Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Bezpieczny maluch

Dodał: red Data: 2019-10-29 18:30:44 (czytane: 2709)

W biłgorajskim szpitalu przeprowadzone zostały warsztaty i zajęcia w ramach ogólnopolskiej kampanii "Bezpieczny maluch". To akcja skierowana do kobiet w ciąży i rodziców małych dzieci mająca na celu edukację z zakresu bezpieczeństwa i zdrowego rozwoju dziecka.Tematem przewodnim spotkania były warsztaty dotyczący udzielania pierwszej pomocy małemu dziecku oraz kobiecie w ciąży prowadzony przez wykwalifikowanego ratownika medycznego. -Akcja jest skierowana do kobiet w wiązy i ich partnerów życiowych i ma na celu edukację w kwestii prewencji i zapobiegania niebezpiecznym zdarzeniom oraz udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłych zdarzeń. Będąc pierwszymi na miejscu zdarzenia rodzice mają największe szanse udzielenia pierwszej pomocy przed przybyciem profesjonalnych ratowników. To ich działanie jest kluczowe, my edukujemy jak prawidłowo te czynności podjąć, jak zachować zimną krew w takiej sytuacji i jak prawidłowo wezwać pomoc i opisać stan dziecka. Te kluczowe działania są najważniejsze dla przeżycia dziecka - przyznaje w rozmowie z bilgoraj.com.pl, Piotr Piotrowski, instruktor pierwszej pomocy medycznej.

Tematami towarzyszącymi są informacje z zakresu karmienia piersią, pielęgnacji skóry matki i dziecka, zabezpieczenie przyszłości dziecka. -Największe obawy, a co za tym idzie problemy mają mamy, którym urodziło się pierwsze dziecko. Jeśli do tego nie chodziły do szkoły rodzenia, wiedza jest tym mniejsza. Dotyczy to zarówno odpowiedniego i właściwego trzymania noworodka, jego pielęgnacji czy karmienia piersią. Zarówno na oddziale jak i podczas takich szkoleń staramy się przekazywać wiedzę, uspokajać i przedstawić dobre praktyki - wyjaśnia Grażyna Szymanik, położna koordynująca szpitala w Biłgoraju.

bezpieczny_maluch.JPG

Poza warsztatem z pierwszej pomocy na rodziców czekała także "porcja wiedzy" dotycząca bezpiecznego transportu niemowląt i małych dzieci. W trakcie warsztatu przyszli rodzice dowiedzieli się jak wybrać bezpieczny fotelik dla swojego dziecka, jak prawidłowo go zamontować w samochodzie oraz jak zapiąć dziecko w foteliku zapewniając mu maksimum bezpieczeństwa i komfortu.

Podczas wydarzenia było także spotkanie z przedstawicielką Polskiego Banku Komórek Macierzystych. -Krew pępowinowa jest bogatym źródłem krwiotwórczych komórek macierzystych dającym początek komórkom krwi. Zabezpieczone komórki macierzyste mogą być wykorzystane zarówno w leczeniu dziecka, od którego zostały pozyskane, jak i jego rodzeństwa. 80 chorób onkologicznych i hematologicznych jest leczonych przeszczepieniem komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Komórki macierzyste ze sznura pępowinowego są szeroko stosowane w rekonstrukcji neuronów, stawów i kości - mówiła Agnieszka Guz - Mordowska, starszy konsultant medyczny Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Reklama.

Każda mama uczestnicząca w warsztatach otrzyma podręcznik Bezpiecznego Malucha, który zawiera schematy postępowania w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń.

/ilgoraj.com.pl/

Tagi: bezpieczny maluch   szpital w biłgoraju   pierwsza pomoc kobiecie w ciąży   pierwsza pomoc przedmedyczna

Zobacz także

Burmistrz Biłgoraja zakończył kwarantannę

Dodane: 2020-09-26 21:18 - Komentarze  (6)  czytane (575)

TAGI: koronawirus, janusz rosłan, kwarantanna, biłgorajKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.234.143.26

mieszkaniec (2019-10-29 19:20:42)

Tylko szkoda że we wspaniałym szpitalu brak jest oddziału pediatrycznego.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Biłgoraj uczcił ofiary sowieckiej agresji na Polskę

Powiatowe święto plonów

I Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

Przygotowanie szkół powiatowych do nowego roku szkolnego w stanie epidemii

Pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego

Koncert Pauliny Mazepy, zakończył tegoroczny piknik ekologiczny w Biłgoraju

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

XII sesja VI kadencji Rady Powiatu w Biłgoraju. Transmisja NA ŻYWO na bilgoraj.com.pl

XII sesja VI kadencji Rady Powiatu w Biłgoraju, odbędzie się w dniu 30 października 2019 roku, o godzinie 16:00 w sali konferencyjnej...