Wiadomości - Aktualności
Biłgorajskie refleksje o Ojczyźnie. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości
Dodał: red Data: 2018-11-29 19:54:36 (czytane: 6094)
Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu Filia w Biłgoraju oraz Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne byli organizatorami konferencji popularno - naukowej "Biłgorajskie refleksje o Ojczyźnie. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości".
Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj
Konferencja była podsumowaniem biłgorajskich obchodów 100-lecia niepodległości Polski. -Nasza konferencja odbywa się ramach jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Niepodległość, suwerenność, wolność dziś odmieniane są przez wszystkie przypadki. Również my wraz z filiami w Biłgoraju, Tomaszowie Lubelskim i Hrubieszowie w tych obchodach uczestnicząc, organizowaliśmy konkursy plastyczne, debaty, a dziś przyszedł czas na konferencję w Biłgoraju. Postanowiliśmy pochylić się nad biłgorajskimi drogami do niepodległości, tej małej Ojczyzny w której mieszkamy, w której się wychowaliśmy - zaznacza Dorota Mach, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu.
Okolicznościowe referaty wygłosili członkowie Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego jak również Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego. "Biłgorajskie drogi do niepodległości" przedstawił dr Adam Balicki. Mariusz Polowy przybliżył osobę i twórczość Wacława Żmudzkiego w 100-lecie niepodległości, a Piotr Kupczak zaprezentował Stefana Kanappa i jego spojrzenie w stronę Ojczyzny.
Z kolei prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego Piotr Flor mówił o powstaniu i funkcjonowaniu w Biłgoraju oddziału Polskiej Organizacji Wojskowej. -Genezę biłgorajskich "peowiaków" upatrywać należy w założonej pod koniec 1915 roku, przez Edwarda Madurowicza, drużyny skautów. Oni z czasem po przejściu odpowiedniego szkolenia i wtajemniczenia wprowadzeni zostali do pierwotnie paramilitarnej, a następnie militarnej Polskiej Organizacji Wojskowej. Na początku kolportowali materiały niepodległościowe, następnie rozbrajali wojska austriackie, a później tworzyli straże bezpieczeństwa zanim ukonstytuowała się władza lokalna i władza w Polsce - mówił Flor.
/bilgoraj.com.pl/
Reklama.
Tagi: biblioteka pedagogiczna biłgoraj 100-lecie niepodlełości polski konferencja popularno - naukowa
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.239.109.55