Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Biłgoraj celebruje Święto Narodowe 3 Maja (FOTO)

Dodał: red Data: 2018-05-03 12:32:55 (czytane: 2097)

Tradycyjnie już w kościele Wniebowzięcia NMP i na miejskim rynku, w Biłgoraju świętowano kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W uroczystości udział wzięli mieszkańcy Powiatu Biłgorajskiego, poczty sztandarowe przedstawiciele Semu RP, organizacji kombatanckich i paramilitarnych oraz harcerze.

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, Biłgoraj



Celebracja święta rozpoczęła się od zbiórki pocztów sztandarowych, delegacji i uczestników uroczystości przed kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Następnie w świątyni sprawowana była uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny, które przewodniczył ks. Jerzy Kołtun.

3_maja.JPG

-W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski stajemy do modlitwy w duchu wdzięczności za wielki dar, jaki Bóg nam zostawił dając naszemu Narodowi Maryję za Matkę. Módlmy się dziś za Polskę i Polaków, ponownie składając losy nas wszystkich w ręce tej, która nie zawodzi i jest Wielką Chlubą naszego Narodu - mówił we wstępie do Mszy świętej ks. Kołtun.

harcerze_bilgoraj.JPG

Po wspólnej modlitwie uczestnicy majowej rocznicy przeszli ulicami Biłgoraja pod pomnik wdzięczności, gdzie odbył się ceremoniał wciągnięcia flagi narodowej na maszt i odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Z okolicznościowym wykładem wystąpił dr Adam Balicki. Mówił on o drodze do uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jej znaczeniu dla Polski i Europy, prawach, które wprowadzała oraz znaczeniu dla kolejnych pokoleń Polaków walczących o wolną i suwerenna Ojczyznę.

3_maja_1.JPG

-Dziś obchodzimy święto uchwalenia wyjątkowej Konstytucji, która na przestrzeni ostatnich kilkuset lat ma szczególne znaczenie dla naszego Narodu. Była to pierwsza konstytucja w Europie była ona wyrazem troski o państwo, próba ratowania upadającej Rzeczpospolitej. Twórcy Konstytucji 3 Maja umieli się wznieść ponad dzielące ich różnice, wznieść na wyżyny swego intelektu i stworzyć dokument, który był osiągnięciem wyprzedzającym epokę. Z jednej strony czcimy dziś tych, którzy podjęli się trudu ratowania państwa, z drugiej chcemy uczyć się na historii minionych pokoleń i działać adekwatnie do wyzwań - mówił Balicki.

balicki_adam.JPG

Rocznicowe uroczystości to także złożenie kwiatów pod pomnikiem wdzięczności, na placu przez biłgorajskim magistratem i koncert Biłgorajskiej Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio. Wszystkim za obecność i włączenie się w świętowanie dziękował Burmistrz Biłgoraja, Janusz Rosłan.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 99

Tagi: konstytucja 3 maja   biłgoraj   227. rocznica uchwalenia kontystucji 3 maja   święta majowe

Zobacz także

Opłatek Rejonowego Komtetu Obywatelskiego Ziemi Biłgorajskiej (FOTO)

Dodane: 2019-01-20 02:16 - Komentarze  (7)  czytane (879)

TAGI: rejonowy komitet obywatelski, biłgoraj, spotkanie opłatkowe, rkozb biłgoraj



Komentarze (8)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 52.87.253.202

wales (2018-05-05 13:15:12)

Nie, nie. Rosłan świętując i 1 maja i 3 maja niczego specjalnego nie pokazuje, bo tak świętuje spora grupa polaków. Za to wspaniale podkreśla sposób urzędowania - populistyczny. Czy czytaliście albo słuchaliście aby burmistrz zabierał głos w ważnych dla mieszkańców sprawach? Takich przyziemnych codziennych, mniej popularnych ale nie mniej znaczących. Bo takie przemowy z etosem na święto to każdy gimnazjalista może zacytować z książki od "historii". Obecny burmistrz to zastraszony chłopak w krótkich spodenkach. Niewyraźny, wypalony, taki byle jaki, mierny, rzec by można mizerny. I nie piszę tu o wyglądzie zewnętrznym, a o sposobie sprawowania urzędu.

Grzegorz (2018-05-04 16:25:05)

Kabaret z tym Rosłanem. Ma tupet i tyle. Kiedyś oglądałem w telewizji jak jeden profesor mówił - komuniści od lat stosują techniki oszukujace wyborców, bo zależy im tylko na władzy i pieniądzach.

Grzegorz z Chetyna (2018-05-04 07:12:38)

Tym krytykantom Rosłana, którzy zarzucają mu iż świętuje zarówno 1 i 3 maja, odpowiem tak, że w ten sposób chce pokazać, że jest burmistrzem wszystkich mieszkańców Biłgoraja, a nie tylko jednej opcji politycznej.

no nie wierzę jeszcze (2018-05-03 22:56:23)

nikt niczego nie napisał - no nie wierzę

Nic to (2018-05-03 21:07:49)

Dzięki takim prawicowcom jak ci od tablic mojrzeszowych czy od związków ,,ak,,bądź niektórych proboszczów, mamy pełny kościół komunistów.

Czas na zmiany w Biłgoraju (2018-05-03 20:51:55)

Dec Rosłan Woźnica Korniak Klecha - na tych ludzie nie głosujmy. Ani Po ani SLD ani pSL. Tylko PiS.

Andrzej (2018-05-03 19:52:27)

Rosłan wczoraj pod pomnikiem komucha Dechnika a dzisiaj w kościele. Tak ogłupia się ludzi. Dalej głosujcie na niego i potem znowu narzekajcie.

j64 (2018-05-03 18:03:16)

Konstytucji 3 maja - ciekawostki
Uwaga! Poniższe ciekawostki, mogą nie odpowiadać współczesnemu kluczowi edukacji narodowej. Używasz ich na własną odpowiedzialność.
twórcą Konstytucji 3 maja był wolnomularz Hugo Kołłątaj
co trzeci sygnatariusz Konstytucji 3 maja należała do lóż wolnomularskich - byli to Król Stanisław August Poniatowski, marszałek Sejmu Czteroletniego Ignacy Potocki, marszałek Konfederacji Litewskiej Kazimierz Nestor Sapieha, Prymas Michał Poniatowski
Konstytucja 3 maja została napisana w krótkim czasie i zbiegła się z Rewolucją Francuską również przygotowaną przez wolnomularzy. Istnieje podejrzenie, że Królestwo Polskiego zostało poświęcone aby uratować Republikę.
Konstytucja 3 maja oddawała na wieczność tron polski, niemieckiej dynastii Wettynów, z której każdy następca tronu począwszy od Augusta II Mocnego, był masonem.
Konstytucja wprowadzała kazus majątkowy, odbierając tym samym prawo do głosu biednej ale konserwatywnej szlachcie.
zapis o katolicyzmie jako religii panującej, miał jedynie uciszyć tą część posłów, która do lóż masońskich nie należała. Wolnomularze nie zamierzali respektować tego prawa. Wszak za przynależność do lóż masońskich groziła ekskomunika.
Sygnatariusze Konstytucji 3 maja, którzy byli wolnomularzami, w krótkim czasie przyłączyli się do Konfederacji Targowickiej, założonej przez innego wolnomularza Stanisława Szczęsnego Potockiego, który stanął na czele przewrotu.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Studniówka I LO im. ONZ w Biłgoraju (FOTO, VIDEO)

Od minuty ciszy, którą uczczono pamięć prezydenta Gdańska Pawła...

Solidarni z Gdańskiem (AUDIO)

Ułożone w kształt serca czerwono - białe znicze zapłonęły na Palcu...

100-lecie ruchu Polskiego Czerwonego Krzyża

Biłgoraj włącza się w obchody 100. rocznicy powstania Polskiego...

Co dalej z biłgorajskim sportem? (FOTO)

Na to pytanie próbowano odpowiedzieć podczas spotkania, które...

Za Mędrcami do Dzieciątka Jezus (FOTO, AUDIO)

Z sanktuarium świętej Marii Magdaleny, na plac Biłgorajskiego...

Rekordowy XVII Dzień Jesiennego Liścia (FOTO, VIDEO)

Ponad 95 tys. zł zebrali organizatorzy XVII edycji imprezy charytatywnej...

Ogłoszenia