Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Badają skorupę ziemską. Te badania odczuli mieszkańcy Biłgoraja i okolic

Dodał: red Data: 2018-09-12 19:26:36 (czytane: 4659)

Wstrząs, jaki w nocy z 11 na 12 września br. odczuli mieszkańcy Biłgoraja i okolic nie tylko ich zaniepokoił, ale także zaciekawił. My już rano informowaliśmy, że nie było to żadne tąpnięcie, czy trzęsienie ziemi, a skutek prac sejsmicznych. Prowadzą je specjaliści na zlecenie Polskiej Akademii Nauk.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolBy wyjaśnić nocne zajście zwróciliśmy się do Geofizyki Toruń. Tam od Macieja Stawinoga, rzecznik Spółki otrzymaliśmy informacje, by w celu uzyskania szczegółowych informacji związanych z projektem badawczym Polskiej Akademii Nauk, skontaktować się z Tomaszem Janikiem. Skonkatkowaliśmy się więc z PAN i i panem Janikiem i zapytaliśmy przede wszystkim o wstrząs. -Odczuwany wstrząs (jeden) mógł pochodzić od aktywnego źródła energii sejsmicznej jakie zostało zlokalizowane na odludziu (ajbliższa miejscowość to Smólsko). Prowadzone prace są częścią dużego projektu międzynarodowego, TTZ-South mającego na celu rozpoznanie struktury skorupy i górnego płaszcza Ziemi do głębokości 50 - 60 km wzdłuż Trans-Europejskiej Strefy Szwu - usłyszeliśmy w odpowiedzi.

czy jest jakieś zagrożenie związane z tymi badaniami?, dopytywaliśmy. -Pragnę zapewnić mieszkańców Powiatu Biłgorajskiego, że był to jedyne źródło energii sejsmicznej zlokalizowane w tym rejonie i nie planujemy w najbliższym czasie innego, a możliwy odczuwalny niewielki efekt mógł być spowodowany szczególnie dobrymi warunkami propagacji fal sejsmicznych dodatkowo spotęgowany brakiem szumów otoczenia - było to w nocy. Zwykle się go nie obserwuje - zapewnia Tomasz Janik.

wstrzasy_poglad.jpg

Jak się okazało, prowadzone w okolicy Biłgoraja badania to ogromny projekt międzynarodowy, który zakłada rozpoznanie struktury tektonicznej rejonu Płudniowo - Wschodniej Polski i Zachodniej Ukrainy i ma fundamentalne znaczenie dla zrozumienia procesów geodynamicznych, które zachodziły w tym regionie Europy Centralnej i ukształtowały współczesne oblicze Ziemi. Najstarszą jednostką tektoniczną na tym obszarze jest kraton wschodnioeuropejski, o wieku ponad 1 miliarda lat. Południowo - zachodnia część Polski wkracza na młodszą, cieńszą i cieplejszą platformę paleozoiczną Centralnej i Zachodniej Europy (wiek około 300 - 400 milionów lat). Na południa z kolei znajduje się młody system alpejski, który reprezentowany jest w Polsce przez Karpaty. Te wielkie systemy tektoniczne Europy oddziela od siebie szeroka strefa przejściowa zwana strefą szwu transeuropejskiego (TESZ – Trans-European Suture Zone), biegnąca od Morza Północnego aż po Morze Czarne. Północno - wschodnią granicę TESZ wyznacza strefa Teisseyre’a-Tornquista.

-Szczególne miejsce zajmuje obszar południowo-wschodniej Polski, stykają się tu bowiem trzy wymienione wielkie systemy geologiczne Europy. Proponowany badawczy profil sejsmiczny przecina ten ważny węzeł geotektoniczny kontynentu europejskiego. W strefie kontaktu wymienionych systemów geologicznych zachodziły procesy, których zrozumienie jest niezwykle istotne dla rozwiązania podstawowych problemów geodynamicznych tego obszaru. Dogłębne poznanie tych procesów ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia ewolucji tektonicznej Europy, a szczególnie Europy Centralnej. Celem badawczym projektu TTZ-South jest określenie struktury skorupy ziemskiej i dolnej litosfery metodami sejsmicznymi. Spodziewane nowe rezultaty badań będą miały istotne znaczenie dla określenia procesów fizycznych mających miejsce w strefie Teisseyre’a–Tornquista w obszarze kolizji karpackiej i styku z kratonem wschodnioeuropejskim. Wyniki planowanych badań przyczynią się do głębszego zrozumienia naszej wiedzy o ewolucji Europy Centralnej. Nowe modele skorupy ziemskiej i dolnej litosfery pozwolą również na dokładniejsze modelowanie głębokich stref wnętrza Ziemi w tym regionie, z wykorzystaniem także innych metod geofizycznych - informuje Janik.

Reklama.

Z przesłanych do nas informacji wynika, że prace badawcze w wybranym rejonie sdą wykonane sejsmicznymi metodami aktywnymi. Sztuczne źródła fal sejsmicznych położone co 25 -6 0 km wzdłuż ~450 km profilu (~200 km w Polsce i ~250 km na Zachodniej Ukrainie) wygenerują fale sejsmiczne rejestrowane przez bardzo czułe polowe aparatury sejsmiczne, rozlokowane wzdłuż profilu co 2,5-3,5 km. -Zarówno strona polska jak i ukraińska dysponuje odpowiednim sprzętem naukowym. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej aparatury sejsmicznej oraz nowoczesnej metodologii interpretacji sejsmicznych danych eksperymentalnych, otrzymane wyniki badań rozszerzą istotnie naszą wiedzę o budowie i geodynamice Ziemi. Analiza otrzymanych danych eksperymentalnych, prowadzona sprawdzonymi metodami interpretacyjnymi, będzie podstawą dla dokładnego określenia budowy skorupy ziemskiej i górnego płaszcza Ziemi - informują naukowcy.

Przeprowadzone dotychczas badania sejsmiczne po stronie polskiej i ukraińskiej wskazują na obecność dużych różnic miąższości skorupy (głębokości granicy Moho) w kierunku poprzecznym do TTZ. To z kolei sugeruje istnienie segmentacji skorupy prekambryjskiej na SE od szwu Fennoskandia-Sarmacja i być może równoległej do tego szwu. Planowane badania pozwoliłyby na wyjaśnienie tej kwestii - o bardzo dużym znaczeniu regionalnym nie tylko dla budowy kratonu wschodnioeuropejskiego, ale również o potencjalnych implikacjach dla fanerozoicznej ewolucji tektonicznej karpackiego odcinka TTZ i TESZ.

-Badania w tym niezwykle interesującym i ważnym od strony naukowej miejscu są tak skomplikowane logistycznie, że przeprowadzenie ich przez jeden kraj byłoby niemożliwe. Konieczna jest współpraca międzynarodowa. Co więcej, należy podkreślić, że z partnerem ukraińskim współpracujemy od wielu lat i wspólnie zrealizowaliśmy z dużym sukcesem wiele eksperymentów o podobnym charakterze, głównie na terytorium Ukrainy - zapewnia Janik.

/bilgoraj.com.pl, materiały PAN/
Foto: Poglądowe/pixabay.com

Tagi: wstrząsy sejsmiczne   badania naukowe   biłgoraj   próby sejsmiczne

Zobacz także

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed wieczornymi i nocnymi burzami

Dodane: 2019-06-13 13:34 - Komentarze  (0)  czytane (384)

TAGI: alert bezpieczeństwa, rządowe centrum bezpieczeństwa, powiat biłgorajski, burzeKomentarze (11)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.145.45.143

J64 (2018-09-14 09:22:43)

Ziemia ma około sześć tysięcy lat

Vqurviony (2018-09-13 19:40:39)

Najpierw to niech zbadają swoje łepetyny :(

blondyna (2018-09-13 18:18:40)

wiem co piszę bo z jednym z tych badaczy utrzymuję "ciasne" kontakty !

hje, hje, hje (2018-09-13 15:14:04)

"blondynka" ... i wszystko jasne :)

(2018-09-13 13:00:30)

ponoć na tym terenie pojawiła się ropa w starych cembrowanych studniach

blondyna (2018-09-13 11:06:46)

słyszałam że w okolicy Smólska,Brodziaków i w stronę Józefowa wykryli bardzo duże pokłady ropy i gazu lecz jest to na razie okryte wielką tajemnicą aby cena ziemi na tym terenie nie wzrosła radykalnie

jack (2018-09-13 09:20:42)

tak. Powinni uprzedzić mieszkańców syreną alarmową. Jak w kopalni

Jan (2018-09-12 22:15:51)

Jakoś mało przekonujące tłumaczenie, pewnie coś im pier....

Jan (2018-09-12 21:45:02)

Portal spada na dno. Kasowanie negatywnych komentarzy na Glenia jest śmieszne. Człowiek nie ma żadnych szans. Wpisy wychwalające zostawione a negatywne pokasowane.... Demokracja?

aaaaaaaaaa (2018-09-12 21:28:55)

mozna bylo uprzedzic mieszkancow a nie straszyc

Gdfr (2018-09-12 20:29:38)

Edcb x aeed

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

Gęsi biłgorajskie trafiły do Soli

160 sztuk piskląt gęsi biłgorajskiej w tym tygodniu trafiło do Soli koło Biłgoraja. Ptaki zostały przywiezione z Majątku Rutka w Puchaczowie. To gęsi, które jeszcze pół wieku temu były codziennością na biłgorajskich podwórkach. Wywodzą się z prymitywnych gęsi z północno - wschodniej Polski. więcej»

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Jest mowy Zarząd biłgorajskiego Oddziału ZNP

17 czerwca 2019 roku w siedzibie biłgorajskiego Oddziału ZNP odbyło...

Ludowa muzyka, ginące zawody i puszczanie wianków, czyli Festiwal Sztuki Ludowej "Biłgorajska nuta"

W Dylach k/Biłgoraja odbyła się kolejna edycja Festiwalu Sztuki...

Gęsi biłgorajskie trafiły do Soli

160 sztuk piskląt gęsi biłgorajskiej w tym tygodniu trafiło do Soli...

Walne Zgromadzenie w Spółdzielni Mieszkaniowej

W Spółdzielni Mieszkaniowej "Łada" w Biłgoraju, ruszyły Walne...

Uprawomocniła się decyzja Wojewody. Pomnik Jóżefa Dechnika zniknie z centrum Biłgoraja

Właśnie uprawomocniła się decyzja Wojewody Lubelskiego z 4 lutego...

Misterium Męki Pańskiej (VIDEO)

Już po raz siódmy w Biłgoraju odtworzone zostały sceny ostatnich...

Ogłoszenia