Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

"Biłgoraj Niebieski dla Autyzmu"

Dodał: red Data: 2019-04-06 12:22:33 (czytane: 1822)

W Biłgoraju odbyła się konferencja naukowa "Biłgoraj Niebieski dla Autyzmu". Jest to juz cykliczna akcja organizowana przez Żłobek & Przedszkole Integracyjne Bambini oraz Fundację „Bambini dzieciom”. W tym roku, Biłgoraj na niebiesko "zaświecił" dla autyzmu po raz czwarty.Wydarzenie dedykowane jest do rodziców, nauczycieli, terapeutów, wychowawców oraz osób zainteresowanych metodami pracy, wychowania i zabawy z dzieci ze spektrum autyzmu.

autyzm_konferencja.JPG

-Autyzm to nie jest wyrok. Choć zdajemy sobie sprawę, że diagnoza lekarska postawiona w kierunku zaburzeń autystycznych jest ogromnym przeżyciem i szokiem dla rodziców. My chcemy pokazać, że w artyzmie znaleźć można wiele pozytywnych, dobrych rzeczy. Że dzieci autystyczne mogą się rozwijać, że z autyzmem można pracować, można się uczyć. Pokazujemy, że dzięki intensywnej i twórczej pracy można uzyskać wspaniałe efekty, że te dzieci nie muszą być skazane na brak rozwoju. Dzięki zaangażowaniu, chęciom i odpowiedniej terapii można odnaleźć ich indywidualne zdolności i mocne strony i na bazie tego prowadzić odpowiednią terapię - zaznacza współorganizatorka wydarzenia, Justyna Wąsala Gura.

bilgoraj_niebieski_dla_autyzmu__1_.JPG

Tematyką tegorocznej konferencji była responsywność w terapii dzieci z autyzmem. W programie konferencji znalazły się wykład Joanny Wójtowicz - Pałasz na temat roli terapeuty małego dziecka z autyzmem oraz refleksje Magdaleny Tarnawskiej na temat komunikacji osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Doktor Bożena Śpili mówiła o tematyce leczenia biomedycznego, a Joanna Pstrągowska i Marta Kurpa przybliżyły autorską metodę LEGO TUS®, czyli jak uczyć dzieci umiejętności społecznych. -Mówi się, że dzieci z autyzmem się nie komunikują, natomiast tak naprawdę dzieci z autyzmem się komunikują, tylko nie adekwatnie do swego rozwoju. Kiedy te oczekiwania rodziców, nauczycieli, terapeutów i społeczeństwa są większe. Bardzo często jest tak, że dzieci uczone są mówienia, a nie komunikowania się, czy mówienia o swoich potrzebach. Patrząc na nasza pracę terapeutyczna, my stawiamy na komunikowanie się, a nie na mówienie. Uczymy dzieci gestów, wyrażania swoich potrzeb, niekoniecznie werbalnie i czytanie innych komunikatów społecznych. To jest podstawa - przyznaje Joanny Wójtowicz - Pałasz.

bilgoraj_niebieski_dla_autyzmu__2_.JPG

Neurologopeda kliniczny Magdalena Tarnawska przypomina, że każdy przypadek pracy z dzieckiem ze spektrum autyzmu jest inny. -Tutaj nie można generalizować czy stosować identycznych metod. Jeśli ja mam Antka i z Antkiem robię pewne zabawy i działania i one przynoszą skutek i to jak przyjdzie Lenka to nie wiadomo czy ja będę robiła to samo. To dwoje rożnych dzieci, mimo, że dotknięte tym samym spektrum zaburzeń, trzeba patrzeć bardzo indywidualnie na każde dziecko, na jego rozwój, jego możliwości, potencjał, na to jak funkcjonuje i jaką ma gotowość partnerów komunikacyjnych. Chodzi tu głównie o najbliższą rodzinę w tym oczywiście rodziców. Ja nie  nazywam tego błędami, ale podkreślam, że dziś rodzice raczej nie mają świadomości jak pewne rzeczy są istotne w wychowaniu. Dziś tyle bodźców dziecko dostaje z zewnątrz, że rodzic może wydawać się mało atrakcyjny jako partner do komunikacji i często kupując zabawki, tablet, smartfon przez to blokuje możliwość naturalnego rozwoju i budowania interakcji i relacji. Musimy pamiętać, że to rodzice dają podstawy komunikacji swoim dzieciom, a postawione słabe fundamenty mają odbicie w przyszłości. Najlepsze co rodzic może zrobić to dać dziecku siebie, czas spędzony na wspólnej aktywności i zabawie - dodaje.

bilgoraj_niebieski_dla_autyzmu__3_.JPG

Po konferencji przewidziano warsztaty z Kamilem Lodzińskim, czyli „od świadomego uczestniczenia do konstruktywnej zabawy”.

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Reklama.

Tagi: autyzm   biłgoraj   justyna wąsala gura   biłgoraj niebieski dla autyzmu

Zobacz także

W Potoku Górnym podzielono się krwią (FOTO)

Dodane: 2020-01-19 16:29 - Komentarze  (0)  czytane (447)

TAGI: potok górny, zbiórka krwi, rckik w lublinie, honorowi dawcy krwiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.210.24.208

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Poszukiwania stajenki z Jackiem Kaczmarskim

XXII Koncert Kolęd we Frampolu

Koncert Laureatów Festiwalu "Gaudium"

Studniówka ZSL - 2020

Kolędy w wykonaniu scholi Kanaan

Opłatek władz Powiatu Biłgorajskiego

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Mistrzostwa Powiatu w Pływaniu o Puchar Starosty Biłgorajskiego (FOTO)

Na krytej pływalni Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju odbyły się dziś VII Mistrzostwa Powiatu w Pływaniu...