Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Biłgorajanie uczcili 76. rocznicę Powstania Warszawskiego (FOTO)

Dodał: red Data: 2020-08-01 18:54:58 (czytane: 2652)

Na ulicy w powstańczej Warszawie, sprzedawano blaszane Orzełki. Zanim dziecko Virtuti dostanie, niech Orzełkiem na czapce się cieszy. Nie chciał nikt żeby dzieci walczyły, nie chciał nikt by co dnia umierały. Lecz powstrzymać ich nikt nie miał siły, same sobie broń zdobyć umiały...Dziś przypada 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Był to zryw wojenny przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Działa militarne połączone były z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Akcja "Burza", była największa operacja militarną Armii Krajowej. -Pomimo ograniczeń związanych z pandemią Covid-19, biłgorajanie nie zapomnieli o zrywie przodków z 1 sierpnia 1944 roku, określanym jako Powstanie Warszawskie. Na etosie tych żołnierzy, na etosie Polskiego Państwa Podziemnego, wyrastają korzenie obecnej wolnej demokratycznej Polski. Dziś wszyscy tu obecni jesteśmy organizatorami Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza”. Z potrzeby serca obecni jesteśmy w kościele i przy pomniku żołnierzy AK Obwodu Biłgoraj, by podziękować Powstańcom Warszawy i ludności cywilnej za bohaterską walkę z niemieckim okupantem, za ofiarę życia złożoną na ołtarzu Ojczyzny - podkreślał Tomasz Książek, prezes ŚZŻAK rejon Biłgoraj.

tomasz_ksiazek.JPG

Uroczystości w Biłgoraju rozpoczęły się od Mszy świętej, celebrowanej w kościele św. Jerzego. Eucharystii przewodniczył ks. Mariusz Rybińskiego. -Chcę się modlić z Wami w intencji naszej Ojczyzny, o pokój, jej rozwój i świetlaną przyszłość, wspominając tych, którzy są naszymi korzeniami. Pamiętamy o bohaterach, tych którzy walczyli o wolną Polskę. Polegli z bronią w ręku i dziś spoglądają na nas z nieba i dają duchową siłę wypraszając łasku przed Bożym Tronem - mówił we wstępie do Mszy świętej ks. Rybiński.

ksiadz_mariusz_rybinski.JPG

Po celebracji modlitewnej, odczytany został referat okolicznościowy mówiący o akcji "Burza" i Powstaniu Warszawskim, a następnie uczestnicy udali się pod Pomnikiem Żołnierzy Obwodu Biłgorajskiego AK. Tam punktualnie o godzinie 17:00, czyli w godzinę "W" zawyły syreny. Dopełnieniem uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w hołdzie walczącym o wolności i suwerenność Ojczyzny.

krystyna_wasyluk.JPG

-Jestem tutaj z nakazu serca i wdzięczności dla żołnierzy walczących w Powstaniu Warszawskim i lokalnych powstaniach w ramach akcji "Burza" - przyznaje Krystyna Wasyluk. Jak zaznacza jako Polacy musimy pamiętać, musimy się gromadzić i chylić czoło przed tymi, którzy poświęcili rodziny, zdrowie i życie, by w nierównej walce upominać się o honor, sprawiedliwość i wolność. -Cześć Bohaterom, niech pamięć o nich trwa wiecznie - dodaje. Patriotyczne wychowanie z domu wyniósł Łukasz Rosołowski. -Słuchałem przez całe dzieciństwo opowieści dwóch moich dziadków, którzy przypominali mi historię i polskie drogi do wolności. Teraz przekazywanie tej historii spoczywa na mnie i na moim pokoleniu. Dziś żyjemy w wolnym kraju. Powstańcy każdego dnia walczyli i ginęli bo marzyli o wolnej Polsce. Mamy za co być im wdzięczni - podkreśla.

miroslaw_wozniak.JPG

Z patriotycznego obowiązku oraz powinności wobec młodego pokolenia w uroczystościach uczestniczył Mirosław Woźniak. -Mundur żołnierza Wojska Polskiego, z racji emerytury zamieniłem na mundur harcerski. Młode pokolenie oczekuje przykładów, któe ich pociągną. Nie można tylko nakazać ale trzeba pokazać, że udział w uroczystościach patriotycznych to rzecz priorytetowa. Ja swym przykładem chcę zachęcać młodzież do pielęgnowania cnót i powinności jakie zostawili nam żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego - przyznaje.

andzrej_szarlip.JPG

-Pamięcią płacimy za wolną Polskę. Obecnością na uroczystościach, zapaleniem znicza na grobie żołnierskim, dzieżką pracę na rzecz Ojczyzny, sumiennością i prawością w życiu codziennym, spłacamy dług jaki wobec naszych przodków mamy zaciągnięty. Dzięki ich niezłomności, odwadze, wierze i nadziei na wolność żyjemy w państwie, o którym stanowimy samy. Mamy historię z której jesteśmy dumni do niej się odwołujmy i z optymizmem patrzmy w przyszłość - podkreśla Starosta Biłgorajski, Andrzej Szarlip.

powstanie_warszawskie.JPG

W uroczystości obom mieszkańców Biłgoraja, udział wzięli poseł Beata Strzałka, przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego Andrzej Szarlip i Andrzej Łagożny, burmistrzowie Biłgoraja, przedstawiciele władz Gminy Biłgoraj oraz organizacji kombatanckich i społecznych. Wartę honorową przy pomniku żołnierzy AK zaciągnęli harcerze i członkowie GRH "Wir".

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 90

Tagi: 76. rocznica powstania warszawskiego   biłgoraj   akcja burza   uroczystości patriotyczne

Komentarze (13)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.175.212.130

lekkomyślność (2020-08-02 13:54:04)

Porażająca ignorancja wydanych przepisów odnośnie przeciwdziałaniu zarażeniom koronawirusem. I niech mnie teraz ktoś ukarze za brak maseczki.

(2020-08-02 10:42:13)

ŻĄDAMY MANATÓW DLA OSÓB IGNORUJĄCYCH ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W ZWIĄZKU Z NASILAJĄCYMI SIĘ ZAKAŻENIAMI KORONAWIRUSEM.

i znów to samo w Kościele (2020-08-02 10:34:26)

I znów niektórzy bez maseczek, a przepis nadal obowiązuje. Gdzie policja i sanepid. Nietrudno was rozpoznać Grzywny do 500 PLN i(policja) i od 5 do 30 tysi (sanepid). Może nowy Dyrektor Sanepidu się za to weźmie.

(2020-08-02 09:42:14)

Chwała Powstańcom, niestety wielka wina tych, którzy sami w bezpiecznych warunkach - innych wysłali na śmierć.

(2020-08-02 09:28:29)

Chwała Powstańcom i wielka wina tych, którzy sami w bezpiecznych warunkach - innych wysłali ich na śmierć.

Grzegorz z Chetyna (2020-08-02 08:22:12)

Za to Maryjan nie zawiódł. Jak zawsze na impre wybrał się z kompletem chorągiewek... :)

Dumny z pochodzenia (2020-08-02 07:53:51)

Pan Tomasz i Pan Stanisław mają wrodzony dar przyciągania młodych ludzi, a szczególnie pan Tomasz ma ciekawy zasób swojego słownictwa.

(2020-08-01 21:58:18)

Rosłan już nie namawia na Trzaskowskiego?

452321 (2020-08-01 21:53:02)

Młodzi nie olali święta tylko starych komuchów obłudników , najpierw śpiewali sowieckie piosenki teraz akowców odstawiają brzydzę się tymi typami

biłgorajak (2020-08-01 21:18:50)

Nie licząc asysty harcerskie średnia wieku uczestników świadczy o tym, że biłgorajska młodzież "olała " imprezę?

j67 (2020-08-01 19:59:38)

Niepotrzebny zryw beznadziejne dowodztwo brak broni naciski z Londynu a efekty sa tragedia

(2020-08-01 19:50:58)

Najlepsze??? te zdjęcia na koniec pod pomnikiem. Uśmiechy jak na przyjęciu rodzinnym. Pasuje to do takiej uroczystości pani Strzałka ? Dystans społeczny obowiązuje ?

CzAd (2020-08-01 19:34:18)

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Niezwykła kolekcja sprzętu marki Unitra

Ponad 100 egzemplarzy unikatowego sprzętu, nieistniejącej już polskiej marki Unitra zgromadził mieszkaniec Biłgoraja. Radioodbiorniki, tunery, wzmacniacze czy gramofony to tylko część kolekcji legendarnej rodzimej, produkcji. Unita to nieistniejące obecnie, Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego, powołane w 1961 roku. więcej»

Konkursy

Polecamy

Punkty Szczepień Powszechnych działają w Biłgoraju (VIDEO)

W Biłgoraju działają dwa Punkty Szczepień Powszechnych. Zaszczepić...

Przyjęto założenia do koncepcji budowy muzeum w Osuchach

Z udziałem poseł Beaty Strzałki, wicemarszałka Michała Mulawy,...

Powszechny Punkt Szczepień w Tarnogrodzie rozpoczął działalność (VIDEO)

Dziś swą działalność rozpoczął pierwszy w powiecie biłgorajskim...

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Masz włosy tłuste, które się świecą i pokryte są tłustą warstwą...

Przedszkole Niepubliczne Smerfy prowadzi zapisy

Można zapisać dziecko w wieku od 2,5 roku do lat 6, do Przedszkola...

Naprawa telefonów Warszawa tylko w miejscu godnym zaufania

Jest wiele powodów, które zmuszają nas do oddania smartfonu do serwisu....

Ogłoszenia