Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Biłgoraj uczcił 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych (FOTO)

Dodał: red Data: 2021-08-31 20:10:15 (czytane: 1458)

Dziś przypada 41. rocznica podpisania przez strajkujących z rządem PRL Porozumień Sierpniowych. Cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980 i zapoczątkowały proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Dziś uczczono tą rocznicę w Biłgoraju.Punktem kulminacyjnym "Sierpnia 1980" było podpisanie porozumień kolejno w Szczecinie (30 sierpnia), w Gdańsku (31 sierpnia), w Jastrzębiu-Zdroju (3 września) i w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej (11 września). Za symboliczną datę przyjmuje się dzień 31 sierpnia - podpisanie porozumienia w Gdańsku. Dziś tę rocznicę uczczono w całej Polsce, uroczystości odbyły się także w Biłgoraju. W naszym mieście rozpoczęły się od Mszy świętej, sparowanej w kościele św. Jerzego. Eucharystii za Ojczyznę przewodniczył ks. Roman Sawic.

41_rocznica_porozumien_sierpniowych__2_.JPG

-Znakiem krzyża świętego, który uobecnia Mękę Chrystusa rozpoczynamy wspólną modlitwę. Dzieje się ona w świątyni przy ołtarzu ale dziś w sposób szczególny chcemy stanąć przy ołtarzu naszej Ojczyzny aby ta Eucharystia, która ze swej natury jest dziękczynieniem była świadomym naszych podziękowaniem za dar wolności. Na historię polskich sierpni i wrześniów musimy patrzeć szerzej. Dziś 101. rocznica Bitwy pod Komarowem, gdzie kawaleria polska rozgromiła armię Budionnego. Jednak to przede wszystkim rocznica "Sierpnia 1980" zrywu, który zapoczątkował upadek komunizmu, nie tylko w Polsce ale w całej naszej części Europy. Mamy za co dziękować - mówił kapłan.

41_rocznica_porozumien_sierpniowych__3_.JPG

-Narodziny "Solidarności", to początek upadku komunizmu i transformacji Polski, która - patrząc na to jak wyglądały podobne wydarzenia w krajach sąsiednich, przeszła pokojowo. Niestety, nie udało się tego dokonać bez ofiar ale poniesione ofiary stały się zaczynem wolnej Polski - podkreślał Przewodniczący rady powiatu, Marian Kurzyna. Jak dodał w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl, Biłgoraj w walce o wolną Ojczyznę nie stał z boku. Duże zakłady pracy działające na terenie miasta były zaczynem strajków i upominania się o podstawowe prawa. Wiele z tych osób była później internowana, więziona, straciła pracę i była szykanowana przez władzę.

41_rocznica_porozumien_sierpniowych__1_.JPG

Komitet strajkowy w Zakładach Mewa w Biłgoraju współtworzyła Krystyna Wasyluk. -Dzięki naszym działaniom powstał sztandar zakładu i była Msza podczas którego został poświęcony. Mówiliśmy o prawach pracownika o podstawowych prawach każdego człowieka. Były Msze święte. Podczas stanu wojennego, była internowana. Przyszli po mnie nad razem zabrali bez słowa, najpierw na komendę na Polną, później do więzienia w Krasnymstawie i Nisku. Ale nie złamali mojego ducha i nie zwapniałam nigdy w wolną Polskę - przyznaje w rozmowie z bilgoraj.com.pl

41_rocznica_porozumien_sierpniowych__4_.JPG

Zakończeniem uroczystości było złożenie kwiatów przy tablicy poświęconej kapelanowi "Solidarności", ks. Jerzemu Popiełuszce i tablicy poświęconej "Solidarności". -Musimy pamięć o tym zrywie naszych rodziców i dziadków pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom. To te wydarzenia zapoczątkowały przemiany, które wstrząsnęły podstawami komunizmu i dały wolność i suwerenność nie tylko naszej Ojczyźnie ale i krajom byłego bloku sowieckiego. To kolejny nasz wkład w historii naszego kontynentu. Mamy być z czego dumni - przekonywała poseł Beata Strzałka. W uroczystości uczestniczył także zastępca wójta gminy Biłgoraj, Wojciech Dziduch.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 42

Tagi: porozumienia sierpniowe   41. rocznica podpisania porzumień sierpniowych   biłgoraj   solidarność

Zobacz także

Wykład profesora Mieczysława Ryby

Dodane: 2021-10-16 18:48 - Komentarze  (1)  czytane (568)

TAGI: uniwersytet powszechny, profesro mieczysław ryba, wykład, tomasz książekKomentarze (5)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.239.91

(2021-09-02 18:53:13)

Powodem wstrzymania planu a co za tym idzie wypłaty funduszy mają być nie spełnione żądania kierowane wobec Polskiego rządu zarówno przez KE jak i TSUE! Cały ten cyrk wywołany został poprzez działania totalnej neoliberalnej i post komunistycznej opozycji w Polsce, której jedynym celem jest bezpardonowa walka o władzę w kraju. Używane do tego celu są wszelkie środki. Jednym z najczęściej używanych jest donoszenie na Polskę o rzekomym łamaniu demokracji, praworządności i tak zwanych unijnych wartości.
Czym są te unijne wartości doskonale wiemy z zachodniej Europy, gdzie wynaradawiane są społeczeństwa i na siłę wprowadzana jest ideologizacja lewicowo Marksistowska. Tak zwany Europejczyk to człowiek bez własnego państwa bez tożsamości narodowej.
To ktoś, kto nie ma prawa do własnych niezależnych sądów i poglądów. Nowoczesny Europejczyk nie ma opierać swej moralności w chrześcijańskich korzeniach Europy. Zycie bez Boga i wiary za to z praniem mózgów lewicowymi ideologiami, które mają zastąpić wiarę i religię. Nie ma Boga więc wszystko wolno! Zabijanie nienarodzonych dzieci, to teraz walka o prawa kobiet! Eutanazja to teraz akt miłosierdzia! Pary homoseksualne i adopcja przez nie dzieci, to dziś wzór do naśladowania dla młodzieży jak powinna wyglądać nowoczesna rodzina. A przecież lista dalszego niszczenia człowieczeństwa jest jeszcze nie wyczerpana. W kolejce jest legalizacja związków mieszanych i wielopłciowych. Bigamia, współżycie z dziećmi i nieletnimi oraz wiele innych jakże pięknych lewackich ideologii do przymusowego zaszczepienia w ramach Europejskich wartości! Bo skoro nie ma Boga to nie ma też moralności i wszystko wolno.

(2021-09-02 18:43:57)

Pewne dane w Polsce pod rządami PiS są strzeżone tak pieczołowicie, jak Donald Tusk strzegł Amber Gold i pilnował interesów niemieckich. Nie sposób wyrwać z Ministerstwa Zdrowia podstawowych informacji, a niektóre z nich są w ogóle niemożliwe do uzyskania, na przykład wyniki badań kontrolnych jakości „szczepionek”, czego w Polsce się wcale nie robi. Wiadomo jednak, że zachowania, deklaracje i wręcz krzewienie propagandy w poszczególnych grupach społecznych jest bardzo czytelne. Nie ma wątpliwości, że największymi zwolennikami „szczepień” są środowiska lewicowe, w tym wszelkie ekstremalne grupy od tęczowych po komunistów. Ze strzępów informacji wiemy też, jak wygląda gminna mapa Polski pod względem „szczepień” i tutaj dane są jednoznaczne. Polska Wschodnia, małe miasta i wsie, to obszary najmniej „wszczepione”, duże miasta najbardziej.

Jaki obraz się z tych deklaracji, zachowań i kawałka danych wyłania? Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć założenie, że „wyszczepiło się” około: 60–70% wyborców PO, „Lewicy” i Hołowni, 95% osób „tęczowych”, 90% dziennikarzy TVN, Gazeta Wyborcza i podobna liczba widzów i słuchaczy „wolnych mediów. Z drugiej strony są niezaszczepieni to około: 60–70% wyborców PiS, 50–60% katolików, 70% dzieci w wieku 12–17 lat, 40–50% polityków PiS z rodzinami, w tym posłów i radnych. Jeśli nawet w tym szacunkowym zestawieniu zawiera się błąd na poziomie 10–20%, to każdy średnio rozgarnięty człowiek przyzna, że sam rozkład preferencji w poszczególnych grupach społecznych nie zawiera żadnego fałszu. Gołym okiem widać kto najbardziej chce brać udział w „pandemicznej” i „szczepiennej” paranoi, a kto od tego ucieka i broni się ze wszystkich sił. Podane przeze mnie wartości politycy PiS bez trudu mogą zweryfikować i doprowadzić do takiego stanu, w którym zostanie zachowany błąd statystyczny nie większy niż 2–5%. Mają do tego narzędzia i gdyby jeszcze mieli kawałek rozumu dawno takie dane leżałyby na biurkach ministerialnych oraz w kancelarii Morawieckiego i Dudy. Przypuszczam, że tak właśnie jest, chociaż deficyt rozumu w PiS postępuje z każdym dniem.
Reklama

Dokładnie te wskaźniki powstrzymały wierchuszkę PiS przed wprowadzeniem obowiązkowych „szczepień” do czego wykorzystali prezydenta Andrzeja Dudę odgrywającego rolę dobrego gliniarza. Natomiast ciągle Niedzielski pohukuje o segregacji Polaków na modlę marksistów z Francji i Włoch, gdzie obywatelom odmawia się podstawowych praw. W tym miejscu warto sobie zadać pytanie, czy mamy do czynienia z takim samym tanim spektaklem, który ma szantażować i zmuszać do „szczepień”, czy z realnym planem? Obawiam się, że z jednym i drugim. Z całą pewnością systematyczne przypominanie o tym, co wprowadziła Francja, jest elementem presji, ale w sezonie, gdy się zacznie cała paranoja na nowo, presja pójdzie z drugiej strony. Wyborcy PO, tęczowe fundacje i TVN z GW wraz z abonentami, zaczną domagać się przywilejów, bo się „zaszczepili”. Znając „twardość” i „stanowczość” decydentów PiS trzeba zakładać, że znów pękną i zapomną o tym, kto ich wyniósł do władzy.

Nie ma cienia wątpliwości, że planowane i co więcej prawdopodobne restrykcje dla niezaszczepionych wprost implikują prześladowania i upokarzanie całych grup społecznych, które dla PiS są kluczowe. Z drugiej strony PiS, czy chce, czy nie chce, nada przywileje swoim największym wrogom. Mając na szalach takie ciężary gatunkowe rozsądny polityk podjąłby tylko jedną decyzję, ale czy taki polityk w PiS istnieje, to już zupełnie odrębna kwestia. Najbliższe tygodnie to będzie starcie presji wywieranych z dwóch stron i ta grupa, która PiS przestraszy bardziej uzyska swoje cele. Własnego elektoratu, katolików i dzieci PiS się nie boi, a po akcjach TVN, GW, lewackich fundacji i ulicznych zadymiarzy z KOD, wierchuszka PiS wielokrotnie podejmowała i zmieniała decyzje. Tak czy inaczej sprawa jest prosta, segregowanie „zaszczepionych” i niezaszczepionych równa się z politycznym samobójstwem PiS.matkakurka

Grzegorz z Chetyna (2021-09-01 15:41:41)

Jak zawsze Maryjan i jego chorągiewki, nigdy nie zawodzi.

M. (2021-09-01 09:44:48)

Akurat Ci z fotografii niewiele maja wspólnego obecnie z ideałami Solidarności. Zawłaszczyli święto.

biłgorajanin (2021-09-01 09:01:58)

Przeszłość jest ważna pozwala zrozumieć teraźniejszość, (zwłaszcza takie rocznice). Z przeszłości trzeba wyciągać wnioski, a tej umiejętności polska populacja nie posiada. Niemniej jednak nie można żyć tylko przeszłością

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe KE Elżbieta Pyszniak - rozliczenia podatkowe, rozliczenia roczne, księgowość

Ul. Przemysłowa 36, 23-400 Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

O księżyc Twardowskiego walczono w Biszczy

XV Przegląd Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych...

Biuro Solidarnej Polski otwarte w Biłgoraju (AUDIO, FOTO)

W centrum Biłgoraja wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski...

Oficjalnie otwarto zmodernizowane fragmenty dróg wojewódzkich Nr 849 i 853

Drogi te, zostały zmodernizowane w ramach projektu pn. „Poprawa...

Chciała prawo jazdy za łapówkę

Do 10 lat pozbawienia wolności grozi mieszkance gminy Sieniawa....

Czym właściwie jest zarządzanie projektami?

O zarządzaniu projektami niemal każdy z nas słyszał. Niemniej...

Jak sprawdzić czy kredyt we frankach można unieważnić?

Widmo spłacania horrendalnej wysokości rat kredytu frankowego...

Ogłoszenia