Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Biłgoraj. Uroczystości z okazji 100-lecia niepodległości (FOTO, AUDIO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2018-11-11 15:01:49 (czytane: 4947)

Centralna, powiatowe uroczystości związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się w Biłgoraju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele poselskiego Sejmu, władz Sejmiku Województwa Lubelskiego, Starosta Biłgorajski, Burmistrz Miasta i Wójt Gminy Biłgoraj. W świętowaniu uczestniczyli także bardzo licznie mieszkańcy.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolWspólne radosne świętowanie rozpoczęło się od Mszy świętej. uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. dziekan Jerzy Kołtun. Licznie na niej zgromadziły się poczty sztandarowe, przedstawiciele środowisk kombatanckich, radni rad różnych szczebli, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. nie zabrakło młodego pokolenia, mieszkańców Biłgoraja, obecny był także Chór Męski "Echo" oraz Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio.

-Pieśnią "Bogurodzica" rozpoczynamy Mszę święta w intencji Ojczyzny, podczas której chcemy dziękować Bogu za Jej 100 lat niepodległości. Wiemy, że Polska, choć nieobecna na mapach, nigdy nie została wyrwana i usunięta z serc i umysłów kolejnych pokoleń Polek i Polaków. Dopóki jest Ojczyzna w sercach, dopóty istnieje. Chcemy modlić się za tych, którzy walczyli i trudzili się na rzecz naszego kraju - mówił ks. Kołtun.

jerzy_koltun.JPG

O tym, że odzyskiwanie niepodległości to nie wydarzenie jednostkowe, jeden punkt czy jedna data, mówi historyk, dr Adam Balicki. Posłuchaj:

Po Mszy świętej, na skwerze przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny nieopodal biłgorajskiego ratusza w centrum Miasta odsłonięto pomnik poświęcony Józefowi Piłsudskiemu. Na charakterystycznym białym, józefowskim kamieniu umieszczono płaskorzeźbę przedstawiającą Marszałka. Pomnik postał z inicjatywy biłgorajskiego Związku Piłsudczyków RP. -Chcąc oddać hołd temu wielkiemu patriocie, wspólnie z władzami samorządowymi, postanowiliśmy o wykonaniu obelisku, który będzie przypominał o roli jaka odegrał Marszałek Piłsudski. To właśnie siła charakteru Józefa Piłsudskiego spowodowała, że po 123 latach Polska wróciła na mapę świata - mówił podczas uroczystości wiceprzewodniczący Rady Miasta Mirosław Tujak.

pomnik_pisudskiego.JPG

Dalsza część uroczystości odbyła się w Biłgorajskim Centrum Kultury, dokąd udali się uczestnicy uroczystości w patriotycznym pochodzie ulicami Biłgoraja. W BCK odbyło się uroczyste spotkanie połączonych Rad Powiatu Miasta i Gminy. tutaj z referatami okolicznościowymi wystąpiła dr Dorota Skakuj i dr Adam Balicki. Podczas uroczystości wręczono także honorowe tytuły i wysłuchano koncertu Biłgorajskiej Orkiestry Dętej.

kazimierz_paterak.JPG

-Dzisiejsza uroczystość jest podniosła, ważna i wyjątkowa. W sposób, szczególny i symboliczny w dniu 100-lecia odzyskania niepodległości, oddajemy hołd tym wszystkim, którzy angażowali się w wydarzenia zmierzające do odzyskania niepodległości. Od powstania kościuszkowskiego przez kolejne zrywy narodowe po I wojnę światową, kolejne pokolenia nie szczędziły krwi i ofiar by wywalczyć suwerenność Polski. Dziś winnyśmy im pamięć i cześć. Ta wielka ofiara pokazuje czym dla Polaków jest Ojczyzna, czym jest wolność. Pamiętajmy, że wolność nie jest dana, a zadana - trzeba o nią dbać. Dziś apel o uczciwa pracę, odpowiedzialne i mądre decyzje mające na uwadze dobro ogółu, a nie prywatę - mówił Starosta Biłgorajski, Kazimierz Paterak.

100_lecie_niepodleglosci.JPG

Dopełnieniem wspólnego świętowania będą zaplanowane na wieczór bieg niepodległości i koncert patriotyczny "Wolność nasza".

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 186

Tagi: biłgoraj   uroczystości patriotyczne   100-lecie niepodlełości   pomnik marszałka piłsudskiego

Komentarze (19)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.232.125.29

(2018-11-12 14:23:13)

Kłamstwa nie zmienią faktu, że wczoraj w Biłgoraju pięknie świętowano z dość licznym udziałem mieszkańców, , począwszy od uroczystej mszy , po wspólne śpiewanie hymnu , poświęcanie obelisku z popiersiem Marszałka Piłsudskiego itd. aż do późnego wieczoru z atrakcjami artystycznymi w OSiR. Był każdy kto czuł potrzebę świętowania razem, m.in.na tym polega współczesny patriotyzm. A kto nie był, niech żałuje.

Marek z Londynu (2018-11-12 09:05:55)

Szkoda tego pięknego miasta ale co zrobić. Za Oleszczaka byłoby świętowanie.

Silk (2018-11-12 08:55:02)

Ciągle się dopytują, gdzie mieszkańcy, gdzie patrioci? Otóż odpowiadam: pojechali do Warszawy na marsz (za 5 dych), a reszta siedzi w domu lub parku i chleje. Róbta tak dalej... :(I)

Biłgoraj (2018-11-11 22:32:37)

Macie racje w Biłgoraju jakoś od lat nie umieją zrobić uroczystości i świat dla ludzi. Sami przecinają wstęgi i nie widza jak ich jest mało.

a czy ktoś widział (2018-11-11 21:54:56)

chłopca z plakatu .... znaczy 30-dniowego burmistrza ? na uroczystościach

Obiektywnie (2018-11-11 21:18:43)

Niestety mamy takie władze a nie inne. I te władze od lat w mieście nie starają się tak jak władze innych miast. Tam uroczystości są dla ludzi i z ludźmi. Taka prawda. Zobaczcie jakie tłumy w Janowie, Zamościu, Kraśniku i Stalowej Woli.

Żal. (2018-11-11 20:21:10)

Boże, ludzie, ileż w was złości. Wszystko źle. Żeby wam tu złote góry postawić i tak nie dogodzi. co za naród, zamiast się jednoczyć, cieszyć tą piękną rocznicą, to tylko wieczne narzekanie. Nic nie potraficie docenić i pochwalić...Nie dziwię się władzom, że odechciewa im się cokolwiek organizować, bo zawsze spotykają się z hejtem.

(2018-11-11 19:40:11)

Ciekawe ile Igor ma lat, że takie przemyślenia. Patriotycznych postaw nikt nigdy nie ma prawa nikomu zabronić. Ktoś inny bezpodstawnie pisze "jedni i ci sami bez mieszkańców", przecież mieszkańców ( nie licząc władz) było sporo, więcej niż np. rok temu 11 listopada. Zresztą obecność jest dobrowolna, kto czuje się patriotą ten świętuje razem z innymi 11 listopada. Pytanie, dlaczego ktoś z nickiem "Biłgoraj" siedzi w domu zamiast uczestniczyć w uroczystościach, to jego problem. "Tymek", też kpi.O co wam chodzi ludziska, dlaczego jad Was zżera nawet dzisiaj. Może cierpicie na depresję i stąd zły nastrój. Depresję warto leczyć. Wyśmiewanie się z galowego stroju rzemieślnika jest niepoważne. Uśmiechnijcie się czasem zamiast się złościć, ze złości powstają wrzody.

Mój Boże (2018-11-11 19:11:57)

Lewica i postkomuniści przejęli uroczystości patriotyczne w Biłgoraju. Lider powiatowy biłgorajskich struktur partii PiS, jeszcze Poseł poprowadził swoich do "czarnej dziury", żadnych inicjatyw. Do czego sprowadził Pan działalność partii w powiecie ? Do składania wianków podczas uroczystości odsłaniania pomnika z inicjatywy "czerwonych"? Tańczycie jak Wam lewica zagra ? WSTYD dla Was

Igor (2018-11-11 18:27:31)

Mnie najbardziej śmieszą ci co chodzili na komunistyczne pochody i chwalili komunę a dzisiaj uczestniczą w uroczystościach patriotycznych.

Cieniutko jak zwykle (2018-11-11 17:28:41)

Ale tłumy ha ha ha

Grzegorz z Chetyna (2018-11-11 16:41:08)

To gdzie ci "bardzo liczni mieszkańcy"? Znacznie więcej było tzw. oficjeli niż zwykłych mieszkańców. Po co wypisywać głupoty, jak wszyscy dokładnie wiedzą jak było :(

(2018-11-11 16:36:38)

To jedż do Warszawy tam pisowcy czekają.

Tymek (2018-11-11 16:23:40)

Ale tłumy uroczystość powiatowa w powiecie 100 tysięcy mieszkańców a w mieście 27 tys. Toście poszaleli.

xxx (2018-11-11 16:15:04)

Jeden ze starszych Panów powinien raczej założyć strój piekarza a nie togę profesorską

(2018-11-11 16:04:08)

Msza podobała mi się i wspólne śpiewanie hymnu na skwerze. Obelisk z popiersiem Marszałka Piłsudskiego również ok. Pięknie maszerowała Obrona Terytorialna, harcerze także i w ogóle wszyscy na plus, którzy wspólnie pokojowo świętują ten dzień. Kiedy to piszę, teraz w Warszawie piękne uroczystości niestety psują awanturnicy. Brak patriotycznego wychowania wybucha w chuliganach. Program artystyczny na ten wieczór w siedzibie OSIR w Biłgoraju na pewno dostarczy wielu fajnych wrażeń.

Biłgoraj (2018-11-11 15:42:11)

Jedni i ci sami bez nas mieszkańców. Bo po co?

pikniki w lecie !!! (2018-11-11 15:37:25)

piękna uroczystość dla wszystkich, warto było uczestniczyć,
dla dzieci bylo mnóstwo imprez w przedszkolach i szkołach, a dzisiaj by zmarzły i choroba gotowa

E. (2018-11-11 15:12:19)

Marne to wszystko w Biłgoraju. W innych miastach pikniki dla rodzin a tu dla swoich jak zwykle. Smutne miasto a takie piękne święto dzisiaj.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

BIURO RACHUNKOWE Marek Zwolak - rozliczenie podatkowe, rozliczenia roczne, księgowość, doradztwo.

ul. Komorowskiego 3/102, 23-400 Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Z wizytą w mieście partnerskim

od 14 do 20 lutego br., delegacja władz Biłgoraja gościła w mieście...

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19....

Panowie Paniom, czyli Dzień Kobiet na ludowo w Starym Bidaczowie (FOTO)

Już po raz czwarty w Bidaczowie Starym, w Gminie Biłgoraj odbył...

Eko - Challenge i sprzątanie lasu Dereźnia - Wola Dereźniańska - Sól (FOTO)

Coraz szersze kręgi zatacza społeczna akcja Biłgoraj "Eko - Challenge",...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia