Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Biłgoraj zamraża Budżet Obywatelski. Dotyczy to edycji na rok 2021 i zadania wybranego do realizacji w roku bieżącym

Dodał: red Data: 2020-07-16 12:52:41 (czytane: 1693)

Na wniosek Burmistrza Miasta, Rada Miasta Biłgoraj zdecydowała o wstrzymaniu wykoanania zadania wyłonionego do realizacji w tym roku oraz zamrożono Budżet Obywatelski na rok 2021. Tzn, że ani w tym, ani w przyszłym roku, zadania wskazane przez mieszkańców nie będą realizowane.-Jak bardzo szybko można rozwiać nadzieję na uatrakcyjnienie miasta? Projekt budżetu obywatelskiego na rok 2020 miał właśnie to uatrakcyjnienie zrealizować. Celowo użyłem w nim słowa „zagospodarowanie” a nie np. rewitalizacja, gdyż istotą zadania było podejście do problemu zaniedbanego Parku Nowakowskiego właśnie w sposób gospodarski, ograniczający wydatki do niezbędnego minimum - podkreśla na jednym z portali społecznościowych Piotr Dziwura, który zgłosił zwycięski projekt do Budżetu Obywatelskiego na rok 2020. Jak zaznacza, wszyscy skupiają się na kole czerpakowym, a jest to tylko element zadania stanowiącego większą całość. Niektóre czynności są bardzo proste jak np. wstawienie kilku desek piętrzących wodę przy odpływie, remont bramy wjazdowej, odmulenie kanałów, poprawa istniejącego oświetlenia, postawienie kilkunastu ławek.

park_nowakowskiego__2_.JPG

Dziś już wiadomo ani to zadanie, ani żadne inne zadanie w roku 2021 z Budżetu Obywatelskiego nie będzie realizowane. -Wszystko przez oszczędności jakie musimy poczynić w związku z epidemią koronawirusa i spadkiem dochodów w budżecie miasta - wyjaśnia w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl Paweł Jednacz, rzecznik prasowy w Urzędzie Miasta Biłgoraj. Jak dodaje musimy się spodziewać kryzysy finansowego, który dotknie wpływy do budżetu miasta. Na chwilę obecną ciężko jeszcze je dokładnie oszacować, będzie to możliwe za kilka miesięcy. -Musimy także przewidzieć środki na klejoną falę epidemii, poza tym wydaliśmy już konkretne środki od marca do czerwca na walkę z koronawirusem, a nie były one przewidziane w planie wysadków. Poza tym nie chcemy prowokować dodatkowych kontaktów mieszkańców w związku z obostrzeniami jakie wprowadził rząd - przyznaje Paweł Jednacz. Nie będzie więc budżetu obywatelskiego na rok 2021 i nie będzie realizacji zadania wybranego do wykonania na ten rok.

Reklama.

Chodzi o wybrane przez mieszkańców zadanie pn. "Zagospodarowanie Parku Nowakowskiego "Małpi Gaj ". Koło czerpakowe do zasilania w wodę kanałów i oczek w parku". -Decyzja o realizacji z tej inwestycji oparta jest na kilku przesłankach. Po pierwsze  przypadku gdy budżet miasta zostanie uszczuplony przez trwającą pandemię, nie jest to zadanie priorytetowe i na tyle istotne dla mieszkańców, by trzeba było je realizować z kredytu. Po drugie tego projektu nie udało by się zrobić ze środków zaplanowanych na budżet obywatelski, to zadanie kilkukrotnie przewyższa przekazane na Budżet Obywatelski finanse. tej inwestycji nie udało by się także zrealizować zgodnie z planem wnioskodawcy, przeanalizowali to specjaliści. Poza tym nie bezie ono spełniało swojej roli czyli zasilania kanałów w Parku. Poziom rzeki Biała Łada jest za niski, aby to koło się kręciło.

park_nowakowskiego__1_.JPG

Z taką opinią nie zgadza się pomysłodawca projektu. -Niektórzy mówią, że zasilanie kanałów parku w wodę nie sprawdzi się, gdyż różnica poziomów 1,5 - 1,8m jest zbyt duża. Obserwowane w sieci, podobne inwestycje w bardzo prosty sposób zasilają wyżej położone tereny. W okresie suszy każda ilość wody dostarczona do parku poprawi jej jakość. Jako autor projektu przewidziałem plan "B", a mianowicie koło postawione na rowie biegnącym do parku zasilane wodą pompowaną z rzeki. W tym przypadku koło natleniałoby wodę wpływającą do parku, jak również byłoby ozdobą i ciekawostką, przypominającą o tym, że dawniej w tej okolicy był młyn. Miasto proponuje inne rozwiązania jak np. odprowadzenie wody z kanalizacji burzowej. Przypomnę tylko, że woda spływająca z ulic jest mocno zanieczyszczona, zawiera znaczne ślady oleju silnikowego, zmyte wodą rozgrzane asfaltowe powierzchnie również są chemicznie zanieczyszczone, nie wspomnę już o ogromnej ilości śmieci i opałków papierosów. To mniej więcej tak, jak zrobić sobie herbatę, ale wcześniej w tej wodzie umyć nogi. Niektórzy mówią, że miasta nie stać na „kręcące się kółko”, a ktoś inny powie, „budżet obywatelski to porażka”. Jak wiec społeczeństwo ma się angażować w sprawy miasta, kiedy większość propozycji ląduje w koszu? - pyta wnioskodawca.

park_nowakowskiego__3_.JPG

-Chciałbym się zwrócić do autora projektu i mieszkańców, którzy poparli ten projekt. Proszę o cierpliwość i wyrozumiałość. Wszyscy jesteśmy przekonani, że Park Nowakowskiego musi odzyskać dawny blask, na pewno doczeka on się odpowiednich działań, które zadowolą wszystkich. Poczekajmy cierpliwie na kompleksowe działania - przekonuje Paweł Jednacz.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: budżet obywatelski   park nowakowskiego   biłgoraj   odwołanie budżetu obywatelskiego

Zobacz także

Kilkuset rowerzystów na szlaku "Jastrzębiej Zdebrzy" (FOTO)

Dodane: 2020-09-13 17:56 - Komentarze  (0)  czytane (1653)

TAGI: rajd jastrzębia zdebrz, biłgoraj, rad rowerowy, szlak jastrzębia zdebrzKomentarze (6)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.207.106.142

Ksos (2020-07-19 22:33:48)

Rosłan ***

Tak podcina się skrzydła Ikarom ! (2020-07-17 15:35:34)

aaa.... tyle Pan Burmistrz i jego "elyta" mówi o budowaniu państwa obywatelskiego !?

j67 (2020-07-16 16:56:40)

Bylo takie koło na stadionie i zasilalo w wode basen . Pamientam to kolo ,wody w basenie nigdy nie zabraklo Basen byl przed wojno Pozniej byl staw .Do tego kola mozna bylo doplynac kajakiem .To kolo to moja propozycja

(2020-07-16 16:29:27)

A może ty odejdż? Weż się chłopie do roboty

(2020-07-16 16:09:39)

Po co ci kółko które nic nie będzie dawało za wielkie pieniądze zastanów się nad sobą.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Hotele i pensjonaty

więcej

Biura podróży

Podróże

Odkryj na nowo piękno najbliższej okolicy

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie, przygotowała subiektywne zestawienie TOP 10 najpiękniejszych miejsc w lubelskich lasach. Wśród nich są trzy związane z nadleśnictwami Ziemi Biłgorajskiej, a trzy kolejne w naszej najbliższej okolicy. Oto, gdzie warto się wybrać, by odpocząć. więcej»

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Przegląd orkiestr dętych, na scenie letniej BCK

Orkiestry dęte Lubelszczyzny i Podkarpacia zaprezentowały się dziś...

Biłgorajanie wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali miasto

W przygotowania zaangażował się Urząd Miasta, PGK dostarczyło...

Stary Bidaczów. Zakończył się projekt integrujący społeczność lokalną (FOTO)

Były warsztaty kulinarne, seanse filmowe, spotkania i kultywowanie...

Teatr obrzędowy przekaźnikiem tradycji (FOTO)

Gmina Biłgoraj rozpoczęła realizację projektu pn. "Teatr obrzędowy...

Wsparcie dla Domów Pomocy Społecznej na walkę z Covid-19. Ponad milion złotych dla powiatu biłgorajskiego

Dzięki unijnemu dofinansowaniu czterdzieści cztery DPS-y w województwie...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Ogłoszenia