Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Biłgorajscy leśnicy upamiętnili powstańców

Dodał: red Data: 2021-12-01 08:06:15 (czytane: 1357)

W rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj Andrzej Borowiec wspólnie z leśnikami złożył wieniec pod pomnikiem powstańców w Biłgoraju, oddając cześć bohaterom poległym w czasie walk.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajPowstanie Listopadowe było niepodległościowym zrywem Polaków skierowanym przeciwko rosyjskiemu zaborcy. W nocy z 29 na 30 listopada 1830 r. w Warszawie rozpoczęło się Powstanie Listopadowe - zryw niepodległościowy skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Przez 10 miesięcy, 140 tys. ludzi prowadziło walkę z największą potęgą militarną Europy, odnosząc w niej poważne, lecz przejściowe sukcesy. Rozpoczęte w listopadową noc powstanie narodowe było największym wysiłkiem zbrojnym w polskich walkach wyzwoleńczych XIX wieku.

powstanie_listopadowe_lesnicy.JPG

Odważne wystąpienie było świadectwem pragnienia odzyskania prawdziwej niepodległości i suwerenności. Darz Bór, cześć i chwała Bohaterom.

/Krzysztof Gronek/

Reklama.

Tagi: powstanie listopadowe   nadleśnictwo biłgoraj   uroczystości patriotyczne   odzyskanie niepodległości

Zobacz także

Spotkanie noworoczne w Ciosmach

Dodane: 2022-01-22 20:01 - Komentarze  (0)  czytane (138)

TAGI: spotkanie noworoncze, ciosmy, gmina biłgoraj, stowarzyszenie dąb ciosmyKomentarze (22)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.153.100.128

do Victoria (2021-12-03 00:44:50)

art 323 prawo ochrony środowiska - to raczej ten kierunek powinno się obrać w walce z leśnikami. "Każdy, komu bezprawne oddziaływanie na środowisko zagraża szkoda lub została wyrządzona szkoda, może żądać od podmiotu odpowiedzialnego za to zagrożenie lub naruszenie przywrócenia stanu zgodnego z prawem i podjęcia środków zapobiegawczych, w szczególności przez zamontowanie instalacji lub urządzeń zabezpieczających przed zagrożeniem lub naruszeniem: w razie gdy to jest niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, może on żądać zaprzestania działalności powodującej to zagrożenie lub naruszenie. Jeżeli zagrożenie lub naruszenie dotyczy środowiska jako dobra wspólnego, z roszczeniem, o którym mowa w ust. 1. może wystąpić Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego, a także organizacja ekologiczna."

Victoria (2021-12-03 00:30:27)

Zrobiłam szybki przegląd w necie i wychodzi na to, że w lasach zarządzanych przez RDLP w Lublinie jedynie ostry sprzeciw wobec poczynań leśników jest w Biłgoraju. W Zamościu chodziło o drzewa na terenie miasta, w Chełmie podobnie. Jeżeli protestujący przeciwko masowej wycince w Biłgoraju udowodnią, że zapisy w obecnym planie są stworzone na zasadzie kopiuj wklej czyli podważą jego wiarygodność to NIEZALEŻNY SĄD będzie miał trochę roboty.

abc (2021-12-03 00:21:13)

ich czas jest policzony. Pis się mejzi coraz bardziej. Kasy z UE nie będzie. Ład pójdzie z deficytu budżetowego. Inwestorzy zagraniczni nie wejdą z kapitałem, bo do dżungli prawnej dzisiaj nikt nie wejdzie. Dolar w górę, a przez to paliwo, usługi i INFLACJA. A jeść każdy musi i ten bogaty i biedny. Z nich dwóch na oczy przejrzy ten biedniejszy i powie: NIE dla pisu.
A dowody waszej zbrodni w postaci setek hektarów rębni wokół Biłgoraja pozostaną na długie lata. I nowa władza was rozliczy za to że nie słuchaliście suwerena

Greg (2021-12-03 00:11:41)

wieniec 200 zł, 6 roboczo godzin - 300 zł (co najmniej). 500 zł - to 2 dorodne sosny na zmarnowanie.

(2021-12-02 18:11:49)

Warto w kontekście powyższej mowy Engelsa w dwa lata po lkwidacji Powstania krakowskiego przypomnieć, że Powstańcy - kojarzeni w Galicji z galicyjską szlachtą, byli bezwzglęnie mordowani przez podburzonych przez rząd austriacki chłopów:

Cytuję:

>>PRZEBIEG POWSTANIA

Pierwszy akt dramatu rozegrał się, kiedy spieszące na punkty koncentracji w nocy z 18 na 19 lutego 1846 oddziały powstańcze napotkały na uzbrojonych chłopów, którzy większość z nich rozbili. Do szczególnie krwawych należały starcia pod Lisią Górą nieopodal Tarnowa, w Horożanie w samborskim, pod Narajowem w brzeżańskim.

Następnym etapem była właśnie rabacja, gdy po likwidacji oddziałów powstańczych chłopi ruszyli na dwory mordując, zazwyczaj w okrutny sposób, domowników: kobiety, dzieci, starców, oficjalistów, nawet księży za sprzyjanie panom. Towarzyszyło temu rabowanie dworów i folwarków.

Największe rozmiary owe „krwawe zapusty”, jak chłopi nazywali rabację, przybrały w obwodach tarnowskim, bocheńskim i jasielskim, w których rozgromiono niemal wszystkie dwory. W całej Galicji spustoszono 470-500 dworów, a z rąk chłopów padło 1000-1100 osób, z tego w tarnowskim do 750. Tu na przywódcę wyrósł Jakub Szela, chłop ze Smarżowa, który stał się narzędziem starosty Breinla.

Chłopom „za fatygę” przy rozbijaniu oddziałów i wyłapywaniu powstańców płacono gotówką i solą. Nie ważne, czy naprawdę było to 10 reńskich za zabitego, a 5 za ujętego powstańca, bo istotny był fakt, że urząd austriacki płacił, a to oznaczało aprobatę władz dla ataku chłopów na szlachtę.
W trakcie rabacji dochodziło do krwawych starć.

Ostatni akt dramatu rozegrał się pod Gdowem 25 lutego: Austriacy, wspomagani przez około 5 tys. chłopów. rozbili oddział 250 powstańców, z których większość chłopi wymordowali. Przesądziło to o klęsce powstania krakowskiego. Jedynym jasnym punktem wydarzeń 1846 było powstanie górali w Chochołowie, którzy wystąpili zbrojnie przeciw Austriakom i osamotnieni ulegli.


No a Jakub Szela, za swe przysługi dla austriackiego cesarza, dostał majątek na odległej od Zachodniej Galicji Bukowinie, gdzie w spokoju zmarł w 20 lat później.

Bez dalszych mych komentarzy

(2021-12-02 17:56:50)

W XIX wieku „polskie dążenia niepodległościowe” były czy bywały mocno wspierane przez żydowskie środowiska rewolucyjne jako pretekst do wojny czy rewolucji. Dlatego Engels tak wspierał Powstanie krakowskie.
Dzisiaj podobny status do Polaków z XIX wieku mają Kurdowie. Budowa niepodległego Kurdystanu oznacza przemodelowanie, zniszczenie sporej części Bliskiego Wschodu. Kurdowie do dzisiaj są ulubionymi klientami żydowskich środowisk rewolucyjnych.
Podobno Kurdowie, Polacy i Albańczycy to najbardziej proamerykańskie narody Europy i okolic.

Powstanie listopadowe nie miało żadnych szans na zwycięstwo chociażby z powodu rażącej dysproporcji sił. Powstanie wybuchło w celu ochrony masońskiej rewolucji w dzisiejszej Belgii, dawnych Niderlandach Hiszpańskich. Imperium Rosyjskie było wówczas europejskim żandarmem (w latach 1816-18 Rosjanie okupowali Paryż) i dywersja w Królestwie Polskim uniemożliwiała rosyjskim wojskom interwencję w Królestwie Niderlandów. Taki był cel ruchawki w Królestwie.

Powstanie styczniowe wybuchło w celu uniemożliwienia Rosji ochrony integralności Stanów Zjednoczonych. W tamtym kraju trwała wówczas Wojna secesyjna, zafunkcjonował projekt podziału Stanów pomiędzy europejskie mocarstwa (Francja, Brytania, Prusy) sporządzony pod patronatem rodziny Rotszyld. Aleksander II Romanow ten plan kontestował i miał argumenty w postaci rosyjskiej floty pacyficznej. Dywersja na drugim krańcu Imperium miała uniemożliwić Rosji przeprowadzenie akcji na Pacyfiku.

W jednym i drugim przypadku prymitywna polska szlachta dała się podpuścić żydomasonerii. Za swoją głupotę zapłaciła taką cenę że zniknęła :-)
XIX wieczny „polski ruch narodowy” to był tylko dział żydowskiej rewolucyjnej międzynarodówki. Dla środowisk sponsorujących rewolucje Polacy mają status taniego mięsa armatniego w zasadzie do dzisiaj. Choć obecnie tańszym mięsem armatnim są chyba Małorosjanie, o ile to może być pocieszeniem.

do poniżej (2021-12-02 07:35:24)

Te bzdury to z pewnością pokazali w TVP Info. Nie pierwszy raz zresztą. A jak nie podoba ci się TVN, to oglądaj Polsat. A może i ten ci się nie podoba?

MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM (2021-12-02 06:21:39)

w/g relacji bialorusinki ibrachim przez 6 dni plynal rzeka i caly czas z nia rozmawial nie jadl nie pil,Przy tej temp. eskimos po godz. juz by nie wyszedl, A gdzie taka prawda no TVN

do poniżej (2021-12-01 17:15:31)

Guwno, tobyś wiedział oglądając reżimową telewizję Kurskiego... :(

MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM (2021-12-01 15:34:23)

A tvxxszen 24 godz, prawda sama prawda i gxxxxo prawda

jacek k (2021-12-01 15:15:39)

Propaganda w TVP, propaganda w lokalnych pseudo portalach. Jak na tą chwilę niebieska się broni i chroni przed pisowskim okupantem

MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM (2021-12-01 14:37:55)

kontrole mozna zgosoc do PIH , nalezy on do UOK i K

(2021-12-01 14:19:54)

UOKK należy powiadamiać o oszustwach w sklepach. Warto w obecności świadka komórką od razu robić zdjęcia cen przy towarach. Niezbędne są kontrole , jak najczęstsze.

(2021-12-01 14:15:35)

Powinny być lokalne kontrole społeczne w sklepach, ponieważ oszustwa w kwestii niezgodności cen jest dość częste między tym co przy towarze a tym co na rachunku. Na pewno mnóstwo klientów przy większych zakupach tego nie zauważa, czasem niektórzy sprawdzają rachunki w pobliżu kasy, ale tylko nieliczni.

ciekawy (2021-12-01 13:41:04)

Ciekawe po co? Może myślisz, że taki UOKiK w te pędy będzie się tym zajmował?

MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM (2021-12-01 11:52:24)

podaj gdzie i wyslij do UOKiK

(2021-12-01 11:25:47)

Uwaga i apel o walkę z oszustwami w sklepach, np. dziś przy mandarynkach wisi cena 2,99, a na rachunkach 5,99 zł . Draństwo karać!

(2021-12-01 10:44:27)

Powstanie wznieciło kilku gowniarzy na potege Rosji Co to dało NIC Katorga zeslanie smierc Tylko Powstanie Wielkopolskie było sukcesem

(2021-12-01 10:13:22)

Teraz widać czego drewno takie drogie delegacja szescio osobowa

Silk (2021-12-01 09:59:13)

Jak widać, to dalszy ciąg ocieplania wizerunku przez leśników. Społeczeństwo jednak nie zapomni wam, tej rabunkowej wycinki drzew. No i nie róbta tak dalej... :(

(2021-12-01 08:41:52)

A może niech się Nadleśniczy weźmie do pracy a nie biega po uroczystościach. Pozostali panowie z delegacji też są w godzinach pracy?

Forest (2021-12-01 08:23:18)

Teraz co tydzień będzie jeden tekst propagandowy nt. tego, co robią biłgorajscy leśnicy (patrz Nowa Biłgorajska)? My wiemy, co oni robią, sprzedają drewno z obszaru biłgorajskiego nadleśnictwa w ilości 300 tirów z drewnem dziennie. Wyobraźcie sobie tę skalę.Znikają lasy wokół Biłgoraja a oni lansują się w mediach przed wyborami. Poziom żenady nie do przebicia.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Ruszyło sztuczne lodowisko

Od środy (19 stycznia br.) od godziny 15.00 rozpoczął się nowy...

Nowe wozy dla OSP. Wśród jednostek, które jej otrzymają są te z naszego powiatu

Jak informuje polski serwis pożarniczy "Remiza", wiceminister...

Dane statystyczne dotyczące rejestrów Urzędu Stanu Cywilnego w Biłgoraju

Mniej urodzeń, więcej zgonów, więcej małżeństw, w tym tych konkordatowych...

Koncert kolęd w wykonaniu Oli i Ali Tracz (FOTO, VIDEO)

W kościele św. Jana Pawła II odbył się dziś koncert kolęd w wykonaniu...

SM Łada składa petycje do Urzędu Regulacji Energetyki Cieplnej. Chodzi o podwyżki

Do prezesa Urzędu Energetyki Cieplnej, Rafała Gawina, petycje...

W Łukowej nie będzie starych panien

26 grudnia br. w tzw. "Kolędę" czyli drugi dzień świąt Bożego...

Ogłoszenia