Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Bitwa o Biłgoraj - interaktywna gra miejska przypomni nieznaną historię

Dodał: red Data: 2020-08-06 13:17:37 (czytane: 1534)

Biłgorajscy harcerze z 13. Drużyny Starszkoharcerskiej "Pochodni" im. phm Tadeusza "Neya" Iwanowskiego, przygotowali grę miejską. Ściągnąć ją można na telefon z systemem android i dzięki niej poznać ciekawe fakty z kampanii wrześniowej na Ziemi Biłgorajskiej.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajGra powstała w ramach działań "Drużyna Odkrywców". -Dwa lata temu poszukiwaliśmy i zapoznawaliśmy się z historią sztandaru 73. Pułku Piechoty z Katowic. W zeszłym roku zajmowaliśmy się superbohaterem, czyli przypominaliśmy osobę i działanie druha Tadeusza "Neya" Iwanowskiego, który został patronem naszej drużyny. W tym roku odkrywamy przed mieszkańcami miasta i turystami dzieje i przebieg "Bitwy o Biłgoraj" - informuje samarytanka Katarzyna Łokaj.

Gra terenowa "Bitwa o Biłgoraj", to wykorzystanie w promocji historii zdobyczy techniki. -Grę pobrać można bezpłatnie, wystarczy wejść do sklepu Google Play i pobrać aplikację Terra Run i w niej wyszukać grę "Bitwa o Biłgoraj". Przy przygotowywaniu gry wykorzystaliśmy archiwalne zdjęcia i wspomnienia mieszkańców miasta, którzy te tragiczne wydarzenia pamiętali. Jest to lekcja historii żywej, ciekawsza i przyjemniejsza niż wysłuchiwanie referatu. jest atrakcyjna dla osób młodych i może być wykorzystana przez całe rodziny do aktywnego i pożytecznego spędzenia czasu wolnego - mówi harcmistrz Dorota Woźniak.

bitwa_o_bilgoraj_gra_miejska.jpg

Bitwa pod Biłgorajem zwana także bitwą o Biłgoraj, to szereg starć zbrojnych podczas wojny obronnej Polski z września 1939 roku. Miały one miejsce w dniach 14 - 17 września 1939 w okolicach Biłgoraja. Geneza walk sięga jednak przynajmniej 8 września 1939 roku, kiedy to Biłgoraj został zbombardowany przez lotnictwo Luftwaffe. Trzy dni później miasto zostało podpalone, a 14 września, mimo obrony polskiej artylerii przeciwlotniczej, zostało ponownie zbombardowany. Tego samego dnia w sąsiedztwie miasta znalazły się jednostki Armii "Kraków" generała Antoniego Szyllinga oraz Armii "Lublin" generała Tadeusza Piskora, które pod naporem niemieckim cofały się na wschód, w stronę Tomaszowa Lubelskiego. Celem działań wojsk polskich było opóźnianie niemieckiego marszu na wschód i przez to przedłużanie ewakuacji jednostek Wojska Polskiego w stronę granicy węgierskiej i rumuńskiej. 16 września rozegrała się tzw. bitwa o Biłgoraj, w jej konsekwencji broniące miasta wojska polskie, przy ogromnych stratach wycofały się na wschód. Wówczas Biłgoraj został zajęty przez Niemców.

-Gra powstała przy wsparciu i pomocy wielu osób. Serdecznie dziękujemy Piotrowi Florowi, prezesowi Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego za pomoc w przygotowaniu gry i udostępnię materiałów. Słowa podziękowania należą się także Marcinowi Zrędzie oraz "TerraRun - Gry miejskie i terenowe" za udostępnienie aplikacji - dodaje Dorota Woźniak.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Tagi: gra miejska   bitwa o biłgoraj   harcerze biłgoraj   dotota woźniak

Zobacz także

Warsztaty florystyczne w Ciosmach

Dodane: 2020-11-23 11:25 - Komentarze  (0)  czytane (649)

TAGI: warsztaty florystyczne, stowarzyszenie dąb w ciosmach, gmina biłgoraj, obywatelski duetKomentarze (4)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.237.66.86

(2020-08-06 22:17:30)

Ten autor Jan totalnie porąbany, zaśmieca forum bzdetami.

(2020-08-06 22:14:46)

Ten autor Jan totalnie porąbany, jego "r

(2020-08-06 22:04:49)

Bez sensu J67 wkleja tu o zarazie - czyli nie na temat artykułu.

J67 (2020-08-06 21:32:20)

Z ustaleń włoskich naukowców wynika, że Covid jest kilkukrotnie mniej groźny, niż podają oficjalne statystyki. Według badań przesiewowych zrobionych wśród części populacji Włoch ilość osób, które miały styczność z nowym wirusem i wytworzyły przeciwko niemu przeciwciała, jest wielokrotnie większa od ilości osób podawanych w oficjalnych statystykach. Ma to ogromne znaczenie, bo pokazuje, że szansa na jakikolwiek objawowy przebieg zakażania, ciężki przebieg choroby czy zgonu, jest wielokrotnie mniejsza od tego, co podają oficjalne statystyki.

Na stronie włoskiego dziennika „La Repubblica" ukazał się artykuł „Koronawirus, przeciwciała u ponad 1,4 mln Włochów: 6 razy więcej niż zarejestrowanych przypadków" wynika z niego, że na podstawie badań przesiewowych zrobionych przez włoskie Ministerstwo Zdrowia wśród 64.600 mieszkańców Włoch, można przyjąć, że wśród „ponad miliona i 400 tysięcy Włochów rozwinęły przeciwciała przeciwko Sars-Cov-2, co oznacza, że liczba osób, które miały kontakt z wirusem, jest sześć razy większa niż całkowita liczba oficjalnie zarejestrowanych przypadków podczas pandemii". Z badań wynika, że 2,5% populacji przeszło Covid zazwyczaj nie wiedząc o tym.

Z badań wynika też, że obecność wirusa jest nierównomierna w całych Włoszech. Najwyższa jest na północy - w Lombardii, w jednym z najbogatszych rejonów Europy, siedem razy niższa jest na południu w jednych z najbiedniejszych włoskich rejonów. Według naukowców „Terytorium jest kluczem do zrozumienia tej pandemii, wszystkie południowe regiony mają poniżej 1%, podczas gdy Lombardia osiąga 7,5%".

Do ustaleń włoskich naukowców można dodać, że wyniki ich badań potwierdzają, że istnieje korelacja między pochodzeniem etnicznym a ryzykiem zachorowania – takie korelacje występują też przy innych chorobach.

Jak można przeczytać na stronie włoskiego dziennika, „z badania dotyczącego częstości występowania" Covid we Włoszech wynika, że „nie ma znaczących różnic pod względem płci". „Mężczyźni i kobiety zostali dotknięci w takim samym stopniu przez Sars-CoV-2, jak to wynika z badań w innych krajach. Jeśli chodzi o wiek, warto zauważyć, że najniższy poziom seroprewalencji występuje u dzieci od 0 w wieku 5 lat (1,3%) i dla osób powyżej 85 lat (1,8%)". U „27,3% osób, które rozwinęły przeciwciała przeciwko Covid-19, nie było żadnych objawów".

Przeciwciała po kontakcie z Covid wykryto u 9,8% pracowników służby zdrowia i 4% pracowników gastronomii.


Autor: Jan Bodakowski

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia