Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Bezpieczne i czyste szlaki rowerowe - podsumowane Projektu

Dodał: red Data: 2016-09-28 09:18:00 (czytane: 2560)

25 września odbył się ostatni z trzech rajdów "Bezpieczne i czyste szlaki rowerowe". Projekt zorganizowało Stowarzyszenie Rowerowe Roztocze przy wsparciu Programu "Działaj Lokalnie IX" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, Gminy Biłgoraj i Miasta Biłgoraj realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz FFZLB.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpolsprzatanie_szlakow_rowerowych__1_.jpg


Jak podkreśla Daniel Bajan z Rowerowego Roztocza, główne założenia miały na celu aktywizację lokalnej społeczności do działań zdrowotnych i ekologicznych. -Rajdy rowerowe są fajną i przyjemną formą spędzania wolnego czasu. Rowerzysta będąc cały czas w ruchu, spędza miło czas, dba o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ma przy tym możliwość szybszego przemieszczania się. Zwrócenie uwagi na zdrowy tryb życia i aktywne zagospodarowanie wolnego czasu było jednym z celów. Jazda rowerem ma także wymiar ekologiczny. Kolejnym celem było zwrócenie uwagi mieszkańców i urzędników na fakt dbania o środowisko. Wiele osób zdążyło już przyzwyczaić się do segregowania śmieci na co dzień w domostwie. Chcieliśmy zwrócić uwagę na fakt potrzeby edukacji idącej o krok dalej. Dbamy już o własne podwórko, zadbajmy więc wspólnie o otoczenie. Takie działania z pewnością zintegrują lokalnie sąsiedztwa i przełożą się na piękniejsze i czystsze okolice. Dla podkreślenia wagi wspólnych działań i ich efektywności, zorganizowaliśmy trzy rajdy rowerowe. W trakcie każdego z nich zatrzymaliśmy się co najmniej raz, by posprzątać wybrany odcinek szlaku lub ciągu komunikacyjnego. W ramach wsparcia Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Biłgoraju, otrzymaliśmy rękawiczki i worki na śmieci. To ułatwiło sprzątanie. Dzięki podjętej współpracy, zebrane śmieci zostały potem zabrane z miejsca zbiórki - wyjaśnia Bajan.

sprzatanie_szlakow_rowerowych__2_.jpg


Do aspektów zdrowotnych i ekologicznych dołączył także element edukacji. Prowadzone były trzykrotnie instruktaże, traktujące o tym jak przygotować się do wyprawy rowerowej. Informacje okazały się przydatne szczególnie dla początkujących rowerowych turystów. Trzykrotnie przeprowadzono również, pogadankę o zmianach przepisów w prawie o ruchu drogowym. Od roku 2011 zmiany dotyczące rowerzystów, a były wprowadzane kilkukrotnie, miały na celu zwiększenie ich bezpieczeństwa. Doprecyzowanie kilku aspektów i uprzywilejowanie rowerzystów, powinno wpłynąć też na zmianę postrzegania rowerzystów przez kierowców aut. Jednak zasada ograniczonego zaufania, jest pierwszą i niezbędną, o której powinniśmy pamiętać.

Jako formę uzupełniającą element edukacyjny, prezentowana była każdorazowo rowerową przyczepkę do przewozu dzieci. Omawiano przy tym pozytywne aspekty jej użytkowania. -Podkreślaliśmy przy tym szczególnie fakt, iż rodziny posiadające taką przyczepkę, mogą planować wspólne wyprawy z małymi dziećmi. Niweluje to problem wykluczenia młodych mam z aktywnego wypoczynku i pozwala zaplanować rodzinne weekendy. Przyczepka zakupiona została ze środków Działaj Lokalnie i będzie udostępniana bezpłatnie każdemu kto wyrazi taką potrzebę, wystarczy zgłosić się do siedziby Stowarzyszenia - dodaje Bajan.

Reklama.

Wszyscy uczestnicy rajdów Bezpieczne i czyste szlaki rowerowe, za czynny udział w wydarzeniu i włączenie się w sprzątanie, otrzymali losowo nagrody i gadżety. Były one wybrane nieprzypadkowo, bo miały na celu poprawę bezpieczeństwa i aspekt edukacyjny. -Jako podsumowanie projektu i pozytywny wniosek mogę dodać iż w naszym Regionie czystość szlaków rowerowych oceniłbym na 4+, głównie dlatego że niski jest stopień ich zanieczyszczenia. Zdarzają się bowiem sporadyczne puszki, butelki, reklamówki czy plastikowe opakowania. Zakładam że jest to spowodowane brakiem świadomości i niekompletnej edukacji poszczególnych jednostek. Niestety mało przyjemnie wygląda sytuacja w pobliżu wsi i poza szlakami. Prawie zawsze po kilkudziesięciu metrach po wjechaniu do lasu znaleźć można mniejsze lub większe wysypiska śmieci. Jest to bardzo nieprzyjemny widok. Tak więc jest to pole do działań dla lokalnych mieszkańców, samorządów i organizacji. Wspólne stanowisko i ukierunkowane działania mogą zespolić mieszkańców wioski i dać potem powód do dumy - zaznacza Daniel Bajan.

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Tagi: bezpieczne i czyste szlaki rowerowe   sprzątanie szlaków rowerowych   rowerzyści biłgoraj   biłgoraj

Zobacz także

Kraków kulturalnie (FOTO)

Dodane: 2020-10-15 08:33 - Komentarze  (0)  czytane (795)

TAGI: grupa teatralna tarnogród, tarnogrodzki ośrodek kultury, model opakowania, kulturaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.89.87.12

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Hotele i pensjonaty

więcej

Biura podróży

Podróże

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Wartości

-Co tak naprawdę musi robić w życiu? Co jest ważne? A Jezus się nie waha....

ZUS sam pozyska dane z sanepidu do wypłaty chorobowego

Osoby, które trafiły na kwarantannę lub izolację i ubiegają się o wypłatę...

Uczcili Kapelana Solidarności i kapłanów niezłomnych (FOTO, AUDIO)

Mieszkańcy Biłgoraja uczcili dziś ks. Jerzego Popiełuszkę i księży...

Jak skutecznie zapobiegać korozji metalowych elementów?

Inżynierowie projektujący obiekty przemysłowe wykorzystują w tym celu...

Stypendia FFLZB rozdane (LISTA STYPENDYSTÓW)

Do kilkudziesięciu uczniów trafiły dziś stypendia ufundowane...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Ogłoszenia