Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Bóg - wykuwa słowem wieki!

Dodał: red Data: 2018-09-16 00:14:56 (czytane: 1208)

Królestwo Boże jest kwestią sprawiedliwości, pokoju i radości w Duchu Świętym. Nikt nie może więc poważnie powiedzieć, że jest uczniem Jezusa i już żyje w Królestwie Bożym, nie opowiadając się za tymi podstawowymi wartościami Królestwa Bożego.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolSłowa Ewangelii według świętego Marka (Mk 8, 27 - 35):
Jezus udał się ze swoimi uczniami do wiosek pod Cezareą Filipową. W drodze pytał uczniów: „Za kogo uważają Mnie ludzie?”
Oni Mu odpowiedzieli: „Za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za jednego z proroków”.
On ich zapytał: „A wy za kogo Mnie uważacie?”
Odpowiedział Mu Piotr: „Ty jesteś Mesjaszem”. Wtedy surowo im przykazał, żeby nikomu o Nim nie mówili.
I zaczął ich pouczać, że Syn Człowieczy musi wiele cierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że będzie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie. A mówił zupełnie otwarcie te słowa.
Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął Go upominać. Lecz On obrócił się i patrząc na swych uczniów, zgromił Piotra słowami: „Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie”.
Potem przywołał do siebie tłum razem ze swoimi uczniami i rzekł im: „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, ten je zachowa”.

lekconarz_mszalny.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Perspektywa, która pozwala rozpoznać Osobę Jezusa, Jego los i wynikające z tego konsekwencje – pójście za Nim. Dopiero tak uczniowie swój punkt widzenia regulują wobec Bożego objawienia. Jednakże, może się to spotkać z rozbieżnymi opiniami na temat Osoby Jezusa - Jego przeznaczenia, wierności posłannictwu Ojca. To wszystko charakteryzuje sposób postrzegania Jezusa przez ludzi.

Uczniowie kochają swojego Mistrza. Porzucili dla Niego wszystko i poszli za Nim. Ale każdy ma swój własny obraz, swój własny pomysł. I jak często nie zgadza się z tym, czego Jezus naprawdę chciał. Dzisiejszy tekst jest tego najlepszym przykładem. Jezus mówi, jak to się dzieje, jak pójdzie Jego droga i jaki cel przyjmie w widoku - a Piotr, choć nie wszystko rozumie, absolutnie nie jest na straconej pozycji.

I to jest tło, aby w końcu Jezus mógł dowiedzieć się, co ludzie sądzą o Synu Człowieczym. On już wiedział, jakiej odpowiedzi może się spodziewać pod Cezareą Filipową, bo przecież sam powie słowa: „musi wiele cierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że będzie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie”. Ma świadomość, że potrzebuje uczniów i tych, którzy Go miłują i tego, który się Go zaprze, bo oni mają swoją misje i angażują się w plan, który Bóg przygotował wobec ludzkości. Wraz z nimi będzie budował Królestwo Boga. Jezus przybliża to pojęcie swoim słuchaczom w przypowieściach. Święty Paweł mógł Je scharakteryzować w kilku słowach, że oto Królestwo Boże jest kwestią sprawiedliwości, pokoju i radości w Duchu Świętym. Nikt nie może więc poważnie powiedzieć, że jest uczniem Jezusa i już żyje w Królestwie Bożym, nie opowiadając się za tymi podstawowymi wartościami Królestwa Bożego.

Musimy zadać sobie pytanie: kto lub co jest kluczowe dla wszystkich naszych działań? Bóg i Jego troski? Chrystus zaprasza każdego do pójścia z Nim drogą krzyżową, aby zyskać udział w Jego zmartwychwstaniu - „Kto chce być moim uczniem, zaprzeć się samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje”. Chodzi o przezwyciężenie egoizmu w miłości Chrystusa. Powierzamy nasze życie Bogu i nie musimy się obawiać, że On się zmęczy troską o nas. Aczkolwiek trzeba pamiętać słowa Jezusa - „Kto chce ratować swoje życie, straci je; ale kto straci swoje życie dla Mnie i dla Ewangelii, zachowa je”.

Jezus pozwala, aby wobec uczniów opadły wszelkie maski i aby Syn Człowieczy okazał się w całej swojej bezsilności. Jest to zdecydowanie zbyt wiele dla Piotra, który już sobie przygotował wizerunek Jezusa wyzwoliciela i mocarza. Oczekiwał odkupienia, które miało nastąpić w warunkach polityczno - społecznych. Tego nie można pogodzić z wizerunkiem pozornego przegranego, jak wyraził się teraz Mistrz. Piotr próbuje z całej siły, aby ukryć Syna Bożego za scenami, które nie powinny pokazywać więcej niż ludzie mogą znieść. A Jezus odrzuca go szorstko: „Zejdź mi z oczu, szatanie!”.

Dla wielu ludzi ważnym motywem wiary jest znalezienie w niej bezpieczeństwa i stabilności. Nie chodzi o to, że tego nie można znaleźć, ale zaangażowanie w głoszenie Chrystusa, zawsze potyka się o najważniejszą sprawę, że Jezus nie przeniósł się do minionej historii, a słowa „przyjdź Królestwo Twoje” nie brzmią jako coś odległego i nieszkodliwego. Jeśli nam się wydaje, że to wszystko już się stało i nie musimy już teraz próbować, bo Ewangelia przetrwała tyle lat nie dlatego, że zależy od naszej wiary, ale że jest oparta na Bogu, zaś nam Bóg jest potrzebny, abyśmy mogli żyć w „świętym spokoju”. Czyż nie zaszufladkujemy wtedy Boga, jako martwego reliktu przeszłości, z którym Jezus nie ma nic wspólnego?

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona   niedziela   kościół katolicki

Zobacz także

Koncert chwały na podsumowanie Uroczystości Bożego Ciała (FOTO, VIDEO)

Dodane: 2019-06-20 22:54 - Komentarze  (0)  czytane (276)

TAGI: koncert chwały, boże ciało, biłgoraj, religiaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.147.29.160

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Koncert chwały na podsumowanie Uroczystości Bożego Ciała

"Spontaniczna Motomajówka" czyli kilkuset motocyklistów na ulicach Biłgoraja

Driftingowe Rozpoczęcie Sezonu 2019

"Zwycięska Polska". Koncert patriotyczny Jana Pietrzaka

Misterium Męki Pańskiej - Biłgoraj 2019

XVI Międzyprzedszkolny Festiwal

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Największa inwestycja energetyczna na Lubelszczyźnie

Jeszcze w tym roku w Grupie Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S. A. wybrany zostanie Generalny Realizator Inwestycji pn. „Budowa...