Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Biłgoraj bez wsparcia Funduszy Norweskich

Dodał: red Data: 2021-07-14 11:16:12 (czytane: 3419)

Miasto Biłgoraj od 2019 roku brało udział w Programie „Rozwój lokalny”, finansowanym ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021. W I etapie należało złożyć zarys projektu, pokazujący w zwięzłej formie ogólną koncepcję rozwoju miasta.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolZ 212 wnioskodawców do kolejnego etapu zostało zakwalifikowanych 54, w tym Gmina Miasto Biłgoraj z projektem pn. „BiłgoRaj mieszkańców. Tu chce się żyć”. II etap polegał na przygotowaniu kompletnej propozycji projektu ze wskazaniem konkretnych działań i budżetu oraz opracowaniem dokumentów strategicznych w postaci Planu Rozwoju Lokalnego i Planu Rozwoju Instytucjonalnego.

Program Rozwój Lokalny z założenia miał być programem wspierającym miasta tracące funkcje społeczno - gospodarcze, o ile wypracują one strategie pozwalające odwrócić niekorzystne trendy demograficzne i wesprzeć rozwój miasta, w sferze gospodarczej, środowiskowej i społecznej. Zgodnie z regulaminem wsparcie finansowe miały otrzymać miasta, które stworzą projekty innowacyjne, obejmujące wszystkie dziedziny funkcjonowania miasta, odpowiadające na zdiagnozowane problemy. Miasto Biłgoraj podjęło się tego zadania i we współpracy z mieszkańcami zaplanowało szereg działań, które wsparłyby rozwój miasta i podniosły jakość życia w mieście. W planach było m. in. scalenie i podział terenu pomiędzy ulicami Batorego, Aleja Jana Pawła II, Zieloną i Sokołowskiego i utworzenie tam osiedla przyjaznego klimatowi, wykonanie bulwarów Białej Łady i zagospodarowanie Parku Nowakowskiego, zmniejszenie energochłonności budynków miejskich, budowa systemów zbierania deszczówki, wsparcie sprzętowe PSP, utworzenie programów wspierających młodzież, organizacja wielu imprez rekreacyjnych, działania skierowane do przedsiębiorców, działania na rzecz osób z niepełnosprawnością oraz wiele innych ciekawych idei poprawiających funkcjonowanie miasta. Pomysły te wypracowane były wraz z przedstawicielami mieszkańców, którzy poświęcili swój czas na zaplanowanie ciekawych i potrzebnych przedsięwzięć.

bilgoraj_fundusze_norweskie.JPG

-Podziękowania należą się wszystkim, którzy wyrazili swoją opinię oraz podpowiadali, które sfery życia miejskiego trzeba usprawnić. Szczególne podziękowania kierujemy do młodzieży biłgorajskich szkół średnich, komendanta PSP st. brygadiera Mirosława Burego, Andrzeja Łagożnego - członka Zarządu Powiatu, Starszego Cechu Rzemiosł i Drobnej Przedsiębiorczości Jana Pyznarskiego, przedstawicieli przedsiębiorców Tomasza Rudnickiego, Piotra Bulińskiego i Marcina Dzido, Prezesa BARR S. A. Matusza Burego, przedstawiciela stowarzyszeń seniorskich Haliny Wlaź, przedstawiciela mieszkańców Tomasza Karolczaka, Andrzeja Czachorowskiego, dr Adama Balickiego, Macieja Mulawy z FLZB, Haliny Bazan z Powiatowego Urzędu Pracy, Stanisława Kowalczyka - dyrektor BCK, Anny Dziadosz - kierownika MOPS, Prezesa PGK Sp. z o. o. - Mariusza Wołoszyna oraz przedstawicieli młodzieży Gabrieli Marczak, Alexandry Frączek i Huberta Muchy. Ogromne podziękowania za wsparcie należą się także doradcom Związku Miast Polskich, Panom Kamilowi Niklewiczowi, Markowi Gabzdylowi i Krzysztofowi Markielowi. Efektem naszej wspólnej pracy jest Plan Rozwoju Lokalnego i Plan Rozwoju Instytucjonalnego. Niestety wniosek na realizację obu planów nie znalazł uznania w ocenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej - Operatora Programu i dofinansowanie nie zostało miastu przyznane. Obserwując kulisy rozstrzygnięcia naboru, sposób ogłaszania zwycięskich miast oraz zmianę zasad konkursu w trakcie jego trwania, mamy ogromne wątpliwości czy kryteria wyboru były obiektywne i czy przy wyborze miast kierowano się jedynie merytoryką i logicznym powiązaniem działań z diagnozą. Do takiej refleksji skłaniają nas konferencje prasowe zorganizowane przez przedstawicieli rządu, np. na konferencji prasowej zorganizowanej w Hrubieszowie wiceminister Waldemar Buda zaznaczył, że o środki dla Hrubieszowa stale zabiegał wicepremier Jacek Sasin. O środki dla Przemyśla zabiegał Marszałek Marek Kuchciński, wymieniony w trakcie konferencji przekazywania promes dla miasta Przemyśla - czytamy w materiale udostępnionym przez Urząd Miasta Biłgoraj.

Jak podkreślają przedstawiciele władz miasta, zdaniem ekspertów ze Związku Miast Polskich, działania zawarte we wniosku złożonym przez miasto Biłgoraj w Programie Rozwój Lokalny były adekwatne do potrzeb i problemów rozwojowych miasta, a plany będące załącznikiem do wniosku opracowane zgodnie z wytycznymi i zasługiwały na zakwalifikowanie ich do dofinansowania. Pomimo krzywdzącej nas oceny ekspertów, wierzymy w nasz wspólny plan i dołożymy wszelkich starań by przynajmniej część wypracowanych wspólnie propozycji, w miarę możliwości finansowych budżetu naszego miasta realizować.

Reklama.

Tagi: fundusze nowerweskie   biłgoraj   inwestycje   środki zewnętrze

Zobacz także

ZUS rozesłał roczne rozliczenia dla firm

Dodane: 2022-01-19 11:19 - Komentarze  (0)  czytane (33)

TAGI:Komentarze (74)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.230.9.187

Greg (2021-07-22 00:35:28)

Przypomną sobie o Biłgoraju już niedługo. A wtedy pokażemy im ....

(2021-07-18 14:50:44)

To obecna władza się wypięła na Biłgoraj. Dziwne, że Pan Sasin zapomniał o głosach oddanych na niego w mieście Biłgoraj. A może to problemy z geografią i po prostu pomylił nasze miasto z Hrubieszowem ( popierając Hrubieszów), jedno i drugie w lubelskim. Na naukę nigdy za późno.

Bilgoraj (2021-07-18 14:28:23)

Rosłan wypalił się. Dla dobra miasta powinien zrezygnować. Moze jakis mlody kandydat będzie albo kobieta.

(2021-07-18 12:09:17)

gdzie poseł Sasin, gdzie posłana biłgorajska (przepraszam zapomniałem nazwiska), gdzie p. Mazurek? Cała prawda, całą dobę!

(2021-07-16 08:16:25)

W naszym kraju powinny być podjęte jak najszybciej działania na rzecz eliminacji toksycznej żywności, która jest przyczyną poważnych chorób. Wszędzie tam, gdzie produkuje się, bądź sprowadza żywność powinny być częste kontrole Sanepidu i innych organów. Należy surowo karać trucicieli a nie służyć lobbystom trucicieli. Politycy toczą wojenki między sobą o władz,ę obiecując elektoratowi lepsze życie, czas najwyższy, żeby dowodem na to było rozprawienie się z producentami i handlarzami toksycznej żywności.

Logan (2021-07-16 07:18:23)

Jak Kali kraść krowy, to dobrze ale jak Kalemu kradną to źle, taka schizę odladalem wczoraj w TVP. Jak TSUE zablokował Niemcom zwiększenie przepływu gazu rosyjskim gazociągiem Opał, Holecka piala z zachwytu nad sprawiedliwym wyrokiem, jak ten sam sędzia, z tego samego trybunału, odczytywał wyrok w sprawie lzby Dyscyplinarnej w Polsce, to podważał wielkość naszej Konstytucji. Teraz Niemcy powinny olać wyrok Trybunału tak jak Polska i kabaret na całego. A może szpital psychiatryczny....

(2021-07-15 20:18:01)

Ważna sprawa -, sezon ogórkowy, a w sklepach trudno ostatnio trafić na najlpeszą, zdrową polską sól kamienną, zawierającą doskonałe naturalne , smak tej soli jest znakomity. Niestety handel oferuje sól szkodliwą, morska jest dużo gorsza od kamiennej , w dodatku nie każdemu służy jodowana. Złem jest reklamowanie i sprzedawanie Polakom soli himalajskiej, która zamiast walorów jest szkodliwa. Otóż sól ta wydobywana w Pakistanie posiada szkodliwe domieszki, które ktoś do soli dołożył. Na opakowaniu tejże soli znajduje się informacja, że jest to naturalnie różowa sól himalajska, niestety doprawiona jodanem potasu. Każda jodowana sól szkodzi chorym na nadczynność tarczycy. W dalszej części informacji czytamy: "Produkt może zawierać: zboża zawierające gluten, jaja, mleko ( łącznie z laktozą), soję, gorczycę, seler i orzeszki ziemne". Tak więc różowa sól nie jest oryginalną solą ponieważ została doprawiona m.in. szkodliwym dla cukrzyków glutenem, plus laktoza, zdumiewają jajka w soli i soja. To jest wielkie draństwo propagowanie tej zaśmieconej soli szkodliwymi domieszkami. W sklepach powinna być zdrowa polska sól kamienna.

a my inni pracownicy , czy chociaż o inflację nam podwyższą (2021-07-15 19:43:43)

Politycy dogadali się ponad podziałami w sprawie ryczałtu na działalność biur poselskich, senatorskich i poselsko-senatorskich. Podwyżka jest rekordowa i wynosi aż 2 tys. zł.
Zarządzenie dotyczące podwyżki zostało podpisane 7 lipca, ale weszło w życie wstecznie od 1 lipca.

(2021-07-15 19:17:44)

Dziś zapadł wyrok TK w Polsce w sprawie izb dyscyplinarnych w SN. To jedyny wyrok jaki mógł zapaść w tej sprawie.
Niestety nie możemy mówić o reformie i dekomunizacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce, a jedynie o próbie walki z częścią tych środowisk sędziowskich, które bezkarnie łamią prawo nawet w kwestiach kryminalnych. Unia Europejska począwszy od wprowadzenia traktatu Lizbońskiego nieustannie próbuje narzucać krajom członkowskim nowe zobowiązania, których żadnej instytucji unijnej nie nadały dotychczas obowiązujące traktaty. Wyrok TK w Polsce jest ważny w kontekście bzdurnych pseudo wyroków TSUE. Jednak jest to zbyt mało aby wyeliminować postkomunistyczną kastę sędziów i prokuratorów z życia publicznego.
W Polskich służbach państwa nadal mamy mnóstwo byłych agentów służb PRLowskich, WSI, służb bezpieczeństwa i aparatu represji jakim był komunistyczny urząd bezpieczeństwa PRL.
Problem w tym, iż czerwona postkomunistyczna kasta i tak będzie zajmować się warcholstwem przeciw Polsce czując się bezkarna! Bez wyrwania chwastów z systemu sądownictwa nie wiele się zmieni! Unia Europejska jest kolejnym etapem zniewolenia Polski wraz z odebraniem jej suwerenności jako państwu! To nie jest nic nowego, ale ta sama próba dokonania innymi metodami nowego rozbioru Polski!
Smutne jest również to, iż tak niewielu Polaków rozumie co grozi Ojczyźnie w obecnej sytuacji. Przyzwyczailiśmy się do tego wielkiego kłamstwa, które wmawiano nam od lat, że unia Europejska jest samym dobrem i bezpieczeństwem państwa i obywateli. Szybko wymazano z pamięci Polaków, iż to właśnie w unii Europejskiej rządy sprawują państwa, które od wieków marzą o jednym! Wymazać Polskę z mapy Europy i świata.

Wolna Polska

Nadstawna (2021-07-15 19:15:33)

Janusz twoje zachowanie jest podłe...Czy przez ostatnie 10 lat tylko twoje dwa wnioski nie przeszły? że tak się żalisz wszem i wobec !!!

CzAd dzie (2021-07-15 18:15:26)

Ale dałeś CZADU. Długo byłeś na słońcu bez czapki ? No to i efekt we wpisie.

do Senior (2021-07-15 18:12:16)

Każdy to kto ? Gleń, Szeliga, inny pisowiec ?

CzAd (2021-07-15 18:06:48)

Pan Rosłan ma wątpliwości i sugeruje brak obiektywizmu. Można wnosić stąd sugestię, że to właśnie burmistrz jest tą osobą, która stoi na przeszkodzie, by środki, dotacje trafiły do naszego miasta.

(2021-07-15 16:53:55)

Do Seniora : zmień sobie móżdżek to może pojmiesz, że Rosłan został demokratycznie wybrany przez mieszkańców. Zmienić to trzeba tych , którzy lekceważą Biłgoraj. Zobaczymy jak władza rozprawi się z nepotyzmem. O lokalnym nepotyzmie centrala się dowie, o nieuzasadnionych awansach i zatrudnianiu niekompetentnych swojaków, Lista już gotowa do wysłania.

(2021-07-15 16:47:02)

Prostackie wpisy Czesława świadczą o pogłębiającym się problemie psychicznym.

(2021-07-15 16:43:49)

Chamstwo i prostactwo myśli, że pieniactwem zdobędzie poklask, hehe.

(2021-07-15 16:41:55)

Skoro wicepremier Sasin poparł wnioski Hrubieszowa , kto w Biłgoraju na niego głosował to się mylił jak widać.

do nizej (2021-07-15 16:25:49)

trzymaj sie z dala od dzieci

Logan (2021-07-15 15:11:21)

Zapytałem wczoraj nad zalewem w Biłgoraju, grupkę roześmianej młodzieży, co sądzi o ugruntowaniu cnót niewieścich przez ministra Czarnka. Większość odpowiedzi nie nadaje się do cytowania, ale jeden cytat jest bezcenny. On ma w sobie coś z rycerza-zakuty, średniowieczny czerep...

Swój (2021-07-15 15:06:40)

Janusz znowu płacze...Napisz lepiej jak zabiegałeś o środki na ul. Narutowicza i na halę przy Sp 1 ...występując politycznie w TVN!!!....

my POpaprancy i lewaki (2021-07-15 14:32:53)

ogladamy 24 godz prawda sama prawda i GWno prawda no i Oniet

Senior (2021-07-15 14:10:17)

Zmienić Rosłana i to szybko. Ludzie nie jesteśmy na niego skazani. Każdy będzie lepszy. Nie dajcie nabierać się kolejne lata.

Logan (2021-07-15 12:23:52)

Tak oto wygląda prawda hipokrytow. Parę miesięcy temu małopolska kuratorka Nowak wyrażała wściekle oburzenie w TVP, z powodu obecności dzieci na wiecu KOD.Wczorajsze robienie publiczności przez dzieci na wiecu Morawieckiego w Kaliszu już nie oburza ani kuratorki ani Holeckiej z wiadomości. Tak wygląda obrzydliwa hipokryzja. PIS

Czeslaw, (2021-07-15 10:57:54)

Prawda tylko w TVpis i Trwam a nie w tfn.

Czeslaw, (2021-07-15 10:55:32)

Przepraszam za wpis

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Korzystne zmiany w rentach socjalnych

Maciej Miecznikowski na Kolędowaniu z Janem Pawłem II

Koncert kolęd Zespołu Communico

Gorajskie diabełki

Jest wstępny plan zagospodarowania Autodromu. Odbyły się też konsultacje

Spotkanie opłatkowe Rady Miasta Biłgoraja

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Przypominamy, że trwa nabór wniosków w ramach pilotażowego program Aktywny Samorząd

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju uprzejmie informuje, że osoby niepełnosprawne z terenu Powiatu Biłgorajskiego w 2021...