Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Biłgoraj. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-09-01 13:02:21 (czytane: 3106)

W Biłgoraju odbyły się powiatowe uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. We Mszy świętej, patriotycznym przemarszu, spotkaniu z kombatantami i złożeniu kwiatów uczestniczyli mieszkańcy Powiatu Biłgorajskiego oraz delegacje, poczty sztandarowe, politycy i przedstawiciele służb mundurowych.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolUroczystości religijno - patriotyczne rozpoczęły się przed południem od Mszy świętej. W intencji Ojczyzny o ofiar II wojny światowej, modlono się w kościele Trójcy Przenajświętszej, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tutaj przywołano pamięć ofiar niemieckiej i sowieckiej agresji na naszą Ojczyznę oraz bohaterskie i chwalebne karty jakie zapisali żołnierze Wojska Polskiego.

80_rocznica_wybuchu_ii_wojny_swiatowej.JPG

Następnie uczestnicy w patriotycznej manifestacji przeszli ulicami Miasta, by pod pomnikiem ofiar niemieckiego obozu przejściowego przy zbiegu ulic "Wacek" Wasilewskiej i Kościuszki złożyć kwiaty. Tutaj także odśpiewano hymn narodowy i wysłuchano referatu prezesa Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny Ziemi Biłgorajskiej Henryka Skubisza. -Wojna obronna z 1939 roku stała się zagładą dla Biłgoraja. W wyniku działań wojennych, Miasto było dwukrotnie bombardowane i podpalone przez dywersantów niemieckich. 15 i 16 września 1939 roku miała zaś miejsce bitwa o Biłgoraj, w czasie której polskie jednostki 23 dywizji piechoty prowadziły działania mające zapowiedz zajęciu Biłgoraja przez Niemców. Szczególnie ciężkie boje toczyły się w rejonie kościoła w Puszczy Solskiej. Efektem tych walk było zrujnowanie Miasta, zniszczeniu uległo 80% zabudowy - przypomniał Henryk Skubisz.

Reklama.

Jak podkreśl historyk, Tomasz Karolczak, wciągnięcie Polski w orbitę działań wojennych było planem jaki rozrodził się w Niemczech w latach 30. XX wieku. Była to konsekwencja podziału geopolitycznego po I wojnie światowej oraz kwestia związana z pozyskiwaniem przestrzeni życiowej dla Niemców, którą głosili naziści z Adolfem Hitlerem na czele. -Ten proces dojrzewał, Niemcy rozpoznawali teraz, sytuację polityczną w Europie i szukali sprzymierzeńców. Zagadała Polski była podstawowym celem hitlerowskich Niemiec - podkreśla.

80_rocznica_wybuchu_ii_wojny_swiatowej_031.JPG

Poseł Genowefa Tokarska przypomina, że uroczystości nie są czczeniem niemieckiej agresji na Polskę. My nie czcimy niemieckiej agresji na Polskę, tylko tych którzy stanęli po stronie prawdy i wolności naszej Ojczyzny. Nie ma u nas rodziny, która nie zapłaciła najwyższej ofiary za wierność Polsce. -Tak jest i w moim przypadku, mama wywieziona była na roboty do Niemiec, a tato jako 16-latek wstąpił do AK i walczył o wolną Ojczyznę. W tym czasie poważnie zachorował. Rodzinny majątek został rozgrabiony, najbliżsi zostali rozdzieleni. Mimo to, nasi przodkowie nigdy się nie poddali, do końca Polsce zostali wierni, nie było kolaboracji, tylko walka o wolność - zauważa.

80_rocznica_wybuchu_ii_wojny_swiatowej_1.JPG

W uroczystościach udział wzięli także poseł Agata Borowiec, przedstawiciele wiceministra Romanowskiego, Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip, przedstawiciele władz Miasta Biłgoraj i Gminy Biłgoraj, przedstawiciele organizacji kombatanckich oraz poczty sztandarowe i młodzież szkolna. Obchody uświetniły swymi występami także Chór Męski "Echo" i Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 194

Tagi: 80. rocznica wybuchu II wojny światowej   biłgoraj   uroczystości patriotyczne   wybuch wojny

Zobacz także

Pomóż wygrać maszt i flagę dla Biłgoraja i pozostałych gmin

Dodane: 2020-09-08 09:37 - Komentarze  (11)  czytane (1741)

TAGI: pomóz wygrac maszt i flagę, 100-lecie cudu nad wisłą, flaga polski, biało-czerwonaKomentarze (5)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.230.119.106

(2019-09-02 10:07:14)

Tujaczek dłuższy czas siedział w "okopach politycznych" a teraz wzbudził się w nim na nowo "patriotyzm" !

j67 (2019-09-02 09:23:43)

Dlaczego pan prezydent się tłumaczy. To pan nie wie że naród polski pierszy doświadczył eksterminacji z rąk niemców i sowietów oraz ich pomagierów i ona trwała przez całą wojnę. Była prowadzona stopniowo bo Polaków było więcej niż Żydów i nie można było ich w któtkim czasie wszystkich wykończyć. Warto przypomnieć co mówili niemieccy przywódcy na temat eksterminacji Polaków. Celem wojny rozpętanej przez Niemców i Sowietów było „zniszczenie Polski bez reszty”: ____ Plany Rzeszy Niemieckiej wobec narodu polskiego ujawnili jej przywódcy w wygłaszanych przemówieniach oraz opracowanych na ich zlecenie konkretnych programach. 22 sierpnia 1939 r. Hitler oświadczył w Obersalzbergu w przemówieniu do dowódców Wehrmachtu: „...przygotowałem na razie tylko na Wschodzie moje oddziały Totenkopf, rozkazując im zabijać bez miłosierdzia i bez litości mężczyzn, kobiety i dzieci polskiego pochodzenia i polskiej mowy. Tylko w ten sposób zdobędziemy przestrzeń życiową, której potrzebujemy. Polska zostanie wyludniona i zasiedlona Niemcami". W dwu innych wypowiedziach jesienią 1939 r.wyjaśnił: "że tylko naród, którego warstwy kierownicze zostaną zniszczone, da się zepchnąć do roli niewolników" a na odprawie w Jełowej na Śląsku, 12 września 1939 r. - wskazał ponownie na konieczność masowego wyniszczenia polskiej inteligencji._______ Himmler na posiedzeniu komendantów różnych obozów w okupowanej Polsce 15 marca 1940 r. wydał polecenie aby "wszyscy fachowcy polskiego pochodzenia byli wykorzystani w przemyśle wojennym a następnie Polacy muszą zniknąć ze świata". Stwierdził, że "godzina każdego Niemca zbliża się", i że "jest rzeczą konieczną, by wielki naród niemiecki widział swe główne zadanie w zniszczeniu wszystkich Polaków". _____ Generalny Plan Wschodni zakładał w przypadku Polski całkowitą likwidację Żydów i 85 % Polaków a jak widać z powyższych rozkazów chodziło o likwidację wszystkich Polaków.

Jan (2019-09-02 07:30:09)

No Tujaczek?
Kiedyś był główny - prawicowiec!

(2019-09-01 19:48:59)

Strzałki nie ma ale jest inny kandydat, który poborów nie bierze, jest ku chwale Ojczyzny

Dlaczego starosta był bez asysty? (2019-09-01 17:26:12)

Czy 5 członków Zarządu Powiatu to za mało aby razem ze starostą Biłgorajskim uczestniczyć przy złożeniu wieńca?
Gdzie jest Beata Strzałka etatowy członek Zarządu i kandydatka do Sejmu RP?
Nie ma czasu ? Kto Wam płaci pobory z publicznych pieniędzy?
Kto wydaje opinię przy Komendantom Powiatowym Policji i Straży Pożarnej Burmistrz czy Zarząd Powiatu?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

"Piątka" realizuje międzynarodowy projekt wspólnie ze szkołą we Lwowie

W Szkole Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju trwa realizacja międzynarodowego...

Miliony na kształcenie zawodowe w powiecie biłgorajskim

Wicestarosta biłgorajski, Tomasz Rogala odebrał z rak Marszałka...

Konferencja naukowa

W sali konferencyjnej przy parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju,...

Jubileusz 100-lecia parafii w Lipinach Górnych (FOTO)

Parafię erygował bp Marian Fulman tuż po odzyskaniu przez Polskę...

Biłgoraj uczcił ofiary sowieckiej agresji na Polskę (FOTO, VIDEO)

Pod Krzyżem Katyńskim, na cmentarzu przy ulicy Lubelskiej w Biłgoraju...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Ogłoszenia