Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Biłgoraj w latach 1918 - 2018

Dodał: red Data: 2018-04-18 15:34:16 (czytane: 2699)

Dwoje biłgorajskich historyków, dr Dorota Skakuj i dr Adam Balicki przygotowują książkę z inicjatywy Urzędu Miasta. Będzie to najnowsza historia Biłgoraja, obejmująca lata 1918 - 2018. Praca historyków i sama publikacja wpisują się w dwie ważne rocznice przypadające w tym roku: 100-lecie niepodległości i 440-lecia lokacji miasta.Dr Dorota Skakuj przyznaje, że prace nad najnowszą historią Biłgoraja, mają być niejako uzupełnieniem i kontynuacją "Dziejów Biłgoraja", autorstwa Jerzego Markiewicza, Ryszarda Szczygła i Wiesława Śladkowskiego, wydanych z okazji 400-lecia Miasta. -Dzieje Biłgoraja wydane w 1985 roku dotyczą czasu do 1978 roku (do 400-lecia Miasta Biłgoraja), dostać ich już nie można, poza tym na pewne aspekty najnowszej historii miasta można spojrzeć z nieco innej perspektywy, stąd pozytywna odpowiedz na propozycję, która padła ze strony Burmistrza Janusza Rosłana, by pochylić się nad ostatnim wiekiem z historii Biłgoraja. Oczywiście czynimy, to z największym szacunkiem dla "Dziejów Biłgoraja". Byłaby to niejako kontynuacja publikacji autorstwa m. in. profesora Markiewicza. Dzieje najnowsze zawsze są wyzwaniem, żyją jeszcze ci, którzy w tych wydarzeniach uczestniczyli, to wymaga daleko posuniętego obiektywizmu i szukania prawdy historycznej - zaznacza Dorota Skakuj.

bilgoraj_historia.JPG

Jak przyznają historycy, nie będzie problemów z dotarciem do źródeł zapisanych dostępnych w archiwach i opracowaniach. W publikacji jednak mają być wykorzystane także informacje historyczne, które nie zostały jeszcze spisane. -W dużej mierze chcielibyśmy wykorzystywać źródła ustne, relacje. Są one dla historii regionalnej bardzo ważne, żyją pewne wydarzenia tylko w relacjach ludzkich i ich pamięci. Kolejne pokolenia odchodzą, a wraz z nimi pamięć o naszej przeszłości, szczególnie tej z wieku XX. Oczywiście to trzeba zweryfikować, sprawdzić, skonfrontować z dokumentami i innymi doniesieniami. To także ocalanie tego co nieuchronnie przemija. Chcemy sięgać także do źródeł kościelnych, które obrazują ważne aspekty życia społecznego. Chcemy to uzupełnić także ważnymi statystykami. Oczywiście, to wszystko będzie zawężone do terytorium Biłgoraja, ale przedstawiane w szerszym aspekcie ważnych wydarzeń dla Polski i zwrotnych punktów dla Miasta. To będzie na pewno odzyskanie niepodległości, II wojna światowa, odbudowa miasta, przemiany społeczne, ustrojowe i gospodarcze. Chcemy to wszystko ukazać - dodaje Adam Balicki.

Reklama.

Publikacja ma być gotowa jesienią br. i uświetnić obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości i 440-lecie lokacji Biłgoraja. Autorzy apelują także do wszystkich, którzy posiadają jakieś dokumenty, relacje czy inne źródła historyczne związane z historią Biłgoraja XX wieku i początku XXI wieku o kontakt.

/bilgoraj.com.pl/
Foto: Archiwum, wystawa zdjęć Daniela Błaszczyka

Tagi: historia biłgoraja   dzieje biłgoraja   biłgoraj 1918 - 2018   440-lecie biłgoraja

Zobacz także

Trwa rekrutacja do II tury projektu PCK dla wolontariuszy

Dodane: 2020-05-28 13:15 - Komentarze  (0)  czytane (24)

TAGI: rekrutacja, pck biłgoraj, aktywni na 100 lat, polski czerwony krzyżKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.231.21.83

Pablo (2018-04-19 01:49:00)

Swietnie

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Studniówka "Budowlanki" 2020 (FOTO, VIDEO)

Uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju bawili się dziś na balu studniówkowym. Tradycyjnie wydarzenie rozpoczęło się od podziękowań i oficjalnych wystąpień oraz staropolskiego poloneza. Następnie przy muzyce DJ-ów, uczestnicy bawili się do białego rana. więcej»

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia