Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Biłgoraj: 226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (FOTO)

Dodał: red Data: 2017-05-03 12:45:35 (czytane: 4600)

Powiatowe uroczystości związane z 226. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się tradycyjnie w Biłgoraju. Początek uroczystościom religijno - patriotycznym dała Msza święta sprawowana w intencji Ojczyzny w kościele Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. Dalsza część odbyła się przy Pomniku Wdzięczności na Placu Wolności.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajW Polsce kolejne rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja zbiegają się w czasie z obchodami Uroczystości Matki Bożej Królowej Polski. W jednym dniu Polacy świętują więc podwójnie. Jak pisała Maria Konopnicka w Bogurodzicy: Nigdym Ja ciebie, ludu, nie rzuciła, nigdym ci Mego nie odjęła lica. Ja - po dawnemu - moc twoja i siła! Bogarodzica! Rzeszom Ja twoim skróś zmierzchów hetmanię, jako w zaranie. Przed tobą idę i przy tobie stoję z bojowem hasłem, z piór orlich szelestem, a kiedy ducha bierzesz na pierś zbroję, tarczą ci jestem. I w klęsce nawet w blask odziewam złoty - poległe roty.

konstytucja_3_maja.JPG


Uroczystości związane z 226. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja, rozpoczęły się w godzinach przedpołudniowych w kościele Wniebowzięcia NMP od Mszy świętej za Ojczyznę. Uczestniczyli w niej mieszkańcy Biłgoraja, poczty sztandarowe, przedstawiciele środowisk kombatanckich, harcerze, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz reprezentanci stowarzyszeń. Eucharystii przewodniczył ks. Jerzy Kołtun, dziekan dekanatu Biłgoraj Północ.

jerzy_koltun.JPG


-U kołyski państwowości naszego Narodu stała również Maryja. Kiedy na ziemi naszej stanął krzyż stawiany rękami Mieszka i Dąbrówki, pod krzyżem stanęła Maryja. Pod jej opiekę uciekali się od tysiąca lat nasi praojcowie. Ona władała przez całe wieku sercami naszego Narodu, dając wzór najszlachetniejszych cnót. W dniu 3 Maja, w dniu święta Matki Bożek Królowej Polski, czcimy pamiątkę Konstytucji 3 Maja. To święto jest symbolem, jak bardzo zrosły się ze sobą losy Kościoła i naszej Ojczyzny. Na związek Polski z Bogiem wykazują pierwsze słowa słynnego dokumentu sprzed 226 laty, które odwołują się do Boga w Trójcy Jedynego. Konstytucja 3 Maja dla przyszłych pokoleń była znakiem nowego porządku, nowej nadziei. Mimo rychłego upadku Państwa Polskiego, Konstytucja 3 Maja żyła w duszy polskiego narodu - obowiązywała tylko rok, ale trwała w tradycji, w przekazie. Siła ducha płynęła z tej Konstytucji - mówił podczas homilii ks. Kołtun.

Reklama.

Po Mszy świętej nastąpił przemarsz uczestników na Plac Wolności, gdzie pod Pomnikiem Jubileuszowym odbyła się dalsza część obchodów 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

harcerze_bilgoraj.JPG


Tutaj odśpiewano Hymn Narodowy, i na maszt wciągnięto biało - czerwoną flagę. Następnie okolicznościowe wystąpienie wygłosił dr Adam Balicki. Historyk przypomniała uwarunkowania geopolityczne towarzyszące obradom Sejmu Wielkiego oraz sytuacji w Polsce, przypomniała najważniejsze założenia dokumentu oraz jego oddziaływanie w najbliższych latach i funkcjonowanie Konstytucji 3 Maja w świadomości przyszłych pokoleń.

adam_balicki.JPG


-3 maja 1791 roku wspomniana ustawa została przyjęta jako konstytucja regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Posłowie opozycyjni próbowali przeszkodzić w jej uchwaleniu. Przyjęcie Konstytucji 3 Maja została zaaprobowane przez Polaków, skandowano vivat Król, vivat Konstytucja, widziano w niej bowiem ratunek dla chylącej się ku upadkowi Rzeczpospolitej. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Odegrała bardzo ważną rolę w historii Polski, pomimo tego, że nie uratowała naszej Ojczyzny od rozbiorów. Stanowi wielkość myśli politycznej naszych przodków oraz trwały dorobek myśli ustrojowej i prawnej europejskiego oświecenia - podkreślał Adam Balicki.

3_maj_bilgoraj.JPG


Na zakończenie uroczystości, nastąpiło zebranie złożenie kwiatów w imieniu wszystkich uczestników uroczystości. Zebranym za udział w uroczystościach, pomoc w ich organizacji i patriotyczna postawę dziękował Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan. Swą obecnością rocznicowe uroczystości uświetnili Chór Męski Ziemi Biłgorajskiej "Echo", Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio, biłgorajscy harcerze i strzelcy. Od godziny 12:00 przy BCK trwa finał Lubelskiej Ligi Karate Tradycyjnego, a na wieczór zaplanowano Koncert Majowy Grupy Folklorystycznej „Pokolenia” oraz „Trio Beethovenowskiego” z Zamościa (scena letnia BCK, początek godz. 18:00).Zobacz także:

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej (VIDEO)

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 103

Tagi: 226. rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja   konstytucja 3 maja   biłgoraj   uroczystości religijno - patriotyczne

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.226.243.10

Anna (2017-05-05 07:56:56)

Proszę sobie przypomnieć jak Rosłan podziekował p. Zdzichowi Żołopie za tyle lat służby

Andrzej (2017-05-05 07:54:50)

Co robi ten płyta- Książek
Chłopie wstydu oszczędż

(2017-05-05 07:37:27)

A gdzie ten dłużnik z 400 tyś długu
Kandydat na Burmistrza ha ha ha

do-biłgorajanin (2017-05-04 07:44:00)

To prawda nawet jak żona premiera izraela była to stał jak pies pod UM

j 64 (2017-05-03 17:55:37)

konstytucja z drugiej strony wolna-polska.pl/wiadomosci/adam-doboszynski-o-konstytucji-3-maja-2017-05

biłgorajanin (2017-05-03 17:49:04)

Burmistrz miasta przy każdej uroczystości i z każdym. Przypomina tego z filmu pt. "Wołyń", który wita każdego wchodzącego najeźdźcę. Kompromisowy włodarz

do poniżej (2017-05-03 17:36:27)

Ale my mamy wkrótce wybory ,noto jak...

pacjent szpitala (2017-05-03 17:26:31)

Działacze wszystkich partii przestaną się zajmować uroczystościami majowymi gdy Powiat Biłgoraj obudzi się bez szpitala, który nieuchronnie idzie do upadku!

Marzena (2017-05-03 15:44:25)

No właśnie dlaczego poseł Borowiec omijają działacze PiS ? Widać na zdjęciach składają z posłem Olszówką kwiaty i w innych delegacjach a nie z panią Borowiec. Nie chcą mieć z nią nic wspólnego?

(2017-05-03 14:50:50)

tylko ten gorszy odłam trzyma ze skompromit.

(2017-05-03 14:48:37)

Pani Borowiec, dba o inwestycje naszego terenu ( na to są konkretne dowody finansowe), nie ma fałszywego prawa jazdy, dobrze wykształcona, kulturalna, to się ceni.

Andy (2017-05-03 13:59:11)

Dlaczego ludzie z PiS idą z Olszówką a nikt nie chce z Borowiec składać kwiatów? Tylko jej pracownice z biura. Członkowie PiS woleli widać Olszówkę.

vq (2017-05-03 13:34:29)

Rosłanowi widać wszystko jedno gdzie idzie , raz na 1 maja raz na 3 maja. Raz do synagogi raz do kościoła ,jaki obrotny człowiek.Przyszli by czerwoni to by im klaskał , przyszli by Niemcy to by im salutował , kogo wy ludzie wybieracie?Kto ma olei w głowie i szczęście jedzie jak najdalej od miasta komuchów

Witaj Majowa Jutrzenko! (2017-05-03 13:23:45)

Mac (2017-05-03 13:09:52)

O i Strzałka Beata idzie z Olszówką. Popiera widać jego zachowanie. Zapytała go gdzie zdawał prawo jazdy? Przypomniał już sobie?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Polska pod krzyżem. Biłgoraj łączył się w modlitwie z ogólnopolską akcją organizowaną we Włocławsku (FOTO)

-Jesteśmy chrześcijanami, ludźmi nadziei i znamy siłę modlitwy....

Senioriada nad Zalewem w Biszczy (FOTO)

Seniorzy z Zamojszczyzny uczestniczyli w wydarzeniu sportowo...

80. rocznica bombardowania Frampola. Uroczystości patriotyczno - religijne z udziałem Premiera (AUDIO, FOTO, VIDEO)

13 września 1939 roku, niemieckie Luftwaffe zbombardowało Frampol....

Minister uchylił decyzję Wojewody w sprawie pomnika Józefa Dechnika

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uchylił decyzję Wojewody...

Biłgoraj. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej (FOTO)

W Biłgoraju odbyły się powiatowe uroczystości związane z 80. rocznicą...

PSL domyka listy wyborcze. Z naszego Powiatu kandydować mają Genowefa Tokarska i Wiesław Różyński (AUDIO)

Polskie Stronnictwo Ludowe podpisało porozumienie z Kukiz15....

Ogłoszenia