Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Biłgoraj: 75. rocznica powołania Armii Krajowej

Dodał: red Data: 2017-02-14 13:25:33 (czytane: 2486)

"Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości" - Marszałek Józef Piłsudski

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, Biłgorajarmia_krajowa_bilgoraj.JPG


W uroczystości, która rozpoczęła się od Mszy świętej sprawowanej w kościele Trójcy Przenajświętszej, Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju, uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci, członkowie ŚZŻAK, poczty sztandarowe, przedstawiciele biłgorajskiej oświaty oraz młodzież i mieszkańcy Miasta. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Waldemar Szczepaniuk.

ksiadz_waldemar_szczepanik.JPG


-Dzień 14 lutego na świecie kojarzony jest ze świętem zakochanych i wspomnieniem św. Walentego. Ten dzień jednak w historii Polski ma inne znaczenie, 14 lutego 1942 roku Wódz Naczelny polskich Sił Zbrojnych przemianował Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) na Armię Krajową (AK). W tym szczególnym dla nas dniu chciejmy pamiętać o naszej historii. Nie zbuduje się dobrej przyszłości bez odniesienia i odwołania do historii. Pamiętajmy o tych, którzy swe życie złożyli na ołtarzu Ojczyzny. Spójrzmy na hasło widniejące na sztandarach: Bóg - Honor - Ojczyzna, dziś ono wielu przeszkadza, my jednak bądźmy mu wierni. Chciejmy wypraszać dla wszystkich Polaków łaskę wierności i umiłowania Ojczyzny - zachęcał ks. Szczepaniuk.

Reklama.

Po Mszy świętej i odprowadzeniu pocztów sztandarowych do miejsc zakwaterowania, z okolicznościowym referatem wystąpił - w imieniu członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Regionu Biłgoraj - Tomasz Książek. -By w pełni zrozumieć ideę powołania i działalności Armii Krajowej, należy odnieść się do Polskiego Państwa Podziemnego, które było organem założycielskim AK. Istnienie w Polsce w warunkach okupacji "Państwa Podziemnego" było fenomenem na skalę światową. W warunkach okupacji i walk partyzanckich udało się Polakom stworzyć sprawnie funkcjonującą strukturę władzy cywilnej i największe podziemne siły zbrojne w okupowanej przez Niemców i Rosjan Europie. Droga do powstania Armii Krajowej była konsekwencją zdarzeń wojennych września 1939 roku i była kontynuacją walki obronnej i licznych walk z okupantami. Pierwszą strukturą poprzedzającą powstanie Armii Krajowej była Służba Zwycięstwu Polski, a następnie Związek Walki Zbrojnej, który decyzja z 14 lutego 1942 roku został przemianowany w Armię Krajową - przypomniał Tomasz Książek.

tomasz_ksiazek.JPG


W swym wystąpieniu przedstawiciel ŚZŻAK mówił o ideałach żołnierzy AK, działaniach przez nią podejmowanych, wkładzie w walkę z okupantem niemieckim i rosyjskim w Polsce oraz w Europie. Przybliżył działania Armii Krajowej na terenie Zamojszczyzny i Ziemi Biłgorajskiej, przypomniał walczących tu żołnierzy i ich dowódców, strukturze kadrowej, działaniach operacyjnych i szkoleniowych  oraz dywersyjnych. -Cieszy i napawa nas otuchą i nadzieją przywracanie pamięci Armii Krajowej i Batalionom Chłopskim oraz odbywające się cyklicznie uroczystości rocznicowe, jak tak dzisiejsza. Pamiętamy o Armii Krajowej i polskim podziemiu niepodległościowym, jako o lekcji patriotyzmu dnia wczorajszego, ale także dnia dzisiejszego i przesłania na przyszłość. Ta spuścizna to wielka odpowiedzialność, powinność i nasze zadanie wobec Ojczyzny - podkreślał Książek.

75_rocznica_powstania_armii_krajowej.JPG


Po okolicznościowym wystąpieniu przedstawiciela Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, z montażem słowno - muzyczny wystąpiła młodzież Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, która przypomniała osoby polskich sanitariuszek i łączniczek biorących udział w walkach II wojny światowej.

jaroslaw_piskorski.JPG


Na zakończenie wszystkim zebranym za obecność, a organizatorom - w tym społeczności ZSZiO w Biłgoraju oraz ŚZŻAK - za podjęty trud organizacji uroczystości dziękował wicestarosta Jarosław Piskorski. Uroczystości zakończyło złożenie wiązanek kwiatów przy tablicy i pomniku poświęconym żołnierzom Armii Krajowej.

/bilgoraj.com.pl/
 

Zdjęć w galerii: 63

Tagi: armia krajowa biłgoraj   uroczystości patriotyczne   75. rocnzica powołania ak   uroczystości rocznicowe armii krajowej

Zobacz także

Zaproszenie do udziału w projekcie 'Senior ważny codziennie!'

Dodane: 2018-04-23 13:11 - Komentarze  (0)  czytane (62)

TAGI: senior ważny codziennie, rekrutacja, seniorzy biłgoraj, fundacja bliżej pasjiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.80.87.250

(2017-02-16 17:30:05)

co ma Ławrow do AK ?

(2017-02-15 20:12:19)

A co tu robi Ławrow ???

j23 (2017-02-14 22:03:11)

Panie wicestarosto ksywa "Baca" od czasu jak zająłeś się pseudo polityką w Biłgoraju i okolicach nie splamiłeś własnych rąk pracą. Jeździsz od spotkania do spotkania, od mszy do mszy, od wystawy do wystawy a nie takie są twoje obowiązki za które pobierasz sowite wynagrodzenie. Ale pamiętaj, że wszystko jak się zaczyna to się też kończy. Tylko jak się skończy to zależy tylko od ciebie. Znam cię ze 30 lat i tylko tyle mogę powiedzieć, sorry ale miejsce buraków jest na polu.

ciekawy (2017-02-14 20:10:41)

A nasza poślinka to była oficjalnie czy incognito ???

Katolik (2017-02-14 16:53:28)

Niedawno Borowiec wyrzuciła Olszówke z biura a teraz już w kościele w pierwszej ławce. Widać jakoś inni usiedli po drugiej stronie.

(2017-02-14 14:41:18)

PRAWICA Z TAMTYCH LAT

szkoda gadać (2017-02-14 14:34:05)

Patrząc na zaproszonych można się domyślać z jakiego środowiska wywodzi się organizator.

(2017-02-14 14:03:23)

Wspaniała uroczystość, msza święta, poczty sztandarowe, młodzież występująca w montażu słowno - muzycznym, pełen kościół wiernych... A jednak mi żal, ponieważ wśród zgromadzonych zabrakło jednej osoby - człowieka zasłużonego miastu Biłgoraj i całemu lokalnemu środowisku, człowieka honoru, żołnierza polskiego, człowieka niezwykle mądrego, inteligentnego, życzliwego o ciepłym usposobieniu...Zabrakło Pana płk. Stanisława Mazura. Pozdrowienia dla Pana Stanisława.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY

ul Dąbrowskiego 6B, 23-400 Biłgoraj

Restauracja Prestiż - wesela, komunie, bankiety, przyjęcia okolicznościowe

ul. Janowska 43, 23-450 Goraj

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

BIŁGORAJ: Kabaret JURKI w Biłgoraju

Polecamy

5. urodziny 'Pokoleń' (FOTO, VIDEO)

Specjalnym koncertem jubileuszowym opartym na polskich tańcach...

Elżbieta Rafalska w Biłgoraju (FOTO, AUDIO)

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska...

Klasa o profilu wielozawodowym pod patronatem Black Red White

W ZSZiO w Biłgoraju powstanie pierwsza klasa o profilu wielozawodowym,...

Komendant Powiatowy Policji w Biłgoraju odszedł na emeryturę

Inspektor Ryszard Piłat, w połowie kwietnia br. po 32 latach...

Uczeń RCEZ wydał powieść fantasy

Kształci się w technikum Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej,...

Biłgoraj w latach 1918 - 2018

Dwoje biłgorajskich historyków, dr Dorota Skakuj i dr Adam Balicki...

Ogłoszenia