Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Biłgoraj. 40-lecie Porozumień Sierpniowych (FOTO)

Dodał: red Data: 2020-08-31 20:27:48 (czytane: 1458)

W Biłgoraju odbyły się uroczystości związane z 40-leciem Porozumień Sierpniowych. Była to część obchodów związana z Dniem Solidarności i Wolności, upamiętniającym zryw Polaków, który zapoczątkował upadek komunizmu w naszej Ojczyźnie i Europie Środkowowschodniej.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajUroczystości złożyły się z dwóch elementów. Pierwszym była uroczysta Msza święta, sprawowana w kościele św. Jerzego, drugim złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicami upamiętniającymi ks. Jerzego Popiełuszkę, kapelana "Solidarności" oraz biłgorajskich działaczy opozycji antykomunistycznej. -Dziś stajemy przy Ołtarzu Chrystusa gdzie w bezkrwawy sposób dzieje się Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Naszego Pana. Chcemy wypowiedzieć Panu Bogu nasze dziękczynienie za dar wolnej Ojczyzny. Chcemy oddać pamięć modlitwy tym, którzy dla jej pomyślności podjęli strajki. Dziś z perspektywy czasu widzimy jak heroiczne były to decyzje, ile było w tym wiary i determinacji - mówił podczas wspólnej modlitwy, ks. Roman Sawic proboszcz parafii św. Jerzego w Biłgoraju.

Jak podkreśla Stanisław Schodziński, wszystko zaczęło się w lipcu 1980 roku na Lubelszczyźnie. -To tutaj "stanęły" pierwsze zakłady oraz ich filie, stąd poszedł przykład i duch na cały kraj. W Biłgoraju strajki rozpoczęły się w przedsiębiorstwach, które były córkami zakładów lubelskich. To wszystko jednak, co dało podstawy do powstania "Solidarności" było wyrazem tęsknoty a wolnością, suwerennością i samostanowieniem. Było to przygotowywane przez literaturę drugiego obiegu czy formułowane postulaty - dodaje.

40_lecie_porozumien_sierpniowych.JPG

-Upominaliśmy się o prawa robotników, kwestie socjalne, o transmisję Mszy świętych w radio i telewizji, o wolność sumienia - zaznacza uczestniczka strajków w Biłgoraju, Krystyna Wasyluk. Jak przypomina, najpierw powstawały komisje zakładowe, a na Mewie I powstała "Solidarność" i to przechodziło na kolejne zakłady. -Myśmy podejmowały różne protesty, akcje strajkowe czy przerwy w pracy. Pamiętam, jak dyrektor podszedł do mnie i mówi bym poprosiła o włączenie maszyn i powrót do pracy. Ja mu odpowiedziałam, że nie mogę tego zrobić, bo my wspieramy strajki odbywające się w całej Polsce. Niestety, niedługo za to przyszło zapłacić. Na początku stanu wojennego mnie aresztowano i internowano - przyznaje.

W uroczystościach obok członków "Solidarności" i Komitetu Obywatelskiego Ziemi Biłgorajskiej, uczestniczyli przedstawiciele władz, poseł Beata Strzałka, oraz samorządowcy: Przewodniczącego rady Powiatu Mariana Kurzyny oraz członków Zarządu Powiatu Maria Gałka i Andrzej Łagożny i wiceburmistrz Jarosław Bondyra.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 59

Tagi: porozumienia sierpniowe   dzień solidarności i wolności   biłgoraj   solidarność

Zobacz także

ZUS sam pozyska dane z sanepidu do wypłaty chorobowego

Dodane: 2020-10-24 07:12 - Komentarze  (1)  czytane (276)

TAGI: zus, chorobowe, kwarantanna, izolacjaKomentarze (16)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.232.51.240

do j67 (2020-09-03 09:11:15)

Na wschodzie wybrano głosami między innymi mieszkańców Biłgoraja posła pochodzącego z Ząbek (woj. mazowieckie) (tak, tego od wyborów).

j67 (2020-09-01 18:57:20)

Praktyczna wymowa powyższej decyzji PiS jest bardzo jasna i przejrzysta – oto 15 sierpnia 2007 r., w czasie, gdy Prezydentem i zwierzchnikiem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej był Lech Kaczyński, zaś Premierem Jarosław Kaczyński, najstarsza polska pieśń, towarzysząca polskim rycerzom i żołnierzom od czasu Grunwaldu po wiek XXI, przestała być – nieformalnym co prawda, ale – hymnem Wojska Polskiego!

Jeżeli dodamy, że powyższy „akt detronizacji Bogurodzicy” miał miejsce 15 sierpnia, a więc w największe święto Matki Bożej, w dzień Wniebowzięcia, który był jednocześnie dniem zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., to wnioski nasuwają się same.

Warto może nadmienić, że na powyższy haniebny akt, na który ośmielił się niby katolicki PiS, nie odważyli się nawet komuniści, nawet w najgorszych latach ich krwawej dyktatury i walki z Kościołem! Nie grali oni, co prawda, „Bogurodzicy”, ale żaden z nich nie odważył się, w sposób oficjalny i urzędowy, dokonać tego, co uczynili Kaczyńscy i PiS!

cd. (2020-09-01 17:08:07)

SS działacz i Niespodziewański zbawiciele prawicy.

j67 (2020-09-01 16:34:45)

Sciana wschodnia to rdzenni polacy nie bojazliwy i glupi jak lo9gan Ziemie zachodnie to przewaznie motloch ze wschodu ,zbieranina ludzi komunisci banderowcy zydzi .Oni zawsze glosuja za swiomi to widac podczas wyborow Wyborca ma wolno wole i wybiera kogo chce Niech kazdy mowi w swoim imieniu Na wschodzie takich cudactw nie wybieraja warszawka to zgnilizna kazdy ma jeden głos

Grzegorz z Chetyna (2020-09-01 15:10:23)

No i oczywiście jest Maryjan i jego chorągiewki... :)

logan (2020-09-01 14:55:15)

dorzucic jeszcze trzeba do sciany wschodniej Podkarpacie i poludniowa Malopolske.Tam wszedzie dziala opisana juz w 1975 r, przez pana Wojtasika bodaj z Michigan USA psychologia propagandy.Niewyksztalcony,bojazliwy i podatny na manipulacje elektorat zawsze glosuje irracjonalnie,sluchajac lokalnych guru lub mediow ogolnokrajowych typu np.TVP,wybierajac czesto takie cudactwa,ktore,tu posluze sie mala zlosliwoascia,Wisla na brzeg po powodzi wyrzucila

do nie tak miało być (2020-09-01 14:07:25)

Dokładnie masz rację. Mamy przecież posła z mazowsza (Ząbek) i czy posła z kujawsko-pomorskiego (powiatu Rypin) startujących z naszego regionu a nie mających nic wspólnego z miastem i regionem. A o dziwo zdobywają ponad 15 tys głosów w powiecie i ponad 60 tys. w całym regionie.

nie tak miało być (2020-09-01 13:49:34)

Brak młodzieży. Brak perspektyw. Nie przychodzą nawet internowani rozczarowani kierunkiem przemian. Kto chce być posłem startuje w okręgach na tzw. ścianie wschodniej bo tam gdzie mieszkają są bez szans. U nas wystarczy dołożyć do samochodu dla OSP, pokazać się na wiecu, naskładać obietnic z których i tak nikt ich nie rozliczy.

j67 (2020-09-01 13:14:22)

Minęło 40 lat i dyskusje w Polsce już nie są tak żarliwe, jak to bywało jeszcze 10 lat temu. Tamtymi wydarzeniami żyje garstka uczestników, która wtedy stała obok siebie, by dziś ze sobą walczyć. Obojętnie jak bardzo będziemy zaklinać rzeczywistość i budować mit polskiego zrywu wolnościowego, to w sferze chłodnych i historycznych faktów prawda wygląda niewesoło. Sam bunt wobec komunizmu ma swoich bohaterów i ofiary, którym należy się wieczny szacunek, ale zmiany na mapie świata zaszły z zupełnie innych przyczyn niż byśmy chcieli. Sierpień nie otworzył Polsce drogi do wolności, jedynie na chwilę wlał trochę optymizmu i wiary w Polaków, co szybko skończyło się całą serią katastrofalnych wydarzeń. Bardzo mi przykro, ale z niczym dobrym Sierpnia 80 nie kojarzę, z perspektywy 40 lat wydarzenie to ma wyłącznie wartość symboliczną i to w indywidualnym wymiarze. Polska nie wywalczyła wolności dla siebie i tym bardziej dla innych państw z byłego bloku wschodniego, to są wyłącznie nasze wyobrażenia i próba zracjonalizowania działań, które w skali polityki globalnej nawet nie są kroplą w morzu.

szacunek Janusz (2020-09-01 11:14:26)

Całe szczeście, że Janusz Rosłan ma klasę i nie towarzyszy temu towarzystwu byłych lewicowców lat 70-80

ZuUs (2020-09-01 11:12:43)

Niespodziewański Emeryt. Coś ty zrobił dla Solidarności. Aż wstyd i hańba. W podziemiu byłeś

Alfred (2020-09-01 11:10:09)

Działacze SB, konfidenci. Skarbnik Ruchu Palikota, Byli z ZUS co współpracowali i przeszli do AWS, przekrętasy. Gdzie w tych szeregach Ci co naprawdę walczyli o wolną i Niepodległą Polskę. Pytam Panią Poseł?

szkoda (2020-09-01 10:34:44)

Coś mało ludzi. Tak Solidarność roztrwoniła idee założycieli. Obecny szef P. Duda jest na pasku władzy pisowskiej. A szkoda.

Obatel (2020-09-01 09:26:12)

Padły stocznie, za chwilę padną kopalnie a czy obecna "Solidarność" reprezentuje pracowników czy tylko siedzi cichutko pod butem obecnie rządzących. Wstyd, tak padają ideały NSZZ Solidarność.

(2020-09-01 08:51:37)

Strajk za strajkiem, embargo zachodu, żądania stricte ekonomiczne i jaka gospodarka mogła to wytrzymać. Jak dyrektor nie mógł spełnić żądań to wywozili go na taczce. W Biłgoraju wszystkie zakłady poupadały. Zaczął się lament, bezrobocie i żebry o pracę.

Chwała bohaterom (2020-09-01 08:36:59)

Czy istnieją jakiekolwiek oryginalne dokumenty w IPN o działaczach z biłgorajskiej NSZZ "Solidarność" w szczególności o Panu, który lubi brylować przy okazji tego typu uroczystościach i mieni się być jednym z głównych działaczy tamtych dni ???
Czy Pan $$ był internowany? Czy siedział w ciepłej izbie, podczas gdy pozostali przesiadywali w więziennej celi ?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Zakaz aborcji ze względu na wady płodu i protesty pod biurem poseł Beaty Strzałki i Jacka Sasina

Spora cześć Polek i Polaków, a co za tym idzie spora cześć opinii...

Dąbrowica. Uroczyste wprowadzenie nowego proboszcza (FOTO)

Ks. Krzysztof Maj, znany jest w Biłgoraju bardzo dobrze, posługę...

Uczcili Kapelana Solidarności i kapłanów niezłomnych (FOTO, AUDIO)

Mieszkańcy Biłgoraja uczcili dziś ks. Jerzego Popiełuszkę i księży...

Jak skutecznie zapobiegać korozji metalowych elementów?

Inżynierowie projektujący obiekty przemysłowe wykorzystują w tym celu...

Stypendia FFLZB rozdane (LISTA STYPENDYSTÓW)

Do kilkudziesięciu uczniów trafiły dziś stypendia ufundowane...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Ogłoszenia