Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Bieg "Tropem Wilczym". Setki mieszańców Ziemi Biłgorajskiej na ulicach Biłgoraja (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2019-03-03 14:36:34 (czytane: 5015)

Ponad 300 osób, w większości dzieci i młodzież, uczniowie biłgorajskich szkół - wzięło udział w kolejnej edycji „Tropem Wilczym. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Uczestnicy przebiegli symboliczny dystans 1963 metrów, nawiązując w ten sposób do śmierci ostatniego żołnierza podziemia antykomunistycznego "Lalka".

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajKażdy z uczestników otrzymał pakiet startowy, w tym koszulkę z wizerunkiem "Wyklętego", a po biegu pamiątkowy medal. Organizatorzy przygotowali także ciepły poczęstunek oraz występy artystyczne o tematyce patriotycznej. -Biłgoraj już po raz kolejny włącza się w tą piękną ogólnopolską akcję, żeby uczcić naszych bohaterów, tych którzy oddali swoje życie za wolną Polskę, którzy byli nieugięci. Za swą miłość do Ojczyzny, za życie według Bożych Przykazań, za wierność żołnierskiej przysiędze i umiłowaniu wolności przyszło im zapłacić najwyższą cenę, nie tylko byli torturowani i mordowani w kaźniach NKWD i UB, ale oczerniano ich, plamiono honor oraz chciano wymazać z pamięci i kart historii. Ten Bieg ma ich nie tylko uczcić, ale przywracać im pamięć i należne w społeczeństwie miejsce. To także pokazanie młodym ludziom ideałów i etosu "Niezłomnych", którymi żyli i dla których ginęli. To przesłanie mieści się w zawołaniu Bóg - Honor - Ojczyzna - mówi w rozmowie z bilgoraj.com.pl Starosta Biłgorajski, Andrzej Szarlip.

W Biegu "Tropem Wilczym" większość stanowiło młode pokolenie, w tym kilkudziesięciu uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej. -Wychowanie patriotyczne stanowi istotny element w procesie dydaktyczno - wychowawczym Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej W Biłgoraju, o czym świadczy między innymi tak liczna grupa uczniów i nauczycieli, którzy brali udział w Biegu upamiętniającym "Żołnierzy Wyklętych". Młodzież naszej szkoły w ten sposób uczestniczy w sztafecie pokoleniowej, buduje etos Armii Krajowej i naszych Bohaterów Niezłomnych. chcemy przykazywać tę pamięć kolejnym pokoleniom. Dzień ten jest także okazją do przypomnienia sylwetek "Wyklętych", ich tragicznych losów i niezłomnych postaw w walce o niepodległość naszej Ojczyzny - zauważa w rozmowie z naszym Portalem, wychowawca i nauczyciel Mirosław Późniak.

rcez_tropem_wilczym.JPG

W wydarzeniu uczestniczyli także strażacy z OSP, a także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak informuje szeregowy Dariusz Bednarz z 254 Kompanii Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej, "Terytorialsów" nie mogło zabraknąć. -Dzisiejszy Bieg związany jest nierozerwalnie z Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" i kultywowaniem pamięci o podziemiu antykomunistycznym. My jako żołnierze Wojska Polskiego, jesteśmy spadkobiercami Armii Krajowej i tych wszystkich niepodległościowych organizacji wojskowych, które walczyły o suwerenność Polski. Więc niejako spłacamy dług jaki winniśmy tym, którzy nie szczędzili krwi walcząc o Ojczyznę, a nawet nie mają swych grobów. W ten symboliczny sposób oddajemy im cześć. Ponadto patronami naszych brygad są "Żołnierze Wyklęci", a naszej major Hieronim Dekutowski ps. Zapora. Mamy obowiązek i powinność moralną w takie wydarzenia się włączać - dodaje Bednarz.

Reklama.

Wśród uczestników, byli także członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej WIR. Katarzyna Nizio, sanitariuszka w "WIRze" zwraca uwagę na osobę Konrada Bartoszewskiego ps. Wir, który Grupie rekonstrukcyjnej patronuje. -To żołnierz Wojska Polskiego, Armii Krajowej i "Żołnierz Niezłomny", człowiek który poświęcił się dla tej ziemi, dla tego skrawka Polski. Biegnąc dziś jemu także oddajemy hołd, to dla nas bardzo ważne wydarzenie. "Żołnierze Wyklęci" mieli być wymazani z pamięci i myślę, że mieli świadomość, że prawda o nich będzie zakłamywana, ale mieli też nadzieję, że ktoś po latach, tak jak my w 2019 roku będzie ich wspominał, i ten bieg jest taką iskierką pamięci, to nasz obowiązek - przyznaje.

tropem_wilczym.JPG

-Przebiegliśmy dziś 1963 metrów, to dla nas niewielki wysiłek, ale ten trud pokazuje ile musieli przejść "Żołnierze Wyklęci", zmuszeni byli do opuszczenia rodzin, życia w lesie, ciągłej walki o życie. Ich poświęcenie, ich ofiara to dziś wolna Polska, to możliwość realizowania przez nas swych planów i marzeń - przyznaje uczestniczka, Ewa Bielak. -Ja się bardzo cieszę, że w Biłgoraju aż tyle osób zdecydowało się uczestniczyć w tym biegu. Widzę bardzo wielu młodych ludzi, to bardzo budujące, bo rzeczywiście wśród młodego pokolenia budzi się myśl kontynuacji ideałów "Żołnierzy Niezłomnych". To bardzo dobrze świadczy o rodzicach i wychowawcach i pozwala z optymizmem spojrzeć w przyszłość naszej Ojczyzny. Ideały Polskiego Państwa podziemnego przetrwały i mają swych kontynuatorów - to przesłanie dzisiejszego biegu - dodaje Starosta Szarlip.

wot_tropem_wilczym.JPG

Łukasz Rosołowski przyznaje, że wychowanie patriotyczne wyniósł z domu i na tej uroczystości nie mogło go zabraknąć. -Mój pradziadek walczył w wojnie 1920 roku i miłość do Ojczyzny przekazywał kolejnym pokoleniom. Dziś  wspominając tych, którzy za wolną Polskę zginęli spełniam patriotyczny obowiązek - przyznaje. "Tropem Wilczym 2019" to nie tylko sportowe wydarzenie kulturalno - historyczne. To również wielka akcja zbierania funduszy na cele ratowania zdrowia najmłodszych.

tropem_wilczym_1.JPG

-Beneficjentami finansowej zbiórki towarzyszącej biegowi we wszystkich miejscach, gdzie on wystartował są dzieci pilnie potrzebujące pomocy. Z inicjatywy Fundacji Wolność i Demokracja z siedzibą Warszawie podczas tegorocznej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym pobiegniemy dla Małgosi i Bartka - dzieci, których los przykro doświadcza każdego dnia, a wsparcie finansowe jest niezbędne, by mogły żyć - informuje koordynatorka biegu w Biłgoraju, Beata Strzałka.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 248

Tagi: bieg tropem wilczym   biłgoraj   narodowy dzień pamięci żołnierzy wyklętych   zołnierze wyklęci biłgoraj

Zobacz także

Festiwal Kultur - atrakcje i zasady uczestnictwa

Dodane: 2020-08-05 11:27 - Komentarze  (2)  czytane (188)

TAGI: festiwal kultur, biłgoraj, jarmark sitarski, biłgorajskie centrum kulturyKomentarze (17)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.216.134.176

Kola (2019-03-04 20:24:44)

Tylko się modlić - Boże nie pozwól zniszczyć Polski - od mądrych Polaków!

do ...... (2019-03-04 09:22:11) (2019-03-04 13:39:47)

Komentarz haniebny i podły. Uczestnictwo dobrowolne nikt nikogo do niczego nie przymuszał, bo jaki to miałoby sens. Za nim wrzucisz coś brudnego do internetu zastanów się czy to nie obraża uczestników pięknego wydarzenia ?

Biegacz (2019-03-04 12:36:30)

reklamują się za darmo niebieskie szaliki sekta Furlepy.

...... (2019-03-04 09:22:11)

W szkołach dyrektywa jak za komuny na 1 Maja wytypować obowiązkowo uczniów na bieg.Makabra

Oli do Mariusza (2019-03-04 09:04:16)

Kto promował się kosztem biegu?

Biłgorajanin (2019-03-04 08:09:20)

Wszystkim uczestnikom oraz tym, którzy przyczynili się nawet w najmniejszym stopniu do upamiętnienia bohaterów walk o niepodległość Rzeczpospolitej bęz względu na wygląd i przekonania serdecznie dziękuję !!!

Mariusz (2019-03-04 06:48:06)

Do Mac, jeśli ktoś przyszedł coś robić i pomagać przy organizowaniu, a nie tylko stać i się lansować jak osoby, ktore nie przyłożyły ręki do organizacji, a chciały się wypromować kosztem biegu to może się ubierac jak mu tylko będzie wygodnie. Brawa dla organizatorów i oby więcej takich inicjatyw!

Starszy Pan (2019-03-04 06:39:31)

Jestem zbudowany postawą rodziców, dzieci i młodzieży. Rośnie nam pięknie młode pokolenie ! Dziękuję .

Ja (2019-03-04 00:18:21)

No właśnie co robi Zenek ?

Zenek komu salutujesz? (2019-03-03 21:25:20)

Mac (2019-03-03 20:50:13)

Strzałka etatowy członek zarządu w jeansach w niedziele? Na bieg można ubrać się na sportowo. Do wręczania medali to raczej wypada ubrać się porządnie.

(2019-03-03 20:43:58)

Michał dzisiaj się pokazałeś i się chwalisz? Czym?

Cześć i chwała Bohaterom ! (2019-03-03 18:29:44)

Oj weź (2019-03-03 17:11:13)

Michał Furlepa daruj sobie te żenujace wpisy. Chwalą nas.... ja ich a oni nas. ;)

K. (2019-03-03 16:48:03)

Fajny bieg. Ale mało mieszkańców Biłgoraja. No i gdzie burmistrz Rosłan?

(2019-03-03 16:42:04)

Brawo pan Furlepa i jego szkółka piłkarska. Jedyna szkółka co pojawiła się na biegu.

Biegnący (2019-03-03 16:02:08)

Nie przesadzajmy. Sporo ludzi ale nie 300 osób.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Biłgorajanie ruszyli na pątniczy szlak do Jasnogórskiej Matki (FOTO, AUDIO)

Dziś na pielgrzymi szlak XXXVIII Pieszej Pielgrzymka Zamojsko...

265. rocznica urodzin generała Dąbrowskiego i 200-lecie wystawienia mu w Biłgoraju pamiętnikowej tablicy (FOTO)

Mieszkańcy Biłgoraja oddali cześć generałowi Janowi Henrykowi...

Biłgorajski Cross Duathlon 2020 (FOTO, WYNIKI)

64 zawodników z Polski wystartowało dziś w Biłgorajskim Cross...

Zmiany we władzach biłgorajskiego Sanepidu. Jest nowy Powiatowy Inspektor Sanitarny

Mariusz Gut został dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia