Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Biłgoraj pamięta. Symboliczne obchody 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej (FOTO)

Dodał: red Data: 2020-05-08 18:17:22 (czytane: 1731)

Do tej pory dzień 8 maja w Biłgoraju celebrowany był uroczyście. Na kolejne rocznice zakończenia II wojny światowej składała się Msza święta, uroczysty apel, przemarsz ulicami miasta oraz udział pocztów sztandarowych i kombatantów. W tym roku świętowanie miało symboliczny wymiar.Udział w uroczystości wzięli jedynie przedstawiciele władz samorządowych Miasta i Gminy Biłgoraj, w osobach Burmistrza Janusza Rosłana, Wójta Gminy Biłgoraj Wiesława Różyńskiego oraz sekretarza Miasta Biłgoraj Bogdana Kowalika. -Od lat Miasto Biłgoraj, wspólnie z Gminą Biłgoraj i Starostwem Powiatowym przygotowuje uroczystości patriotyczne związane z zakończeniem II wojny światowej. Stan epidemii w Polsce spowodował, że musieliśmy zmienić formułę uroczystości. W skromny sposób uczciliśmy pamięć tych, którzy poświęcili życie i zdrowie byśmy my mogli żyć w wolnej Ojczyźnie - zaznacza w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl, Burmistrz Rosłan.

75_rocznica_zakonczenia_ii_wojny_swiatowej.JPG

Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński podkreśla, że Ziemia Biłgorajska, w tym Miasto i Gmina Biłgoraj szczególnie dotknięte były działaniami II wojny światowej. Wiele naszych miejscowości dotknęły wywózki i pacyfikacje. Nie ma chyba takiej rodziny, która nie straciłaby bliskich w wyniku zbrodniczych niemieckich działań. Ważna jest pamięć i tą pamięcią spłacamy dług wobec naszych przodków, cichych bohaterów walki o wolną Polskę - dodaje Wiesław Różyński.

Reklama.

Główna część uroczystości odbyła się pod pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu przejściowego w Biłgoraju oraz przy tablicy poświęconej ofiarom niemieckich okupantów, znajdującej się na ścianie byłego budynku więzienia Gestapo.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 10

Tagi: biłgoraj   gmina biłgoraj   zakońćzenie ii wojny światowej   rocznica

Zobacz także

Stary Bidaczów. Zakończył się projekt integrujący społeczność lokalną (FOTO)

Dodane: 2020-09-19 19:16 - Komentarze  (8)  czytane (1260)

TAGI: stary bidaczów, warsztaty kulinarne, gmina biłgoraj, osp stary bidaczówKomentarze (7)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.230.119.106

Logan (2020-05-09 09:06:34)

W Polsce Dzień Zwycięstwa obchodzony był aż do 2015 r właśnie 9 maja

do poniżej (2020-05-09 07:35:07)

A może on obchodzi to święto 9 maja! Tak jak w Rosji.

Mieszkanka (2020-05-08 23:04:29)

Stan epidemii spowodował, że zamiast Szarlipa, który wystraszył się wiruska jako trzeci w składzie delegacji wystapił sekretarz UM. To po co taki dzieciak pcha sie do pollityki.... do przedszkola z tymi pisiakami.

(2020-05-08 21:39:08)

Logan ma rację, niszczenie pomników Bogu winnych żołnierzy to podłość. Moja koleżanka na cmentarzu w miejscowości pod Biłgorajem 1 listopada stawia znicz na grobie młodego żołnierza Wermachtu, ten grób znajduje się w pobliżu grobu jej rodziców. Ona uważa,że ten kilkunastoletni Niemiec, został wysłany na wojnę, nie był jej pomysłodawcą, i ma rację. Putin, który wybiela swój kraj w kwestii II wojny światowej, zarzuca Polsce zajęcie Zaolzia , fakty są takie, że to w 1919 r.zagarnęły sobie Zaolzie z polskiego terytorium, natomiast w 1938 r. Polska odebrała część tego Zaolzia, tę zamieszkałą przez Polaków.

Ciekawska (2020-05-08 20:49:11)

Przepraszam a gdzie obowiązkowe 2m odległości?? Taki przykład dają nasi włodarze.

Logan (2020-05-08 19:07:28)

III ZASADA DYNAMIKI NEWTONA KAŻDEJ AKCJI TOWARZYSZY ODWROTNA REAKCJA - polscy idioci zdemontowali pomniki czesto Bogu ducha winnych żołnierzy radzieckich, poległych przy wyzwalania Polski więc idioci rosyjscy demontuja tablice poświęcone pomordowanym przez radziecki komunizm Polaków przykład z Tweru. Tak niestety wobec historii zachowuje się polityczna holota w obu krajach

(2020-05-08 18:57:18)

Pakt Ribbentrop-Mołotow, do tego błędna polityka zagraniczna ówczesnej Polski, a także syndrom strusia nielojalnych sojuszników ( Anglii itd), wszystko to złożyło się na dramat II wojny światowej dla naszego narodu Kolejny dramat to wtrącenie Polski ( Układ w Jałcie) przez aliantów pod strefę wpływów stalinowskiego ZSRR.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

"Piątka" realizuje międzynarodowy projekt wspólnie ze szkołą we Lwowie

W Szkole Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju trwa realizacja międzynarodowego...

Miliony na kształcenie zawodowe w powiecie biłgorajskim

Wicestarosta biłgorajski, Tomasz Rogala odebrał z rak Marszałka...

Konferencja naukowa

W sali konferencyjnej przy parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju,...

Jubileusz 100-lecia parafii w Lipinach Górnych (FOTO)

Parafię erygował bp Marian Fulman tuż po odzyskaniu przez Polskę...

Biłgoraj uczcił ofiary sowieckiej agresji na Polskę (FOTO, VIDEO)

Pod Krzyżem Katyńskim, na cmentarzu przy ulicy Lubelskiej w Biłgoraju...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Ogłoszenia