Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Biblioteka w Tarnogrodzie po remoncie. Doskonałe połączenie tradycji budynku z trendami XXI wieku (FOTO)

Dodał: red Data: 2021-11-25 12:16:30 (czytane: 3790)

Całość kosztowała około 6 mln zł, w tym 5 mln zł to środki zewnętrzne. Zakończył się remont Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie. Obiekt nie jest jeszcze otwarty dla wszystkich, my jednak mieliśmy możliwość zobaczenia efektu końcowego. Zachwycił nas, stąd chcemy się tym zachwytem z Państwem podzielić.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgorajbiblioteka_tarnogrod_remont__3_.JPG

Tarnogrodzka biblioteka ulokowana jest w historycznym budynku, który jest świadkiem ponad 150-letnie historii miasta. Synagoga w Tarnogrodzie, bo o niej mowa, znajduje się nieopodal tarnogrodzkiego rynku, tuż obok magistratu kilkadziesiąt metrów od głównej ulicy. Została zbudowana w 1686 roku, na mocy przywileju ordynata Marcina Zamoyskiego. Na początku XIX wieku przeprowadzono gruntowny remont synagogi, a do ściany zachodniej dobudowano pomieszczenia, w których na parterze mieścił się przedsionek, a na piętrze babiniec. Podczas II wojny światowej, hitlerowcy zdewastowali synagogę i urządzili w niej stajnię dla koni. Rozebrano również mieszczącą się z północnej strony, parterową przybudówkę, mieszczącą babiniec. Po zakończeniu wojny budynek synagogi służył jako magazyn. W latach 1985 - 1990 przeprowadzono gruntowny remont budynku, dostosowując go dla potrzeb biblioteki.

Ten właśnie budynek jest dziś siedzią Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie, po remoncie łączy tradycję, historię i wspaniałą architekturę z wymogami XXI wieku. Na parterze i antresoli budynku zgromadzony jest księgozbiór, znalazło się miejsce na salę konferencyjna i księgozbiór podręczny, kiosk multimedialny z historią Tarnogrodu i biblioteki, miejscem na spotkania autorskie, prezentację zbirów Regionalnej Izby Pamięci oraz Muzeum Nożyczek. Ogromną przestrzeń dopełniły stylowe meble, zachowanie oryginalnych elementów, specjalne wykonane podłogi oraz detale i pełne dostosowanie dla osób niepełnosprawnych. Jak zaznacza Joanna Puchacz, dyrektor Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie, do wykonania jest jeszcze sporo detali i montaż m. in. huśtawki dla dzieci czy specjalnego żyrandola.

biblioteka_tarnogrod_remont__1_.JPG

-Dotrzeć mają także specjalne gabloty, w których prezentowane będą nożyczki oraz eksponaty Regionalnej Izby Pamięci czy specjalne tablety, które pozwolą szybciej przeszukać księgozbiór. A mamy się w tym temacie czym poszczycić, w naszych zbiorach jest około 24 tys. książek. Cały czas wzbogacamy księgozbiór o nowości wydawnicze. Organizujemy Dyskusyjny Klub Książki czy spotkania autorskie. Chcemy by biblioteka nie tylko kojarzyła się z wypożyczaniem książek ale z miejscem rozwoju, odpoczynku, relaksu nauki, aktywnego i miłego spędzenia wolnego czasu. Stąd obok książek mamy odpowiednie oświetlenie, pufy, kanapy, siedziska, specjalnie zagospodarowane "kąty", gdzie można przysiąść i oddać się czytaniu książek - podkreśla. Byliśmy na miejscu i efekt remontu robi niesamowite wrażenie, po prostu nie sposób obejść antresoli by się spojrzeć na dół, nie sposób być na parterze by nie kierować wzroku ku antresoli. Całość - dzięki dużym oknom, białym regałom i minimalistycznemu wystrojowi - sprawia wrażenie niezwykłej przestrzeni. Do tego dochodzą zdobycze techniki, które placówkę wprowadzają w XXI wiek.

-Zależało nam na tym, by biblioteka łączyła w sobie tradycję i była obiektem jutra. Zachowując w oryginale ważne elementy budynku, w tym portal wejściowy, odkute fragmenty ścian czy podłogi oraz aron ha-kodes pokazuje historię budynku. Odnowiona została elewacja, nowe okna, właściwie wszystko prócz dachu i wspomnianych detali. "Przenieśliśmy" budynek do współczesności zachowując klimat, ducha i historię. Po otwarciu będzie to najpiękniejsze miejsce w Tarnogrodzie, miejsce - obok Tarnogrodzkiego Domu Kultury, czy zabytkowych świątyń - które będzie naszą chlubą. Całkowita wartość inwestycji to 6 mln zł, w tym środki zewnętrzne to 5 mln zł - podkreśla burmistrz Paweł Dec.

biblioteka_tarnogrod_remont__2_.JPG

-Do tej pory odwiedzali nas nie tylko czytelnicy ale i turyści nie tylko z Polski ale z całego świata, którzy odwiedzali Regionalną Izbę Pamięci czy Muzeum Nożyczek. Były wycieczki tych, którzy chcieli zobaczyć sam budynek danej synagogi, zapoznać się z materiałami dotyczącymi historii Tarnogrodu czy jego wielokulturowości. Jesteśmy pewni, że po oficjalnym oddaniu budynku i jego otwarciu dla wszystkich, jeszcze więcej osób do nas zajrzy, a biblioteka będzie doskonałą promocją całej gminy - dodaje dyrektor Puchacz. Specjalne miejsce przygotowano dla miłośników prasy codziennej ale także i dla najmłodszych. Do tego kącika dojechać ma specjalna multimedialna podłoga, a niebawem także zamontowana zostanie specjalna huśtawka. Ogromne wrażenie robi także przeszklona podłoga, która z antresoli pozwala dostrzec co dzieje się na parterze i dosłania oryginalny aron ha-kodes.

Biblioteka jest kolejną dużą inwestycją zrealizowaną w Tarnogrodzie. Otwarty został zmodernizowany Tarnogrodzki Ośrodek Kultury i plac przed nim. Władze chcą także przeprowadzić renowację drugiej części rynku.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 106

Tagi: biblioteka publiczna w tarnogrodzie   remont biblioteki w tarnogrodzie   synagoga w tarnogrodzie   gmina tarnogród

Zobacz także

Władze województwa planują wykonanie mikroprogów na ulicy Poniatowskiego

Dodane: 2022-01-18 13:53 - Komentarze  (30)  czytane (1210)

TAGI: biłgoraj, progi zwalniające, unica józefa poniatowskiego, marcin adam muraKomentarze (15)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.153.100.128

Neo (2021-12-25 13:55:16)

Kultura to nie jest niepotrzebny luksus. Jest bardzo dużo osób w Tarnogrodzie dla których jest ważniejsza niż remont drogi Panie Pawle. Przypomnę że, to pierwsze poważne inwestycje w Tarnogrodzie w kulturę od kilkudziesięciu lat. My też płacimy podatki i też mamy prawo oczekiwać że zostaną one wykorzystane na rzeczy istotne dla nas.

Do JA (2021-11-28 14:47:40)

Ale 5 mln nie zostało pozyskane ze środków Ministra Kultury. Proszę nie kłamać i wprowadzać w błąd. Rozrzutność to cecha charakterystyczna tej władzy.

gratulacje (2021-11-26 17:36:57)

piękna perełka Tarnogrodu

JA (2021-11-26 10:59:49)

Do wszystkich " ekspertów " budowlańców....
Artykuły czytamy ze zrozumieniem !
5 mln zł. zostało pozyskane z środków ministra kultury .
Ministerstwo Kultury NIE finansuje budowy chodników i basenów!!!
Świetnie wykorzystane pieniądze . Brawo !

Anna (2021-11-26 09:48:33)

Bardzo duży wydatek i ciekawe ile dorosłych i dzieci będzie korzystać,
za tą kwotę mógłby być przy szkole basen i na pewno wszyscy by korzystali, a tak muszę wozić dziecko do Leżajska albo już wole te chodniki też wszyscy korzystają.
Dla mnie to ogromne pieniądze wydane lekką ręką na bibliotekę z której korzysta i korzystać będzie garstka osób.

Ewa (2021-11-26 09:34:05)

Najwięcej jak zwykle do powiedzenia mają osoby ""nic nie wiem więc się wypowiem".
Środki pozyskuje się na konkretny cel z konkretnych programów. Kluczem w tej sytuacji jest to, że Synagoga jest zabytkiem, więc udało pozyskać się ogromne pieniądze na ten konkretny cel, a nie na chodniki.

Do tarnogrodzianin (2021-11-26 08:17:53)

Chodniki na wioskach są ważne. Miejmy nadzieję,że w najbliższym czasie będzie możliwość polepszania infrastruktury w całej gminie.

Jan (2021-11-26 08:16:33)

Marmury, okna z drewna orientalnego, żyrandole po 40 tyś., płytki na zamówienie... A to wszystko na poczet zadłużenia mieszkańców na dekady. Prywatne fanaberie finansowane z publicznych pieniędzy. Wstyd!

(2021-11-26 04:34:24)

Słusznie i efektownie, gratulacje.

tarnogrodzianin (2021-11-25 21:15:17)

Niestety wszystkim nie dogodzi.Zawsze się znajdzie ktoś co mu się nie spodoba.Dobrze,że jest takie miejsce którego nie będziemy się wstydzić.I przed turystami i przed mieszkańcami.I wolę synagogę niż chodniki na wioskach.

jestem w szkoku (2021-11-25 18:01:39)

super wykonana inwestycja i z pomysłem i z klasą i smakiem, brawo

Ika (2021-11-25 17:49:01)

Ciekawie i ładnie.

Qwert (2021-11-25 16:41:04)

Dobrze wydane pieniądze!!! Tu nie ma żadnych luksusów. Oby więcej takich innowacyjnych inwestycji w Tarnogrodzie.

Qwert (2021-11-25 16:40:45)

Dobrze wydane pieniądze!!! Tu nie ma żadnych luksusów. Oby więcej takich innowacyjnych inwestycji w Tarnogrodzie.

Paweł (2021-11-25 14:07:56)

6 mln? Ile chodników na wioskach by powstało albo dróg w Tarnogrodzie za ta kwotę. Już widzę te tłumy szturmujące synagogę. Drogi na osiedlach mieszkalnych mają stan gorszy niż wygony na polach, a topi się pieniądze w niepotrzebne luksusy.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe KE Elżbieta Pyszniak - rozliczenia podatkowe, rozliczenia roczne, księgowość

Ul. Przemysłowa 36, 23-400 Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Ruszyło sztuczne lodowisko

Od środy (19 stycznia br.) od godziny 15.00 rozpoczął się nowy...

Nowe wozy dla OSP. Wśród jednostek, które jej otrzymają są te z naszego powiatu

Jak informuje polski serwis pożarniczy "Remiza", wiceminister...

Dane statystyczne dotyczące rejestrów Urzędu Stanu Cywilnego w Biłgoraju

Mniej urodzeń, więcej zgonów, więcej małżeństw, w tym tych konkordatowych...

Koncert kolęd w wykonaniu Oli i Ali Tracz (FOTO, VIDEO)

W kościele św. Jana Pawła II odbył się dziś koncert kolęd w wykonaniu...

SM Łada składa petycje do Urzędu Regulacji Energetyki Cieplnej. Chodzi o podwyżki

Do prezesa Urzędu Energetyki Cieplnej, Rafała Gawina, petycje...

W Łukowej nie będzie starych panien

26 grudnia br. w tzw. "Kolędę" czyli drugi dzień świąt Bożego...

Ogłoszenia