Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Biłgoraj pamięta o mordzie partyzantów w lesie Rapy (FOTO)

Dodał: red Data: 2018-07-01 20:17:47 (czytane: 3297)

1 lipca br., w Biłgoraju odbyły się uroczystości poświęcone żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego, straconym w lesie na Rapach koło Biłgoraja. Przypomnijmy, 74. lata temu Niemcy, po brutalnych przesłuchaniach w siedzibie Gestapo w Biłgoraju, stracili w lesie na obrzeżach Miasta, 65 żołnierzy AK i BCh.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolMord na Rapach w okolicach Biłgoraja był ostatnim akcentem akcji przeciwpartyzanckiej "Sturmwind II", którą w lasach Puszczy Solskiej w dniach 16 - 25 czerwca 1944 roku przeprowadzili Niemcy. -Jej celem było zniszczenie niezwykle licznych na tym terenie oddziałów partyzanckich, które paraliżowały niemiecką komunikację i niemalże całkowicie kontrolowały sytuację na terenie lasów, w takich miejscowościach jak Józefów czy Aleksandrów. Oddziały partyzanckie nie tylko utrudniały niemieckie akcje pacyfikacyjne czy wysiedleńcze ale także utrudniały zaopatrywanie wojsk walczących na "froncie wschodnim". Niemcy chcieli - przepraszam za to sformułowanie - oczyścić ten teren z partyzantów, których bardzo się obawiali. W akcję "Sturmwind II" zaangażowane było około 30 tys. niemieckich żołnierzy oraz wojska pancerne i lotnictwo. Działania w ramach akcji "Sturmwind II" zaowocowały rozbiciem formacji polskiej partyzantki. Pojmani żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego trafili do Biłgoraja, tu prze 10 dni byli torturowani i zapadła decyzja o ich straceniu - informuje dr Dorota Skakuj, historyk, dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

mord_partyzanci_rapy.JPG

65 partyzantów związano drutem po pięciu i przewieziono do znajdującego się na obrzeżach Biłgoraja lasu Rapy. Tutaj ich stracono. Miejsce zbrodni Niemcy zamaskowali, zostało jednak odkryte, dokonano ekshumacji i identyfikacji ciał. Zamordowanie pojmanych żołnierzy jest niczym innym jak zbrodnią wojenną. Za ofiary hitlerowskiego mordu w kościele parafialnym Trójcy Przenajświętszej, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biłgoraju sprawowana była Msza święta. Była ona jednym z punktów rocznicowych uroczystości jakie władze Miasta wspólnie ze środowiskami kombatanckimi organizują co roku.

jerzy_koltun.JPG

-Doświadczając w swoim życiu cierpienia i śmierci ludzie zawsze zwracali się do Boga. Tak było i jest do dziś. W tej Mszy świętej w sposób szczególny chcemy polecać Bogu tych, którzy 74 lata temu oddali życie za Ojczyznę, za partyzantów, którzy stali się ofiarami niemieckiej zbrodni ludobójstwa w lesie Rapy. Polecamy także tych, których ta śmierć dotknęła i modlimy się by ta ofiara przyniosła złożona na ołtarzu wolności przynosiła wymierne owoce - mówił podczas wstępu do Eucharystii ks. dziekan Jerzy Kołtun.

Reklama.

W programie uroczystości znalazł się także piknik militarny i inscenizacje historyczne przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej "Wir" z Biłgoraja i rekonstruktorów z całej Polski.

rapy_2018__1_.JPG

Uczestnicy złożyli także kwiaty pod pomnikiem poświęconym pomordowanym na Rapach. Tuta także członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - współorganizatorzy wydarzenia - przedstawili narracje historyczną o tragicznych wydarzeniach z początku lipca 1944 roku.

/bilgoraj.com.pl/Zobacz także:

Osuchy 1944. Pamiętamy!!! (FOTO)

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 159

Tagi: 74. rocznica mordu partyzantów w lesie rapy   biłgoraj   ii wojna światowa   bitwa pod osuchami

Zobacz także

Poszukiwania stajenki z Jackiem Kaczmarskim (FOTO, VIDEO)

Dodane: 2020-01-20 11:05 - Komentarze  (0)  czytane (411)

TAGI: szukamy stajenki, kolędy jacka kaczmarskiego, jakub zuckerman, zuza wiśniewskaKomentarze (4)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.232.55.175

biłgorajanka (2018-07-03 12:56:48)

Aż mnie zatrzęsło z nerwów... "Komuchy" - hipokryci "wyznawcy-sprzymierzeńcy"' TYCH co mordowali składają wieńce??????

Dobre (2018-07-01 21:46:43)

Komuniści dzisiaj skłdają hołd nad akowcami .Jakim trzeba być hipokrytą ..

Tylko płytki człowiek.. (2018-07-01 21:10:41)

Na krwi prawdziwych patriotów uprawia dzisiaj politykę.

(2018-07-01 20:37:24)

co za ściema

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

XVIII Dzień Jesiennego Liścia (FOTO)

Już po raz XVIII w Szkole Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju odbył się Dzień Jesiennego Liścia. Tegoroczna odsłona charytatywnego wydarzenia odbyła się pod honorowym patronatem pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Wydarzenie jednoczy społeczność szkolną i lokalną w niesieniu pomocy. Co roku organizatorzy pomagają jednemu konkretnemu dziecku z Ziemi Biłgorajskiej. więcej»

Konkursy

Polecamy

Poszukiwania stajenki z Jackiem Kaczmarskim (FOTO, VIDEO)

Najpiękniejsze kolędy Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu laureatów...

Monitorują las, by chronić go przed zaśmiecaniem

W sobotę, 18 stycznia br., działacze biłgorajskiej grupy EKO Challenge...

Krzysztof Grabczuk otworzył biuro poselskie w Biłgoraju (AUDIO, FOTO)

W miejscu, gdzie biuro swe miał były poseł Stanisław Żmijan,...

Gmina Miasto Biłgoraj utworzyła Integracyjny Oddział Przedszkolny dla dzieci 3-letnich

Serdecznie zapraszamy rodziców i opiekunów dzieci 3-letnich do nowo...

Statystyka Urzędu Stanu Cywilnego w Biłgoraju

Wiemy ile dzieci urodziło się w 2019 roku, ile zawarto małżeństw...

Przez Goraj przeszli Trzej Królowie (FOTO)

Ulicami Goraja przeszedł w tym roku po raz pierwszy Orszak trzech...

Ogłoszenia