Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Bezpieczna zabawa

Dodał: red Data: 2019-04-01 12:32:55 (czytane: 816)

O ile jeszcze dwadzieścia lat temu nikt z nas nie przykładał większego znaczenia co do „bezpieczeństwa” produktów którymi bawią się nasze maluchy, to współcześnie zabawki dopuszczone do rynku sprzedaży na terenie państw Unii Europejskiej, muszą spełniać szereg kryteriów w zakresie bezpieczeństwa. W innym przypadku mogą nie zostać dopuszczone do sprzedaży lub wycofane po stwierdzeniu znacznych uchybień.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajNormy unijne
Zabawki są coraz lepiej oznakowane, a badania zabawek przeprowadzane w profesjonalnych laboratoriach coraz bardziej profesjonalne i drobiazgowe. Sama zabawka musi być przede wszystkim dla dziecka bezpieczna. O tym, czy tak jest, decyduje norma. Jest to współczynnik, który mówi nam w jakim zakresie, pewne właściwości muszą być spełnione. Samych norm jest tutaj kilkanaście, to głównie krajowe normy, które jednak zostały dostosowane do przepisów unijnych. Między innymi jest to norma PN-EN 71-1 określająca bezpieczeństwo zabawek w zakresie ich właściwości mechanicznych i fizycznych. PN-EN 71-2 określa dopuszczalną podatność na palność, a PN-EN 71-3 odpowiada za migracje określonych pierwiastków. PN-EN 62115 dotyczy zaś zabawek uznawanych za elektryczne.

Normy określają także dopuszczalne składniki i związki chemiczne, które mogą występować w końcowym dopuszczanym do sprzedaży produkcie. PN-EN 71-9 informuje nas o wymaganiach, jeśli chodzi o organiczne związki chemiczne, a PN-EN 71-10 o tym, jak ma zostać przygotowana próbka i dokonana ekstrakcja, żeby dane badanie zostało uznane za prawidłowe.

badanie_zabawek.jpg

Co badamy
Dla producentów czy dystrybutorów zabawek dla dzieci wykonanie poszczególnych badań jest warunkiem koniecznym do dopuszczenia danego wyrobu na rynek unijny. Bez odpowiednich certyfikatów, właściwie nie możemy mówić o legalnej dystrybucji danej zabawki. Badaniu podlegają właściwości mechaniczne oraz fizyczne danej zabawki, w tym wielkość oraz forma geometryczna, a także wytrzymałość mechaniczna. Musimy określić ostrość krawędzi i zakończeń, a także giętkość ewentualnych połączeń drutowych. Badanie zabawek ma też pokazać, czy łatwo jest wymontować z zabawki poszczególne elementy, co może stanowić zagrożenie zwłaszcza dla małych dzieci. Zabawka jest też badana w zakresie wytrzymałości statycznej, dynamicznej i stabilności. W zależności od tego, jaki rodzaj zabawki badamy, dostępne są też testy na przeciekanie zabawek, trwałość zabawek pobudzanych ustami, grubość i rezystywność elektryczna linek, skuteczność hamulców, energię kinetyczną pocisków oraz strzał, grubość folii czy też poziom ciśnienia akustycznego oraz prędkość zabawek napędzanych elektrycznie. Dla określenia bezpieczeństwa dziecka musimy też wiedzieć, jaka jest trwałość danego produktu i czy nie ma tu możliwości rozszerzania się, czy spalania materiału pod wpływem niewielkiego wzrostu temperatury.

Samo badanie może dotyczyć każdej zabawki. Od niewielkich produktów, które mieszczą się na najmniejszej półce sklepowej do dużych elektrycznych konstrukcji czy choćby elementów parku zabaw dla dzieci czy elementów meblowych.

* Artykuł sponsorowany

Reklama.

Tagi: badanie zabawek   bezpieczna zabawka   atesty zabawek   normy dotyczące zabawek

Zobacz także

Szamba betonowe - bezodpływowe zbiorniki do przechowywania nieczystości

Dodane: 2019-08-20 10:50 - Komentarze  (0)  czytane (386)

TAGI: szambo betonowe, dom i ogród, bezodpływowy zbiornik na nieczystości, szamboKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.204.179.0

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

Konsultacje w sprawie planu rządu tzw. Nowej Piątki PiS

Dziś północ naszego Powiatu odwiedzili przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Z mieszkańcami Biłgoraja i Gmin Frapol, Goraj i Turobin rozmawiali o tzw. Nowej Piątce PiS. Dotyczy ona m. in. "500 +" na pierwsze dziecko, "Emerytury +", zniesienia podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia oraz przywrócenia połączeń komunikacyjnych. więcej»

Gęsi biłgorajskie trafiły do Soli

160 sztuk piskląt gęsi biłgorajskiej w tym tygodniu trafiło do Soli koło Biłgoraja. Ptaki zostały przywiezione z Majątku Rutka w Puchaczowie. To gęsi, które jeszcze pół wieku temu były codziennością na biłgorajskich podwórkach. Wywodzą się z prymitywnych gęsi z północno - wschodniej Polski. więcej»

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Pułkownik z Biłgoraja, powalczy o mandat posła. Bogdan Kiełbasa startuje z list

Pułkownik rezerwy Bogdan Kiełbasa będzie walczył o mandat poselski....

Dożynki w Gminie Tarnogród. Rolnicy świętowali w Luchowie Górnym (FOTO)

Tradycyjne święto plonów, dziękczynienie za Boże błogosławieństwo,...

Sanepid ostrzega, "nowe narkotyki" to śmiertelne niebezpieczeństwo (AUDIO)

W ostatnim czasie został wydany Raport Głównego Inspektora Sanitarnego...

PSL domyka listy wyborcze. Z naszego Powiatu kandydować mają Genowefa Tokarska i Wiesław Różyński (AUDIO)

Polskie Stronnictwo Ludowe podpisało porozumienie z Kukiz15....

Domowe bajgle w Biłgoraju

Domowe, świeże bajgle, wzorowane na dawnej kuchni żydowskiej,...

Gęsi biłgorajskie trafiły do Soli

160 sztuk piskląt gęsi biłgorajskiej w tym tygodniu trafiło do Soli...

Ogłoszenia