu. To szczególne wydarzenia dla całej społeczności, nie tylko Majdanu Starego ale i całej Gminy - dodaje Jarosław Piskorski, Wójt Gminy Księżpol.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 43

Tagi: majdan stary   gmina księżpol   być jak krawiecka   wieczornica niepodległościowa

Zobacz także

Bieżnia dla przedszkolaków oddana do użytku (FOTO)

Dodane: 2020-07-08 12:15 - Komentarze  (1)  czytane (748)

TAGI: bieżnia tartanowa, przedszkolaki, katolickie przedszkole, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.232.188.89

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia