Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Bezsilność Miłości?

Dodał: red Data: 2021-03-06 22:29:17 (czytane: 964)

Bóg okazuje swoją siłę w ludzkiej słabości. Poprzez pozorną niemoc swojej miłości, która idzie na śmierć przezwycięża wszelkie zło i daje nam nowe i wieczne życie.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii według Świętego Jana (J 2, 13 - 25):
Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus przybył do Jerozolimy. W świątyni zastał siedzących za stołami bankierów oraz tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie. Wówczas, sporządziwszy sobie bicz ze sznurów, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: «Zabierzcie to stąd i z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!» Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: «Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie».
W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: «Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?» Jezus dał im taką odpowiedź: «Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzy dni wzniosę ją na nowo».
Powiedzieli do Niego Żydzi: «Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?».
On zaś mówił o świątyni swego ciała. Gdy zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus.
Kiedy zaś przebywał w Jerozolimie w czasie Paschy, w dniu świątecznym, wielu uwierzyło w Jego imię, widząc znaki, które czynił. Jezus natomiast nie zawierzał im samego siebie, bo wszystkich znał i nie potrzebował niczyjego świadectwa o człowieku. Sam bowiem wiedział, co jest w człowieku
.

jezus.jpg

Komentarz do Ewangelii:
Jakie wrażenie wywiera na nas Ewangelia, którą właśnie przeczytaliśmy? Jezus Chrystus zachowuje się w sposób, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni. To nie Jego łagodność, tak często okazywana grzesznikom i błądzącym, a która nie przejawia się w wypędzaniu kupców ze Świątyni, kiedy ogarnął Go święty gniew i gorliwość o Dom Pański. To może nie pasować do obrazu Jezusa Chrystusa, jaki zwykle mamy w naszym umyśle.

Mimo to ważne jest, aby widzieć również tę stronę osobowości Jezusa. Ten sam Zbawiciel, tak pełen miłości i współczucia dla potrzebujących i chorych, jak również dla grzeszników, interweniuje z mocą przeciwko profanacji Domu Bożego. Jest to Świątynia Boża, Dom Modlitwy, Który kupcy przez swoją chciwość i niesprawiedliwość zamienili w jaskinię zbójców. To nie ludzka cześć i godność Jezusa zostały naruszone - zniósłby to z miłością, jak dowodzą jego cierpienia i śmierć na krzyżu – ale została zlekceważona świętość Domu Bożego.

Te działania Jezusa stały się przeszkodą dla niektórych Żydów. Wyczuwali, że miał rację wypędzając kupców ze świątyni, ale zapytali go: „Jaki znak uczynisz nam na dowód, że możesz to zrobić”? Wymagali dowodu Jego boskiej legitymizacji lub autorytetu. A Jezus był gotów dać im te akredytacje. Jednak w inny sposób niż się spodziewali: mianowicie, w zawoalowany, obrazowy sposób mówił o Świątyni, Którą mieli zburzyć i Którą podniesie ponownie w trzy dni.

Obecni Go nie rozumieli; ale możemy powiedzieć: odkąd Jezus Chrystus umarł na krzyżu i zmartwychwstał, stara Świątynia Jerozolimska straciła swoje prawa. W Jezusie Chrystusie Bóg założył nową „Świątynię”. W ukrzyżowanym i zmartwychwstałym ciele Chrystusa znajduje się ostateczne miejsce spotkania stworzenia z Bogiem. Kto chce spotkać Boga, może „spojrzeć w górę” na Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego.

Na tym właśnie polega ukryta mądrość Boża, która w oczach świata jawi się jako głupota. Bóg okazuje swoją siłę w ludzkiej słabości. Poprzez pozorną niemoc swojej miłości, która idzie na śmierć przezwycięża wszelkie zło i daje nam nowe i wieczne życie.

Ukrzyżowany i Zmartwychwstały Pan jest obecny w Najświętszej Eucharystii ze swoim uwielbionym Ciałem. Oto nowe miejsce spotkania Boga: Pan jest z nami w postaci Chleba i Wina. Wraz z Nim tworzymy wspólnotę w jednym tajemniczym „Ciele” Kościoła. Bóg zbliżył się do nas, ponieważ jako Osoba stał się jednym z nas. Otrzymał ciało, w którym został ukrzyżowany i zmartwychwstał za nas, ponieważ Maryja, Dziewica, była gotowa do współpracy w tym dziele poprzez Ducha Świętego.

Prawda o Bogu i człowieku jaśnieje w Jezusie Chrystusie, Który jest naszym Pośrednikiem w relacji z Ojcem Niebieskim. Każdy w głębi serca tęskni za szczęściem, które nie ginie i zawiera pełnię dobra. Człowiek może osiągnąć i odnaleźć to szczęście tylko w Bogu. Oczywiście wielu jest takich, którzy wierzą, że dążąc do dóbr materialnych lub przyjemności zmysłowych, do władzy i wpływu, honoru i uznania, znajdą to, czego pragną. Tutaj sam Bóg wskazuje nam dobrą drogę w swoim objawieniu: Bóg bowiem objawił się nam z miłością przez swego Syna Jezusa Chrystusa. On jest Drogą, Prawdą i Życiem. Tylko w Nim znajdujemy zbawienie.

Mamy odwagę i zaufanie, nawet jeśli ciągle nam się nie udaje. Liczy się dążenie do dobrego, gdzie kluczowa jest dobra wola. Boża miłość umacnia nas w tym. Prośmy szczególnie świętych o ich wstawiennictwo. Najświętsza Maryja Panna, która sama była bezgrzeszna, jest ucieczką wszystkich grzeszników i Matką Miłosierdzia, ponownie zaufajmy Jej pełnej miłości macierzyńskiej pomocy. Wtedy nasza życiowa ścieżka z pewnością pewnego dnia osiągnie wieczny cel, który przygotowała dla nas Boża miłość w niebie.

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: komentarz do ewangelii   wielki post   kościół katolicki   ks. sławomir korona

Zobacz także

Boże Miłosierdzie

Dodane: 2021-04-10 21:25 - Komentarze  (1)  czytane (663)

TAGI: niedziela miłosierdzia bożego, wielkanoc, jezus miłosierny, ks. sławomir koronaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.237.20.246

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Zebranie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z epidemią koronawirusa

Miliony pozyskane na kształcenie zawodowe

Z budżetu powiatu 130 tys. zł wsparcia dla jednostek OSP

Ku czci Żołnierzy Wyklętych

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konrad Berdzik zbiera na protezę bioniczną

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Covid-19: podsumowanie marca

Przez cały marzec, będziemy na bieżąco informować Państwa o nowych przepadkach zachorowań na koronawirusa. Publikować będziemy najnowsze...