Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Autodrom w Biłgoraju odzyskany (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2021-07-07 14:04:50 (czytane: 5517)

Dziś, z udziałem wicemarszałka Michała Mulawy, starosty Andrzeja Szarlipa, członka Zarządu Powiatu Andrzeja Łagożnego, kierownika Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Nieruchomości Ireneusza Bulicza oraz przedstawicieli środowisk związanych ze sportami motorowymi, na Autodromie odbyła się konferencja prasowa. Jej tematem był stan prawny własności toru i plany na przyszłość.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj-Dziś chcemy powiedzieć o obecnej sytuacji Autodromu oraz planach na przyszłość. Chciałbym zakomunikować bardzo ważną, istotną wiadomość dla mieszkańców powiatu biłgorajskiego ale i szerzej dla wszystkich fanów sportów motorowych. Otóż, po wielu latach sądowych bojów z właścicielem prywatnym, mamy już prawomocne postanowienie, że powiat biłgorajski jest prawnym właścicielem całego terenu Autodromu. To jest oczekiwana wiadomość przez osoby które korzystały z tego miejsca, przez osoby które chcą uprawiać sporty motorowe w Biłgoraju. Tak naprawdę kwestie formalne, prawne uniemożliwiały przez wiele lat inwestowanie w ten obiekt i organizację na nim wydarzeń sportowych - mówił straosta biłgorajski, Andrzej Szarlip.

autodrom.JPG

Historia biłgorajskiego autodromu sięga lat 70 ubiegłego wieku. Obiekt powstał na terenach prywatnych właścicieli. Decyzją Naczelnika Miasta Biłgoraj o wywłaszczeniu nieruchomości i odszkodowaniu, wydaną dnia 2 grudnia 1977 roku przejęte zostały nieruchomości położone w Biłgoraju, z przeznaczeniem na budowę toru kartingowego wraz z autodromem dla potrzeb Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Biłgoraju. -Tor oddany został do użytku w roku 1980. Lata 80 i 90 to bardzo udany okres rozwoju sportu kartingowego w Biłgoraju, a sam tor kartingowy należał do jednego z najlepszych w kraju. Stworzone zostały doskonałe warunki do przeprowadzania wszelakich imprez zawodów kartingowych, motocyklowych, rajdów samochodowych czy innych imprez motorowych jak np. szkoleń kierowców pn. „śliska jezdnia”. Na biłgorajskim torze ścigał się m. in. Robert Kubica - poinformował Ireneusz Bulicz obecny kierownika Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Nieruchomości.

autodrom_ireneusz_bulicz.JPG

W roku 2009 następcy prawni wywłaszczonych właścicieli, pomimo otrzymanego odszkodowania, wystąpili do Wojewody Lubelskiego o stwierdzenie nieważności decyzji wywłaszczeniowej z roku 1977. Wojewoda Lubelski odmówił stwierdzenia nieważności decyzji wywłaszczeniowej. Wnioskodawcy złożyli odwołanie do Ministra Infrastruktury, który decyzją z dnia 18 maja 2010 roku uchylił w całości decyzję Wojewody Lubelskiego i stwierdził nieważność decyzji wywłaszczeniowej Naczelnika Miasta Biłgoraja z 1977 roku. -Przez kilka lat trwały sprawy sądowe, które zakończyły się wydaniem w lipcu 2018 roku, przez samorząd powiatu działki o powierzchni 1,2 ha (cały autodrom ma 10,7 ha powierzchni) rodzinie byłego właściciela. Działka przebiegająca na szerokości 40 m przez cały teren autodromu została odgrodzona od pozostałej części, dzieląc teren. Kiedy po objęciu stanowiska zastępcy Kierownika Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Nieruchomości zapoznawałem na poczatku 2019 roku Zarząd Powiatu z ówczesną sytuacją prawną nieruchomości zlokalizowanych przy ulicy Motorowej w Biłgoraj, na których znajduje się autodrom, przedstawiłem możliwość skierowania do sądu wniosku o zasiedzenie utraconych przez powiat biłgorajski działek. Zarząd Powiatu po wysłuchaniu moich wyjaśnień upoważnił mnie do przygotowania takiego wniosku i skierowania go do sądu - mówi kierownik Bulicz.

autodrom_bulicz.JPG

Po dwóch latach od skierowania do sądu wniosku o zasiedzenie, Sąd Rejonowy w Biłgoraju postanowieniem z 1 grudnia 2020 roku, stwierdził, że Skarb Państwa nabył przez zasiedzenie z dniem 2 września 1990 roku prawo własności nieruchomości położonej w Biłgoraju przy ulicy Motorowej, na której częściowo zlokalizowany jest autodrom. Powyższe postanowienie jest prawomocne. Jak dodaje Bulicz, na odzyskane działki założona już została księga wieczysta. Obecnie skierowany został do Wojewody Lubelskiego wniosek o wydanie decyzji powiatyzacyjnej. Przedmiotowa decyzja jest decyzją deklaratoryjną stwierdzającą nabycie przedmiotowej nieruchomości z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999 r. przez Powiat Biłgorajski. -Tym samym do mienia Powiatu Biłgorajskiego wracają utracone działki stanowiące część autodromu - przekonuje.

autodrom_szarlip.JPG

-To miejsce wykłada wielkich nakładów, dużego zaangażowania oraz nakładów i pomysłów. Chcemy to miejsce przebudować, unowocześnić, nadać mu nowego blasku, bo to miejsce wiąże się z historią Biłgoraja, z wielką pomocą miasta dzięki sportom motorowym. Chcemy jako Zarząd Powiatu, przy wsparciu pana marszałka to miejsce zmodernizować by on był torem z prawdziwego zdarzenia. Takiego miejsca w tej części Polski nie ma, a potrzeba jest. Już rozmawiamy i konsultujemy nasze plany z przedstawicielami środowiska sportów motorowych. Zamierzamy aplikować o wsparcie z rządowych funduszu, być może to się uda z programu Polski Ład, który rząd Mateusza Morawieckiego ogłosił. To miejsce będzie miało nową formułę i zostanie oddane do dyspozycji mieszkańców. To będzie wielka korzyć dla powiatu biłgorajskiego, Miasta Biłgoraj i z perspektywy czasu osiągniemy ten cel, którym jest doprowadzenie Autodromu do poziomu europejskiego - przekonywał Andrzej Szarlip.

autodorm_mulawa.JPG

-Przede wszystkim chciałem pogratulować panu staroście, bo to dzięki jego determinacji udało się uzyskać tytuł prawny do tego miejsca, które było dumą Miasta Biłgoraja. Przez wiele lat było kojarzone z tym regionem, przez wiele lat był to jedne z dwóch torów kartingowych w województwie. Obecnie jest to jedyny tor, któremu można przywrócić świetność. Tutaj może powstać tor kartingowy do zawodów ogólnopolskich i europejskich. Chcemy przywrócić blask temu miejscu. W strategi województwa lubelskiego wpisaliśmy już rozbudowę Autodromu dlatego że to miejsce ma absolutnie charakter ponadregionalny. Środki finansowe na ten cel będą. Powiat biłgorajski i miasto mają ogromne tradycje w sportach motorowych. Jednak przez zaniedbania poczynione przez poprzednie władze w tym przez obecne władze Biłgoraja, które sportem nie do końca chcą się interesować, mówię nie tylko sporcie motorowych. Chcemy te zaniedbania obecnie zlikwidować, chcemy inwestować w to miejsce by stało się miejscem rozpoznawalnym sportów motorowych nie tylko na Lubelszczyźnie ale i w Europie - podkreślał wicemarszałek Michał Mulawa.

autodrom_odzyskany.JPG

-Jak podkreślał wicemarszałek województwa lubelskiego, władze chcą by na Autodromie była także możliwość doskonalenia jazdy i uczyć się bezpiecznej jazdy. -Tu będą odbywać się zajęcia, szkolenia, spotkania różnego rodzaju. To będzie miało wpływ na poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach. W te działania zaangażuje się Wojewódzka Rada Ruchu Drogowego, również Komenda Wojewódzka Policji zadeklarowała swoją pomoc. Nasi partnerzy już rozmawiają z federacjami europejskimi jeśli chodzi o sporty kartingowe. To wszystko chcemy zrobić z poszanowaniem środowiska miłośników sportów motorowych i mieszkańców - podkreślał Michał Mulawa.

autodrom_andrzej_lagozny.JPG

-Jako mieszkaniec Biłgoraja cieszę się, że możemy przedstawić te dobre informacje społeczeństwu, zwłaszcza środowiskom sportowców motorowych. Oto stajemy na własnym gruncie w blokach startowych. Przed nami wiele do zrobienia ale liczymy na Państwa pomoc, wsparcie i wyrozumiałość - apelował Andrzej Łagożny, członek Zarządu Powiatu.

autodrom_remont.JPG

Radości nie kryją przedstawiciele środowisk związanych ze sportami motorowymi. Jarosław Majewski reprezentujący biłgorajskie środowiska motorowe przyznaje, że liczy na gruntowny remont obiektu. -Przede wszystkim to poprawi bezpieczeństwo. Przez ostatnie kilka lat nie mieliśmy możliwości jeździć w Biłgoraju. Zmuszeni jesteśmy korzystać z toru koło Poznania lub na tory zagranicą Słowacja, Węgry czy Czechy. Tam można się ścigać w odpowiednich warunkach bezpieczeństwa. Liczymy na to, że w Biłgoraju wkrótce będziemy mogli się ścigać i organizować motorowe wydarzenia - dodaje. Władze powiatu chcą by inwestycja została zrealizowana jeszcze w tej kadencji Rady Powiatu. Jeśli pojawiać się będą nowe informacje dotyczące Autodormu będziemy Państwa informować na bieżąco.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 63

Tagi: autodrom   biłgoraj   starosta biłgorajski   sporty motorowe

Zobacz także

Wysoki mandat za nieustąpienie pierwszeństwa

Dodane: 2022-01-21 10:33 - Komentarze  (4)  czytane (542)

TAGI: wysoki mandat, policja biłgoraj, nieustąpienie pierwszeństwa, gmina turobinKomentarze (36)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.161.98.96

M (2021-07-13 14:03:14)

Żałosna ustawka.

AB (2021-07-11 19:04:38)

Spotkała się tzw. "lokalna władza" (której wiek wskazuje że na świecie jeszcze nie byli jak obiekt powstawał) i wiele obiecuje... Na razie są to tylko deklaracje, które warto zapamiętać. Poczekamy - zobaczymy.

burak (2021-07-11 12:36:54)

ten Łukasz pracoń to kto. Bo z tego co wiem to ma problem sam ze sobą/ o czym nie wiedzą ludzie w okól niego

No (2021-07-10 20:47:30)

Chłopaki zamówcie fotoshopa bo nie da się oglądać. Tyle zdjęć i nie ma na kim oka zawiesić.

(2021-07-09 12:55:08)

Fotorelacja jakby to sam papież nawiedził te ruiny :)

(2021-07-09 11:38:51)

Kiedyś biłgorajski Autodrom był jednym z najlepszych w Polsce. Aż żal było patrzeć jak przez ostatnie lata popadał w ruinę. Chwała za to, że młodzi którzy chcą coś zmienić dochodzą do władzy. Mam nadzieję, że uda się wam przywrócić blask temu torowi. Trzymam kciuki!!

(2021-07-09 08:49:47)

Super, że Autodrom znowu będzie funkcjonował po kompleksowej modernizacji , ogrodzony płotem akustycznym o podwyższonych właściwościach.

(2021-07-09 00:43:04)

Jeżeli udałoby się zmodernizować autodrom żeby na zawody przyjeżdżała tu cała Europa byłoby ok. Powiat mógłby zyskać na wynajęciu na zawody mistrzostw Europy dużą kasę + hotele prestiż i reklama miasta i powiatu. Żeby tylko nie było prowizorki jeszcze te drogi wojewódzkie do Tomaszowa i Zamościa poprawić jak najszybciej.

(2021-07-08 23:24:36)

Przejawy paranoiczne wymagają psychiatrycznego leczenia.

(2021-07-08 21:40:36)

Obecna ekipa rządząca upodobniła się do poprzedników prawie po każdym względem. Jeśli zostały jakieś różnice, to tylko w opakowaniu, czyli w formie. Na przykład PO z pełną miłością i oddaniem realizowała dyrektywy z Berlina, PiS robi to samo z „patriotycznym” uniesieniem. Na pytanie skąd się to bierze odpowiedź jest wielowątkowa i w wielu miejscach dyskusyjna, ale jeden wątek nie budzi żadnej wątpliwości. Z całą pewnością kadry mają znaczenie, a ściślej zaciągi z PO i Unii Wolności. Praktycznie wszyscy nominaci Morawieckiego albo wywodzą się z tych środowisk albo idealnie do nich pasują. W ten modus operandi wpisuje się ekonomista i wieczny urzędnik państwowy Adam Niedzielski

(2021-07-08 20:28:46)

Aluminium starsze od… aluminium

Kolejny dzień pracy rumuńskich robotników kopiących fundamenty pod fabrykę obok miasta Aiud w Siedmiogrodzie, rozpoczął się jak zwykle. Koparka usuwała warstwy ziemi, której spory pagórek urósł już nad brzegiem rzeki Maruszy. Nagle na głębokości 10 metrów coś zazgrzytało: natrafiono na kości olbrzymiego zwierzęcia. Prace zatrzymano, a na miejsce wezwano paleontologów, którzy orzekli iż to szczątki mastodonta. Najciekawsze miało dopiero nastąpić…
Magdalena Łysiak | Niezalezna.PL

Rozpoczęto delikatne oczyszczanie ziemi wokół kości, gdy nagle okazało się, iż obok nich znajduje się masywny metalowy przedmiot, podobny do obucha toporka, o wymiarach 12,5 na 20 cm. Jakież było zdziwienie naukowców, gdy wykopany artefakt okazał się niewiarygodnie lekki i bardzo precyzyjnie wykonany. Wydrążono w nim otwory, które wyglądają jakby pasowały do bolców w jakimś mechanizmie. Szczegółowe analizy i badania wykazały, że składa się on w 89 procentach z aluminium, w 6,2 z miedzi, 1,8 cynku, 2,84 krzemu, 0,11% kadmu, 0,0024% niklu, 0,0023% kobaltu i kilku innych metali w bardzo małych ilościach. Produkcja aluminium wymaga ciepła co najmniej 1000 stopni, materiał ten wynaleziono w 1808 roku, a masową produkcję rozpoczęto w 1885 roku. Artefakt z Aiud pokrywała naturalna warstwa tlenku. Kiedy wstępnie oszacowano jego wiek na 300-400 lat, świat nauki dostał do rozwiązania nie lada zagadkę, skoro człowiek opanował technikę wytopu aluminium w latach 20-ych XIX wieku. Wobec trudności ze znalezieniem odpowiedzi, wymyślono najlepszy sposób na pozbycie się wątpliwości i zamknięto ów tajemniczy przedmiot w magazynie muzeum w Kluż-Napoce

(2021-07-08 19:57:05)

Autodrom, z uwagi na hałas szkodliwy dla ludzi mieszkających w sąsiedztwie, zgodnie zobowiązującymi przepisami musi mieć wyciszające płoty-ekrany dźwiękoszczelne. To jest warunek dopuszczenia tego obiektu do funkcjonowania.

s (2021-07-08 18:46:42)

Decyzja wojewody ma być deklaratoryjna, czyli działka jest już własnością powiatu. A jak wygląda ? Wystarczy zobaczyć szlachetnego i pięknego na tych fotkach z chwastami na tej ruinie.

Do cudown (2021-07-08 16:35:18)

Przez środek autodromu przebiegała ta sporna dzialka wiec bez niej nic nie dalo się zrobic zeby tor dzialal. Word ma tylko czesc. Obecny starosta odzyskal dzialke dla powiatu poprzednie wladze nie potrafuly lub nie cgcialy tego zrobic przez wiele lat. Teraz jest mozliwy remont autodromu.

Ale sukces (2021-07-08 15:29:35)

Andrzej odebrał to co się należało.

Czeslaw, CB z ul. Nadstawnej ? (2021-07-08 15:27:25)

I znów przepraszam za moje wypociny na portalu, ale jestem nie douczony, Cały czas się uczę. Tabletki jadłem, ale nie pomogły.

(2021-07-08 15:25:28)

Anżej Anżej Anżej jak Zbawiciel powiatu już po wodzie zaczął chodzić

(2021-07-08 13:19:01)

witamy buraka

cudown (2021-07-08 13:18:24)

Byli wlascielami tyle lat , wiec co odzyskali, nauka jazdy byla i jest , teren powiatu jest caly czas , drogowcy skladowali materialy a tu cud sie stal,bo pi jar w ruch wprowadzili,to slogany nic nie warte i malawa tez podawal kogo gdzie i po co?

mieszkaniec (2021-07-08 12:43:01)

ale buractwo ci reprezentanci władzy lokalnej, no wieś po prostu

Czeslaw (2021-07-08 10:38:16)

Do silk , nic z tego zobacz , polecialo ci po nogawkach i tak chodziles, fuj

do poniżej (2021-07-08 08:59:57)

Pycha kroczy przed upadkiem, arogancja władzy przed utratą zaufania. Amen

Odp (2021-07-08 08:44:57)

Jako mieszkaniec motorowej......stwierdzam że kupując działkę liczyłem się z tym że autodrom jest.......a więc do GRATULACJE....widziały gały co brały.....było nie budować.....amen

GRATULACJE (2021-07-08 07:58:13)

Wszyscy mieszkańcy ul. Motorowej będą wdzięczni władzom powiatu i marszałkowi województwa za to, że w "ciszy i spokoju" będą mogli się relaksować we własnych domach zwłaszcza w soboty i niedziele !?

Mac (2021-07-07 22:52:56)

Mulawa nie mieszka już w Lublinie?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Diagnostyka i warsztaty

Kursy prawa jazdy

Ogłoszenia