Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Bezpieczna zabawa

Dodał: red Data: 2019-04-01 12:32:55 (czytane: 405)

O ile jeszcze dwadzieścia lat temu nikt z nas nie przykładał większego znaczenia co do „bezpieczeństwa” produktów którymi bawią się nasze maluchy, to współcześnie zabawki dopuszczone do rynku sprzedaży na terenie państw Unii Europejskiej, muszą spełniać szereg kryteriów w zakresie bezpieczeństwa. W innym przypadku mogą nie zostać dopuszczone do sprzedaży lub wycofane po stwierdzeniu znacznych uchybień.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajNormy unijne
Zabawki są coraz lepiej oznakowane, a badania zabawek przeprowadzane w profesjonalnych laboratoriach coraz bardziej profesjonalne i drobiazgowe. Sama zabawka musi być przede wszystkim dla dziecka bezpieczna. O tym, czy tak jest, decyduje norma. Jest to współczynnik, który mówi nam w jakim zakresie, pewne właściwości muszą być spełnione. Samych norm jest tutaj kilkanaście, to głównie krajowe normy, które jednak zostały dostosowane do przepisów unijnych. Między innymi jest to norma PN-EN 71-1 określająca bezpieczeństwo zabawek w zakresie ich właściwości mechanicznych i fizycznych. PN-EN 71-2 określa dopuszczalną podatność na palność, a PN-EN 71-3 odpowiada za migracje określonych pierwiastków. PN-EN 62115 dotyczy zaś zabawek uznawanych za elektryczne.

Normy określają także dopuszczalne składniki i związki chemiczne, które mogą występować w końcowym dopuszczanym do sprzedaży produkcie. PN-EN 71-9 informuje nas o wymaganiach, jeśli chodzi o organiczne związki chemiczne, a PN-EN 71-10 o tym, jak ma zostać przygotowana próbka i dokonana ekstrakcja, żeby dane badanie zostało uznane za prawidłowe.

badanie_zabawek.jpg

Co badamy
Dla producentów czy dystrybutorów zabawek dla dzieci wykonanie poszczególnych badań jest warunkiem koniecznym do dopuszczenia danego wyrobu na rynek unijny. Bez odpowiednich certyfikatów, właściwie nie możemy mówić o legalnej dystrybucji danej zabawki. Badaniu podlegają właściwości mechaniczne oraz fizyczne danej zabawki, w tym wielkość oraz forma geometryczna, a także wytrzymałość mechaniczna. Musimy określić ostrość krawędzi i zakończeń, a także giętkość ewentualnych połączeń drutowych. Badanie zabawek ma też pokazać, czy łatwo jest wymontować z zabawki poszczególne elementy, co może stanowić zagrożenie zwłaszcza dla małych dzieci. Zabawka jest też badana w zakresie wytrzymałości statycznej, dynamicznej i stabilności. W zależności od tego, jaki rodzaj zabawki badamy, dostępne są też testy na przeciekanie zabawek, trwałość zabawek pobudzanych ustami, grubość i rezystywność elektryczna linek, skuteczność hamulców, energię kinetyczną pocisków oraz strzał, grubość folii czy też poziom ciśnienia akustycznego oraz prędkość zabawek napędzanych elektrycznie. Dla określenia bezpieczeństwa dziecka musimy też wiedzieć, jaka jest trwałość danego produktu i czy nie ma tu możliwości rozszerzania się, czy spalania materiału pod wpływem niewielkiego wzrostu temperatury.

Samo badanie może dotyczyć każdej zabawki. Od niewielkich produktów, które mieszczą się na najmniejszej półce sklepowej do dużych elektrycznych konstrukcji czy choćby elementów parku zabaw dla dzieci czy elementów meblowych.

* Artykuł sponsorowany

Reklama.

Tagi: badanie zabawek   bezpieczna zabawka   atesty zabawek   normy dotyczące zabawek

Zobacz także

Świąteczne śniadanie - dopełnienie radości Zmartwychwstania (AUDIO)

Dodane: 2019-04-21 09:20 - Komentarze  (2)  czytane (510)

TAGI: wielkanoc, koszy wielkanocny, śniadanie wielkanocne, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.230.84.215

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

Biłgoraj. Mieszkańcy zapłacą więcej za śmieci (AUDIO)

Z 1 stycznia 2019 roku mieszkańcy Biłgoraja zapłacą więcej za śmieci. Radni dziś - podjęli uchwałę w tej sprawie. W porównaniu z dotychczasowymi cenami, ceny wzrosły o ponad 10%. Dotyczy to zarówno odpadów zbieranych i odbieranych w sposób selektywny, jak i tych tzw. "niesegregowanych". -System musi się sam finansować - mówi Burmistrz Rosłan. więcej»

Biłgoraj. Mieszkańcy zapłacą więcej za śmieci (AUDIO)

Z 1 stycznia 2019 roku mieszkańcy Biłgoraja zapłacą więcej za śmieci. Radni dziś - podjęli uchwałę w tej sprawie. W porównaniu z dotychczasowymi cenami, ceny wzrosły o ponad 10%. Dotyczy to zarówno odpadów zbieranych i odbieranych w sposób selektywny, jak i tych tzw. "niesegregowanych". -System musi się sam finansować - mówi Burmistrz Rosłan. więcej»

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Zmartwychwstał Pan i żyje dziś! (FOTO)

Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał! Tak dziś...

Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny (FOTO, AUDIO)

W Kościele katolickim dziś Wielka Sobota. To dzień wyciszenia...

Misterium Męki Pańskiej (VIDEO)

Już po raz siódmy w Biłgoraju odtworzone zostały sceny ostatnich...

Dwie reprezentantki Ziemi Biłgorajskiej w finale Oueen of Poland Województwa Lubelskiego w ramach ogólnopolskiego Konkursu Queen of Poland 2019

Do wojewódzkiego finału zakwalifikowały się Bernadetta Kowal...

Siatkówka, kiermasz i otwarte serca dla Kubusia Pawęzki (FOTO)

W Biłgoraju odbył się turniej "siatkówki" połączony z piknikiem...

79. rocznica zbrodni katyńskiej (FOTO, VIDEO)

Mieszkańcy Biłgoraja i Powiatu Biłgorajskiego oddali cześć ofiarom...

Ogłoszenia