Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Archeologiczne artefakty z okolic Goraja trafiły do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju

Dodał: red Data: 2020-02-11 09:40:43 (czytane: 1184)

Do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, trafiło kilka cennych przedmiotów metalowych z okresu średniowiecza. Artefakty znaleziono w okolicach Goraja. Po badaniach okazało się, iż są to zabytki o unikalnym znaczeniu pod względem archeologicznym i historycznym dla terenów Roztocza Zachodniego. -Znalezisko to topór, wędzidło dwuczłonowe, trzy fragmenty innych tego typu elementów, grot strzały, ostroga i krzesiwo kabłąkowe - informuje archeolog biłgorajskiego Muzeum, Daniel Tereszczuk.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol



Jak podkreśla Daniel Tereszczuk, najbardziej interesującym z punktu widzenia aspektów militarnych jest doskonale zachowany topór, o wąskim ostrzu wyposażony w wąską osadę i kapturek. -Tego typu zabytki są bardzo rzadkie na terenie Polski. Podobny egzemplarz został odkryty aż na Pomorzu Zachodnim. Nasz egzemplarz możemy datować na X - XI wiek. Być może jest on świadectwem ekspansji na pocz. XI wieku Bolesława Chrobrego na teren Lubelszczyzny - dodaje.

eksponaty_sredniowiecze.JPG

Na XIII bądź XIV wiek datowane są wędzidła, choć specjaliści nie wykluczają, ze mogą pochodzić z tego samego okresu co topór. Wędzidła oraz grot strzały, ostroga i krzesiwo są typowe dla pogranicza polsko - ruskiego do którego należało Roztocze. Biorąc po uwagę materię znalezionych przedmiotów i to, że zostały ujawnione w okolicach Goraju, pozwala domniemywać, że mogą mieć z walkami jakie w tym okresie prowadzone były między Polakami, a Rusinami. -Samo miejsce znalezienia artefaktów to teren poprzecinany wąwozami. Można więc przypuszczać, że w tych okolicach wydarzyła się bitwy wojsk księcia polskiego Bolesław Wstydliwego z Szwarnem Daniłowiczem i Włodzimierzem Wasylkiem książętami ruskimi. O tej potyczce z 1268 roku w tzw. Worotach, czyli w miejscu bardzo wąskiego przejścia bądź przeprawy, donoszą m. in. polskie kroniki, w tym Długosz. Była to niewątpliwa victoria oręża Polskiego - wyjaśnia Daniel Tereszczuk..

Reklama.

Wśród odnalezionych przedmiotów jest jeszcze ołowiana ołowiana, będąca dowodem na funkcjonowanie na terenie Roztocza Zachodniego, szlaku handlowego łączącego Europę Wschodnią z księstwami polskimi, a nawet terenami położonymi we współczesnych Czechach i Niemczech. -Roztocze ma ogromny potencjał historyczny i badawczy. Tak naprawdę to cały czas okrywamy co się tutaj działo, czy to w epokach przedhistorycznych czy to w średniowieczu. Na pewno to co odkrywamy pokazuje, że teren Roztocza nie był jedynie pasem granicznym. Tutaj tętniło życie, były osady, przechodziły tędy karawany kupieckie, odbywały się walki. Na pewno przyszłe badania, przyszłe odkrycia przyniosą rzeczy fenomenalne - zaznacza Tereszczuk.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: muzeum ziemi biłgorajskiej w biłgoraju   mzb biłgoraj   eksponaty historyczne   odkrycia archeologiczne

Zobacz także

Dziś ruszają konsultacje stacjonarne dla wszystkich uczniów w szkole

Dodane: 2020-06-01 12:00 - Komentarze  (0)  czytane (109)

TAGI: koronawirus, epidemia, oświata biłgoraj, konkultacje stacjonarne dla uczniów



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.204.168.209

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Studniówka "Budowlanki" 2020 (FOTO, VIDEO)

Uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju bawili się dziś na balu studniówkowym. Tradycyjnie wydarzenie rozpoczęło się od podziękowań i oficjalnych wystąpień oraz staropolskiego poloneza. Następnie przy muzyce DJ-ów, uczestnicy bawili się do białego rana. więcej»

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia