Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Boża oferta Miłości

Dodał: red Data: 2020-04-04 21:50:51 (czytane: 917)

Wyjątkowa liturgia Niedzieli Palmowej sprawowana w tym roku w zagrożeniu koronawirusem w uproszczonej formie z ograniczoną liczbą uczestników. Niemniej ważne jest, abyśmy obchodzili te dni w sposób, który jest możliwy: ci, którzy muszą pozostać w domu, mogą połączyć się z tymi, którzy sprawują Święte Obrzędy w kościele.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolSłowa Ewangelii wg. świętego Mateusza (Mt 21, 1 - 11):
Gdy się przybliżyli do Jerozolimy i przyszli do Betfage na Górze Oliwnej, wtedy Jezus posłał swoich uczniów i rzekł im: „Idźcie do wsi, która jest przed wami, a zaraz znajdziecie oślicę uwiązaną i źrebię z nią. Odwiążcie je i przyprowadźcie do Mnie. A gdyby wam kto co mówił, powiecie: «Pan ich potrzebuje, a zaraz je puści»”.
Stało się to, żeby się spełniło słowo proroka: „Powiedzcie Córze Syjońskiej: Oto Król twój przychodzi do ciebie łagodny, siedzący na osiołku, źrebięciu oślicy”.
Uczniowie poszli i uczynili, jak im Jezus polecił. Przyprowadzili oślicę i źrebię i położyli na nie swe płaszcze, a On usiadł na nich. A ogromny tłum słał swe płaszcze na drodze, inni obcinali gałązki z drzew i ścielili na drodze. A tłumy, które Go poprzedzały i które szły za Nim, wołały głośno:
„Hosanna Synowi Dawida.
Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie.
Hosanna na wysokościach”.
Gdy wjechał do Jerozolimy, poruszyło się całe miasto, i pytano: „Kto to jest?” A tłumy odpowiadały: „To jest prorok Jezus z Nazaretu w Galilei”.

niedziela_palmowa.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Wyjątkowa liturgia Niedzieli Palmowej sprawowana w tym roku w zagrożeniu koronawirusem w uproszczonej formie z ograniczoną liczbą uczestników. Niemniej ważne jest, abyśmy obchodzili te dni w sposób, który jest możliwy: ci, którzy muszą pozostać w domu, mogą połączyć się z tymi, którzy sprawują Święte Obrzędy w kościele, poprzez modlitwę, a także dzięki środkom komunikacji. Kapłan pełni Świętą Służbę w imieniu i w zjednoczeniu z wszystkimi wierzącymi.

Powróćmy jednak do symboliki wydarzeń, bo oto procesja z palmami, której w tym roku zabraknie, wyraźnie ilustruje drogę Chrystusa do Jerozolimy. Jezus jako Król został mesjanistycznie, wielkim entuzjazmem, powitany przez mieszkańców Jerozolimy: „Hosanna Synowi Dawida. Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie. Hosanna na wysokościach”. Nie powinno to ukrywać faktu, że wielu z tych, którzy tak głośno wiwatowali nadejście Jezusa, niedługo potem wydadzą Go przemocy Jego wrogów i zgodzą się, aby w tłumie zawołać: „Ukrzyżuj Go!”.

Zaproszenie, aby naśladować Chrystusa odnosi się do nas. Czy jesteśmy tylko wśród tych, którzy kroczą za Nim, dopóki mamy się dobrze i dopóki nie oznacza to dla nas osobistych niedogodności? Czy też zatrzymujemy się przy Jezusie Chrystusie w czasach potrzeby i kontestacji, w czasach publicznej dezaprobaty i pogardy, a nawet prześladowań?

Mówiąc szczerze, patrząc wstecz na śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, łatwo jest nam powiedzieć, że ludzie w tym czasie byli nierozsądni. Oczywiście, ponieważ możemy wierzyć w Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, „wiemy lepiej”. Ale ta „lepsza wiedza” nie jest naszą zasługą i nie może prowadzić do fałszywej arogancji i pewności siebie, która jest początkiem końca, znakiem bliskiego upadku w otchłań.

Czy nie jesteśmy też wezwani, aby wierzyć każdego dnia? Społeczeństwo, wraz z jego pokusami i aberracjami, czasami utrudnia nam wyznanie Chrystusa i Jego Kościoła. W końcu pojawia się pokusa, że chcemy zatriumfować jako wspólnota wierzących bez uprzedniego krzyża i cierpienia. Chcemy uczestniczyć w zmartwychwstaniu bez dostatecznego rozważenia i zinternalizowania tajemnicy odkupienia w krzyżu Chrystusa. I zbyt łatwo zapominamy, że to nie jest droga Chrystusa.

A jednak wydarzenia Bożego planu zbawienia nie wymknęły się spod kontroli: Bóg wie, co czyni i na co pozwala. Tam, gdzie wydaje się, że grzech i zło triumfują, zwycięża moc miłości. Syn Boży zostaje odarty ze swojej godności, obarczony krzyżem, aby na nim umrzeć. Jednocześnie jednak dobrowolnie oddaje życie za wszystkich ludzi. Nie jest to fatalna konieczność, która powoduje, że umiera, ale wola Ojca, którą Syn wypełnia do końca. Chce pić kielich, który daje Mu Ojciec, aby mógł dokonać dzieła zbawienia.

Dla nas, chrześcijan, dni kontemplacji cierpienia i śmierci Pana nie są pierwszymi dniami żałoby, ale wdzięcznym przypomnieniem i urzeczywistnieniem wspaniałej rzeczy, którą Bóg uczynił dla nas z miłości. Jednocześnie oczekujemy dnia Wielkanocy, kiedy Jezus Chrystus zmartwychwstał. Życie w końcu zatriumfowało; wszelkie zło, grzech, cierpienie i śmierć zostają pokonane.
Wkraczamy w przeżywanie wyjątkowego Wielkiego Tygodnia jako prawdziwie „świętego tygodnia”. Triduum Paschalne, przeżywane w domach rodzinnych, może nas przygotować na radości zmartwychwstania Pana. Ponieważ my również zostaliśmy pogrzebani w chrzcie z Chrystusem i wzrastamy razem z Nim, jako wezwani do uczestnictwa w życiu wiecznym.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: niedziela palmowa   biłgoraj   wielki tydzień   ks. sławomir korona

Zobacz także

77. rocznica pacyfikacji Majdanu Starego (FOTO)

Dodane: 2020-07-05 20:01 - Komentarze  (0)  czytane (224)

TAGI: pacyfikacja majdanu starego, akcja pacyfikacyjno - wysiedleńcza, ii wojna światowa, gmina księżpolKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.26.93

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Raport o stanie powiatu biłgorajskiego za 2019 rok

#ChalengePomagam biłgorajskich krwiodawców

Marszałek Elżbieta Witek w Biłgoraju

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Wiosenna PROMOCJA w bilgoraj.com.pl: BANERY 30% taniej + bonus!

Sprawdź specjalną ofertę Portalu bilgoraj.com.pl na emisję reklamy banerowej. Oferta ważna tylko przez dwa miesiące. Spytaj co możemy...