Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Bezpieczne przejścia dla pieszych - projekt do budżetu obywatelskiego na 2018 rok

Dodał: red Data: 2017-12-23 20:26:49 (czytane: 4410)

Realizacja projektu polegać będzie na wybudowaniu w kilku lokalizacjach wyniesionych przejść dla pieszych lub zamontowaniu spowalniających progów wyspowych tzw. poduszek berlińskich.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajSkąd pomysł i dlaczego? Przez ostatnich kilka lat zauważalnie mocno wzrosła ilość samochodów na ulicach naszego miasta. Ten wzrost ma niebagatelne znaczenie i bezpośrednio przekłada się na występowanie wielu negatywnych skutków. Najbardziej uciążliwe skutki dla mieszkańców miasta to między innymi zatory drogowe w godzinach szczytu komunikacyjnego, w tym hałas oraz zanieczyszczenie powietrza oraz zdarzenia drogowe - kolizje i potrącenia pieszych. Naszą uwagę skupiamy właśnie na tych ostatnich. Wierzymy, że realizując nasz projekt przyczynimy się do zmniejszenia zarówno potrąceń jak i ewentualnych skutków tych potrąceń.

wzniesione_przejscia_dla_pieszych__2_.jpg

Realizacja projektu polegać będzie na wybudowaniu w kilku lokalizacjach wyniesionych przejść dla pieszych lub zamontowaniu spowalniających progów wyspowych tzw. poduszek berlińskich. Celem takich zmian jest poprawa bezpieczeństwa pieszych, głównie dzieci oraz osób starszych na najbardziej uczęszczanych przejściach dla pieszych. W ciągu roku szkolnego dzieci w naszym mieście przemierzają setki razy ww.  drogi i ulice, które wiodą do ich szkół. Na ich trasie często znajdują się miejsca bardzo niebezpieczne. Wiadomo wszyscy troszczą się najbardziej o najmłodszych np. organizując akcje edukacyjne, chętnie rozdaje się dzieciom reklamowe odblaski i poucza, jak mają poruszać się po drogach, a służby lubią się tym chwalić w mediach. Tyle, że to wszystko tylko teoria. Takie „puste gadanie” bez realnego wpływu na rzeczywistość. Najwięcej potrąceń pieszych ma miejsce na wyznaczonych przejściach oraz w dzień  - to są statystyki. Trąbienie w kółko o odblaskach, ale jednocześnie pomijając główny problem i przyczynę tych zdarzeń, czyli prędkość, nie dbamy o pieszych tylko obarczamy ich kolejnym obowiązkiem,  który ma znikome wobec faktów znaczenie. Następną bardzo istotną kwestią to stan dróg.

wzniesione_przejscia_dla_pieszych__1_.JPG

Drogi wokół szkół to siatka pułapek, niewidoczne, źle ustawione znaki pionowe lub wytarte na jezdni znaki poziome P-10 (tzw. zebra). Często znaki są niewidoczne bo zasłaniają je nielegalnie zaparkowane samochody co utrudnia obserwację drogi zarówno pieszemu, a kierowcy obserwację okolicy przejścia. O zgrozo zdarzają się sytuację, że kierowcy „parkują” wręcz bezpośrednio na przejściach dla pieszych. Takie zachowania niektórych kierowców to niestety efekt nierzetelnej pracy odpowiednich służb. No niestety musimy nazywać rzeczy po imieniu, bo problem istnieje a przemilczając nie ukryjemy go. Takie zachowanie nigdy nie może być tłumaczone brakiem miejsc do parkowania, a powinno być karane z cała surowością. Z przykrością stwierdzamy, iż te zaniedbania mają często bardzo dramatyczny wpływ na bezpieczeństwo właśnie najmłodszych. Te niefrasobliwe zachowania kierowców oraz braki w infrastrukturze to tylko część problemów. Największym zagrożeniem z jakim mamy niestety do czynienia na naszych drogach, z najgorszym co może sobie wyobrazić rodzic dziecka wychodzącego rano do szkoły - to brawura nieodpowiedzialnych kierowców. Jak to wygląda na naszych ulicach mogą posłużyć statystyki policyjne oraz jakże częste tragiczne doniesienia medialne. Najlepiej jednak to o czym piszemy obrazują badania ogólnopolskie, które również mają przełożenie lokalnie. Z analiz przeprowadzonych na drogach w kraju przez KR BRD (Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego) wynika, że 50 - 70%. kierowców nie przestrzega ograniczeń prędkości na terenach zabudowanych. Nawet 55 proc. z tych kierowców przekracza dopuszczalną prędkość o ponad 20 kmh. A właśnie - jak podaje Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - uderzenie w człowieka z prędkością przekraczającą 50 km/h w 90% kończy się śmiercią przechodnia. Dlatego tak ważnym jest, aby w miejscach szczególnie uczęszczanych przez pieszych zastosować fizyczne urządzenia uspokajania ruchu.

Reklama.

Potrzebę zastosowania urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego rozumieją też osoby starsze. Zauważmy, że piesi to nie tylko ludzie młodzi, silni i sprytni, ale też osoby starsze często nie do końca sprawne ruchowo, niedowidzące, niedosłyszące dla których poruszanie się po mieście może stanowić problem, a wyjście z domu do sklepu czy do apteki jest olbrzymim wyzwaniem. Jesteśmy przekonani, że tylko infrastrukturalne elementy BRD przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa pieszych. Urządzenia te wymuszają na kierujących zredukowanie prędkości w okolicach przejść, co daje możliwość pieszym bezpiecznego pokonania jezdni.

Wyprzedzając pytania i wątpliwości, kilka słów wyjaśnień. Urządzenia te to nie są typowe progi spotykane często na naszych osiedlowych uliczkach. Progi wyspowe są na tyle wąskie, że umożliwiają przejazd autobusom czy ciężarówkom bez powodowania drgań i wstrząsów odczuwalnych dla mieszkańców, ale na tyle szerokie, że samochody osobowe muszą zwalniać do zdanej, konstrukcją tego progu, prędkości np. 30kmh. Progi, które są stosowane dotychczas przez zarządców dróg w naszym mieście to przeżytek z lat 70 ubiegłego wieku i o ile stosowanie ich może mieć sens na małych osiedlowych uliczkach to ich stosowanie w innych miejscach oczywiście jest niezasadne. To te stare progi są źle przyjmowane przez kierowców i rowerzystów, aby je pokonać należy zwolnić do prędkości pieszego. Faktycznie powodują nadmierny hałas oraz budzą kontrowersje. Natomiast progi wyspowe wszędzie tam gdzie się je stosuje spełniają znakomicie swoje funkcje i są jak  najbardziej akceptowalne przez wszystkich uczestników ruchu.

Elementy uspokajające ruch mają być zainstalowane na przejściach dla pieszych na ulicach przebiegających przez tereny intensywnej zabudowy mieszkaniowej, ale też tam, gdzie występuje duży ruch pieszych, głównie okolice szkół. Większość wytypowanych PdP to miejsca na których w ostatnim czasie doszło do tragicznych potrąceń pieszych, lub dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. np. wyprzedzanie przed przejściem lub też często dochodzi do nadmiernego przekraczania dozwolonej prędkości przez kierujących samochodami. Do typowania miejsc posłużyliśmy się Krajową Mapą Zagrożeń oraz sugestiami mieszkańców z tych okolic. Dzięki elementom uspokajającym ruch kierowcy będą zmuszeni do dostosowania się do istniejącej organizacji ruchu, czyli przejazdu w tych miejscach z bezpiecznymi prędkościami. Stosowanie wyniesionych przejść dla pieszych i progów wsypowych to jedno z najlepszych, skutecznych i najtańszych rozwiązań wpływających na zmniejszanie się liczby wypadków i kolizji, przy równoczesnym organizowaniu ruchu samochodowego w taki sposób, by był on akceptowalny przez mieszkańców. Stwierdzamy, że tylko bezpieczne prędkości wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo użytkowników dróg, głównie tych niezmotoryzowanych, oraz poprawiają jakość życia wszystkich mieszkańców.

Uważam, że mieszkańcy zasługują na to, aby w swoim mieście czuć się bezpiecznie. A z rozwiązania powyższego skorzystają też kierowcy ponieważ spokojna jazda, to mniejszy stres i mniejsze ryzyko wypadku oraz potrąceń, również bardziej płynny i przewidywalny ruch pojazdów, co w sposób oczywisty przekłada się na jakość poruszania się po mieście. Zapraszam do odwiedzania naszej strony na Facebook'u, gdzie będziemy systematycznie zamieszczać informacje dotyczące projektu. Już dzisiaj zapraszamy gorąco do oddania swojego głosu na nasz projekt w głosowaniu w dniach 15 luty - 15 marzec 2018 roku.

Korzystając z okazji chciałbym życzyć wszystkim czytelnikom Wesołych Świąt i bezpiecznej drogi.

/Leszek Grabowski współautor wniosku do Budżetu Obywatelskiego 2018 - Bezpieczne Przejścia dla Pieszych/

Tagi: wyniesione przejścia dla pieszych   budżet obywatelski   leszek grabowski   progi spowalniające

Zobacz także

Sukcesy młodych plastyków z Goraja

Dodane: 2019-03-25 13:04 - Komentarze  (0)  czytane (70)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.82.99.169

ela (2017-12-28 17:40:16)

Bardzo dobry pomysł, bo mamy problem na przejściach. kierowcy traktują te miejsca jakby nie istniały. Za to wpisy tych, którzy krytykują, no cóż, świadczą o nich samych.

szlabany kolejowe montować (2017-12-27 13:46:02)

na przejściach dla pieszych - bezpieczeństwo gwarantowane. Gdyby na przemysłowej były szlabany to 2 nastolatki by nie były potrącone ,ale jak by były "chopki" od razu by miały głowy pourywane jakby taki sobie skoczył.

Aleks (2017-12-25 23:25:01)

To świetny pomysł. Progi w kilku miejscach naprawdę potrzebne.

Mieszkaniec (2017-12-25 15:39:02)

Poniatowskiego jest traktowana przez kierowców jak autostradowa obwodnica Biłgoraja .
Policja nie jest w stanie zapanować na tą pędzcą cholotą.
Zwłaszcza odcinek od Kochanowskiego do Cegielnianej ,Partyzantów , jako prosty i bez spowalniających rond, pozwala nieodpowiedzialnym , bezmyślnym kierowcom , znacznie przekraczać dozwolone prędkości.
Dodatkowo, nieprawidłowo zaprojektowane parkingi sprawiają , że wyjazd z Narutowicza w Poniatowskigo to "rosyjska ruletka ". Zamontowane lustro całkowicie nie spełnia swej roli.
Parokrotnie doświadczyłem , że widząc w lustrze światła nadjeżdżającego auta bylem przekonany, że jest ono jeszcze daleko, a było już tuż przed przejściem . Z tego powodu bezpieczniej jest nie patrzeć w lustro, aby nie ulec fałszywemu złudzeniu, ale ostrożnie, powoli wjeżdżać wPoniatowskiego, licząc na rozsądek jadacych Poniatowskiego.
Właśnie wyniesione przejścia dla pieszych mogą być skutecznym rozwiązaniem uspokajającym ruch. Niestety, żadne prośby , nakazy , zakazy ,czy okazjonalne kontrole prędkości nie przyniosą efektu. Jedynie bariera mechaniczna jaką są progi , uspokoi kierowców "wolnomyślicieli"
Popieram tą inicjatywę.


Mieszkaniec (2017-12-25 15:32:34)

Poniatowskiego jest traktowana przez kierowców jak autostradowa obwodnica Biłgoraja .
Policja nie jest w stanie zapanować na tą pędzcą cholotą.
Zwłaszcza odcinek od Kochanowskiego do Cegielnianej ,Partyzantów , jako prosty i bez spowalniających rond, pozwala nieodpowiedzialnym , bezmyślnym kierowcom , znacznie przekraczać dozwolone prędkości.
Dodatkowo, nieprawidłowo zaprojektowane parkingi sprawiają , że wyjazd z Narutowicza w Poniatowskigo to "rosyjska ruletka ". Zamontowane lustro całkowicie nie spełnia swej roli.
Parokrotnie doświadczyłem , że widząc w lustrze światła nadjeżdżającego auta bylem przekonany, że jest ono jeszcze daleko, a było już tuż przed przejściem . Z tego powodu bezpieczniej jest nie patrzeć w lustro, aby nie ulec fałszywemu złudzeniu, ale ostrożnie, powoli wjeżdżać wPoniatowskiego, licząc na rozsądek jadacych Poniatowskiego.
Właśnie wyniesione przejścia dla pieszych mogą być skutecznym rozwiązaniem uspokajającym ruch. Niestety, żadne prośby , nakazy , zakazy ,czy okazjonalne kontrole prędkości nie przyniosą efektu. Jedynie bariera mechaniczna jaką są progi , uspokoi kierowców "wolnomyślicieli"
Popieram tą inicjatywę.


Fmfdr (2017-12-25 15:05:21)

Popieram.

Grzesiek (2017-12-24 13:29:05)

Takie progi powinny być przy każdej szkole i każdym przedszkolu! A jeśli ktoś twierdzi ze to nie jest potrzebne to zmieni zdanie jak zacznie zaprowadzać swoje dziecko do przedszkola, szczególnie na ul. Przemysłowej

200 tys. z BO to 12 domów przy kosciuszki (2017-12-24 12:58:48)

najbardziej dymiących podłączonych do ZEC-u tj. 70 %Biłgoraja mieszkańców oddychajacych normalnym powietrzem . Ten pan Grabowski powinien wzorem PKP szlabany przed przejściem dla pieszych montować na pewno było by bazpieczniej

(2017-12-24 12:00:14)

Popieram taki wniosek do BO. Bezpieczeństwo mieszkańców i gości w mieście to ważny problem,

zwolnij (2017-12-24 11:28:01)

przyjadą do miasta i robią sobie wyścigi, ruszają z piskiem opon. Po Kościuszki, Długa , Zamojska i innych bocznych powinno być góra 40 km/h

moim zdaniem (2017-12-24 09:36:50)

Szkoda na to kasy z budżetu obywatelskiego

Silk (2017-12-24 09:02:11)

Przecież same "pasy" bezpieczeństwa nie poprawią. Ostatnie potrącenie dwóch dziewczyn (patrz kilka artykułów niżej) na przejściu, to wyraźnie pokazują. Trochę to "zasługa" przedświątecznej gorączki. Ale od czego są odpowiednie służby? Przy dobrej pogodzie, to ich czasem widać. Najczęściej jednak to grzeją dupy, gdzieś w ciepłym miejscu. Róbta tak dalej... :(I)

Ehh (2017-12-24 00:52:43)

bilgorajak - ty żartownisiu, wytłumacz w jaki sposób ścieżki rowerowe spowalniają ruch

Fmfdr (2017-12-24 00:05:46)

Popieram.

Paweł (2017-12-23 23:16:09)

biłgorajak zgadzam się z nim w 100%

biłgorajak (2017-12-23 22:17:21)

Przez Ciebie mamy tyle ścieżek rowerowych które spowolniły ruch w naszym mieście! Wyeliminuj swoje dwa auta domowe i będzie spokojniejsza jazda!

Lubelskie (2017-12-23 21:52:50)

Dajcie spokój!!! I tak znaków drogowych jest za dużo a teraz dojdzie ich jeszcze więcej. W terenie zabudowanym jest 50 oznakowania przy szkołach są poprawne i świecące. Wystarczy więcej uwagi przy szkołach dla policji.
Uważam że pomysł fatalny, nadgorliwy. Muszą się wypowiedzieć specjaliści.

Lubelskie (2017-12-23 21:52:50)

Dajcie spokój!!! I tak znaków drogowych jest za dużo a teraz dojdzie ich jeszcze więcej. W terenie zabudowanym jest 50 oznakowania przy szkołach są poprawne i świecące. Wystarczy więcej uwagi przy szkołach dla policji.
Uważam że pomysł fatalny, nadgorliwy. Muszą się wypowiedzieć specjaliści.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Dzień sołtysa

III Międzyprzedszkolna Olimpiada Matematyczna

KGW - regionalne konsultacje

Bieg "Tropem Wilczym"

Powiatowa Gala Mistrzów Sportu

Studniówka RCEZ

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Obsza. Jest umowa na remont oczyszczalni

Remont oczyszczalni ścieków w Zamchu idzie zgodnie z planem. Część robót będzie wykonano w 2017 roku, a wszystkie mają się zakończyć...