Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych i dzieci - różnice

Dodał: red Data: 2021-08-18 08:23:03 (czytane: 1034)

Atopowe zapalenie skóry to jedno z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Szacuje się, że ta choroba dotyka obecnie nawet do jednej trzeciej populacji, co wydaje się wręcz zawrotną liczbą. Atopowe zapalenie skóry u dorosłych i u dzieci może się różnić, zarówno objawami, leczeniem czy przebiegiem. Jakie są różnice w tej chorobie, które można wyodrębnić ze względu na wiek pacjenta?Atopowe zapalenie skóry – co to za choroba i jak się objawia?

Zapalenie skóry wywołane przez atopię, inaczej nazywane egzemą, to nic innego jak nietypowa reakcja naszego organizmu na kontakt z alergenami. Najczęstszymi – i jednocześnie najbardziej kojarzonymi z atopowym zapaleniem skóry – objawami są zaczerwienienia tkanki skórnej, jej suchość oraz uciążliwe dla osoby chorej uczucie swędzenia. Skłonność do atopii jest niestety dziedziczna, a przyczyna tej choroby leży właśnie w genach, choć istnieje mnóstwo czynników, które mogą wywołać lub wzmocnić objawy atopii. Są to chociażby alkohol, stres, roztocza, pyłki, kontakt ze zwierzętami czy nawet niektóre kosmetyki i perfumy. Osoby dotknięte przez atopowe zapalenie skóry powinny unikać tych czynników, żeby nie przysporzyć sobie dodatkowych cierpień.

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych najczęściej objawia się w wieku dojrzewania i niestety może trwać do końca życia. Okresy zaostrzania zmian skórnych mogą być przeplatane z łagodniejszym przebiegiem schorzenia. Zapalenie skóry spowodowane egzemą najczęściej występuje symetrycznie i dotyczy dosyć typowych obszarów ciała, w zależności od wieku chorego. Atopowe zapalenie skóry u dorosłych może być jednak rozsiane po całym ciele, co dodatkowo utrudnia proces leczenia i codzienne życie z tą chorobą.

choroby_skory.jpg

Skóra, którą dotyka atopowe zapalenie skóry u dorosłych, staje się grubsza i bardziej sucha – dzieje się tak dlatego, że ma ona trudności z utrzymaniem wody. Na ciele mogą pojawić się strupy, rumienie czy rany spowodowane drapaniem przemęczonych tkanek.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Zapalenie skóry spowodowane atopią znacznie częściej występuje u dzieci niż dorosłych i w zależności od wieku najmłodszych pacjentów może mieć nieco inne objawy i przebieg. W przypadku niemowląt najczęściej dochodzi do podrażnienia skóry twarzy i głowy, stąd objawy egzemy w postaci rumieni, zaczerwienienia czy stwardniałych blaszek najczęściej pojawiają się w właśnie w tych okolicach. W wieku późniejszym lub przy bardziej nasilonych objawach zmiany skórne występują także w okolicach zgięć stawów, pośladków czy nadgarstków - wynika to z delikatnej skóry tam występującej, a także ruchliwości tych miejsc, co nie sprzyja procesowi gojenia.

W tym miejscu warto podkreślić największą różnicę w przebiegu tej choroby u dzieci i dorosłych. Jeśli zmiany atopowe pojawiły się w okresie niemowlęcym, istnieje bardzo duża szansa, że ustąpią samoistnie. W przypadku dorosłych taki scenariusz jest zazwyczaj niemożliwy, a leczenie atopowego zapalenia skóry w późniejszym wieku jest bardziej skomplikowane i może trwać latami.

Reklama.

Tagi: atopowe zapalenie skóry   choroby skóry   zapalenie skóry u dorosłych i dzieci   lekarz

Zobacz także

ZUS rozesłał roczne rozliczenia dla firm

Dodane: 2022-01-19 11:19 - Komentarze  (0)  czytane (29)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.230.9.187

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Korzystne zmiany w rentach socjalnych

Maciej Miecznikowski na Kolędowaniu z Janem Pawłem II

Koncert kolęd Zespołu Communico

Gorajskie diabełki

Jest wstępny plan zagospodarowania Autodromu. Odbyły się też konsultacje

Spotkanie opłatkowe Rady Miasta Biłgoraja

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Kierujący jednośladami zakończyli jazdę po zderzeniu z barierą ochronną i krawężnikiem. Byli nietrzeźwi

Pobytem w szpitalu zakończyli jazdę kierujący jednośladami, którzy kierowali w stanie nietrzeźwości. Jeden z nich trafił w barierę...