Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Biłgoraj pożegnał ks. Bogusława Wojtasiuka (FOTO, AUDIO)

Dodał: red Data: 2021-06-22 15:36:56 (czytane: 5147)

Mieszkańcy Biłgoraja i powiatu biłgorajskiego oraz ponad 60 księży uczestniczyło w Mszy świętej pogrzebowej, jaką w intencji ks. kanonika Bogusława Wojtasiuka sprawowali biskupi Marian Rojek i Jan Śrutwa. Uroczystości odbyły się w kościele Trójcy Przenajświętszej Wniebowzięcia NMP, gdzie ks. Wojtasiuk był przez wiele lat proboszczem.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajKs. kanonik Bogusław Wojtasiuk zmarł 17 czerwca br. na terenie plebanii, gdzie mieszkał jako senior. Z Biłgorajem związany był od końca lat 80. XX wieku jako proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i dziekan Dekanatu Biłgoraj Północ. Po przejściu na emeryturę w 2005 roku, pomagał w posłudze duszpasterskiej jako senior.

boguslaw_wojtasuk.JPG

-Uroczystość pogrzebowa to szczególne wydarzenie w życiu każdej rodziny, także i dla rodziny parafialnej czy społeczności naszego miasta. Śmierć ks. kanonika zasmuciła nas bardzo. Ale wierzymy głęboko w zmartwychwstanie, wierzymy, że jego życie, jego posługa nie były daremne. Dlatego gromadzimy się aby Panu Bogu powierzać naszego zmarłego ks. kanonika Wojtasiuka. Jestem wdzięczny księżom biskupom za obecność i przewodniczenie liturgii. Witam wszystkich przybyłych księży, siostry zakonne oraz wiernych, którzy w tej ostatniej ziemskiej drodze ks. Wojtasiukowi chcą towarzyszyć - mówił ks. Jerzy Kołtun.

jerzy_koltun.JPG

Jak przypomniał biskup diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej Marian Rojek, śp. ks. kanonik Bogusław Wojtasiuk przeżył 85 lat, w tym w stanie kapłańskim 61 lat. -Urodził w 1936 roku, w parafii Lipsko koło Zamościa. Jako wikariusz pracował najpierw w parafii Chłaniów, następnie w Krzeszowie, parafii Boby, Potoku Górnym, a następnie aż do wieku emerytalnego był proboszczem w tutejszej parafii Trójcy Przenajświętszej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biłgoraju. Był dziekanem Dekanatu Biłgoraj, Biłgoraj Północ. Kapłan obowiązkowy, zaangażowany w remonty budników sakralnych i ich budowę. Cały oddany Bogu, z ogromnym autorytetem u parafian. Ożywiał ducha patriotyzmu i poświęcenia. Aż do ostatnich swych dni wspierał tę parafię - podkreślał biskup Marian Rojek.

pogrzeb_ks_boguslawa_wojtasiuka.JPG

Okolicznościową homilie wygłosił ks. Piotr Brodziak, wykonawca testamentu i wychowanek ks. Bogusława Wojtasiuka. Posłuchaj:

W imieniu mieszkańców Biłgoraja oraz władz samorządowych miasta i gminy Biłgoraj, ks. Bogusława Wojtasiuka wspominał burmistrz Janusz Rosłan. -Każdy z nas ma wyobrażenie idealnego kapłana, dobrego duszpasterza. Jednych księży - co naturalne lubimy bardziej, innych mniej. Wśród cech jakimi powinien odznaczać się dobry ksiądz wymieniamy otwartość na drugiego człowieka, człowieczeństwo, gotowość poświecenia się, bezinteresowność, uczciwość, skromność. Uważamy, że ksiądz poprzez swą postawę powinien pokazywać, że jest świadkiem Chrystusa, a swym życiem udowadniać, że można żyć w zgodzie z Ewangelią. Inni mówią krótko, dobry ksiądz to dobry człowiek. Od dobrego kapłana oczekujemy umacniania nas w dobry, wskazywania drogi do świętości, oczekujemy że będzie przyjacielem, kimś komu może powierzyć nasze problemy, kto wskaże nam właściwa drogę. Od dobrego duszpasterza nie oczekujemy moralizatorstwa czy straszenia ale zafascynowania ludzi drogą życia zgodną z Ewangelią, dorastania do świętości. Jeśli dziś zadamy sobie pytanie jakim kapłanem był ks. kanonik Bogusław Wotasiuk, to przyznamy, że posiadał wszystkie te cechy dobrego duszpasterza - mówił burmistrz Rołan.

janusz_roslan.JPG

Kochaliśmy księdza dziekana za jego dobro, wyjątkową skromność, szacunek jakim darzył każdego, za przykładne kapłaństwo. Szanowaliśmy księdza Wojtasiuka za jego kazania, któe były zawsze perfekcyjnie przygotowane, ubarwione cytatami z naszej literatury pięknej i twórczości wieszczy narodowych. Ksiądz kanonik miał ogromną wiedzę historyczną, szczególnie dotycząca II wojny światowej i walk partyzanckich na Zamojszczyźnie. Po kazaniach księdza dziekana wychodziliśmy zawsze lepsi, natchnieni do pracy nad sobą, dumni że jesteśmy Polakami. Był cenionym spowiednikiem, nigdy człowieka nie gani i nie potępiał. Szukał w każdym pokładów dobra i zachęcał do naśladowania Chrystusa. Jako proboszcz był dobrym gospodarzem. Dbał o kościół parafialny i jego otoczenia ale nigdy nie prosił wiernych o składanie ofiar potrzebnych do sfinansowania prac. Uważał, że sprawy duchowe są ważniejsze niż materialne - podkreślał burmistrz Rosłan.

pogrzeb.JPG

Ciało ks. kanonika Bogusława Wojtasiuka spoczęło w krypcie kaplicy cmentarnej, znajdującej się na nekropolii przy ul. Lubelskiej.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 109

Tagi: zmarł ks. bogusław wojtasiuk   pogrzeb ks. bogusłąwa wojtasiuka   biłgoraj   msza święta pogrzebowa ks. bogusław wojtasiuk

Zobacz także

Zmarł były proboszcz parafii w Soli

Dodane: 2021-12-07 20:05 - Komentarze  (1)  czytane (545)

TAGI: zmarł ks. piotr podborny, parafia w soli, diecezja zamojsko - lubaczowska, kościół katolickiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.198.139.112

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Minister Czarnek w Biłgoraju. Szef resortu oświaty mówił o suwerenności

Dni Młodzieży Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej w Biłgoraju

500+ przechodzi od nowego roku do ZUS

Biłgorajka ty Ziemico, Ziemio ukochana

Powiatowi radni otrzymają wyższe diety

Magda Steczkowska w koncercie Moja podróż śladami JPII

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Przypominamy, że trwa nabór wniosków w ramach pilotażowego program Aktywny Samorząd

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju uprzejmie informuje, że osoby niepełnosprawne z terenu Powiatu Biłgorajskiego w 2021...